Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak zakončily duben akciové trhy v Evropě i Spojených státech, jak narostl dluh Ukrajiny za plyn a proč se Kanada bojí mrtvé velryby? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zakončily duben na růstové vlně, ve středu je po nečekaně pomalém růstu HDP podpořilo vyjádření Fedu o úrokových sazbách
Americké akcie se po nečekaně dobrých makrodatech (zpráva o zaměstnanosti v soukromém sektoru podle ADP, chicagský index nákupních manažerů) a nečekaně špatných makrodatech (předběžný HDP za první čtvrtletí) pohybovaly většinu dne kolem nuly. Po oznámení výsledků zasedání FOMC se vydaly vzhůru a zakončily poblíž denních maxim. Po zveřejnění předběžných dat o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí sice několik analytiků znejistělo a Janet Yellenová podle nich bude mít obtížnější pozici obhájit utažení QE tváří v tvář nejhoršímu kvartálu od konce roku 2012, většina se však domnívá, že HDP projde pozitivními revizemi. Důležitý je navíc podle nich výrazný růst spotřebitelských výdajů.
Index Dow přidal 0,27 % na 16 580,84 bodu, S&P 500 posílil o 0,30 % na 1 883,95 bodu a Nasdaq přidal 0,27 % na 4 114,56 bodu. V plusu se udržely všechny hlavní sektory indexu S&P 500. Nejvíce posílily telekomunikace a průmyslové firmy, nejméně naopak výrobci necyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a síťové společnosti. Za celý duben index S&P 500 posílil o 0,62 %, Dow přidal 0,75 %. Nasdaq po výprodejích některých dosavadních hvězd mezi akciemi ztratil 2,01 %.
Připravuje se americká armáda na kolaps dolaru?
Korekce za dveřmi? Co čekat od akcií mezi květnem a říjnem
2. Evropské akcie zakončily obchodování před zveřejněním rozhodnutí Fedu na nule
Evropské akcie se před středečním rozhodnutím Fedu pohybovaly kolem nuly. Francie a Německo ve čtvrtek obchodovat nebudou, Londýnská burza se však otevře. Britský FTSE 100 ve středu zpevnil o 0,15 %, francouzský CAC 40 naopak 0,23 % odepsal a německý DAX připsal 0,20 %. Dařilo se telekomunikacím, ropnému sektoru a sektoru základních materiálů, ztrácel naopak realitní sektor a síťové odvětví. Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,75 %, CAC 40 2,18 % a DAX 0,5 %.
Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?
3. Pražská burza ve středu mírně posílila a udržela se nad hranicí tisíce bodů
Index PX ve středu posílil o 0,11 % na 1 010,31 bodu. Burzu udržely nad nulou především akcie Erste Group Bank, které po středečním zveřejnění hospodářských výsledků posílily o 0,90 % na 670,30 Kč. Dařilo se i cenným papírům skupiny ČEZ, které podražily o 0,51 % na 595 Kč. Naproti tomu Komerční banka ztrácela 0,80 % a 4 560 Kč, přestože akcionáři ve středu schválili dividendu ve výši 230 korun. Objem obchodování byl před čtvrtečním státním svátkem utlumený, v posledních minutách se však výrazně zvýšil. Přes dvě procenta odevzdala Fortuna a o více než procento oslabovaly i akcie mediální CETV, Unipetrolu, developera Orco a likérky Stock. Nejvíce ve středu ztratily cenné papíry těžařské společnosti NWR, které v závěru obchodování odevzdaly přes 3,8 %.
4. Očekávané události
Burzy v Německu, Francii, Itálii, Číně, Hongkongu a Praze zůstanou zavřené. Spojené království a USA však obchodují a budou zveřejňovat i makrodata. Spojené státy odhalí prodeje aut (odhad duben: 16,2 milionu, březen: 16,4 milionu), osobní příjmy a výdaje (odhad březen příjmy: +0,4 % meziměsíčně, únor: +0,3 % meziměsíčně, odhad březen výdaje: +0,6 % meziměsíčně, únor: +0,3 % meziměsíčně), index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, odhad duben: 55,8 bodu, flash duben: 55,4 bodu, březen: 55,5 bodu; ISM, odhad duben: 54,3 bodu, březen: 53,7 bodu) a stavební výdaje (odhad březen: +0,6 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně). Veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Spojené království vydá zprávu o indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad duben: 55,4 bodu, březen: 55,3 bodu) a indexu cen domů (odhad duben: +10 % meziročně, březen: +9,5 % meziročně) a index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zveřejní i Čína. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.
Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě a Americe například PPL, ConocoPhillips, Avon Products, ExxonMobil, CME Group, Kraft Foods, Motorola Solutions, LinkedIn, MasterCard, T-Mobile, Teva Pharmaceutical Industries nebo Lloyds Banking Group. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Erste v prvním čtvrtletí překvapila menším poklesem čistého zisku, malý zájem o úvěry ale dále srazil její příjmy
Rakouské skupině Erste Group Bank, do které patří i tuzemská Česká spořitelna, se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil čistý zisk o více než dvě pětiny na 103,3 milionu EUR. Loni měla ve stejném období zisk 176,6 milionu EUR. Analytici odhadovali, že Erste dosáhne čistého zisku jen 98,9 milionu EUR.
6. Ekonomiku Spojených států v prvním čtvrtletí zmrazilo nepříznivé počasí
Hrubý domácí produkt Spojených států v prvním čtvrtletí podle předběžných dat vzrostl anualizovaně jen o 0,1 % (nejméně od konce roku 2012), očekávalo se 1,2 % po 2,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Osobní spotřeba však v prvních třech měsících vyskočila o 3 %, výdaje spotřebitelů na služby vzrostly dokonce o 4,4 %, nejvíce od roku 2000.
7. Podle Gazpromu dluží Ukrajina za plyn k 30. dubnu 3,49 miliardy dolarů
Dluh Ukrajiny za dodaný ruský plyn po započtení dubnových nedoplatků stoupne na 3,5 miliardy dolarů, z nynějších 2,2 miliardy dolarů. Uvedl to ve středu ruský plynárenský monopol Gazprom. Společně s nedávno ohlášeným požadavkem platby za neodebraný plyn by se tak celkové pohledávky uplatňované Gazpromem vůči Ukrajině vyšplhaly na téměř 15 miliard dolarů.
8. Některé firmy v USA začínají pociťovat ukrajinskou krizi
Zmatek na Ukrajině a série mezinárodních sankcí proti Rusku začínají poškozovat některé velké americké firmy působící v regionu, napsala ve středu agentura Reuters. Společnosti znepokojuje ochabující ruská ekonomika, oslabování rublu a možnost dalšího zhoršení krize. Objevily se i obavy z možného odporu v Rusku vůči západním výrobkům. Nejnovější kolo amerických sankcí, oznámených v pondělí, by prý věci mohlo dále zkomplikovat.
9. MMF výrazně snížil odhad růstu ruské ekonomiky
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 % z dříve očekávaných 1,3 %. Mezinárodní sankce uvalené kvůli ukrajinské krizi na vybrané ruské činitele a některé podniky podle fondu poškozují ruské hospodářství a ohrožují investice. Celkově MMF očekává, že odliv kapitálu z Ruska letos dosáhne 100 miliard dolarů, sdělil ve středu podle agentury Reuters šéf mise MMF v Rusku Antonio Spilimbergo.
10. Faber: Je pozdě kupovat americké akcie, investoři mají přehnaně optimistická očekávání
Technologické akcie v minulém týdnu zasáhla menší výprodejová vlna, Marc Faber se však domnívá, že výrazná korekce celý americký trh v letošním roce teprve čeká. Faber v rozhovoru pro televizní stanici CNBC ve středu prohlásil, že osobně dává přednost dluhopisům rozvíjejících se trhů, protože jsou stále "levné", a dodal, že v loňském roce investoval dokonce v Iráku.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Kanadu děsí mrtvá velryba, mohla by explodovat
Před týdnem vyplavilo moře na kanadské pobřeží mršinu plejtváka obrovského. Od té doby kytovec nedá obyvatelům spát. Jeho tělo se totiž kvůli procesu rozkladu tkání nafouklo metanem a mohlo by explodovat.
Aktuality
