Co musíte ráno vědět (31. března)
|

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě a Spojených státech, co navrhl Kyjev Rusku a jak vyděsila instruktory v autoškole automobilová závodnice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posilovaly nejvíce za poslední dva měsíce díky zprávám o akvizicích

Americké akcie v úvodu týdne posilovaly nejvíce za několik uplynulých týdnů a směřují k dalšímu úspěšnému kvartálu díky zprávám o akvizicích a optimismu ze stimulační politiky světových centrálních bank. Dow připsal 1,49 % a zakončil těsně pod 18 tisíci bodů. Všechny akcie v indexu Dow posilovaly kromě Microsoftu a Intelu. Cenné papíry Microsoftu zakončily jen lehce pod nulou, zato Intel ztratil přes 1,5 %. Nejvíce se naopak dařilo akciím společností Boeing, JPMorgan Chase a Chevron. Index S&P 500 připsal 1,22 % na 2 086 bodů a pravděpodobně prodlouží nejdelší řadu kvartálních zisků od roku 1998. Technologický Nasdaq zpevnil o 1,15 % na 4 947 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

2. Evropské akcie v úvodu týdne posílily nejvíce za poslední tři týdny

Evropské akcie v pondělí posílily nejvíce za téměř tři týdny a směřují k nejlepšímu kvartálu od roku 2009 díky optimismu z toho, že centrální banky budou nadále stimulovat světovou ekonomiku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,53 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 1,83 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a v závěru seance rozšiřoval zisky poté, co byla ve Spojených státech zveřejněna zpráva o rozjednaných prodejích domů, které v únoru vzrostly o 3,1 % meziměsíčně, přestože se očekával pouze 0,3% růst. "Poznámky Janet Yellenové, stejně jako šéfa čínské centrální banky, opět vedou akciové trhy nahoru," říká Teis Knuthsen, investiční ředitel divize soukromého bankovnictví Saxo Bank. "Celému světu vládne uvolněná monetární politika a ekonomika postupně posiluje. Akciové trhy se prozatím stále zdají být docela zdravé, i po tak silném kvartálu. Korekce z minulého týdne se ukázala být krátkodobá," dodává.

Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

Řecko na dalším rozcestí: SHORT, nebo LONG?

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, nahoru jí pomohly především bankovní tituly

Index PX v pondělí zpevnil o 0,76 % na 1 031,25 bodu. Objem obchodování byl v úvodu týdne mírně utlumený. Největšího objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,34 %, přes sto milionů se však zobchodovalo i s bankovními tituly. Erste Group Bank přitom posílila o 1,38 % a Komerční banka o 2,37 %. Akcie společnosti Philip Morris ČR zakončily mírně pod nulou poté, co firma oznámila, že loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR jí však opět klesl. Cenné papíry Fortuny zakončily prakticky na nule a nijak výrazně nereagovaly na zprávu o tom, že analytici z České spořitelny budou revidovat svou cílovou cenu a doporučení na titul kvůli novému zdanění hazardních her, které by mělo začít platit již od příštího roku.

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

Německo v úterý zveřejní maloobchodní tržby za únor a nezaměstnanost za březen. Eurostat k tomu přidá předběžné údaje o březnové inflaci a únorové nezaměstnanosti a ve Spojených státech se podíváme na březnový vývoj chicagského indexu nákupních manažerů. Zajímavá by také mohla být revize hrubého domácího produktu za čtvrtý kvartál loňského roku, kterou vydají statistici v Česku a Spojeném království. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kyjev navrhl Rusku prodloužit zimní dohodu o plynu o jeden rok

Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz navrhl ruskému monopolnímu vývozci zemního plynu Gazprom prodloužení nynější "zimní" dohody o dodávkách plynu z Ruska o celý jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Naftogaz to označil za návrh Evropské komise, která zprostředkovává jednání mezi Moskvou a Kyjevem o nové dohodě o dodávkách. Současný provizorní kontrakt vyprší 31. března.

6. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v březnu opět zvýšila, lépe je na tom i důvěra v průmyslu a službách

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v březnu opět zvýšila. Index spotřebitelské důvěry vzrostl v souladu s odhady na -3,7 bodu z -6,7 bodu v únoru. Zlepšila se i důvěra v průmyslu a ve službách.

7. Berlín: EU stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem

Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl v pondělí mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

8. Německo: Spotřebitelské ceny podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně. Trh očekával meziměsíční přírůstek 0,4 % po 0,9 % v únoru a meziroční inflace byla v souladu s odhady na 0,3 % po únorových 0,1 %. Inflace počítaná metodikou EU byla podle předběžných informací v březnu meziročně na 0,1 %, jak se očekávalo, po -0,1 % v únoru. Meziměsíčně pak ceny přepočítané touto metodikou vzrostly rovněž o 0,5 %, jak se očekávalo, po 1% růstu v únoru.

9. USA: Osobní výdaje v únoru vzrostly méně, než se čekalo, příjmy naopak více

Osobní výdaje ve Spojených státech v únoru vzrostly o 0,1 %. Trh očekával 0,2% růst po lednovém 0,2% poklesu. Osobní příjmy vzrostly naopak nad očekávání, a to o 0,4 %, analytici predikovali 0,3% růst po 0,4% růstu v lednu (revidováno z +0,3 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu naopak v únoru stagnovaly (odhad: +0,1 %) po lednových 0,1 % a meziročně se zvýšily o 1,4 % při očekávání 1,3% růstu po 1,3 % v lednu.

10. Přední banky v Evropě a USA zrušily za dva roky přes 160 tisíc míst

Dva tucty největších bank v Evropě a Spojených státech zrušily v posledních dvou letech v rámci restrukturalizace a snižování nákladů přes 160 tisíc pracovních míst, tedy kolem 15 % celkového počtu. Plyne to z údajů, které sestavila agentura Reuters. Analytici očekávají, že propouštění v bankách bude v zájmu posílení jejich ziskovosti pokračovat, a to zejména v Evropě, kde jsou banky stále nejméně ziskové na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Profesionální závodnice téměř k smrti vyděsila instruktory v autoškole

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
před hodinou

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
před hodinou

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky