Co musíte ráno vědět (14. května)
|

Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v úterý obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké jsou šance českých boháčů poohlížejících se po české televizní jedničce a proč účinkující z filmů pro dospělé vyhrožují, že se již brzy dost možná v žádném novém snímku neobjeví? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý znovu přepisovaly historii, indexy Dow a S&P 500 posunuly svá intradenní i zavírací maxima

Americké akcie v úvodu úterního obchodování navázaly na pondělní vývoj a dále posunovaly svá historická maxima. Index Dow vzrostl až nad 16 735 bodů a S&P 500 se poprvé v historii přehoupl přes 1 900 bodů. K růstu přispěly některé podnikové zprávy, například plánované navýšení podílu společnosti Coca-Cola v producentovi kávy Keurig Green Mountain. Po slibném úvodu nicméně investoři začali vybírat zisky a technologický index Nasdaq se nakonec propadl pod nulu. Dow během dne vzrostl na nové historické maximum 16 735,51 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,12 % na novém zavíracím rekordu 16 715,44 bodu. S&P 500 se v úvodu obchodování vůbec poprvé dostal nad hladinu 1 900 bodů na 1 902,17 bodu. Nakonec však za celý den vzrostl jen o 0,04 % a obchodování zakončil na novém zavíracím maximu 1 897,45 bodu. Technologický index Nasdaq klesl a se ztrátou 0,33 % uzavřel na 4 130,17 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží a titulům z odvětví energetiky. Oslabily akcie ze sektoru telekomunikací, finanční odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží. Z makrodat na trh dorazily údaje o podnikových zásobách, které v březnu vzrostly v souladu s odhady o 0,4 %, maloobchodních tržbách a cenách vývozu a dovozu. Růst maloobchodních tržeb v dubnu dosáhl pouze tempa 0,1 %, což pro investory bylo zklamání, jelikož trh počítal s růstem tržeb o 0,4 %.

Akcioví spekulanti brzdí. Přišel čas na změnu trendu?

Faber: Mám strach z krize, která bude mnohem větší než ta, jež začala v roce 2008

2. Evropské akcie v úterý po dalších spekulacích o brzkém zásahu ECB zdražily na několikaletá maxima

Evropské akciové trhy ve čtvrtek posilovaly, když je podpořily pokračující spekulace, že by ECB již brzy mohla představit další opatření na podporu evropské ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 během dne vystoupil dokonce na šestileté maximum. Zklamáním naopak byly výsledky ankety německého institutu ZEW mezi analytiky a investory, podle kterých jejich důvěra v největší evropské hospodářství klesla již pátým měsícem v řadě. Britský FTSE 100 posílil o 0,31 %, a vzrostl tak na nejvyšší úroveň za 14 let, německý DAX posílil o 0,54 % a francouzský CAC 40 přidal 0,25 % a dostal se na zhruba 6leté maximum. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,15 % na 3 211,78 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, akciím automobilek a realitnímu sektoru. V červených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, dopravy a cestovního ruchu a odvětví služeb.

Jednotná evropská měna se v úterý kolem 14.20 SELČ k americkému dolaru propadla na měsíční minimum 1,37 EUR/USD poté, co se na trhu objevily nové spekulace o dalším uvolňování evropské monetární politiky. Zpravodajská agentura Dow Jones s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že by německá centrální banka přivítala, kdyby ECB mimo jiné přistoupila k zavedení záporných depozitních sazeb, což by mělo vést k odvrácení pádu eurozóny do deflace. Krátce před 18.00 SELČ se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,371 EUR/USD.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

