Co musíte ráno vědět (7. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v červnu (ne)dařilo českému průmyslu a co by měl Donald Trump zohlednit při svém tažení proti imigrantům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý napravily část pondělních ztrát, obavy z měnových manipulací ustoupily

Americké akcie v úterý posílily, a smazaly tak část pondělního propadu. Rozhodnutí Pekingu stabilizovat kurz čínského jüanu totiž zmírnilo obavy z toho, že se měny stanou nejnovější zbraní v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,21 % na 26 029,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,30 % na 2 881,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,39 % na 7 833,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,97 % na 20,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 1,70 %. Kryptoměny vrátily část pondělních zisků (bitcoin -2 %) a ceny ropy pokračovaly v poklesu o další zhruba 2 %.

Americké akcie, volatilita a chladnokrevnost pilota
Investování na akciových trzích je jako řízení letadla. Chce to spoustu klidu, dodržování někdy otravných a nudných pravidel a občasné zvládnutí silných turbulencí.
Jak velké (technologické) firmy dodržují vaše digitální práva?
Ochrana osobních údajů je i kvůli mnoha skandálům velkých firem živým tématem. Většina velkých společností je na tom s dodržováním digitálních práv bohužel poměrně špatně, situace se zlepšuje jen pozvolna.

2. Evropské akcie v úterý opět ztratily kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodní války

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v mínusu, když se investoři nadále soustředili zejména na novinky týkající se obchodní války mezi Čínou a USA. Náladou investorů otřáslo zejména rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Čína v úterý odmítla, že by se svou měnou manipulovala. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,47 % na 367,71 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,72 % na 7 171,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 234,65 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 11 567,96 bodu. V úvodu obchodování evropské akcie těžily z příznivých statistických údajů z Německa. Průmyslové zakázky se v červnu v největší evropské ekonomice meziměsíčně zvýšily o 2,5 %. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta.

Poptávka po zlatě v druhém čtvrtletí stoupla o 8 %, růst zájmu o kov táhly stejně jako na začátku roku centrální banky a ETF
Globální poptávka po zlatě v letošním druhém čtvrtletí podle zprávy Světové rady pro zlato stoupla o 8 % na 1 123 tun. Výrazně nákupy navýšily centrální banky a příliv prostředků zaznamenaly také burzovně obchodované fondy investující do zlata.

3. Pražská burza v úterý klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ a KB

Pražská burza zakončila úterní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,26 % na 1 022,85 bodu. Nedařilo se zejména akciím ČEZ (-0,68 % na 512,50 Kč) a Komerční banky (-0,88 % na 841,50 Kč). Nejvíce naopak zpevnily cenné papíry Avastu, které zdražily o 1,09 % na 93 Kč. Zobchodovaný objem čítal 518 milionů korun, a byl tak mírně nadprůměrný.

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou české maloobchodní tržby, francouzská obchodní bilance, německá průmyslová výroba a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření odtajní například společnosti CVS Health, AIG, Marathon Oil, Fox, Lyft, UniCredit, Commerzbank, Glencore nebo E.ON. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmysl v Česku po čtyřech měsících růstu v červnu oslabil

Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 %. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 %. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 %.

6. USA označily Čínu za měnového manipulátora, poprvé od roku 1994

Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti přebytku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.

7. Bezos minulý týden prodal akcie Amazonu za 2,8 miliardy USD

Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.

8. Průmyslové zakázky v Německu vzrostly v červnu nejvíce od roku 2017

Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

9. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu stoupl na 18,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.

10. Trump tvrdí, že Google chtěl podkopat jeho předvolební kampaň

Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google. Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Imigranti nebo jejich děti založili téměř polovinu společností z žebříčku Fortune 500

V době, kdy americký prezident Donald Trump vyostřuje rétoriku proti nelegálním migrantům, kteří se do Spojených států dostávají přes hranici s Mexikem, není bez zajímavosti studie organizace New American Economy, podle které 45 % firem z žebříčku Fortune 500 (seřazuje nejúspěšnější americké firmy podle příjmů) založili imigranti nebo jejich děti.

Tyto společnosti podle studie vygenerovaly v roce 2018 příjmy 16,1 bilionu dolarů. Patří mezi ně například Amazon, Apple, Tesla či Alphabet. Počet takových společností se ve zmiňovaném žebříčku zároveň rok od roku zvyšuje. V roce 2011 se jich mezi nejúspěšnější pětistovku vešlo 204, v roce 2011 jich bylo již 223, z nichž 101 založili lidé narození mimo Spojené státy a 122 jich bylo založeno dětmi imigrantů.

Jak tomu je u výše zmíněné čtveřice firem? Otec Jeffa Bezose je Kubánec, biologický otec Steva Jobse je Syřan a Elon Musk se narodil v JAR. Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin pak pochází z Ruska.

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie