Co musíte ráno vědět (30. června)
|

Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak si akcie vedly předposlední den prvního pololetí, z čeho je smutno šéfovi Evropské komise a jak zpívá americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí spláchla řecká tsunami, S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu

Americké akcie se v úvodu týdne připojily k poklesu světových burz, za nímž stojí eskalace řecké dluhové krize. Propad trhů v USA byl nicméně mírnější než v Evropě, kde indexy odepsaly až čtyři procenta. Dow odepsal 1,95 % na 17 596,35 bodu, S&P 500 klesl o 2,09 % na 2 057,64 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,4 % na 4 958,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o 35 % na 18,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přibližně o 15 bazických bodů na 2,324 %. V mínusu skončilo v úvodu týdne všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily finanční tituly, akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží a cenné papíry technologických podniků. Index S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu, když nyní klesá o 0,06 %. Dow od začátku ledna ztrácí 1,27 %, zatímco Nasdaq je stále 4,7 % v plusu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie v pondělí zasáhla výprodejová vlna, situace Řecka začíná být kritická

Evropské akciové trhy v pondělí postihly výprodeje kvůli eskalaci dluhové krize v Řecku. Vláda se s mezinárodními věřiteli nedohodla ani o víkendu, ohlásila kapitálové kontroly a na týden uzavřela banky. Řecké akcie se výplachu vyhnuly, aténská burza totiž zůstala zavřená, ostatní evropské burzy ale dostaly přímý zásah. Britský FTSE 100 odepsal 1,97 %, francouzský CAC 40 3,74 % a německý DAX, který do nového týdne vstoupil více než 4% poklesem, nakonec odevzdal 3,56 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,69 %, když se všechny jeho sektory pohybovaly hluboko v mínusu v čele s bankami a automobilkami. Index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ztrátou 4,21 % na 3 468,90 bodu. "Tsipras potřebuje destabilizovat trhy, aby na Brusel zatlačil a pokusil se ho zlomit," tvrdí Art Cashin z UBS. "Investoři jsou nervózní, z útesu nicméně zatím nespadli."

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úvodu týdne následovala evropské trhy do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 2,3 % na 972,50 bodu. Burzu dolů stahovaly především banky, které byly nejslabším sektorem v celé Evropě. Erste Group Bank zahájila pondělní obchodování 7% poklesem, v průběhu dne se jí ale podařilo část ztrát smazat a seanci zakončila slabší o 3,89 %. Komerční banka rovněž zahájila týden v červených číslech, během dne se nicméně přehoupla i do zisku, který ovšem v závěrečné aukci zase odevzdala a den zakončila se ztrátou 0,57 %. Akcie skupiny ČEZ oslabily o 1,4 % navzdory zvýšení doporučení od Fio banky na "kupovat" z "neutral". Na pražské burze zlevnila naprostá většina titulů, v plusu se udržely jen akcie uhelné firmy NWR a likérky Stock Spirits. Na nule skončily cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

V úterý se investoři nudit nebudou. V Japonsku vyjdou ráno statistiky zahájené výstavby, stavebních objednávek a produkce aut. Německo přidá maloobchodní tržby a důležité údaje o vývoji nezaměstnanosti. Francie doplní index výrobních cen a ukazatel spotřebitelských výdajů. V ČR vyjde finální zpráva o vývoji HDP v prvních třech měsících roku. Data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí přijdou i ze Spojeného království, kde budou investoři sledovat ještě vývoj investic tamních podniků a výsledek běžného účtu, s nímž přijde i Španělsko. Itálie záplavu dat doplní statistikou nezaměstnanosti a zprávou o inflaci a Řecko indexem výrobních cen a maloobchodními tržbami. Hodinu před polednem vyjdou statistika nezaměstnanosti a index spotřebitelských cen za celou eurozónu. Odpoledne se ponese v duchu kanadského HDP a amerického indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro oblast Chicaga, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a údajů o spotřebitelské důvěře od organizace Conference Board. Řecko podle posledních informací opravdu nesplatí MMF zhruba 1,6 miliardy eur. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras požádal Junckera o krátké prodloužení záchranného programu. Reuters tvrdí, že Řecko do úterý platbu MMF nepošle

Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly zamítnuty. Agentura Reuters posléze napsala, že Řecko neuhradí MMF splátku 1,6 miliardy eur. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc řekla, že pokud Řecko peníze do konce měsíce nepošle, bude to znamenat platební neschopnost země.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Juncker: Z toho, co Evropa viděla na sobotních jednáních, je mi smutno. Grexit pro mě nikdy nebude žádoucí alternativou

Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze tehdy, pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrze dialog, a že je potřeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.

Agentura Standard & Poor's opět srazila úvěrový rating Řecka

7. Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu

Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Oznámil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platí Ukrajina nyní.

Ruský ministr zahraničí prý chápe politiku řeckého premiéra

8. Inflace v Německu v červnu předběžně zpomalila na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace snížila na 0,1 % z květnových 0,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad.

9. Ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně v červnu mírně klesl

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v červnu zůstala beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval v souladu s předběžnými daty na -5,6 bodu. Důvěra v průmyslu se zhoršila, naopak ve službách se mírně zlepšila. Index důvěry v průmyslu klesl na -3,4 bodu z -3 bodů v květnu (čekala se stagnace) a index důvěry ve službách se zvýšil na 7,9 bodu ze 7,8 bodu (odhad: 8 bodů). Ukazatel ekonomického sentimentu klesl na 103,5 bodu, čekala se stagnace na 103,8 bodu. Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně spadl na 0,14 bodu z 0,28 bodu v květnu, trh očekával jen mírný pokles na 0,27 bodu.

10. Řecko možná získá bankrotujícího kumpána. Portoriko vyhlašuje dluhovou pohotovost

Tento týden by mohlo dojít k velmi neobvyklé ekonomické události - hned dva suverénní státy by mohly vyhlásit bankrot. Prvním je samozřejmě dlouho omílané Řecko. A druhým? Portoriko. Ostrovní stát vstoupil na světovou bankrotovou scénu stylově - článkem v New York Times. Guvernér Portorika Alejandro García Padilla novinám řekl, že země zkrachuje, pokud nedokáže splatit dluh 72 miliard USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident Obama zazpíval při smuteční řeči za oběti střelby v kostele v Charlestonu

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
za 26 minut

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
před hodinou

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna