Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si troufají, americké akcie jsou již překoupené
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si troufají, americké akcie jsou již překoupené

Za první červnový týden index S&P 500 posílil o 4,91 %, a zapsal tak do historie divokého roku 2020 třetí zelenou týdenní svíčku v řadě. Chystá se snad donedávna pro letošní rok těžko představitelný útok na únorová historická maxima?

Technická analýza S&P 500 Americké akcie Volatilita VIX

S&P 500

Páteční silný růst, který přišel po příjemném překvapení v podobě květnových dat z amerického trhu práce, posunul index S&P 500 nad rezistenci na 3 120. Od posledního náznaku korekce k 50dennímu klouzavému průměru v polovině května je index výše o 14 %. Překonal důležitou rezistenci 3 000 zesílenou 200denním klouzavým průměrem a na historický rekord ztrácí něco přes 5 %.

Překonáním rezistence na 3 120 se změnilo také nastavení denního grafu. Nejbližší support je v zóně 2 970 až 3 000, rezistence je v pásmu 3 260 až 3 300.

Druckenmiller: Proč je poměr rizika a možného výnosu na akciovém trhu extrémně nepříznivý?
V běžném tržním světě, který ale nejmladší generace investorů vlastně ani nepamatuje, se akciové trhy vyvíjely víceméně v souladu se zisky firem, případně na základě očekávání vývoje ziskovosti firem. V době, kdy masivní porci peněz na trhy dodávají centrální banky, se ale pravidla hry mění. Tak jednoduché, že nově "natištěné" dolary a eura ženou ceny akcií vzhůru, to ale být nemusí.
10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500
Akcie ve Spojených státech pokračují v rally, která začala na březnovém kurzovém dně. V době, kdy hospodářská aktivita strmě propadá a nezaměstnanost roste, investoři hledí s nadějemi k oživení ekonomiky a firemní ziskovosti v roce 2021. Ne všechny tituly ovšem zohledňují výhledy stejně, to ostatně není žádné překvapení.

VIX

Index volatility VIX je opět o něco málo níže, během silného růstu cen akcií ovšem klesl jen o 10 %. V pátek uzavřel prakticky na 200denním klouzavém průměru, pro akcie tak nadále vysílá smíšený signál.

Závěr

Index S&P 500 je ve fázi zdánlivě nezastavitelného růstu. RSI je ovšem již nad 70, což je hranice překoupenosti. Momentum je silné, ačkoli objemy obchodů nejsou nijak výrazné. Trh se soustředí na uvolňování restrikcí v ekonomice a věří v její rychlé oživení. Z minima (23. března) index S&P 500 posílil o 42 %, akcioví investoři opravdu hledí na "opačnou stranu údolí", ve kterém ale nadále číhá hluboká recese.

Technologické varování pro akciové býky: Není Nasdaq jako Nasdaq
Poslední květnový týden naznačil, že by technologickým titulům, v posledních letech táhnoucím americký akciový trh výše, mohla docházet pára. Trh reagoval opatrně mimo jiné i na exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa namířený proti velkých sociálním sítím. Napadá v něm právo sociálních sítí na prakticky nulovou zodpovědnost za příspěvky uživatelů, ne náhodou ovšem příkaz podepsal poté, co Twitter začal k jeho příspěvkům dodávat odkazy, jež mají uvádět Trumpovy výroky na pravou míru. Varovný je ovšem i vývoj hlavních technologických indexů jako takových.
Akcie jako na houpačce: Jsou současné ceny na burzách udržitelné?
Koronavirová krize je plná paradoxů. Jeden z těch největších se odehrál v uplynulých týdnech na akciových trzích. Nejdříve akcie v USA pod tíhou šíření koronaviru zažily nejrychlejší 30% propad v historii, aby následně prošly nevídaným odrazem a za zhruba 40 dní asi o třetinu posílily.