US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (1. září)

Jak zakončily srpen americké i evropské akciové trhy, kdo bude novým "prezidentem" EU a jaké výzvy bude muset řešit, kolik v prvním pololetí vydělaly české banky a kdo také trpí kvůli úsporám bank ve Švýcarsku? Nejen to musíte v pondělí ráno určitě vědět.

Redakce IW
Redakce IW
31. 8. 2014 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek potvrdily týdenní růst a zakončily na historickém maximu. V pondělí se neobchoduje

Investoři ve Spojených státech v pátek ocenili překvapivě silné údaje o spotřebitelské důvěře. Geopolitická rizika (Ukrajina, Islámský stát) byla odsunuta do pozadí. Dow uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 098,45 bodu, S&P 500 posunul svůj zavírací rekord na 2 003,37 bodu (+0,33 %) a Nasdaq přidal půl procenta na 4 580,27 bodu. Index volatility VIX zůstal takřka beze změny na 12,07 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,34 %. Index S&P 500 posílil na týdenní bázi počtvrté v řadě (+0,75 %). Již v pondělí se mu přitom podařilo vystoupat nad psychologicky významnou hladinu 2 000 bodů. Dow připsal 0,6 % a Nasdaq 0,9 %. Celý srpen byl pro S&P 500 co do výkonnosti nejlepší za uplynulých 14 let. Šlo o nejvýkonnější měsíc od letošního února. Dow v srpnu stoupl o 3,2 % a Nasdaq o 4,8 %.

"Býčí nálada na trhu roste. Srpen začínal jako hodně depresivní měsíc, ale končí euforií a historickými maximy," říká Peter Cardillo, ekonom z Rockwell Global Capital. "V září se dá čekat technická korekce a ochlazení sentimentu." Upozorňuje dále, že klesající míra inflace v eurozóně (v srpnu předběžně +0,3 % meziročně) silněji posílá do hry spekulanty na kvantitativní uvolňování ze strany ECB. "Doping v podobě nových peněz by byl trhem chápán jako pozitivní, a to i v USA," říká. Výhled pro akcie na historických maximech je přitom minimálně zastřený. Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit ještě na podzim, odkupy akcií ze strany firem jsou na ústupu, takže dva důležité motory rally vyhasínají. Podpora z Evropy se může hodit. "Ekonometrický model Sama Eisenstadta, který přes 60 let působil na trhu a v posledních letech patří k nejlepším v predikování vývoje indexu S&P 500, ukazuje pro závěr letošního roku na hodnotu 2 150 bodů," píše Mark Hulbert na serveru MarketWatch. Od začátku roku zatím trhu vládnou americké dluhopisy se zhodnocením o 16,75 %, S&P 500 ale díky posledním dnům navýšil letošní zisk na 8,5 % a je na tom aktuálně lépe než zlato (+6,7 %).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Pozitivní americký fundament nahrává býkům, geopolitika ohrožuje hlavně Evropu

Rosenberg: Recese přijde nejdříve za 4 roky

2. Evropské akcie v závěru týdne uzavřely nejednotně, za celý týden nicméně hlavní trhy vzrostly

Evropské akcie se v první polovině páteční obchodní seance pohybovaly převážně v zelených číslech. Odpoledne jim však došel dech, zisky odevzdaly a hlavní indexy starého kontinentu spadly pod nulu. Na trhy negativně zapůsobila slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který pokračoval v ostré protizápadní rétorice. Investory zneklidnilo také varování britského premiéra Davida Camerona, že radikální islamisté představují pro Evropu bezprostřední hrozbu. V závěru obchodování přesto některé indexy nabraly druhý dech a vyskočily zpět do plusu. Britský FTSE 100 posílil o 0,20 % a francouzský CAC 40 přidal 0,34 %. Německý DAX naopak o 0,21 % oslabil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,26 % na 3 172,63 bodu. Dařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, technologickým titulům a cenným papírům z odvětví zdravotnictví. Klesly naopak mediální sektor, cenné papíry automobilek a maloobchodní odvětví. FTSE za celý obchodní týden vzrostl o 1,74 % na 6 819,75 bodu, německý DAX posílil o 1,4 % na 9 470,17 bodu a francouzský CAC 40 za pět obchodních dní přidal 2,77 % na 4 381,04 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 2,39 %.

Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

3. Pražská burza v pátek posílila, pokles z předchozích dní ale smazat nedokázala

Index PX v závěru týdne vzrostl o 0,42 % na 980,01 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky, které zpevnily o 2,06 % na 4 900 korun. Dařilo se také druhému zástupci bankovního sektoru, cenným papírům rakouské Erste Group Bank, které zdražily o 0,15 % na 533,10 Kč. Mezi finančními tituly skončily v červených číslech jen cenné papíry pojišťovny VIG, které zlevnily o 0,79 % na 1 005 korun. Cena akcií energetické společnosti ČEZ vzrostla o 0,51 % na 612,50 Kč. Nejvíce ovšem zdražily cenné papíry uhelné společnosti NWR, jejichž cena vzrostla o více než pět procent na 3,10 Kč. Firma odpoledne oznámila, že v otázce plánované restrukturalizace dosáhla shody také se svými věřiteli. Investoři se prozatím nedali zastrašit ani tím, že po upsání nových akcií budou stávající cenné papíry tvořit pouze zhruba 4 % celku, ani novou čtvrteční zprávou analytiků z Erste Group Bank, která tvrdí, že by cena akcií NWR mohla po vydání nových cenných papírů spadnout až k 0,75 Kč za kus. V uplynulém týdnu akcie na pražské burze opět nenavázaly na vývoj na světových trzích a zlevnily o 0,7 %. Největší pokles ceny zaznamenaly akcie slovenské firmy Tatry Mountain Resorts, největší nárůst ceny naopak vykázaly akcie těžební společnosti NWR.

Chris Heath, šéf Stock Spirits: Chystáme akvizice v regionu

Sobotka očekává letos schodek rozpočtu 90 miliard Kč. Září bude ve znamení jednání o rozpočtu na rok 2015

4. Očekávané události

Burzy ve Spojených státech zůstanou kvůli Svátku práce zavřené, investoři v Evropě se ale nudit nebudou. Vedle novinek z východní Ukrajiny budou reagovat na řadu podstatných údajů z ekonomiky. V Eurozóně, Británii i jednotlivých evropských zemích se čekají konečné srpnové údaje z průzkumu o průmyslové aktivitě (odhad srpen eurozóna: 50,8 bodu, FLASH srpen: 50,8 bodu, červenec: 51,8 bodu, odhad srpen Spojené království: 55,1 bodu, červenec: 55,4 bodu, odhad ČR srpen: 55,5 bodu, červenec: 56,5 bodu). Do školy půjde v Česku poprvé přes 115 dětí. Vše podstatné, co budou investoři sledovat během prvního zářijového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Dopis prvňáčkovi

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Západ plánuje další sankce proti Rusku. Putin mluvil o uspořádání na východě Ukrajiny, o nový stát mu ale prý nejde

Spojené státy a Evropská unie oficiálně stále hovoří pouze o sankcích, třebaže stále přísnějších. Francouzský prezident Hollande během týdne varoval před pomalým postupem západních spojenců. "Hrozí válka, to je ve hře," uvedl. Vladimir Putin si z toho ale na první pohled mnoho nedělá. V týdnu mimo jiné připomněl, že by si Západ s Ruskem neměl zahrávat, protože Rusko přece není žádný nazdárek, ale jaderná mocnost. V neděli pak ve vystoupení na prvním kanálu ruské televize řekl, že by na jihovýchodě Ukrajiny měl vzniknout nový stát. Pustil se také do západních zemí, že se zpronevěřily svým demokratickým zásadám, když podporují kyjevský režim, který se dostal k moci převratem. Reagoval tak na rozhodnutí EU vypracovat do týdne nové protiruské sankce. Mluvčí Kremlu později odmítl, že by prezident Vladimir Putin hovořil o vytvoření samostatného státu na východě Ukrajiny. Výroky prý byly dezinterpretovány.

Německá kancléřka Angela Merkelová o víkendu uvedla, že sankce budou spuštěny, pokud nepřijdou "kvalitativní změny nynější situace". Postiženy podle ní mohou být oblasti, na které se EU už zaměřila před měsícem, možná jsou tedy podle ní další omezení ve finanční či energetické oblasti. "Všichni jsme souhlasili, že není možné vojenské řešení tohoto problému," poznamenala Merkelová na tiskové konferenci po summitu zemí EU. To prý je také jeden z důvodů, proč Merkelová odmítla možnost dodávek vojenské techniky Kyjevu. S novou vlnou sankcí má ale problém několik členských zemí EU, například Slovensko nebo Kypr. Česká vláda o nich bude jednat v prvním zářijovém týdnu.

6. Prezidentem EU se stane polský premiér Donald Tusk

Polský premiér Donald Tusk byl v sobotu na summitu Evropské unie zvolen do čela Evropské rady, tedy takzvaným unijním prezidentem, který řídí vrcholné schůzky členských zemí. Tusk od prosince nahradí Hermana Van Rompuye, jenž sobotní rozhodnutí oznámil na Twitteru. V čele evropské diplomacie vystřídá Catherine Ashtonovou italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Italku, která se tak stane místopředsedkyní budoucí Evropské komise, ještě musí ve funkci potvrdit Evropský parlament. Van Rompuy upozornil Tuska i Mogheriniovou, že před nimi stojí "tři výzvy, jež budou vyžadovat pevné vedení". Kromě dozvuků krize v eurozóně k nim patří i konflikt na Ukrajině a udržení Británie v EU. "Budoucnost unie není ve zmenšování a nikdo rozumný nevidí EU bez Británie," poznamenal Tusk. Vyjádřil také umírněný postoj k dění Ukrajině. Cílem je podle něj dospět k takovému řešení konfliktu, na jehož konci bude mír. "Válka není řešením krize," dodala Mogheriniová.

7. Eurozóně podle některých ekonomů hrozí delší období stagnace

Ekonomiku eurozóny zřejmě čeká delší období stagnace. Předpokládají to podle agentury DPA někteří významní ekonomové. Obavy o ekonomiku mají rovněž představitelé Evropské unie, kteří v říjnu plánují mimořádný summit zabývající se podporou hospodářského růstu a zaměstnanosti. "Obávám se, že Evropa má před sebou delší období stagnace, deflace a vysoké nezaměstnanosti," řekl listu Welt am Sonntag prezident německého Institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcel Fratzscher. Skepticky se k vyhlídkám evropské ekonomiky staví rovněž vlivný bruselský institut Bruegel. "Hospodářský růst v Evropě je neuvěřitelně slabý," prohlásil jeho šéf Guntram Wolff. Oba ekonomové podle DPA vyzvali Evropskou centrální banku k dalším opatřením na podporu hospodářského růstu.

Představitelé EU prý v říjnu plánují mimořádný summit o ekonomice

Italský premiér představil nový reformní plán

8. Vojenské operace v Iráku stály USA od půlky června již 560 milionů USD

Vojenské operace v Iráku, včetně leteckých útoků a pozorovacích letů, stály Spojené státy od poloviny června 560 milionů USD. Denní náklady tak v průměru činí 7,5 milionu USD. Uvedla to agentura AP s odvoláním na informace z velení armády. Mluvčí Pentagonu John Kirby dodal, že v červnu byly náklady mnohem nižší. Po zahájení leteckých náletů v severním Iráku však prudce vzrostly. Od 8. srpna již USA uskutečnily 110 vzdušných úderů.

9. Alibaba možná již v září vstoupí na Newyorskou burzu

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding by mohl již v září vstoupit na newyorskou akciovou burzu NYSE. Informovala o tom v sobotu CNBC s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Předpokládá se, že prodej akcií podniku na Newyorské burze vynese zhruba 20 miliard dolarů. Stal by se tak největší primární emisí v technologickém sektoru Spojených států.

Fiat Chrysler hodlá v říjnu uvést své akcie na Newyorskou burzu

10. Čistý zisk bank v ČR za první pololetí klesl o 840 milionů na 35,9 miliardy Kč

Tuzemským bankám a spořitelnám klesl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 840 milionů na 35,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,27 bilionu korun, což je proti konci roku nárůst o 129 miliard Kč.

Výsledková sezóna církví? ČSSD navrhla uzákonit povinnost církví zveřejňovat hospodaření

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Švýcarští bankéři šetří, prostitutky chudnou

Čtvrť červených luceren v Curychu hlásí pokles tržeb. Bankéři, kteří byli dříve "patrony" sexuálního průmyslu ve městě, šetří, a tak utrácejí méně za erotické a sexuální služby, píše agentura Bloomberg. Pokles příjmů hlásí nejen prostitutky, ale i striptérky a tanečnice v barech, zavírá se řada podniků pro mladé, hodinových hotelů a diskoték. Prostitutky tak například musejí smlouvat o ceny, zatímco ještě před pár lety klienti souhlasili s první navrhovanou odměnou. Krize spojené s problémy bank tedy zavedla tržní chování i do centra evropského bankovnictví, lépe řečeno na jeho odvrácenou stranu.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně