Co musíte ráno vědět (29. května)
|

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo trhům v Evropě i Spojených státech, do kdy chce mít Řecko hotovou dohodu se zahraničními věřiteli a kterou zemi sužuje 500% hyperinflace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily. Trh srážela nejistota kolem Řecka a propad burzy v Šanghaji

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily v mínusu a pod nulou zůstaly celý den. Mezi investory přetrvávají obavy z možného bankrotu Řecka a dění na trzích ovlivnily i propad čínských akcií a nečekaný nárůst počtu žadatelů o příspěvek v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Dow oslabil o 0,2 % na 18 126,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,13 % na 2 120,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,17 % na 5 097,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,13 %. V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému odvětví a telekomunikačním titulům. V plusu se udržely s minimálními zisky pouze odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. "Celkově se toho mnoho nezměnilo. Zveřejněná ekonomická data byla převážně lepší, než se čekalo, ne ale nějak výrazně," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Statistiky naznačují, že se situace na trhu s nemovitostmi dále zlepšuje, což je dobrý signál pro celou americkou ekonomiku," dodala Maris Oggová, prezidentka společnosti Tower Bridge Advisors.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Jsou akcie na vrcholu? Raději si položte jiné otázky

2. Evropské akcie ve čtvrtek nenavázaly na příznivý středeční vývoj a klesly

Trhy srážely obavy, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se zahraničními věřiteli v potřebném termínu a bude donuceno vyhlásit bankrot. Britský FTSE 100 připsal 0,11 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,86 % a německý DAX klesl o 0,79 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,5 % a většina jeho sektorů se pohybovala v mínusu. Nad nulou skončily pouze technologický a potravinářský sektor. Investoři se obávají, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se svými věřiteli v potřebném termínu, tedy do konce příštího týdne, kdy musí MMF splatit dalších 310 milionů eur. Řečtí politici tvrdí, že jsou jednání na dobré cestě, šéfka MMF ale ve čtvrtek uvedla, že stále zbývá mnoho nevyřešených otázek a hodně práce.

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně ztrácela, Pegas Nonwovens po zveřejnění výsledků připsala přes 2 %

Index PX odepsal ve čtvrtek 0,45 % na 1 025,52 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie připsaly bezmála 2 %. Druhého největšího objemu na burze dosáhly akcie skupiny ČEZ, které naopak přes procento odepsaly, a nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která oslabila o 2,16 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 2,5 %, naopak největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry Pegas Nonwovens, které po zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál zpevnily o 2,33 %. Výrobci netkaných textilií v prvním čtvrtletí stouply výnosy v meziročním srovnání o 2,9 % na 60,6 milionu EUR. Firma to vysvětlila hlavně posílením dolaru vůči euru, které mělo pozitivní vliv na tržby v Egyptě, kde má podnik jednu výrobní linku. Zisk EBITDA společnosti v prvních třech měsících roku vzrostl o 3 % na 12,6 milionu EUR a provozní výsledek EBIT činil 8,6 milionu EUR, o 0,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014. Akcie rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group budou k 22. červnu vyřazeny z indexu STOXX Europe 600. Tento pátek pak budou akcie firmy vyřazeny z indexu MSCI Austria. Podle analytiků to může vyvolat další prodejní tlak na titul. Ve čtvrtek na pražské burze akcie VIG oslabily o 0,48 %.

Elity jsou v Česku nedostatkové zboží, nikdo nechce být veřejným terčem

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní nálož makrodat, mimo jiné inflaci, nezaměstnanost a průmyslovou výrobu. Indie odhalí HDP za první kvartál; trhy čekají, že země již podruhé v řadě ekonomickým růstem předežene Čínu. Vývoj HDP odhalí také Švýcarsko, Česko, Švédsko, Polsko, Itálie, Kanada a Spojené státy. Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách a Francie a Itálie index cen výrobců. Spojené státy pak odpoledne přidají jádrové výdaje na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a spotřebitelskou důvěru. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Atény chtějí dosáhnout dohody s věřiteli do neděle

Řecká vláda hodlá do neděle dosáhnout s mezinárodními věřiteli dohody, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Řekl to ve čtvrtek mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis. Silně zadlužené Řecko peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Dohoda s Řeckem si podle šéfky MMF vyžádá ještě mnoho práce

Šéfka MMF připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny

6. OPEC: Těžba ropy v nečlenských zemích poroste

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v zemích stojících mimo tento kartel se bude navzdory nízkým cenám dál zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Vyplývá to z návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Návrh signalizuje, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny dolů.

7. Světová banka: Ekonomický růst v EU příští rok zrychlí na dvě procenta

Hospodářský růst v Evropské unii bude pokračovat v oživování z předloňské stagnace a v příštím roce jeho tempo dosáhne dvou procent. Země střední a východní Evropy budou dále expandovat tempem překonávajícím průměr EU. Předpověděla to Světová banka ve čtvrteční pravidelné zprávě o ekonomice EU.

8. Jamie Dimon investorům JPMorgan: Jste líní a nechce se vám přemýšlet

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve středu prohlásil, že manažeři banky neudělali dost pro to, aby ukázali, jak dobře společnost vedou. Právě proto podle Dimona třetina akcionářů neschvalovala odměny manažerů a vyslovila se proti tomu, aby post generálního ředitele a předsedy správní rady byl v rukách jedné osoby. Na vině jsou však i akcionáři, kteří jsou dle Dimona líní sami přemýšlet.

9. Kyjev chystá dluhopisy s podporou USA, mohou prý pomoci ekonomice

Ukrajina se rozhodla získat jednu miliardu dolarů z prodeje nových dluhopisů podporovaných americkou vládou. Emise by podle Kyjeva mohla pomoci snížit náklady vlády na splátky zahraničního dluhu. Pokud bude úspěšná, mohla by spolu s dalšími kroky vytvořit podmínky pro návrat k hospodářskému růstu, uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí.

Porošenko podepsal zákon umožňující Kyjevu zastavit splátky dluhu

10. Google představil vylepšení budoucí verze systému Android

Americká internetová a technologická firma Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuelský bolívar kolabuje, inflace podle známého profesora přesáhla 500 %

Podle odhadů Steva H. Hankeho z Cato Institute se inflace ve Venezuele vyšplhala na neskutečných 510 %. "K výpočtu růstu cen ve Venezuele stačí použít standardní a časem prověřenou ekonomickou teorii parity kupní síly. S využitím dat z černého měnového trhu ve Venezuele, která za uplynulé roky sbíraly Univerzita Johna Hopkinse a Cato Institute, odhaduji, že meziroční inflace ve Venezuele se v současnosti nachází na 510 %. Růst spotřebitelských cen je tak v zemi nejrychlejší na světě. Druhou nejvyšší inflaci má Sýrie (84 %)," říká Hanke.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus