Co musíte ráno vědět (7. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v červnu (ne)dařilo českému průmyslu a co by měl Donald Trump zohlednit při svém tažení proti imigrantům? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý napravily část pondělních ztrát, obavy z měnových manipulací ustoupily

Americké akcie v úterý posílily, a smazaly tak část pondělního propadu. Rozhodnutí Pekingu stabilizovat kurz čínského jüanu totiž zmírnilo obavy z toho, že se měny stanou nejnovější zbraní v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,21 % na 26 029,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,30 % na 2 881,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,39 % na 7 833,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,97 % na 20,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 1,70 %. Kryptoměny vrátily část pondělních zisků (bitcoin -2 %) a ceny ropy pokračovaly v poklesu o další zhruba 2 %.

Americké akcie, volatilita a chladnokrevnost pilota
Investování na akciových trzích je jako řízení letadla. Chce to spoustu klidu, dodržování někdy otravných a nudných pravidel a občasné zvládnutí silných turbulencí.
Jak velké (technologické) firmy dodržují vaše digitální práva?
Ochrana osobních údajů je i kvůli mnoha skandálům velkých firem živým tématem. Většina velkých společností je na tom s dodržováním digitálních práv bohužel poměrně špatně, situace se zlepšuje jen pozvolna.

2. Evropské akcie v úterý opět ztratily kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodní války

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v mínusu, když se investoři nadále soustředili zejména na novinky týkající se obchodní války mezi Čínou a USA. Náladou investorů otřáslo zejména rozhodnutí Spojených států označit Čínu za měnového manipulátora. Čína v úterý odmítla, že by se svou měnou manipulovala. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,47 % na 367,71 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,72 % na 7 171,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 234,65 bodu a německý DAX přišel o 0,78 % na 11 567,96 bodu. V úvodu obchodování evropské akcie těžily z příznivých statistických údajů z Německa. Průmyslové zakázky se v červnu v největší evropské ekonomice meziměsíčně zvýšily o 2,5 %. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta.

Poptávka po zlatě v druhém čtvrtletí stoupla o 8 %, růst zájmu o kov táhly stejně jako na začátku roku centrální banky a ETF
Globální poptávka po zlatě v letošním druhém čtvrtletí podle zprávy Světové rady pro zlato stoupla o 8 % na 1 123 tun. Výrazně nákupy navýšily centrální banky a příliv prostředků zaznamenaly také burzovně obchodované fondy investující do zlata.

3. Pražská burza v úterý klesla, dolů ji stáhly akcie ČEZ a KB

Pražská burza zakončila úterní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,26 % na 1 022,85 bodu. Nedařilo se zejména akciím ČEZ (-0,68 % na 512,50 Kč) a Komerční banky (-0,88 % na 841,50 Kč). Nejvíce naopak zpevnily cenné papíry Avastu, které zdražily o 1,09 % na 93 Kč. Zobchodovaný objem čítal 518 milionů korun, a byl tak mírně nadprůměrný.

Investorský magazín: Tipy na (ne)klidné letní spaní a peníze jako nástroj moci
Léto je v polovině, a tak v aktuálním Investorském magazínu vystavujeme pololetní vysvědčení respondentům ankety, kteří nám před pár týdny prozradili tipy na investice pro klidné letní spaní. Těšit se ale můžete také na novinky z centrálních bank nebo na zamyšlení o mocenském významu peněz. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou české maloobchodní tržby, francouzská obchodní bilance, německá průmyslová výroba a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření odtajní například společnosti CVS Health, AIG, Marathon Oil, Fox, Lyft, UniCredit, Commerzbank, Glencore nebo E.ON. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmysl v Česku po čtyřech měsících růstu v červnu oslabil

Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu letos v červnu meziročně oslabila o 3,8 %. Podepsal se na tom podle statistiků pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. V květnu i dubnu přitom průmysl v meziročním srovnání o více než tři procenta posiloval. Průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 %. Za celé druhé čtvrtletí letošního roku ale průmyslová výroba meziročně stoupla o 0,8 %.

6. USA označily Čínu za měnového manipulátora, poprvé od roku 1994

Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti přebytku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.

7. Bezos minulý týden prodal akcie Amazonu za 2,8 miliardy USD

Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.

8. Průmyslové zakázky v Německu vzrostly v červnu nejvíce od roku 2017

Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 %, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

9. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu stoupl na 18,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o pět miliard korun na 18,4 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnilo mimo jiné obchodování s kovy, rafinovanými ropnými produkty, chemií nebo ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla a jízdní kola. Opačný vliv na celkovou bilanci měl obchod s motorovými vozy a stroji. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Dovoz i vývoz klesly.

10. Trump tvrdí, že Google chtěl podkopat jeho předvolební kampaň

Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google. Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Imigranti nebo jejich děti založili téměř polovinu společností z žebříčku Fortune 500

V době, kdy americký prezident Donald Trump vyostřuje rétoriku proti nelegálním migrantům, kteří se do Spojených států dostávají přes hranici s Mexikem, není bez zajímavosti studie organizace New American Economy, podle které 45 % firem z žebříčku Fortune 500 (seřazuje nejúspěšnější americké firmy podle příjmů) založili imigranti nebo jejich děti.

Tyto společnosti podle studie vygenerovaly v roce 2018 příjmy 16,1 bilionu dolarů. Patří mezi ně například Amazon, Apple, Tesla či Alphabet. Počet takových společností se ve zmiňovaném žebříčku zároveň rok od roku zvyšuje. V roce 2011 se jich mezi nejúspěšnější pětistovku vešlo 204, v roce 2011 jich bylo již 223, z nichž 101 založili lidé narození mimo Spojené státy a 122 jich bylo založeno dětmi imigrantů.

Jak tomu je u výše zmíněné čtveřice firem? Otec Jeffa Bezose je Kubánec, biologický otec Steva Jobse je Syřan a Elon Musk se narodil v JAR. Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin pak pochází z Ruska.

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem…
včera v 23:30

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?

Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla...
Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
včera v 22:30

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války

Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů
včera v 21:31

WSJ: Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

Internetový obchod Amazon měl na svém webu tisíce výrobků, které nesplňují požadavky amerických regulátorů nebo které...
Amazon Maloobchod
Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat
včera v 19:03

Piloti British Airways budou v září tři dny stávkovat

Piloti britských aerolinek British Airways (BA) budou ve dnech 9., 10. a 27. září stávkovat kvůli sporu o vyšší platy...
Doprava Spojené království
Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí
včera v 18:49

Der Spiegel: Německá vláda počítá s ekonomickou recesí

Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek týdeníku Der Spiegel to...
Německo Evropská ekonomika HDP
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně
včera v 17:50

Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit v Číně

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet
včera v 17:22

VW svolá v USA 679 000 vozů, mohly by se samovolně rozjet

Německý výrobce aut Volkswagen svolá ve Spojených státech 679 000 vozů prodaných od roku 2011. Kvůli problémům s...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa
včera v 17:04

Šéf Fedu neslíbil další snížení úroků, rozhněval tak Trumpa

Americká centrální banka uskuteční patřičné kroky k udržení hospodářského růstu ve Spojených státech. Uvedl to v...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa
včera v 16:31

Zemřel americký miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

Ve věku 79 let v pátek zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v červenci výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v červenci meziměsíčně snížily o 12,8 % na celoročně přepočítané tempo 635 tisíc...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (23. srpna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (23. srpna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v červnu stagnovaly

Kanadské maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stagnovaly po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici počítali s...
Kanada Maloobchod Tržby
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75…
včera v 14:10

Čína uvalí nová cla na dovoz amerického zboží v hodnotě zhruba 75 miliard USD

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Tarify se mají...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby
včera v 13:57

Fed by podle Bullarda měl kvůli inverzi výnosové křivky snižovat sazby

Americká centrální banka by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky, protože inverze výnosové křivky 2letých a...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím
včera v 13:32

Automobilka GAZ se chystá zkrátit pracovní týden, i kvůli sankcím

Ruská automobilka GAZ může od 21. října do 20. dubna přejít na čtyřdenní pracovní týden se snížením mezd zaměstnancům...
Rusko Auta
Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem
včera v 12:58

Politico: EU chce 100miliardový fond na podporu klíčových firem

Evropská unie chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči...
Evropská unie Investice