Co musíte ráno vědět (14. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, proč se podle jednoho z guvernérů Fedu nemusí centrální banka bát zvyšovat sazby a jak se cítí ženy, když se snaží přimět začít cvičit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pondělí přiblížily rekordům, zisky však neudržely

Americké akcie v úvodu týdne neudržely úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dow ztratil 0,45 %, S&P 500 0,46 % a technologický Nasdaq spadl s 0,15% ztrátou jen lehce pod nulu poté, co krátce překročil v průběhu dne hranici pěti tisíc bodů. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie JPMorgan Chase, UnitedHealth a Travelers, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry General Electric, Johnson & Johnson a Visa. S&P 500 a Nasdaq během obchodní seance posilovaly o 0,7 % na historická maxima, zisky však neudržely. Investoři vyhlížejí zveřejnění výsledků velkých firem v tomto týdnu a vyčkávají. Čísla za první kvartál by měly zveřejnit například JPMorgan Chase, Johnson & Johnson nebo Intel.

Pesimismus analytiků před výsledkovou sezónou jako býčí signál pro akcie

To jsou tedy miláčci! Manažeři tyto akcie milují, ty jim přitom kazí výsledky

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně, španělský IBEX 35 se ocitl nejvýše od roku 2010

Evropské akcie v pondělí posouvaly rekordy, španělský index vyskočil nejvýše od roku 2010. Britský FTSE 100 ztratil 0,36 %, francouzský CAC 40 naopak 0,26 % připsal a německý DAX oslabil o 0,29 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,17 %, nejlépe si vedly telekomunikace a banky, ztrácely naopak sektor základních materiálů a automobilky. Nejlépe si mezi západoevropskými trhy vedly španělské akcie, IBEX 35 posiloval o procento a vyšplhal se na nejvyšší hladinu od roku 2010.

Akcie pohledem technické analýzy: Do Ameriky se vrací optimismus, růst v Evropě může pokračovat

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ i bankovních titulů

Index PX v pondělí připsal 0,58 % na 1 058,44 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí zaznamenaly akcie Komerční banky, které se však pohybovaly kolem nuly a zakončily jen 0,04 % v plusu. Druhý bankovní titul, Erste Group Bank, sice posílil o 1,30 %, zato však při nižším objemu. Na druhém místě co do zobchodovaného objemu se umístily akcie skupiny ČZ, které připsaly 1,40 %, což byl zároveň největší procentuální zisk na pražské burze. Největší procentuální ztrátu naopak vykázaly cenné papíry likérky Stock, které odepsaly 0,72 %, a oslabily i akcie znojemské Pegas Nonwovens, O2 C.R. a Unipetrolu.

4. Očekávané události

Španělsko a Spojené království v úterý zveřejní údaje o inflaci, Spojené království přidá také index cen výrobců. Eurostat odhalí únorovou průmyslovou produkci a Spojené státy odpoledne vydají zprávu o indexu cen výrobců, maloobchodních tržbách a podnikových zásobách. V USA naplno začíná výsledková sezóna, svá hospodářská čísla zveřejní například Johnson & Johnson, Intel, JPMorgan nebo Wells Fargo. Úterý je posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu Komerční banky (310 Kč). Mezinárodní měnový fond zveřejní nový pololetní výhled vývoje světové ekonomiky. Šéfka MMF Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný, nerovnoměrný a nedostatečný na to, aby dokázal zahladit šrámy z finanční a hospodářské krize. Varovala před ustrnutím světa ve slabém tempu provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností. Výhled na události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Gazpromu varoval EU před kroky proti plynovodu do Turecka

Šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Miller v pondělí varoval Evropskou unii před kroky, které by zablokovaly plán Ruska vybudovat plynovod do Turecka a případně dále do jižní Evropy. Projekt s názvem Turkish Stream nahrazuje plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

6. Morgan Stanley: Euro letos klesne pod paritu s dolarem

Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.

Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB

Tento graf by si měl pověsit nad monitor každý investor

7. Podle člena Fedu se výrazně snížilo riziko toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám

Podle šéfa pobočky Fedu v San Franciscu Johna Williamse se zlepšuje situace na trhu práce a spolu s tím se snižuje hrozba vykolejení ekonomiky v důsledku zvýšení úrokových sazeb Fedu. Obavy z toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám, kdyby přistoupil k jejich zvyšování příliš brzy, prozatím držely centrální bankéře při zdi. Tato hrozba však už pomalu mizí, a proto se Fed může podle Williamse více soustředit na to, jak sazby postupně a vhodně zvyšovat.

Nejen sazbami živ je investor: Najde Fed odvahu k rozpuštění svého obřího portfolia?

8. Čína zvyšuje kontrolu nad velkými státními bankami

Čína zvyšuje kontrolu nad třemi velkými státními bankami, jejichž úkolem je pomáhat s uskutečňováním státní politiky. Změny mají zajistit lepší financování projektů během nynějšího zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky, uvedla vláda. Reformní plány se týkají čínských finančních ústavů China Development Bank (CDB), Agricultural Development Bank of China (ADBC) a Export-Import Bank of China (EXIM).

9. Mnoho amerických států hodlá dále držet sankce proti Íránu i v případě, že USA dosáhnou dohody o jaderném programu

Spojené státy se blíží uzavření historické dohody s Íránem ohledně jeho jaderného programu, mnoho jednotlivých států Unie však hodlá držet nastavené sankce proti Íránu, což by mohlo případné oteplení vztahů mezi oběma státy výrazně zkomplikovat. Kromě sankcí, které USA na Írán uvalily jako celek, zhruba dva tucty států Unie jednaly samostatně a sankce proti Íránu zpřísnily nebo rozšířily. Ve více než polovině z nich může k odvolání sankcí dojít pouze v případě, kdy Írán nebude nadále nijak podporovat terorismus nebo že USA odstraní veškeré sankce proti Íránu. Ani jeden z těchto scénářů však není pravděpodobný, i pokud se podaří uzavřít dohodu o jaderném programu.

10. Předobjednávky chytrých hodinek od společnosti Apple podle odhadů dosáhly téměř milionu kusů

V pátek byl zahájen předprodej chytrých hodinek od společnosti Apple a podle prvních odhadů výzkumné společnosti Slice Intelligence si je ve Spojených státech objednalo 957 tisíc lidí. Na internetu se hodinky vyprodaly během několika hodin, v Číně dokonce již první hodinu po zahájení prodeje nebyla nikde dostupná nejdražší zlatá verze. Apple původně hlásil, že si zákazníci na hodinky počkají 4-6 týdnů, podle posledních informací si však někteří budou muset počkat dokonce až do července.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nike rozjíždí novou kampaň pro ženy

Společnost Nike odstartovala novou kampaň pro ženy, protože právě ženy vnímá jako významnou část své spotřebitelské základny. Společnost věří, že jí ženská kolekce do roku 2017 přinese dodatečné dvě miliardy dolarů tržeb, a proto odstartovala svou dosud největší kampaň pro ženy. Kampaň s názvem #BetterForIt byla oficiálně zahájena 60vteřinovým spotem v neděli večer. Na rozdíl od ostatních kampaní Nike, které se většinou soustředily na úspěšné sportovce, se nová kampaň soustředí především na to, aby povzbudila "obyčejné" ženy v jejich sportovním úsilí, ačkoli se nacházejí teprve v začátcích svého snažení a cítí se značně nepříjemně.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna