Co musíte ráno vědět (8. října)
|

Co musíte ráno vědět (8. října)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v USA a Evropě, kolik lidí na světě může kvůli koronaviru spadnout do extrémní chudoby a co všechno si pro sběratele připravila ČNB na následujících pět let? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu setřásly úterní nervozitu a výrazně zpevnily, posílily nejvíce od července

Akcie v USA ve středu výrazně posilovaly. Po úterním výprodeji vyvolaném rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa nevyjednávat již před volbami o velkém balíku fiskální podpory pro ekonomiku se investoři upnuli k tomu, že sám Trump vyjádřil podporu pomoci určitým sektorům, konkrétně aeroliniím. Investoři tak cítí optimismus ohledně alespoň částečné dohody o pomoci americké ekonomice. Na devizovém trhu mírně oslabil dolar. Index Dow vzrostl o 1,91 % na 28 303,46 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,74 % na 3 419,45 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,88 % na 11 364,60 bodu. Index volatilty VIX klesl o 4,82 % na 28,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o čtyři a půl bazického bodu na 0,784 %. Ceny ropy spadly o více než procento, zlato stagnovalo, stříbro přidalo přes 3 % na nejsledovanější kryptoměny se obchodovaly bez výraznějších změn.

Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.
Jak podstatné jsou dividendy (nejen) pro americký akciový trh?
Investoři nakupující a držící vybrané dividendové tituly dobře vědí, co dělají. Není ale od věci si ukázat, jak "pracují" dividendy i pro ty investory, kteří se rozhodnou investovat do celých indexů.

2. Evropské akciové trhy ve středu převážně ztrácely, mírné zisky udržel jen německý DAX

Akciové trhy v západní Evropě ve středu uzavřely převážně v mírné ztrátě v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa až do listopadových voleb nejednat o velkém balíku fiskální pomoci americké ekonomice. Trump ale během dne vyjádřil podporu pomoci některým konkrétním odvětvím v čele s aeroliniemi, což náladu na trzích naopak podporovalo. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 %, britský FTSE 100 odevzdal 0,06 %, německý DAX stoupl o 0,17 % a francouzský CAC 40 klesl oslabil o 0,28 %. Dařilo se zejména těžebním společnostem, ztrácely naopak telekomunikační firmy.

Největší poválečný propad ekonomiky a zdražující nemovitosti: Co se to děje?
Na začátku pandemie nemoci covid-19 mnozí v obavách sledovali realitní trh. Není divu, nemovitosti jsou největší třídou aktiv na světě a domácnosti v nich mají uložený největší objem úspor. Při poslední finanční krizi po pádu investiční banky Lehman Brothers přitom realitní trh ztratil globálně přes deset procent a dlouho brzdil domácnosti v návratu k normálu, respektive "novému normálu".

3. Pražská burza ve středu mírně ztratila, hvězdou dne byla CME po schválení převzetí ze strany PPF

Index PX odepsal ve středu 0,13 %. Přispěly k tomu zejména ztráty Avastu (-2,31 %), Erste Group Bank (-0,24 %), Philip Morris ČR (-0,73 %) a O2 Czech Republic (-0,45 %). Hvězdou dne byly za výjimečně vysokého objemu obchodů cenné papíry CME (+5,56 %). Posílily také ČEZ (+0,23 %), KB (+0,40 %) a MONETA (+0,55 %).

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst
Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle něj příležitostí, která se na domácím trhu neobjevuje každý rok. Vedle argumentů, které shrnul do tohoto videa, nabízí každému konkrétnímu investorovi, který by o akcie Pilulky.cz měl zájem, pomocnou ruku.

4. Očekávané události

Čtvrteční kalendář otevře německá obchodní bilance, v Americe později vyjdou týdenní data z pracovního trhu a index nálady menších firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V USA chtějí omezit monopolní sílu velkých technologických firem

Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

6. Tesco zvýšilo zisk o čtvrtinu, dařilo se mu v on-line prodeji

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco navzdory koronaviru zvýšil v prvním pololetí finančního roku 2020/2021 zisk před zdaněním o 28,7 % na 551 milionů liber. Přispěl k tomu internetový prodej, který se zdvojnásobil. Vyšší byl prodej potravin, který vzrostl o 17,2 %, slabší naopak byly tržby z prodeje oblečení.

7. Polsko vyměřilo ruskému Gazpromu rekordní pokutu za Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých pokutoval i pětici dalších podniků, které na projektu Nord Stream 2 spolupracují.

8. EU i Británie stále preferují dohodu o budoucích vztazích, ne však za každou cenu

Evropská unie i Británie stále dávají přednost uzavření dohody o budoucích vztazích, nikoli však za každou cenu. Uvedli to předseda Evropské rady Charles Michel a britský premiér Boris Johnson po telefonátu, v němž hovořili o šancích na úspěšné uzavření dosud nepříliš efektivních vyjednávání Bruselu a Londýna. Zatímco britská strana by chtěla mít o osudu rozhovorů jasno do poloviny října, hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier ve středu podle informací ČTK řekl, že budou pokračovat i po tomto datu.

9. Průmyslová výroba v ČR v srpnu zrychlila pokles na 5,5 %

Průmyslová výroba v Česku v srpnu zrychlila pokles na 5,5 % z červencových pěti procent. Výsledek byl ovlivněn vývojem koronavirové epidemie, ale také čerpáním dovolených. Meziměsíčně byla průmyslová produkce nižší o 0,9 %.

Meziroční propad stavebnictví v srpnu mírně zpomalil na 9,7 %
Propad stavební výroby v Česku dál mírně zpomalil. V srpnu se reálně meziročně snížila o 9,7 procenta po červencovém poklesu o 10,4 procenta. Stejně jako v červenci si i v srpnu pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, i inženýrské stavby, mezi něž patří hlavně dopravní infrastruktura. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
Přebytek zahraničního obchodu ČR v srpnu meziročně klesl na 7,6 miliardy Kč
Zahraniční obchod České republiky skončil letos v srpnu přebytkem 7,6 miliardy korun. Meziročně přebytek klesl o 1,6 miliardy. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Na zhoršení bilance zahraničního obchodu ve srovnání s loňským srpnem se podle statistiků podepsal pokles přebytku ve zpracovatelském průmyslu.

10. Světová banka: Koronavirus může uvrhnout do extrémní chudoby 150 milionů lidí

Pandemie nemoci covid-19 může uvrhnout do konce roku 2021 do extrémní chudoby až 150 milionů lidí. Smazal by se tak pokrok učiněný ve snižování chudoby za poslední více než tři roky. Uvedla to ve své pravidelné dvouleté zprávě o chudobě a sdílené prosperitě Světová banka.a.

Bonus

ČNB připravuje pamětní bankovky s dalšími českými národohospodáři

Česká národní banka plánuje vydat v prvním pololetí 2022 pamětní bankovku s portrétem prvorepublikového ministra financí Karla Engliše. Její výtvarnou podobu ve středu představila na tiskové konferenci při slavnostní prezentaci zlaté mince Hrad Buchlov. Další pamětní bankovku chystá ČNB vydat roce 2026, tentokrát s portrétem guvernéra tehdy nově vzniklé Národní banky Československé Viléma Pospíšila, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. První pamětní bankovku vydala ČNB v roce 2019 s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministra financí.

Sada tří pamětních bankovek (emise v letech 2019, 2022 a 2026) má jednotící motiv, kterým je "budování československé měny". K zajištění určité výtvarné a technické jednotnosti řady pamětních bankovek byla k vytvoření uměleckých návrhů na druhou a třetí vyzvána akademická malířka Eva Hašková, která navrhla i první pamětní bankovku.

Trojice československých národohospodářů, kteří se zasloužili o vznik česko-slovenské měny - Alois Rašín, Karel Engliš a Vilém Pospíšil -, byla zobrazena již na příležitostných oběžných dvacetikorunách emitovaných Českou národní bankou v roce 2019 ke 100. výročí vzniku česko-slovenské koruny.

"S pamětními bankovkami budeme určitě šetřit. Budou vydávány s menší periodou než mince. Je to mimořádná věc. Vždy se odkazujeme k nějakému výročí, takže ta další bankovka (po vydání bankovky s portrétem Engliše) bude v roce 2026 ke 100 letům vzniku národní banky," uvedl Rusnok.

Zároveň banka představila vítězné výtvarné návrhy dvou mincí z příštího emisního plánu ČNB na roky 2021 až 2025. Jde o sádrový model mimořádné stříbrné mince v hodnotě 10 000 Kč Založení Velké Prahy, kterou chce banka vydat v roce 2022, a o model stříbrné mince v hodnotě 500 Kč s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros. Tu by měla banka vydat příští rok.

ČNB plánuje vedle pamětní bankovky v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá také české dukáty. Dále sběratelé budou moci získat mince s motivy dopravních prostředků, městských památkových rezervací nebo minci ke 100. výročí založení Velké Prahy.

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 24 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny