Akciové trhy na drogách
|

Akciové trhy na drogách

Prohlášení Evropské centrální banky o případném poskytnutí "neomezené" pomoci problémovým státům bylo to, v co trhy doufaly. Další splnění nadějí přišlo se slovy Bena Bernankeho o časově neohraničené třetí vlně kvantitativního uvolňování ve Spojených státech. Nestává se však droga zvaná tištění peněz pro trhy příliš návykovou?

Fed ECB Kvantitativní uvolňování QE3

Omezená dostupnost tradiční "medicíny" k léčbě problémů Evropy, tedy další snižování úrokových sazeb nebo daní, nedala evropským politikům s ohledem na voliče příliš na výběr. Opakovaně se tedy přistupuje k tištění nových peněz.

V posledních letech byla tato nová likvidita na trzích přijímána s velkým entusiasmem, který ale s každým kolem uvadal a trval kratší dobu. Jinými slovy, tato "droga" byla účinná, ale návyková. Pro další účinek je příště potřeba vyšší dávka.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Poslední prohlášení ECB je jiné. "Droga" bude dostupná v neomezeném množství a tak dlouho, dokud budou její uživatelé akceptovat kontrolu a vedení ze strany ECB. Pro krátký a střednědobý horizont tedy jistě schůdné řešení.

Prubířský kámen krize: Výhled na několik let

Prubířský kámen ale leží několik let před námi: Nejen periferní státy Evropy, ale i zbytek rozvinutého světa totiž bude potřebovat dostat své ekonomiky do stavu, ve kterém fungují tradiční způsoby oživení hospodářství. Pokud se tak nestane a evropské hospodářství se neprobudí z útlumu, závislost na postupně dodávané likviditě může vést k inflaci, a to i v případě, že za normálních okolností by ceny spíše měly klesat.

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také
Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů evropských zemí. Z amerického trhu práce dorazila výrazně lepší čísla, než se čekalo.

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky (financovaná de facto tištěním peněz) může trvat dlouho. Možná navždy. Fed hodlá nakupovat dluhopisy financující hypotéky (MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně, dokud se stabilně nezlepší situace na americkém pracovním trhu. Je dokonce připraven intervenovat ještě více, pokud to neohrozí jeho dlouhodobý 2% inflační cíl.