Co musíte ráno vědět (7. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak si vede sektor služeb v eurozóně a čí golfová hra zkomplikovala celou svatbu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě

Americké akciové trhy v úterý navázaly na vývoj ze začátku týdne a dále znatelně klesaly. Srážely je slabší údaje z americké ekonomiky, pokračující pokles cen ropy a obavy z nové krize v eurozóně v souvislosti s politickým vývojem v Řecku. Pro S&P 500 znamená pátý den v mínusu nejdelší sérii od konce roku 2013. Dow oslabil o 0,74 % na 17 371,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 2 002,61 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,29 % na 4 592,74 bodu. Index volatility VIX vzrostl přes šest procent na 21,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 1,94 %. Kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické a technologické tituly a nedařilo se ani akciím z finančního odvětví a průmyslového sektoru. Mírně nad nulou se udržel pouze sektor základních materiálů.

Zábava s cílovými cenami pro S&P 500

2. Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě

Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě, když v poslední hodině obchodování smazaly veškeré dřívější zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,04 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,7 %, dolů ho vedl sektor technologií, dařilo se naopak odvětví základních materiálů a akciím automobilek. Dříve v průběhu seance posiloval i o 0,6 % navzdory tomu, že dopoledne ztrácel necelé procento po zveřejnění indexů nákupních manažerů v zemích eurozóny.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy

3. Pražská burza v úterý prohloubila ztráty a opět mírně oslabila

Index PX v úterý odepsal 0,29 % na 939,83 bodu. Burzu dolů vedly akcie Komerční banky, které ztratily téměř 1,5 %. Naproti tomu největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ (+0,29 %), jejíž cenné papíry propad zastavily a mírně zpevnily. Výrazně nižšího objemu dosáhly akcie Philip Morris ČR (+0,47 %) a Erste Group Bank (+0,06 %). O téměř tři procenta oslabila mediální CME a více než procento odevzdala i Fortuna. Naopak více než procentní zisk si připsaly akcie O2 C.R. (+1,20 %).

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní obchodní bilanci (odhad listopad: -42,3 miliardy USD, říjen: -43,4 miliardy USD), agentura ADP přidá zprávu o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad prosinec: 226 tisíc, listopad: 208 tisíc) a Fed vydá zápis z posledního zasedání FOMC. Itálie odhalí míru nezaměstnanosti (odhad listopad: 13,3 %, říjen: 13,2 %), stejně tak eurozóna (odhad listopad: 11,5 %, říjen: 11,5 %) a Německo (odhad prosinec: 6,6 %, listopad: 6,6 %). Eurostat navíc zveřejní předběžná data o inflaci v eurozóně za prosinec (FLASH; odhad prosinec: -0,1 % meziročně, listopad: +0,3 % meziročně) a Německo maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: +1,9 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně). Mimo jiné se pak také dozvíme, jak na tom v listopadu byla česká obchodní bilance (říjen: +39,5 miliardy Kč). Co trhy čeká v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Řecku vrcholí konflikt mezi úsporami a protesty. Euro se propadá

Předčasné parlamentní volby v Řecku, které se budou konat 25. ledna, jsou vyvrcholením dlouhého konfliktu mezi ekonomickými úspornými opatřeními vynucenými Bruselem a řeckými politickými protesty. Mezi lety 2008 a 2015 řecký HDP na obyvatele upravený o inflaci klesl o 30 % na 18 000 eur. V absolutním vyjádření jde o srovnatelný kolaps, jako by klesla životní úroveň v Izraeli na úroveň Libye nebo Gabonu, píše na portálu EUobserver analytik Dan Steinbock.

Oživení v Řecku a dalších zemích po krizi a naděje na splacení 240 miliard EUR

6. Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v prosinci zrychlil

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v prosinci vzrostl na 51,6 bodu z listopadových 51,1 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 51,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 51,4 bodu z 51,1 bodu v listopadu, podle předběžných dat však měl vzrůst na 51,7 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor opět mírně expanduje poté, co v listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 50,6 bodu z listopadových 50,1 bodu, čekal se však růst na 50,8 bodu.

Indexy nákupních manažerů: V prosinci rostla aktivita v Číně i Japonsku, Austrálie se propadla, pokles zažila také Indie

7. Frakování může způsobit zemětřesení, doložili vědci

Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Do vrtů jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie, které v horninách vytvářejí pukliny, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v Bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.

8. Západní státy by měly zmírnit sankce uvalené na Rusko, tvrdí Hollande

Francouzský prezident François Hollande v rozhovoru pro francouzské rádio France Inter v pondělí prohlásil, že by západní státy neměly vyhrožovat dalšími sankcemi Rusku, ale naopak by měly zmírnit sankce současné výměnou za pokračování mírového řešení situace na Ukrajině. Zahnání Vladimira Putina do kouta podle francouzského prezidenta nebude fungovat.

9. Goldman Sachs má poměrně jasnou představu o tom, jakou cestou se S&P 500 vydá v roce 2015

Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech. V polovině roku prý index dosáhne až 2 150 bodů, načež ale začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici banky se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.

10. Velká burza pro směnu bitcoinů po útoku pozastavila služby

Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá zhruba 5,2 milionu dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obamova golfová hra vyhnala svatebčany

Americký prezident Barack Obama se omluvil dvěma členům americké armády, kteří museli přesunout svou víkendovou svatbu kvůli jeho golfové hře. Nevěsta Natalie Heimelová a ženich Edward Mallue Jr., oba kapitáni v americké armádě, původně prezidenta na svou svatbu, která se měla konat na golfovém hřišti vojenské základny na Havaji, dokonce pozvali, ten však s díky pozvání odmítl. Následně jim údajně bylo řečeno, že budou muset svatbu přesunout, protože Obama bude na hřišti ve stejnou dobu hrát golf.

"Bylo trochu ironické, že dostali ten dopis a pár hodin nato jim bylo řečeno, že se kvůli němu budou muset přesunout," řekla sestra ženicha agentuře Bloomberg. "Bylo to velmi stresující, hlavně pro ni - měla se za méně než 24 hodin vdávat a najednou museli všechno změnit." Podle cateringového dodavatele svatebčané na poslední chvíli vše přesunuli na "mnohem hezčí místo". Poté, co agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že se svatba musela přesunout, prezident nevěstě osobně zavolal, omluvil se jí a oběma manželům pogratuloval.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 4 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před 18 minutami

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
před hodinou

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
před hodinou

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína