Co musíte ráno vědět (16. července)
|

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si poradila Janet Yellenová před Sněmovnou reprezentantů a jak jsou na tom americké firmy sedm let po pádu Lehman Brothers? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po čtyřech dnech růstu v závěru obchodování srazily pod nulu nepokoje v Řecku

Americké akcie v průběhu středečního obchodování zpevňovaly a mířily již k pátému posílení v řadě. K optimismu přispěla šéfka Fedu Janet Yellenová, která na půdě americké Sněmovny reprezentantů řekla, že příznivý vývoj ekonomiky Spojených států by neměly ohrozit ani problémy v zahraničí, například v Řecku a Číně. Ovšem večerní nepokoje v Řecku ještě stačily před koncem obchodování sebrat americkým trhům zisky a poslat je do mírného záporu. Index Dow ztratil 0,02 % na 18 050,17 bodu, index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 107,40 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,12 % na 5 098,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,05 % na 13,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 2,36 %. V plusu skončily pouze dva z deseti hlavních sektorů. Finanční sektor přidal 0,18 % a veřejné služby připsaly 0,16 %. Naopak nejvíce ztratily energetický sektor (-1,46 %) a odvětví základních materiálů (-1,13 %).

V řeckém parlamentu se protáhla debata o reformách, nakonec ale poslanci drtivou většinou odsouhlasili opatření vedoucí k dohodě s věřiteli

2. Evropské akcie ve středu prodloužily růstovou řadu

Evropské akcie ve středu mírně posílily, a prodloužily tak nejdelší růstovou řadu od února letošního roku. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 připsal 0,29 % a německý DAX 0,2 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,44 %. Trhy sledovaly jednání řeckého parlamentu, který měl ve středu večer hlasovat o opatřeních, která musí přijmout, aby země dostala finanční pomoc od zahraničních věřitelů. Aténská burza sice stejně jako řecké banky zůstává zavřená, avšak ETF fond sdružující řecké akcie na americkém trhu ve středu posílil o 6 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen

3. Pražská burza mírně posílila, pomohly jí především akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu zpevnil o 0,77 % na 1 011,10 bodu. Objem obchodování byl ve středu opět utlumený a více než polovinu z něj zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které podražily o více než dvě a půl procenta. Nejvyšší správní soud se vyslovil proti darovací dani uvalené na emisní povolenky, které byly v letech 2011-2012 zdarma přiděleny společnosti Sko-Energo. To otevírá cestu pro ČEZ, aby také zažádal o vrácení daně z emisních povolenek ve výši až 5,3 miliardy Kč. Na jednu akcii by tak ČEZ mohl získat téměř deset korun, což mělo na titul ve středeční seanci pozitivní dopad. Významnější objem obchodů zaznamenaly také cenné papíry bankovních titulů - Erste Group Bank zakončila jen lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, Komerční banka však připsala 0,87 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,7 % a tabáková Philip Morris ČR připsala přes procento. Zakolísala naopak cena akcií uhelné společnosti NWR, která ve středu po předchozím růstu klesla o více než čtyři procenta. Přes procento odevzdala také mediální CME. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zakončil na zelené nule poté, co oznámil privátní emisi tří tranší seniorních nezajištěných dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

4. Očekávané události

Ani ve čtvrtek si investoři od dat neodpočinou. Čekají je italská obchodní bilance, zpráva o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, obchodní bilance společenství zemí platících eurem a také rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení měnové politiky, po němž bude následovat tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Spojené státy odpoledne přidají index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi NAHB a jako každý čtvrtek pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová po středečním vystoupení ve Sněmovně reprezentantů promluví také v Senátu amerického Kongresu a hospodářská čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Blackstone Group, KeyCorp, eBay, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger nebo Google. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko prodloužilo bankovní prázdniny do 16. července

Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů, ve čtvrtek ji stejné grilování čeká před Senátem. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože se vyvíjí správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že zvyšování sazeb může nyní být oznámeno na jakémkoli budoucím zasedání FOMC.

7. Evropská komise navrhla snižovat od roku 2021 objem emisních povolenek o 2,2 %

Evropská komise ve středu představila svůj návrh na revizi systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od roku 2021 by celkový počet povolenek uvolněných do oběhu měl klesat o 2,2 % ročně. V současnosti se snižuje o 1,74 % ročně.

8. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v květnu nečekaně vzrostla na 5,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců o března do května nečekaně vzrostla na 5,6 % z předchozích 5,5 %, očekávala se přitom stagnace na 5,5 %. Zaměstnanost v tomto období se snížila o 67 tisíc na 30,98 milionu, ale tento pokles by způsoben především poklesem prací na částečný úvazek, počet pracovních míst na plný úvazek se naopak zvýšil o 30 tisíc. Tempo růstu průměrné týdenní mzdy vyskočilo na více než pětiletý rekord - růst mezd zrychlil na 3,2 % z předchozích 2,7 %, očekával se však ještě o něco lepší výsledek +3,3 %.

9. Evropská komise chce zjistit, zda zpřísněná pravidla pro banky neomezují úvěry

Evropská komise prověří, zda zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost bank nevedou v Evropské unii ke zbytečnému omezování úvěrů. Oznámil to ve středu komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Pokud by se to potvrdilo, EU by mohla podle Hilla tato pravidla zmírnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sedm let po pádu Lehman Brothers: Po oděrkách ani památky, vnitřní zranění zůstávají

Americký akciový index S&P 500 se na předkrizové hodnoty dostal již před nějakou dobou. Společnosti, jejichž akcie jsou v něm zastoupeny, ale mají v mnoha ohledech stále co dohánět. Firmy se například stále neodhodlaly k návratu na úvěrový trh.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé