Co musíte ráno vědět (16. července)
|

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si poradila Janet Yellenová před Sněmovnou reprezentantů a jak jsou na tom americké firmy sedm let po pádu Lehman Brothers? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po čtyřech dnech růstu v závěru obchodování srazily pod nulu nepokoje v Řecku

Americké akcie v průběhu středečního obchodování zpevňovaly a mířily již k pátému posílení v řadě. K optimismu přispěla šéfka Fedu Janet Yellenová, která na půdě americké Sněmovny reprezentantů řekla, že příznivý vývoj ekonomiky Spojených států by neměly ohrozit ani problémy v zahraničí, například v Řecku a Číně. Ovšem večerní nepokoje v Řecku ještě stačily před koncem obchodování sebrat americkým trhům zisky a poslat je do mírného záporu. Index Dow ztratil 0,02 % na 18 050,17 bodu, index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 107,40 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,12 % na 5 098,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,05 % na 13,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 2,36 %. V plusu skončily pouze dva z deseti hlavních sektorů. Finanční sektor přidal 0,18 % a veřejné služby připsaly 0,16 %. Naopak nejvíce ztratily energetický sektor (-1,46 %) a odvětví základních materiálů (-1,13 %).

V řeckém parlamentu se protáhla debata o reformách, nakonec ale poslanci drtivou většinou odsouhlasili opatření vedoucí k dohodě s věřiteli

2. Evropské akcie ve středu prodloužily růstovou řadu

Evropské akcie ve středu mírně posílily, a prodloužily tak nejdelší růstovou řadu od února letošního roku. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 připsal 0,29 % a německý DAX 0,2 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,44 %. Trhy sledovaly jednání řeckého parlamentu, který měl ve středu večer hlasovat o opatřeních, která musí přijmout, aby země dostala finanční pomoc od zahraničních věřitelů. Aténská burza sice stejně jako řecké banky zůstává zavřená, avšak ETF fond sdružující řecké akcie na americkém trhu ve středu posílil o 6 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen

3. Pražská burza mírně posílila, pomohly jí především akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu zpevnil o 0,77 % na 1 011,10 bodu. Objem obchodování byl ve středu opět utlumený a více než polovinu z něj zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které podražily o více než dvě a půl procenta. Nejvyšší správní soud se vyslovil proti darovací dani uvalené na emisní povolenky, které byly v letech 2011-2012 zdarma přiděleny společnosti Sko-Energo. To otevírá cestu pro ČEZ, aby také zažádal o vrácení daně z emisních povolenek ve výši až 5,3 miliardy Kč. Na jednu akcii by tak ČEZ mohl získat téměř deset korun, což mělo na titul ve středeční seanci pozitivní dopad. Významnější objem obchodů zaznamenaly také cenné papíry bankovních titulů - Erste Group Bank zakončila jen lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, Komerční banka však připsala 0,87 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,7 % a tabáková Philip Morris ČR připsala přes procento. Zakolísala naopak cena akcií uhelné společnosti NWR, která ve středu po předchozím růstu klesla o více než čtyři procenta. Přes procento odevzdala také mediální CME. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zakončil na zelené nule poté, co oznámil privátní emisi tří tranší seniorních nezajištěných dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

4. Očekávané události

Ani ve čtvrtek si investoři od dat neodpočinou. Čekají je italská obchodní bilance, zpráva o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, obchodní bilance společenství zemí platících eurem a také rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení měnové politiky, po němž bude následovat tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Spojené státy odpoledne přidají index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi NAHB a jako každý čtvrtek pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová po středečním vystoupení ve Sněmovně reprezentantů promluví také v Senátu amerického Kongresu a hospodářská čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Blackstone Group, KeyCorp, eBay, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger nebo Google. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko prodloužilo bankovní prázdniny do 16. července

Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů, ve čtvrtek ji stejné grilování čeká před Senátem. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože se vyvíjí správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že zvyšování sazeb může nyní být oznámeno na jakémkoli budoucím zasedání FOMC.

7. Evropská komise navrhla snižovat od roku 2021 objem emisních povolenek o 2,2 %

Evropská komise ve středu představila svůj návrh na revizi systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od roku 2021 by celkový počet povolenek uvolněných do oběhu měl klesat o 2,2 % ročně. V současnosti se snižuje o 1,74 % ročně.

8. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v květnu nečekaně vzrostla na 5,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců o března do května nečekaně vzrostla na 5,6 % z předchozích 5,5 %, očekávala se přitom stagnace na 5,5 %. Zaměstnanost v tomto období se snížila o 67 tisíc na 30,98 milionu, ale tento pokles by způsoben především poklesem prací na částečný úvazek, počet pracovních míst na plný úvazek se naopak zvýšil o 30 tisíc. Tempo růstu průměrné týdenní mzdy vyskočilo na více než pětiletý rekord - růst mezd zrychlil na 3,2 % z předchozích 2,7 %, očekával se však ještě o něco lepší výsledek +3,3 %.

9. Evropská komise chce zjistit, zda zpřísněná pravidla pro banky neomezují úvěry

Evropská komise prověří, zda zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost bank nevedou v Evropské unii ke zbytečnému omezování úvěrů. Oznámil to ve středu komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Pokud by se to potvrdilo, EU by mohla podle Hilla tato pravidla zmírnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sedm let po pádu Lehman Brothers: Po oděrkách ani památky, vnitřní zranění zůstávají

Americký akciový index S&P 500 se na předkrizové hodnoty dostal již před nějakou dobou. Společnosti, jejichž akcie jsou v něm zastoupeny, ale mají v mnoha ohledech stále co dohánět. Firmy se například stále neodhodlaly k návratu na úvěrový trh.

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před 26 minutami

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
před 41 minutami

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky