Co musíte ráno vědět (19. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě i Spojených státech, jaká je důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství a čím se pohledná Američanka rozhodla demonstrovat svůj ideový odklon od Baracka Obamy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové trhy v úterý po mírnějších Putinových slovech dále rostly
Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou a během první poloviny obchodování svižně posilovaly. Investory uklidnilo vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Rusko po připojení Krymu neobsadí další ukrajinské regiony. Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. To skončí ve středu a mimo jiné se na něm rozhodne, zda Fed bude pokračovat v postupném utahování měnové politiky. Z makrodat na trh v úterý dorazily index spotřebitelských cen, podle kterého tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 %, a také údaje o únorové zahájené výstavbě, která ve Spojených státech v únoru klesla o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 907 tisíc (odhad: 910 tisíc), počet vydaných stavebních povolení ale vzrostl o 7,7 % na 1,02 milionu. Dow nakonec posílil o 0,55 % na 16 336,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,72 % na 1 872,25 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,25 % na 4 333,31 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostly ceny technologických titulů a akcií ze sektorů zdravotnictví a telekomunikací.
Martin Burda (Capitalinked): K žádnému dramatickému překvapení po zasedání FOMC nedojde
Firmy jsou před výsledkovou sezónou za první kvartál velice pesimistické
2. Evropské akcie v úterý po zklidnění rusko-ukrajinského napětí posílily
Evropské akcie v úterý zdražily, a pozitivně tak reagovaly na postupné zmírňování napětí na Krymu. Investory nakonec nevykolejila ani zpráva, podle které se v březnu výrazně zhoršila důvěra analytiků a investorů v největší evropské hospodářství. Dařilo se všem sektorům, nejvíce vzrostly banky, automobilky a sektor stavebnictví. Nejmenší zisky si připsaly mediální společnosti, maloobchodní odvětví a sektor dopravy a cestování. Britský FTSE 100 přidal 0,56 %, německý DAX posílil o 0,67 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,97 %. Akcie švédského výrobce nákladních automobilů Scania (-2,09 %) na stockholmské burze oslabily o více než dvě procenta poté, co výbor nezávislých členů správní rady společnosti akcionářům doporučil, aby odmítli nabídku německé automobilky Volkswagen na převzetí zbývajících akcií podniku.
Dočkáme se v eurozóně deflace? Cesta k evropskému kvantitativnímu uvolňování se otevírá
3. Pražská burza v úterý posílila téměř o procento, v zelených číslech uzavřela většina akcií
Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst a index PX přidal 0,84 % na 986,39 bodu. V zelených číslech skončilo deset z třinácti hlavních emisí. Vítězem dne se staly akcie Komerční banky, které zdražily o 2,11 % na 4 700 korun. Dařilo se také rakouské Erste Group Bank, která přidala 0,76 %, a pojišťovně VIG (+0,71 %). Energetickou společnost ČEZ (+0,56 %) v růstu nezastavil ani další pokles cen elektřiny, ani obavy z možného odejmutí licence v Bulharsku. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce v úterý na německé burze klesala již posedmé v řadě, když oslabovala o 0,3 % na 35,2 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň od března 2005." V záporném teritoriu na pražské burze v úterý uzavřely pouze cenné papíry mediální firmy CME (-1,11 %), developera Orco (-0,81 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,38 %). Bez jediného obchodu zůstaly akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek Tatry Mountain Resorts.
Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy
V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?
4. Očekávané události
Japonsko v noci na středu zveřejní výsledek obchodní bilance za únor (odhad: schodek 600,9 miliardy jenů) a index aktivity tamního průmyslu (odhad: meziměsíčně +1,1 %). Velká Británie dopoledne přidá údaje o lednové nezaměstnanosti (odhad: 7,2 %), Bank of England zveřejní zápis ze svého únorového zasedání, na kterém ponechala monetární politiku beze změny, a eurozóna doplní údaje o lednové stavební výrobě (v prosinci meziměsíčně +0,9 %, meziročně -0,2 %). Ve Spojených státech amerických skončí zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC), a investoři se tak dozví, zda Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky a jaké jsou vyhlídky budoucího ekonomického vývoje. Spojené státy dále na trh pošlou čísla o vývoji počtu žádostí o hypotéky (v únoru -2,1 %), doplní také výsledek běžného účtu za poslední tři měsíce minulého roku (odhad: schodek 88 miliard USD) a Úřad pro energetické informace (EIA) vydá zprávu o vývoji zásob ropy na území USA. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření budou reportovat například společnosti HeidelbergCement, Inditex, General Mills a FedEx. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tempo inflace ve Spojených státech v únoru kleslo na 1,1 % meziročně
Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v únoru meziměsíčně zvýšily jen mírně, v souladu s predikcemi. Index vzrostl o 0,1 %, stejně jako v lednu, a jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a pohonných hmot vzrostla také o 0,1 %. Meziročně tempo inflace zpomalilo na 1,1 % z lednových 1,6 %, jádrová inflace stagnovala na lednových 1,6 %. Firmy se snaží držet ceny nízko, aby podpořily tržby, které zasáhla nezvykle tvrdá zima. Omezené cenové tlaky však také poskytují prostor Fedu, aby mohl držet úrokové sazby na nízké úrovni i ve chvíli, kdy dosáhne cílové míry nezaměstnanosti.
6. OECD nadále letos očekává růst české ekonomiky o 1,1 %
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává stejně jako loni listopadu v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 1,1 % a v příštím roce o 2,3 %. Vyplývá to z březnového hospodářského výhledu OECD, který v úterý na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou prezentoval generální tajemník OECD Ángel Gurría. OECD zároveň doporučuje setrvat v současném nastavení měnové politiky, dokud neodezní riziko deflace, a udržet neutrální rozpočtovou politiku. OECD doporučuje ČR ve výhledu zajistit udržitelnost veřejných rozpočtů, a to zvyšováním skutečného věku odchodu do důchodu. Zároveň by vláda měla zajišťovat valorizaci důchodů a zvážit možnost diverzifikovat zdroje příjmů důchodců. Organizace rovněž doporučuje ustavit nezávislou rozpočtovou radu s velkými pravomocemi.
Singer: Intervenční režim ponechá ČNB minimálně po celý letošek
7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila
Důvěra investorů v německou ekonomiku v březnu klesla třetí měsíc v řadě kvůli napětí na Ukrajině. Indikátor očekávání analytiků a investorů ohledně následujících šesti měsíců podle institutu ZEW klesl na 46,6 bodu z 55,7 bodu v únoru. Očekával se mírnější pokles na 52 bodů. V prosinci byl přitom na sedmiletém maximu 62 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 51,3 bodu, čekal se růst na 52 bodů z únorových 50 bodů. Pro celou eurozónu index klesl na 61,5 bodu z 68,5 bodu v únoru.
8. Putin: Krym musí být pod ruskou správou. Pokud budou západní státy pokračovat v agresivní politice sankcí, budeme se bránit
Ruský prezident Putin vystoupil před parlamentem. Prohlásil, že Krym musí být pod ruskou správou a varoval západní státy, že se bude Rusko proti sankcím bránit. Zároveň prohlásil, že Kyjev je matkou všech ruských měst. Krym a město Sevastopol by podle něj měly být odděleny. Putin už zároveň podepsal dekret o připojení Krymu k Rusku a je přesvědčený, že parlament ho podpoří. "Americká politika je vedená spíše právem ozbrojeného než mezinárodním právem," řekl ruský prezident. "Chceme, aby byla Ukrajina silný stát. Koneckonců je to náš hlavní partner. Více si však přejeme, aby na Ukrajině zavládl mír a usmíření," dodal.
9. Microsoft by mohl představit Office pro tablety iPad
Americká softwarová společnost Microsoft by koncem tohoto měsíce mohla představit verzi svého kancelářského balíku Office pro populární počítačové tablety iPad od společnosti Apple. Řekl to zdroj agentury Reuters. Investoři se už delší dobu snaží Microsoft přesvědčit, aby upravil Office pro použití v mobilních zařízeních. Analytici přitom odhadují, že verze Office pro tablety iPad by firmě přinesla na tržbách zhruba 2,5 miliardy dolarů ročně.
10. Zkrachovalá bitcoinová burza umožnila klientům kontrolu účtů
Zkrachovalá burza pro obchodování s virtuální měnou bitcoin MtGox aktualizovala své internetové stránky, aby klientům umožnila se přihlásit a zkontrolovat si stav účtu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Webové stránky burzy před třemi týdny přestaly fungovat a firma uvedla, že kvůli útoku hackerů zřejmě přišla o 850 000 bitcoinů, jejichž hodnota se při současném kurzu pohybuje kolem 520 milionů dolarů. Firma sídlící v Tokiu také požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, a to v Japonsku a ve Spojených státech.
Burza Mt. Gox požádala o bankrotovou ochranu také v USA
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Obama přišel o další ze svých sympatizantek. Škoda.
V roce 2008 patřila Carey Wedlerová podle svých slov k "nejtvrdšímu" jádru Obamových sympatizantů. Po šesti letech ale přišel zásadní zvrat. Carey ve svém videu, které zveřejnila na serveru YouTube, vyjmenovala, čím vším se Barack Obama od svého nástupu do Bílého domu provinil, a nakonec svůj definitivní odklon od politiky nejmocnějšího muže planety stvrdila nečekaným gestem.