US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a Spojených státech, která země má nejnižší míru nezaměstnanosti od poloviny roku 2008 a jak vypadá zpackaná demolice výškových budov? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
14. 10. 2015 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu klesly podruhé v řadě, trhy stahovaly akcie Wal-Martu a slabá data

Americké akcie zahájily středeční obchodování kolem nuly, nakonec ale uzavřely v červených číslech. Srážel je propad cen akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a převahu na straně prodejců umocňovaly nejnovější ekonomické údaje z USA a Číny. Dow oslabil o 0,92 % na 16 924,75 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,47 % na 1 994,24 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,29 % na 4 782,85 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,04 % na 18,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,982 %. V mínusu středeční obchodování zakončilo pět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se akciím průmyslových firem, finančním titulům ani akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologického odvětví. Přes procento vzrostly sektor základních materiálů a energetické odvětví. Mírnější zisky připsaly sektor zdravotní péče a telekomunikační a síťové odvětví.

Amerika není v recesi, zisky firem ale naznačují opak

Odhad analytika: Vítězové a poražení začínající výsledkové sezóny

2. Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel, investory nepotěšila čínská makrodata

Evropské akcie ve středu ztrácely po údajích o čínské inflaci, která zpomalila více, než se čekalo. Meziročně stouply spotřebitelské ceny v Číně o 1,6 %, čekalo se +1,8 % po +2 % v srpnu. Výrobní ceny podle očekávání spadly o 5,9 %, stejně jako v srpnu. Britský FTSE 100 odepsal 1,15 %, francouzský CAC 40 0,74 % a německý DAX 1,17 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,74 % poté, co v průběhu dne krátce i posiloval, než znovu zamířil do červených čísel. "Možná jsme v minulém týdnu zažili určité oživení, ale investoři jsou stále jako na jehlách," říká Markus Wallner, akciový stratég z Commerzbank. "Je obtížné určit, jak moc zasáhne globální ekonomiky utlumenější poptávka z Číny. Predikce zisků firem budou dál klesat. Pokud se do konce roku dočkáme ještě nějaké rally, pak to bude jedině rally způsobená tím, že čínská vláda oznámí další vlnu podpůrné politiky," dodává.

Přijde ve čtvrtém kvartálu zlatá rally?

Evropa v celosvětové konkurenci: Větší ekonomika než USA a Čína, asijský tygr ale stahuje náskok

3. Pražská burza ve středu oslabila o procento, dolů ji vedl ČEZ a Komerční banka

Index PX ve středu odepsal procento na 966,06 bodu. Největší procentuální ztrátu a zároveň největší zobchodovaný objem ve středu zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které zlevnily o 2,54 %. Druhý největší zobchodovaný objem si připsala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly procento, a třetím nejobjemnějším titulem na burze byla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 0,1 %. Přes procento ztratily také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a mediální CME, naproti tomu akciím firem Pivovary Lobkowicz Group, Tatry Mountain Resorts, O2 Czech Republic a Fortuna se podařilo zakončit nad nulou.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie

Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude živo hlavně v zámoří. USA vydají zprávu o inflaci, index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu. S projevy vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley a šéfka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová a hospodářské výsledky zveřejní UnitedHealth Group, BB&T, KeyCorp, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger či Charles Schwab. Již v noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a v Austrálii data o nezaměstnanosti. V Evropě budou investoři sledovat výsledek německé obchodní bilance a údaje o švýcarské nezaměstnanosti. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v září vzrostly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v září vzrostly meziměsíčně jen o 0,1 %, očekával se 0,2% růst po srpnové stagnaci (revidováno z +0,2 %). Po očištění o dopravní prostředky se tržby maloobchodu snížily meziměsíčně o 0,3 %, očekával se 0,1% pokles, stejně jako v srpnu. Po očištění o tržby z prodeje aut a pohonných hmot meziměsíčně stagnovaly, čekal se 0,3% růst po +0,2 % v srpnu.

6. Spiegel: Do skandálu s emisemi Volkswagenu je zapleteno až 30 manažerů

Až 30 manažerů může být zapleteno do skandálu s falšováním emisí u naftových motorů společnosti Volkswagen. Jde o mnohem větší číslo, než původně společnost uváděla. Dosud Volkswagen tvrdil, že za instalací speciálního softwaru stála jen malá skupina manažerů.

7. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA dál roste, průmysl ale tíží silný dolar

Americká ekonomika na přelomu léta a podzimu dál mírně expandovala a situace na trhu práce se zlepšovala. Zpracovatelský průmysl ale pociťoval negativní dopady silného dolaru. V pravidelné situační zprávě nazvané Béžová kniha to ve středu uvedla americká centrální banka (Fed). Zpráva zběžně nastiňuje poslední vývoj největší světové ekonomiky.

8. E.ON prodává svá ropná aktiva v Norsku ruskému miliardáři

Největší německá energetická firma E.ON prodává ruskému miliardáři Michailu Fridmanovi svá ropná a plynárenská aktiva v Norsku. Transakce má hodnotu zhruba 1,6 miliardy dolarů. Německá společnost tak pokračuje v odprodeji majetku, se kterým počítá její plán restrukturalizace. Napsala to ve středu agentura Reuters.

9. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v srpnu klesla na 5,4 %

Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců od června do srpna ve Spojeném království klesla na 5,4 %, nejníže od poloviny roku 2008, očekávala se stagnace na předchozí úrovni 5,5 %. Počet zaměstnaných osob se zvýšil o 140 tisíc po předchozím růstu o 42 tisíc, jak se očekávalo. Celková míra zaměstnanosti tak stoupla na 73,6 %, což je nejvyšší údaj od roku 1971, kdy se začal tento ukazatel sledovat.

10. Německá vláda snížila odhad letošního růstu na 1,7 %

Německá vláda ve středu mírně snížila svůj odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok. Hrubý domácí produkt Německa podle nové prognózy letos stoupne o 1,7 %. Ještě v dubnu vláda předpokládala růst o 1,8 %. Za horší prognózou podle ní stojí ekonomické zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích, informovala agentura Reuters. Pro příští rok ale již Berlín nechal svůj odhad růstu beze změny na 1,8 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Místo všech šesti budov šly v Glasgow k zemi jen čtyři

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně