Co musíte ráno vědět (7. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v červnu (ne)dařilo českému průmyslu a co by měl Donald Trump zohlednit při svém tažení proti imigrantům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý napravily část pondělních ztrát, obavy z měnových manipulací ustoupily

Americké akcie v úterý posílily, a smazaly tak část pondělního propadu. Rozhodnutí Pekingu stabilizovat kurz čínského jüanu totiž zmírnilo obavy z toho, že se měny stanou nejnovější zbraní v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,21 % na 26 029,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,30 % na 2 881,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,39 % na 7 833,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,97 % na 20,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 1,70 %. Kryptoměny vrátily část pondělních zisků (bitcoin -2 %) a ceny ropy pokračovaly v poklesu o další zhruba 2 %.

Americké akcie, volatilita a chladnokrevnost pilota
Investování na akciových trzích je jako řízení letadla. Chce to spoustu klidu, dodržování někdy otravných a nudných pravidel a občasné zvládnutí silných turbulencí.
Jak velké (technologické) firmy dodržují vaše digitální práva?
Ochrana osobních údajů je i kvůli mnoha skandálům velkých firem živým tématem. Většina velkých společností je na tom s dodržováním digitálních práv bohužel poměrně špatně, situace se zlepšuje jen pozvolna.

2. Evropské akcie v úterý opět ztratily kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodní války

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v mínusu, když se investoři nadále soustředili zejména na novinky týkající se obchodní války mezi Čínou a USA. Náladou investorů otřáslo zejména rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Čína v úterý odmítla, že by se svou měnou manipulovala. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,47 % na 367,71 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,72 % na 7 171,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 234,65 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 11 567,96 bodu. V úvodu obchodování evropské akcie těžily z příznivých statistických údajů z Německa. Průmyslové zakázky se v červnu v největší evropské ekonomice meziměsíčně zvýšily o 2,5 %. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta.

Poptávka po zlatě v druhém čtvrtletí stoupla o 8 %, růst zájmu o kov táhly stejně jako na začátku roku centrální banky a ETF
Globální poptávka po zlatě v letošním druhém čtvrtletí podle zprávy Světové rady pro zlato stoupla o 8 % na 1 123 tun. Výrazně nákupy navýšily centrální banky a příliv prostředků zaznamenaly také burzovně obchodované fondy investující do zlata.

3. Pražská burza v úterý klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ a KB

Pražská burza zakončila úterní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,26 % na 1 022,85 bodu. Nedařilo se zejména akciím ČEZ (-0,68 % na 512,50 Kč) a Komerční banky (-0,88 % na 841,50 Kč). Nejvíce naopak zpevnily cenné papíry Avastu, které zdražily o 1,09 % na 93 Kč. Zobchodovaný objem čítal 518 milionů korun, a byl tak mírně nadprůměrný.

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou české maloobchodní tržby, francouzská obchodní bilance, německá průmyslová výroba a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření odtajní například společnosti CVS Health, AIG, Marathon Oil, Fox, Lyft, UniCredit, Commerzbank, Glencore nebo E.ON. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmysl v Česku po čtyřech měsících růstu v červnu oslabil

Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 %. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 %. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 %.

6. USA označily Čínu za měnového manipulátora, poprvé od roku 1994

Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti přebytku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.

7. Bezos minulý týden prodal akcie Amazonu za 2,8 miliardy USD

Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.

8. Průmyslové zakázky v Německu vzrostly v červnu nejvíce od roku 2017

Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

9. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu stoupl na 18,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.

10. Trump tvrdí, že Google chtěl podkopat jeho předvolební kampaň

Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google. Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Imigranti nebo jejich děti založili téměř polovinu společností z žebříčku Fortune 500

V době, kdy americký prezident Donald Trump vyostřuje rétoriku proti nelegálním migrantům, kteří se do Spojených států dostávají přes hranici s Mexikem, není bez zajímavosti studie organizace New American Economy, podle které 45 % firem z žebříčku Fortune 500 (seřazuje nejúspěšnější americké firmy podle příjmů) založili imigranti nebo jejich děti.

Tyto společnosti podle studie vygenerovaly v roce 2018 příjmy 16,1 bilionu dolarů. Patří mezi ně například Amazon, Apple, Tesla či Alphabet. Počet takových společností se ve zmiňovaném žebříčku zároveň rok od roku zvyšuje. V roce 2011 se jich mezi nejúspěšnější pětistovku vešlo 204, v roce 2011 jich bylo již 223, z nichž 101 založili lidé narození mimo Spojené státy a 122 jich bylo založeno dětmi imigrantů.

Jak tomu je u výše zmíněné čtveřice firem? Otec Jeffa Bezose je Kubánec, biologický otec Steva Jobse je Syřan a Elon Musk se narodil v JAR. Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin pak pochází z Ruska.

Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika