Co musíte ráno vědět (26. února)
|

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i ve Spojených státech, jak se letos podle Evropské komise bude dařit hospodářství eurozóny a na co by se měl pomalu začít připravovat kanadský zpěvák Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po smíšených makrodatech oslabily

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou. Investoři se však během dne nedokázali shodnout, a tak všechny tři hlavní indexy neustále kolísaly. Náladu na trzích podpořily údaje z amerického realitního trhu a hospodářské výsledky některých společností. Index cen domů S&P/Case-Shiller v prosinci vzrostl meziročně o 13,4 % a index cen domů FHFA v prosinci vzrostl o 0,8 % meziměsíčně. Zklamáním byl naopak nečekaný pokles indexu spotřebitelské důvěry na 78,1 bodu. Hospodářské výsledky zveřejnily například společnosti Macy's, T-Mobile US nebo Home Depot.

Dow oslabil o 0,17 % na 16 179,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 1 845,12 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožnou ztrátou 0,13 % na 4 287,59 bodu. Nejvíce odepisovaly sektor základních materiálů, telekomunikační odvětví a finanční tituly. V zeleném teritoriu se z deseti hlavních odvětví udržel pouze sektor cyklického spotřebního zboží.

Akcie pohledem technické analýzy: Vstříc novým rekordům, ale s rizikem konsolidace

2. Evropské akcie v úterý mírně zlevnily

Hlavní evropské burzy v úterý mírně oslabily. Investoři během dne zvažovali poslední události v Číně, kde některé banky omezují úvěry developerům. K nákupům investory nedokázala přimět ani zpráva Evropské komise, podle které letos hospodářství eurozóny poroste mírně rychleji, než se původně předpokládalo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,52 % a německý DAX i francouzský CAC 40 odepsaly shodně 0,10 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec nepatrně posílil o 0,01 % na 3 157,48 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly, sektor služeb a odvětví základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru stavebnictví a titulům z realitního odvětví.

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Varšavská burza a skupina CEECEG se nespojí. Vídni chybí hlad po úspěchu

3. Pražská burza v úterý odepsala přibližně procento. Cena akcií NWR ale během dne rostla téměř o třetinu

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 0,94 % na 1 029,56 bodu. Nejvíce oslabily akcie energetické firmy ČEZ, jejichž cena klesla o 4,5 % na 530,20 Kč. Nedařilo se ani likérce Stock, jejíž akcie zlevnily o 1,55 % na 95,30 Kč. Výrazně naopak během celého dne posilovaly akcie uhelné společnosti NWR. Svá intradenní maxima stanovily až na hladině 13,30 Kč, což znamenalo posilování o více než 30 %. Nakonec však uzavřely "pouze" se ziskem 17,50 % na 11,75 Kč. Mírně zdražily i cenné papíry developera Orco (+2,99 %), petrochemické společnosti Unipetrol (+1,45 %) nebo mediální firmy CME (+0,81 %). Akcie mobilního operátora Telefónica C.R. (+0,24 %) se před středečními finančními výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku obchodovaly prakticky beze změny.

Co letos předvedou menší emise jako Pegas Nonwovens, TMR, Orco, CME nebo Fortuna?

ČEZ v loňském roce snížil zisk i tržby, odhadují analytici

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní údaje o prodejích nových domů a americký úřad pro energetické informace EIA doplní vývoj zásob ropy na území USA. V Evropě budou investoři pozorně sledovat údaje výzkumného institutu GfK o německé spotřebitelské důvěře a vývoj britského HDP v posledním čtvrtletí minulého roku. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračovat bude na obou stranách Atlantského oceánu i výsledková sezóna. Čísla za poslední tři měsíce minulého roku zveřejní v Evropě například společnosti Telekom Austria, Areva, Anheuser-Busch InBev nebo Airbus Group, ve Spojených státech se později přidají Target, Newfield Exploration a J.C. Penney. Před otevřením pražské burzy zveřejní výsledky hospodaření také domácí Telefónika C.R. Přehled očekávaných výsledků světových společností na celý týden najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise zlepšila výhled růstu HDP eurozóny, ta však bude nadále výrazně zaostávat za USA a Čínou

Hrubý domácí produkt eurozóny podle nové předpovědi komise v roce 2014 vzroste o 1,2 %, což je zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti listopadové predikci. V celé EU28 by měl HDP vzrůst o 1,5 % v roce 2014 a o 2 % v roce 2015. Zato míra nezaměstnanosti by sice měla klesnout na 12 %, ale to je stále příliš blízko rekordní nezaměstnanosti, na níž se eurozóna pohybuje nyní (v roce 2015 by měla v evropské osmadvacítce klesnout na 10,4 % a v eurozóně na 11,7 %). Inflace by letos měla být 1,2 % v EU28 a v zemích platících eurem 1 %. V roce 2015 by však spolu s ekonomikou měly začít růst i ceny. Pro Českou republiku prognóza počítá s růstem HDP o 1,8 % v roce 2014 a o 2,2 % v roce 2015, inflace by podle komise měla v ČR v roce 2014 být na 1 % a v roce 2015 zrychlit na 1,8 %. Deficit rozpočtu by měl letos dosáhnout 2,8 % a v příštím roce 3,3 % HDP. Důvodem mají být vyšší výdaje vlády a změny v daních z příjmu. Prognóza však i přes vyšší deficit v roce 2014 očekává posilování ekonomické obnovy.

Miliardář Soros zvažuje investice do evropských bank. Věří euru

6. Růst německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil na 0,4 %. Motory růstu se mění

Německá ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 %. Tempo růstu mírně zrychlilo z 0,3 % ve třetím čtvrtletí. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný údaj z poloviny února. Ekonomiku podpořil silný zahraniční obchod. Ten ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil růst HDP o 1,1 procentního bodu. Většinu loňského roku byl přitom zahraniční obchod slabý a převážně ekonomiku zpomaloval. Naopak domácí poptávka, předchozí hlavní pohon ekonomického růstu, na konci roku snížila růst HDP o 0,7 procentního bodu, upozornila agentura Reuters.

7. Praet (ECB): Evropská centrální banka prozatím žádná deflační rizika nevidí

Evropská centrální banka v současnosti nevidí žádné známky deflace ani toho, že by lidé odkládali své nákupy. Uvedl to v rozhovoru v úterý Peter Praet, který spravuje ekonomické portfolio Výkonné rady ECB. Praet belgickým novinám De Standaard řekl, že dlouhodobá nízká inflace by mohla riziko představovat. Nízkou inflaci však v tuto chvíli podle něj způsobují převážně utlumené ceny potravin a energií, a konkrétně ceny energií jsou značně volatilní.

8. LinkedIn své stránky spustil v čínštině

Sociální síť LinkedIn, která se zaměřuje na odborně kvalifikované pracovníky a uchazeče o práci, spustila své stránky v čínském jazyce. Firma doufá, že jí tento krok umožní nastartovat expanzi na největším internetovém trhu světa. Generální ředitel Jeff Weiner však přiznal, že firma bude muset cenzurovat obsah, který uživatelé umístí na internet, aby byl v souladu s nařízeními čínských úřadů. LinkedIn již má v Číně čtyři miliony uživatelů, dosud však nabízel své služby v zemi jen v angličtině. Na místním trhu bude konkurovat zavedeným službám v čínském jazyce, jako jsou Tianji, který vlastní francouzská firma Viadeo, a místní Ruolin a Dajie.

9. Stránky bitcoinové burzy MtGox nefungují. Peníze uživatelů jsou dost možná v nenávratnu

Internetové stránky přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox jsou nedostupné. Stránky v úterý nešly načíst a neobjevovalo se na nich ani žádné hlášení o chybách. Šest dalších velkých burz s bitcoinem zveřejnilo společné prohlášení, ve kterém se distancovaly od MtGox. Zpráva, která se objevila na internetu a která se odvolává na vnitřní dokumenty MtGox, uvádí, že burze se ztratilo více než 740 000 bitcoinů, píše agentura AP. Pokud je zpráva pravdivá, byla by to pro digitální měnu rána. Příznivci měny totiž tvrdí, že díky šifrování je měna imunní vůči krádežím a padělání. Během dne se nakonec na webu burzy objevilo krátké upozornění, ve kterém je uživatelům sděleno, že byly "prozatím přerušeny veškeré možnosti bitcoinových transakcí s cílem ochránit celou burzu i její klienty".

10. JPMorgan Chase propustí tisíce zaměstnanců

Americká banka JPMorgan Chase by mohla propustit dalších několik tisíc zaměstnanců. Zprávu v úterý přinesl deník Financial Times. Rušení pracovních míst je součástí snahy o větší efektivnost a zeštíhlení divizí banky, ačkoli JPMorgan očekává, že k poklesu počtu pracovních míst dojde spíše přirozeně. Podle zprávy Financial Times by měly o práci přijít další dva tisíce lidí, banka už přitom dříve oznámila zrušení třinácti až patnácti tisíc pozic. Banka odpoledne zprávu potvrdila a uvedla, že v letošním roce plánuje snížit počet zaměstnanců přibližně o 5 tisíc na zhruba 260 tisíc osob.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Měl by si Justin Bieber v USA začít balit kufry?

Nezřízený život devatenáctileté popové hvězdy, kanadského zpěváka Justina Biebera, leží některým Američanům hluboko v žaludku. Na internetu se nedávno objevila petice, která navrhuje, aby byl kanadský teenager okamžitě vyhoštěn z USA. Její autoři svůj krok vysvětlují tím, že zpěvák neustále porušuje americké zákony. Vadí jim jeho neslušné chování na veřejnosti, házení vajíček po domě sousedů, přechovávání drog nebo nedávné zatčení za řízení auta pod vlivem omamných látek. A jak je vidět, iniciátoři petice nejsou jediní. Za pouhý měsíc se pod tuto myšlenku podepsalo již více než 260 tisíc lidí.

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 6 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika