Burzovní kalendář 13. 5. - 17. 5. 2013
|

Burzovní kalendář 13. 5. - 17. 5. 2013

Výsledková sezóna se ve Spojených státech blíží ke konci, v polovině května si o to větší slovo vezmou zveřejňovaná makrodata. Akciové trhy budou bojovat o setrvání na historických maximech, situaci investorům ale mohou zkomplikovat američtí politici, kteří musejí do neděle najít kompromis v nekompromisní otázce dluhového stropu. Pokračování evropské recese pravděpodobně naznačí první odhady vývoje HDP v prvním kvartálu v jednotlivých zemích i za celou unii. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna ve středu čísly NWR a Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

13/5 - 17/5 Výsledková sezóna (Macy's, Deere, Wal-Mart Stores, Kohl's, Autodesk, Cisco Systems)

13/5 Maloobchodní tržby

13/5 Podnikové zásoby

14/5 Ceny vývozu a dovozu

15/5 Index cen výrobců

15/5 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

15/5 Průmyslová výroba

15/5 Index realitního trhu

16/5 Index spotřebitelských cen

16/5 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

16/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

16/5 Index aktivity filadelfského Fedu

17/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

17/5 Předstihové ukazatele

19/5 Termín, dokdy musejí američtí politici "vyřešit" dluhový strop

Americké akcie v týdnu udržely mírné zisky, čtvrteční zakolísání býky ze sedla nevyhodilo. Index S&P 500 posílil o 1,19 %, Dow přidal 0,97 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,72 %. Akcie na týdenní bázi zdražily potřetí v řadě a jak Dow, tak S&P 500 uzavřely na historickém zavíracím maximu.

V úterý a ve středu se hlavní americký akciový index S&P 500 pohyboval více než 11 % nad svým 200denním klouzavým průměrem. To je velice výjimečná hodnota, běžně se index díky historické růstové trajektorii drží zhruba 2,5 % nad 200denním průměrem. Analytici z S&P Capital IQ považují i proto americké akcie za silně překoupené. Korekce je podle nich jen otázkou času, růstový potenciál indexu je podle nich shora již velice omezený. Svou 12měsíční cílovou cenu sice ponechávají na 1 670 bodech - býčí trh tedy přerušen nebude -, v nejbližších týdnech ovšem očekávají pokles cen akcií až o 10 %.

"Akcie by ještě mohly na vlně solidních firemních výsledků posílit až o 2 %, tedy zhruba na úrovně indexu S&P 500 okolo 1 655 bodů, ale pak by pára akciové lokomotivě měla načas dojít," píší analytici z S&P Capital IQ ve své zprávě z minulého týdne. "Z technického hlediska očekáváme vrcholovou formaci, ať už hlavu a ramena, nebo dvojitý vrchol. Pak bude následovat zmíněný pokles."

"Hladina 1 600 se stala silným supportem. Pokud ji cena prolomí, zřejmě bychom po dlouhé době zažili rychlý výprodej. Další důležitý support je na 1 550 až 1 540 bodech, po jeho případném prolomení by mohlo dojít na medvědí scénář. V procentuálním vyjádření se jedná pouze o 5,7 %, letos ovšem index zažil maximálně dva dny poklesu v řadě. Hladina odporu se v oblasti cenových rekordů hledá složitě. Pokud k jejímu určení použijeme Fibonacciho úrovně, v pátek index na ní přesně uzavřel (1 633 bodů). Další by mohla být na 1 663 bodech, nicméně novou rezistenci určí až následující cenový vývoj," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Na trhu také dochází k zásadnímu posunu mezi sektory. Rally donedávna táhly akcie defenzivních sektorů, ke slovu se ale opět dostávají cyklická odvětví jako banky, materiály a průmysl. "Podle nás to ovšem přestává být o tom, jaké sektory táhnou trh nahoru, a začíná se projevovat spíše zaměření firem na domácí americký a zahraniční trh," upozorňuje hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich. "Daří se firmám napojeným na americké nemovitosti, těžební sektor (břidlice), dopravu nebo média. Cyklickým akciím firem s velkou expozicí v Číně nebo v Evropě se naopak nevede tak dobře." (Zdroj: CNBC)

Uplynulý týden byl mimořádně chudý na makrodata, ten příští ale bude naopak velice výživný. Hned v pondělí budou oznámeny maloobchodní tržby za duben, kde se čeká další meziměsíční pokles. Stejně tak mírně negativní by měl být vývoj průmyslové výroby. Naopak velkou radost investorům v posledních týdnech dělají čtvrteční statistiky z trhu práce. Obrázek americké ekonomiky doplní také data z trhu s nemovitostmi a index spotřebitelských cen. V pátek bude zásadní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká mírný růst na 77,7 bodu z dubnových 76,4 bodu.

"Pokud příští týden potvrdí zlepšování ekonomických podmínek oproti datům z před dvou až tří týdnů, trh může dále růst. Pokud ovšem přijde na trh sada čísel podobná například těm z března, akcie se ukáží být nadhodnocené. V takovém případě by takzvaně předběhly dobu," míní Art Hogan z Lazard Capital Markets. (Zdroj: CNBC)

Američtí politici by měli do 19. května představit plán dalšího nakládání s takzvaným dluhovým stropem. Předchozí kola jednání úsporách v ekonomice a daních vždy vyvolala nervozitu na trzích ve dnech, kdy se blížil termín, dokdy musela být uzavřena dohoda. Další týden nemusí být výjimkou, obzvlášť v době, kdy jsou akcie na rekordech a mnozí tradeři vzývají korekci jako déšť na poušti.

Tradiční dubnový přebytek amerického federálního rozpočtu dosáhl letos nejvyšší úrovně za pět let a proti loňskému dubnu vzrostl na téměř dvojnásobek. Vláda má letos rekordní příjmy z daní a její výdaje se mírně snižují. Přebytek se zvýšil na 113 miliard dolarů proti kladnému saldu 59 miliard před rokem, čekalo se 107 miliard. Zlepšování federálních financí bude hrát roli v dalších rozpočtových bitvách v Kongresu o nutnosti snižování výdajů a zvyšování daní.

Vládní příjmy z daní vzrostly v dubnu meziročně o 28 % na 407 miliard dolarů. Za první čtyři měsíce kalendářního roku dosáhly 1,6 bilionu USD, což byla za toto období rekordní výše. Hospodaření vlády pomáhá zvýšení daní z mezd zaměstnanců a zvýšení daňových sazeb pro nejbohatší skupiny z počátku roku spolu s oživováním ekonomiky. Rozpočtový deficit za prvních sedm měsíců fiskálního roku, který začal v říjnu, klesl proti stejnému období předešlého roku o 32 % na 488 miliard USD. Spojené státy jsou nyní na cestě k prvnímu stlačení celoročního rozpočtového deficitu pod hranici bilionu dolarů za vlády prezidenta Baracka Obamy.

O náladě spotřebitelů v prvním kvartálu, který ještě nebyl naplno zasažen automatickými rozpočtovými škrty, vypovědí své hospodářské výsledky velkých maloobchodních řetězců v čele s Wal-Martem a J.C. Penney. Z technologického sektoru bude investory nejvíce zajímat výsledkový report společnosti Cisco Systems.

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech
Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových sazeb. Právě kvantitativní uvolňování je přitom v posledních letech dominantním faktorem vývoje akciového i dluhopisového trhu.
Anketa: Naplní se letos otřepané burzovní pravidlo "Sell in May and go away?"
Německé i americké akcie na konci minulého týdne dosáhly nových historických nominálních rekordů, britské akcie jsou nejvýše za pět let. Lepší dobu na potvrzení staré burzovní pravdy si asi mnozí ani nedovedou představit. Zeptali jsme se českých analytiků a traderů, zda pro další měsíce patří spíše k býkům, nebo medvědům, a jestli se podle nich letos potvrdí sezónní pravidelnost "Sell in May and go away".
Co si ve středu řekla investorská smetánka na Manhattanu: Evropa v insolvenci, nejasné dopady QE a záplava akciových tipů
Ve středu proběhla velice sledovaná, v pořídí již 18. Sohn Investment Conference. V manhattanském Lincolnově centru mimo jiné vystoupili Kyle Bass (Hayman Capital), Jeff Gundlach (DoubleLine), Bill Ackman (Pershing Square), David Einhorn (Greenlight) nebo Paul Singer (Elliott Management).
Akciová rally je jedna velká Potěmkinova vesnice
Jistě vám to neuniklo - poslední léta třímá otěže akciových trhů americká centrální banka Fed. Pro někoho hrdina, pro mnohé diletant, v každém případě Ben Bernanke svým tiskařským zápalem zvedl americkou i světovou ekonomiku z prachu, ovšem radovat se ve světle nafukující se bilance Fedu z udržitelné akciové rally je minimálně sporné.
Warren Buffett živě na Investičním webu
Investiční web nabídne po dvanácté hodině exkluzivní online přenos rozhovoru Warrena Buffetta. Co všechno v něm najdete, nastíní redaktorka Alžběta Lexová.

Evropa

13/5 - 17/5 Výsledková sezóna (Vivendi, RWE, ThyssenKrupp, EADS, Intesa Sanpaolo, KBC Groep)

13/5 Schůzka Euroskupiny

14/5 Německo - index spotřebitelských cen

14/5 Eurozóna - průmyslová výroba

14/5 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

15/5 Francie - HDP za 1Q2013

15/5 Německo - HDP za 1Q2013

15/5 Francie - index spotřebitelských cen

15/5 Spojené království - nezaměstnanost

15/5 Itálie - HDP za 1Q2013

15/5 Eurozóna - HDP za 1Q2013

16/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/5 Eurozóna - obchodní bilance

Evropským akciím se v týdnu dařilo. Podporovala je pokračující rekordní série amerických indexů, které posouvaly svá maxima prakticky denně, i pozitivní data z evropských ekonomik.

Podnikové objednávky v Německu za březen dopadly mnohem lépe, než se čekalo. Meziměsíčně vzrostly o 2,2 %, přestože analytici předvídali pokles o 0,5 %. Německý burzovní index DAX na to reagoval posílením, které ho vyslalo vstříc předkrizovým maximům. V úterý zpevnil o 0,86 % a jako první v Evropě překonal úrovně před krizí a dosáhl nového zavíracího rekordu 8 181,78 bodu. Ten si však dlouho neudržel. V následujících dnech ho totiž dále posouval, mezi jiným i díky průmyslové výrobě, která v březnu překvapivě meziměsíčně vzrostla o 1,2 % v důsledku zvýšení produkce kapitálového a spotřebního zboží, polotovarů i energie. V pátek si DAX připsal 0,19 % a zakončil tak na novém maximu 8 278,59 bodu. Za celý týden posílil o 1,92 %.

Britský FTSE 100 také vytáhla nahoru data z průmyslu. Průmyslová výroba v březnu vzrostla více, než se čekalo, především díky zvýšené poptávce po elektřině a plynu způsobené chladným počasím. Bank of England se rozhodla ponechat úrokovou sazbu nezměněnou na 0,5 % a zachová i tempo nákupu dluhopisů na 375 miliardách liber. FTSE 100 v pátečním obchodování posílil o 0,49 %. Za celý týden (od úterý do pátku) připsal 1,59 %.

Naopak průmyslová výroba ve Francii se nečekaně propadla. CAC 40 si ale v pátečním obchodování připsal 0,64 % a za celý týden posílil o 1,04 %.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v pátek snížila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí na 0,8 %, zatímco dosud počítala s růstem o 1,2 %. Tempo růstu by tak mělo zpomalit z loňských 1,1 %. Výrazně hůře EBRD hodnotí vyhlídky Slovenska.

Na nejistých nohou se stále potácí Slovinsko. Vláda se snaží prosadit plán, který by zemi odklonil z krizové cesty. V rámci tohoto plánu by mělo dojít ke zvýšení daně z přidané hodnoty a k prodeji 15 podniků včetně druhé největší banky a státních aerolinií.

Jaké události bude v novém týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny?

Akciovým trhům v Evropě i v USA pomáhá uvolněná měnová politika centrálních bank. Navzdory nedávnému snížení základní sazby ECB neutichá kritika z Německa, jehož ekonomické síle by odpovídaly výrazně vyšší sazby. Šéf Bundesbank Jens Weidmann ve čtvrtek uvedl, že má ECB stále k dispozici prostředky, jimiž může pozitivně ovlivnit krizi eurozóny. Jedním dechem však dodal (v duchu ultrajestřábích tradic německého centrálního bankovnictví), že je nutné pečlivě sledovat rizika vyplývající z negativních úrokových sazeb. Ty jsou přitom dalším uvažovaným krokem na úrovni celé eurozóny.

V novém týdnu budou trhy sledovat pokračující výsledkovou sezónu. Své hospodářské údaje za první kvartál oznámí například společnosti Deutsche Post, Vivendi, RWE nebo EADS.

Na začátku týdne budou investoři sledovat schůzku ministrů financí eurozóny. Na ní se bude diskutovat o pokroku ve vytváření bankovní unie a možnostech přímé pomoci bankám z fondu ESM. Na přetřes také zřejmě přijde situace ve Slovinsku.

Pro evropské trhy bude podstatný úterní první odhad HDP eurozóny za první čtvrtletí a stejné údaje z jednotlivých zemí v čele s Německem a Francií. V eurozóně se očekává meziroční pokles o 1 %. Ve stejný den bude zveřejněn také květnový výsledek měsíčního průzkumu ekonomické nálady v Německu a za celou eurozónu (ZEW). Po solidních datech z německého průmyslu se čeká mírné zlepšení.

Spoluzakladatel eura vyzývá: Zrušte společnou měnu!
Kvůli obrovským hospodářským problémům zemí v jižní Evropě je nejvyšší čas začít přemýšlet o zrušení společné evropské měny. Na svých internetových stránkách to uvedl německý levicový opoziční politik Oskar Lafontaine. Ten byl přitom ministrem financí Německa v době, kdy bylo euro přijato.
Střední a východní Evropa poroste ekonomicky rychleji než západ
Hospodářský růst ve střední a východní Evropě by měl v nadcházejících letech překonat růst v největších zemích na západě kontinentu. Tento obnovený růst budou pravděpodobně pohánět spíše investice než spotřeba, neboť zastaralá infrastruktura bude potřebovat modernizaci a zavedení vyspělých technologií. Vyplývá to z analýzy firemního úvěrování ve střední a východní Evropě, kterou v Istanbulu v pátek zveřejnila skupina UniCredit.

Japonsko a BRIC

13/5 Indie - obchodní bilance a index spotřebitelských cen

13/5 Čína - průmyslová výroba a maloobchodní tržby

14/5 Japonsko - index cen výrobců

16/5 Japonsko - spotřebitelská důvěra

16/5 Japonsko - HDP za 1Q2013

16/5 Japonsko - průmyslová výroba

Japonské akcie jsou vítězem dosavadního letošního obchodování. Vzhledem ke slábnoucímu jenu (USD/JPY v týdnu vzrostl nad 100) se ani není co divit. Před víkendovým zasedáním G7 vyzval americký ministr financí Jack Lew vyzval Japonsko, aby nemanipulovalo kurz jenu v zájmu oživení ekonomiky. Kurz jenu v pátek klesl vůči dolaru na minimum od října 2008 a od počátku roku oslabil už o 15 %.

Japonská vláda slíbila rozhodné kroky proti dlouhodobé deflaci a japonská centrální banka minulý měsíc zahájila rozsáhlou stimulaci ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů. "Bank of Japan necílí na směnné kurzy, ty plně určuje trh," řekl v pátek guvernér banky Haruhiko Kuroda. Navíc podobně agresivně nakupují dluhopisy a drží nízké sazby také americká a britská centrální banka.

Z makrokalendáře na nový týden vyčnívají především údaje z Japonska a pondělní sada čínských dat. Ta pravděpodobně ovlivní náladu na trzích v úvodu týdne. V Asii také pokračuje výsledková sezóna. Fanoušky mobilních telefonů budou zajímat především výsledky Samsungu.

Čím větší, tím lepší? A který operační systém je pro smartphony nejlepší?
Opravdu platí, že čím větší, tím lepší? Proč se velkým firmám vyplácí vést vleklé patentové spory? Google a Apple měly úplně jinou startovní čáru, ale trh s mobilními telefony si během několika let stihly rozebrat. Samsung se systémem Android, nebo iPhone s iOS? "Nerozhodnutým voličům" napoví ICT analytik Petr Zikmund.

Česká republika

13/5 VIG - první den bez nároku na dividendu 1,2 EUR

15/5 HDP za 1Q2013

16/5 Erste Group Bank - valná hromada

16/5 NWR - výsledky za 1Q2013

16/5 Philip Morris ČR - výsledky za 1Q2013

Pražská burza nekopírovala důsledně růstový trend, který investoři následovali na vyspělých evropských trzích. Index PX za čtyři obchodní seance posílil jen o 0,18 %. Pražská burza zažila ovšem výjimečný týden, protože v úterý oznámily výsledky hned čtyři důležité firmy obchodované na pražské burze.

ČEZ překonal odhady trhu na všech úrovních, ovšem zvýšení výhledu na celý rok bylo menší, než analytici doufali. Akcie ČEZ tak za týden odepsaly zhruba procento, vlna snížení cílových cen akcií ČEZ ovšem stále zachovává zajímavý růstový potenciál.

Telefónica zůstala svými čísly sice za odhady, za týden ovšem titul na burze ztratil jen kosmeticky (-0,07 %).

Zklamáním ovšem byly výsledky Komerční banky. "I přes výrazné úspory na straně nákladů a přetrvávající nízkou úroveň opravných položek není banka schopna kompenzovat akcelerující pokles výnosů. Poměrně negativní je také výhled managementu pro letošní rok, kde očekává pokles výnosů o 6 % a nižší náklady o 3 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky. Akcie byla největším poraženým na pražské burze s týdenní ztrátou 5,71 %.

Investory naopak vyloženě potěšila Fortuna. Meziroční růst provozního zisku o 34 %, o čtvrtinu vyšší objem přijatých sázek a očekávání růstu finančních nákladů jen o 30 až 40 %, přičemž se dluh více než zdvojnásobí kvůli refinancování starého dluhu a výplatě mimořádné dividendy. Za týden akcie Fortuny přidaly 2,18 %. "Reakce akcií byla poměrně vlažná, lze však očekávat, že s blížícím se rozhodným dnem výplaty dividendy 6. června by titul mohl přilákat další kupce," míní Lávička.

Naposledy s nárokem na dividendu 1,2 eura se v pátek obchodovaly akcie VIG. Ta se zároveň stala vítězem mezi všemi tituly na pražské burze, za týden cena vzrostla o 3,92 %. Jen mírně za VIG zaostala Erste Group Bank se zhodnocením o 3,12 %.

Příští týden pokračuje výsledková sezóna ve čtvrtek, kdy svá kvartální čísla oznámí NWR a Philip Morris ČR. "V případě NWR očekáváme tržby na úrovni 233 milionů eur, což je meziročně o 33 % méně," píše Milan Lávička. Důvodem jsou nižší ceny i prodeje uhlí. Provozní ztráta by tak podle J&T Banky měla dosáhnout 31 milionů eur.

Další akcie budou pravděpodobně reagovat na vývoj v Evropě. Ceny elektřiny v Německu jsou stále velice nízké, což drží nízko ceny akcií ČEZ. Kvartální výsledky RWE mohou být impulzem i pro největší českou energetiku.

ČEZ je prý navíc na dobré cestě zachovat si distribuční licenci v Bulharsku. V pátek to napsala zpravodajská služba Dow Jones Newswires na základě rozhovoru s bulharským ministrem energetiky Asenem Vasilevem. Během dosavadních jednání se podle ministra daří odstraňovat podezření, že jednání české společnosti porušuje bulharské antimonopolní zákony. "Obě strany velmi spolupracují," řekl ministr Vasilev. Konečné slovo ale bude mít podle něj regulační úřad, který je na mínění vlády nezávislý. Jeho verdikt se čeká příští měsíc.

Monika Tabanyi (Concorde Securities): ČEZ se vyšplhá na 730 korun za akcii, ale ne hned
Šéfové ČEZ jsou příliš konzervativní, energetický gigant na konci roku nahlásí lepší výsledky, než jaké teď předpovídají. Ani to ale nepřinese skokové posílení akcií firmy. Elektřina totiž je a ještě pár let bude levná. Navíc je tu divoká karta v podobě nevyzpytatelných politických intervencí na jihovýchodě Evropy. Přesto však akcie ČEZ doporučuji, říká senior analytička z maďarské Concorde Securities Monika Tabanyi.
Tibor Bokor (Wood & Company): Kupujte českou Telefóniku. Nový operátor v Česku nebude, její akcie díky tomu posílí až o 30 %
Probíhající cenová válka se zakousne do dividendy Telefóniky, firma v příštím roce vyplatí 27 korun na akcii. Drastické zlevnění služeb by se jí ale mohlo vyplatit, čtvrtý operátor zřejmě na trh nevstoupí a lidé by mohli za neomezené tarify nakonec platit více, než kolik utrácejí nyní. I proto Tibor Bokor, který se v londýnské pobočce WOOD & Company zabývá telekomunikačními firmami, nyní radí nakupovat akcie české Telefóniky. Posílit podle něj mohou až o 30 %.
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
před 43 minutami

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
před hodinou

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
16:17

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
16:05

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne zpevňovaly, americké indexy rostly navzdory slabé zprávě z trhu práce

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky
16:04

Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti,...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf
15:48

Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf...
Doprava Evropské akcie Koronavirus
Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru
15:31

Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1...
Doprava Koronavirus Česká republika
MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize
15:13

MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to...
Mezinárodní měnový fond Koronavirus Krize
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí
15:00

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku
14:52

Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen...
Bydlení Realitní trh Koronavirus
Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády
14:30

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové...
Česká republika Koronavirus
Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize
14:08

Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem....
Německo Pracovní trh Koronavirus
Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu
13:52

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. Ve...
Auta Koronavirus