Proč Rusko ani nikdo jiný nevytasí kvůli Ukrajině ropnou zbraň

3. Pražská burza se v úterý s výjimkou tří emisí převlékla do červené. Akcie ČEZ po výsledcích zlevnily o více než 2 %

Index PX klesl o 1,01 % na 993,98 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ, která před otevřením trhu reportovala své čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla čistého zisku 9,9 miliardy korun při tržbách 53,2 miliardy korun, čímž na obou úrovních zaostala za odhady trhu. Přibližně hodinu po zahájení obchodování akcie ČEZ zlevnily až na 572 Kč, nakonec ale uzavřely "jen" se ztrátou 2,69 % na 575,20 Kč. Nedařilo se ani bankovním titulům. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 1,22 % na 4 465 korun a akcie skupiny Erste Group Bank oslabily o 0,69 % na 652 Kč. Více než procento odepsaly cenné papíry developera Orco (-1,98 %) a likérky Stock (-1,02 %), která před otevřením trhu stejně jako ČEZ zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky, a to v souladu s odhady. V zelených číslech uzavřely pouze tři ze čtrnácti hlavních emisí. Cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zdražily o 0,43 % na 127,75 Kč, akcie mediální firmy CME přidaly 0,26 % na 57,75 Kč a cenné papíry pojišťovny VIG posílily o 0,1 % na 1 037 korun. Akcie slovenského provozovatele lyžařských středisek TMR uzavřely při minimálním zájmu investorů na nule.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen výrobců (odhad duben: +4 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně, březen: +1,7 % meziročně a stagnace meziměsíčně). Německo, Francie a Španělsko dopoledne přidají údaje o indexu spotřebitelských cen (harmonizovaný s EU; Německo odhad duben: +1,1 % meziročně, březen: +1,1 % meziročně; Francie odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +0,7 % meziročně; Španělsko odhad duben: +0,4 % meziročně, březen: -0,1 % meziročně) a z Velké Británie na trhy dorazí čísla reflektující situaci na tamním trhu práce včetně míry nezaměstnanosti za první čtvrtletí (odhad: 6,8 %, 4Q2013: 6,9 %) a čtvrtletní zpráva Bank of England o inflaci. Investoři se budou soustředit i na společná evropská data - eurozóna zveřejní statistiku o vývoji průmyslové výroby (odhad duben: +0,9 % meziročně, březen: +1,7 % meziročně, odhad duben: -0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně). Ve Spojených státech se odpoledne bude pozornost investorů upínat k dubnovému indexu výrobních cen (odhad: +0,2 % meziměsíčně, březen: +0,5 % meziměsíčně, odhad: 1,7 % meziročně, březen: 1,4 % meziročně) a pravidelným týdenním zprávám o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí letošního roku ve středu v Evropě zveřejní například společnosti RWE nebo Portugal Telecom. V Asii se kvartálními čísly pochlubí Sony a v USA firmy Macy's nebo Cisco Systems. Odhady výsledků hospodaření firem najdete ZDE.

Na pražské burze budou nejsledovanější událostí hospodářské výsledky společností Telefónica C.R. a NWR. Poprvé pod dohledem nového vlastníka, firmy PPF, oznamuje česká telekomunikační jednička. Od té investoři nejvíce čekají vyjádření ohledně odkupu akcií firmy a její budoucnosti na pražské burze. NWR se podle oslovených analytiků ani v prvních třech měsících roku 2014 nedostala navzdory zlepšením ze ztráty a tržby jí meziročně klesly.

Výsledková sezóna na pražské burze je v plném proudu. Jaké výsledky odkryjí ČEZ a česká Telefónica?

Jak na akcie NWR a Philip Morris?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čistý zisk energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 44 % na 9,9 miliardy korun

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl na 21,2 miliardy Kč (odhad: 22,4 miliardy), provozní výsledek hospodaření (EBIT) na 14,4 miliardy Kč v souladu odhady, provozní cash flow bylo 15,6 miliardy Kč. Tržby společnosti meziročně klesly o 6,7 % na 53,2 miliardy Kč. O pokles zisku se postaral především propad v segmentu výroba a obchod. Ten byl způsoben jak nižší cenou elektřiny, tak nižším odbytem i kvůli teplé zimě. O 1,2 miliardy Kč se snížil zisk EBITDA kvůli situaci v Rumunsku. Firma v rámci svých výsledků potvrdila výhled na letošní rok a očekává, že za celý rok 2014 vydělá 27,5 miliardy Kč, zisk EBITDA by měl klesnout z 81,9 miliardy na 70,5 miliardy Kč. Firma také oznámila, že má předprodáno 77 % výrobní kapacity na rok 2015 (za 40,5 EUR/MWh), 44 % na rok 2016 (cena 38 EUR/MWh) a 16 % pro rok 2017 (cena 40 EUR/MWh).

Tajemství akcií ČEZ: Proč by měly být o 100 korun dražší a proč se může na dividendě vyplácet více než 100 % zisku?

6. Český HDP v 1. čtvrtletí podle odhadů ekonomů mezičtvrtletně klesl kvůli tabáku

Tuzemská ekonomika v letošním 1. čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených v úterý agenturou ČTK mezičtvrtletně klesla o zhruba 0,4 %. Důvodem ale není špatný vývoj ekonomiky, nýbrž dopad efektu předzásobení obchodníků s tabákovými výrobky na konci loňského roku. Ten totiž přispěl ve 4. čtvrtletí 2013 k výraznému růstu ekonomiky. Meziročně by podle odhadu ekonomů měl HDP v letošním prvním čtvrtletí stoupnout o zhruba 2,2 %. První odhad o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 15. května.

7. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v květnu výrazně zhoršila

Indikátor ZEW sledující očekávání klesl z dubnových 43,2 bodu na 33,1 bodu, očekával se pokles jen na 41 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 2,6 bodu na 62,1 bodu z 59,5 bodu v dubnu (odhad: 60,5 bodu). Pro celou eurozónu index klesl na 55,2 bodu z 61,2 bodu v dubnu. "Německý konjunkturální index ZEW potvrdil jak aktuální dobrý stav ekonomiky (hodnocení současné situace zůstává vysoké a překonalo očekávání), tak obavy o budoucí vývoj související s krizí na Ukrajině, ale také se zpomalením čínské ekonomiky ohrožujícím globální poptávku a hrozbou sklouznutí do deflační pasti v eurozóně," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

8. Maloobchodní tržby v USA v dubnu vzrostly jen o 0,1 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu vzrostly jen o 0,1 %, očekával se 0,4% růst po březnových 1,5 % (revidováno z 1,1 %). Bez zahrnutí aut tržby v dubnu stagnovaly, čekal se 0,6% růst po březnovém revidovaném růstu o procento. Jádrové tržby (bez zahrnutí aut, pohonných hmot a stavebních materiálů) v dubnu klesly o 0,2 %. Zpráva, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, tak brzdí naděje na výrazné zrychlení ekonomického růstu USA ve druhém čtvrtletí. "Růst amerických maloobchodních tržeb v dubnu zřetelně zklamal, kompenzovala to ale revize údajů za březen, která ukázala ještě podstatně silnější růst než původní čísla. Březen tak podle všeho vyčerpal podstatnou část odložené poptávky z neobvykle silnou zimou ovlivněných předchozích měsíců a nyní se růst osobní spotřeby dostává do udržitelného tempa," uvedl Ľuboš Mokráš.

9. Ruská ekonomika bude koncem čtvrtletí asi v recesi, říká ministr

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně opět klesne, takže se země dostane do hospodářské recese. Prohlásil to v úterý ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. HDP by mohl klesnout až o 0,1 %, v prvním kvartálu se mezičtvrtletně snížil o půl procenta, uvedl Uljukajev během návštěvy Kaliningradu. Podle ministra je tedy v Rusku možná technická hospodářská recese. Za tu se považuje pokles HDP ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. Podobné varování zaznělo před týdnem i z ruského ministerstva financí. Odpovídá zároveň názoru Mezinárodního měnového fondu, který na konci dubna konstatoval, že Rusko už recesi zažívá.

10. Šéfové CME: Novu neprodáme, je srdcem skupiny

Generální ředitelé mediální skupiny CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch rozhodně odmítají prodej české TV Nova. Jejich hlavním úkolem je teď zvýšit příjmy z reklamy. Uvedli to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Zavedli jsme proto novou obchodní politiku, díky které se nám podařilo v prvním čtvrtletí meziročně zvýšit příjmy z prodeje reklamy o 31 %. A to v prostředí, kde podle našich interních odhadů celý televizní reklamní trh v Česku rostl kolem 7 %. Náš podíl na televizním reklamním trhu se zvýšil o 10 procentních bodů ze 47 na 57 %. Nemyslím si, že už letos dosáhneme na úroveň roku 2012. To zabere tak dva roky. Nedokážu říci přesně, na jakou hodnotu se dostaneme, ale trend je jasný, rosteme," řekl deníku Mainusch.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Pornoherci vyzývají: Plaťte za naše filmy, jinak nás již neuvidíte

Americké herečky a herci z filmů pro dospělé zahájili kampaň, ve které prosí, aby si lidé filmy, ve kterých hrají, nestahovali zdarma, ale platili za ně jako za každé jiné zboží, které je na síti dostupné. Kampaň s názvem Pay For Your Porn tvrdí, že pokud lidé za stahování porna nezačnou platit, hrozí, že se tento byznys do budoucna nedokáže uživit, což by v krajním případě znamenalo až jeho úplný zánik. Jestli ale toto varování s platební morálkou obdivovatelů nahých těl skutečně něco udělá, je otázkou.

Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky