Tržní pravdy, které je potřeba si během paniky připomínat
|

Tržní pravdy, které je potřeba si během paniky připomínat

Podívejme se na některé známé pravdy, které během tržní paniky investorům často unikají.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Panika na trzích Diverzifikace investic Investiční horizont

1. Volatilita je běžnou součástí dlouhodobého vývoje na trzích. V posledních letech se na to trochu zapomnělo (a je pravda, že index VIX předvedl minulý týden opravdu nebývalé skoky).

2. Dlouhodobě se riziko spojené s investicemi do akcií vyplácí. V horizontu 20 let americké akcie ještě nikdy v historii neskončily (nominálně) v mínusu, ve světě se ale samozřejmě najdou výjimky (Japonsko).

Co když akcie nebudou posilovat aneb Jak se vyhnout japonskému scénáři
Japonský akciový index Nikkei 225 dosáhl historického maxima před 30 lety. Asi nikdo by nechtěl být v kůži investora, který tou dobou začal v Japonsku investovat. Jak se podobnému scénáři na jiných trzích (jakkoli nepravděpodobnému) vyhnout?

3. Poklesy mohou být příležitostí, je dobré mít v ruce hotovost na levné nákupy. Warren Buffett by v posledních letech mohl vyprávět, "našetřil" v rámci Berkshire Hathaway bezmála 130 miliard USD. "Nevidím příležitosti k rozumně oceněným nákupům," zopakoval mnohokrát. Možná už si teď vybírá.

Buffett: Kvůli koronaviru akcie neprodávejte, držte se firem schopných generovat zisky
Akcie navzdory "děsivé" epidemii nového typu koronaviru zůstávají dobrou dlouhodobou investicí a není načase je prodávat. Uvedl to v pondělí legendární investor Warren Buffett v rozhovoru pro televizi CNBC.

4. Projevují se výhody pravidelného a dlouhodobého investování. Nákupy za nižší ceny v delším výhledu portfoliu prospějí.

Investice do akcií má smysl, dlouhodobý horizont je na straně investorů
S investicemi do akcií byla, je a vždy bude spojena vyšší volatilita než u jiných standardních investičních aktiv. Jednou z možností, jak lze alespoň částečně eliminovat možné negativní dopady této zvýšené volatility, je mít dostatečně dlouhý investiční horizont. Zpravidla se pro akciové investice doporučuje alespoň 5 let, ale platí, že čím delší, tím zpravidla lepší.

5. Diverzifikace pomáhá vyrovnávat výnosy (jakkoli letošní březnový výplach s sebou vzal většinu aktiv).

Umění nepanikařit: Vakcína proti volatilitě není žádné tajemství
Zvýšená volatilita na trzích mívá za následek nárůst volatility emoční (nebo je to naopak?). Jak pak mají investoři zvládnout takovou smršť, jakou jsme prožili na konci února?

6. Vyplácí se nepodléhat všeobecné náladě. Kontrariáni neměli v době dlouhého býčího trhu jednoduchou situaci, trh na steroidech neustále rostl. Dokud nepadl.

Návod na kontrariánství aneb Chcete být v investování úspěšní? Neřešte to!
Investiční byznys je jedním z nejvíce konkurenčních prostředí, v nichž lze vydělávat peníze. A v takovém prostředí je potřeba mít schopnosti, které ostatní nemají, případně o jejich důležitosti nevědí. Jednou takovou dovedností je možná trochu překvapivě schopnost nestarat se o to, co bude.

7. Pravidelné rebalancování portfolia je důležité. Výrazné změny cen na trzích mohou citelně změnit váhy jednotlivých investic.

Správná alokace aktiv jako klíč ke klidnějšímu spánku v době tržních turbulencí
Každé větší otřesy na globálních finančních trzích u investorů evokují nejrůznější nápady, jak by měli upravit svá investiční portfolia. Je ale potřeba zdůraznit, že pro dlouhodobý úspěch na trhu není vhodné strukturu portfolia neustále upravovat. Je naopak potřeba neustále myslet na dlouhodobou alokaci aktiv. O co přesně jde, vysvětluje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

8. Alternativní investice patří do každého portfolia. Některé příliš nekorelují s hlavními třídami aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, a tak pomáhají diverzifikaci. A některé mají výrazný růstový potenciál, kterým běžná aktiva "strčí do kapsy".

Portfolio šéfredaktora na rok 2020: Akcie, slovenská půda, longevity a ČEZ jako zajímavá spekulace
Již tradičně si dovoluji seznámit vás se svými osobními investičními preferencemi pro příštích dvanáct měsíců.