Co musíte ráno vědět (31. srpna)

Jak zakončily rozkolísaný týden světové akcie, co v Jackson Hole zaznělo na adresu americké měnové politiky a na co je i nejrychlejší člověk všech dob krátký? I to musíte na úvod týdne vědět.
1. Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, za celý týden ale posílily zhruba o procent
Hlavní americké akciové indexy se po většinu pátečního obchodování pohybovaly na dohled čtvrtečním závěrečným úrovním. Za celý týden ale mírně posílily, Nasdaq Composite dokonce o více než 2 % po intratýdenním poklesu o 8,79 %. Jde o největší obrat v rámci jednoho obchodního týdne v historii. Akcie ve Spojených státech zakončily páteční obchodování bez výraznějších změn, investoři se po prudkých výkyvech během týdne nechtěli pouštět do větších transakcí. Trhy reagovaly i na vyjádření některých činitelů americké centrální banky, kteří naznačili, že zářijové zvýšení úrokových sazeb v USA je pravděpodobnější, než si někteří investoři mysleli. Dolar na devizových trzích čtvrtým dnem za sebou posiloval. Index Dow v pátek klesl o 0,07 % na 16 642,47 bodu, S&P 500 ale povyrostl o 0,06 % na 1 988,86 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,32 % na 4 828,33 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím energetiky a základních materiálů, nejvíce ztrácely telekomunikační firmy. Index volatility po rychlém růstu a propadu v poslední hodině obchodování zůstal prakticky beze změny na 26,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nakonec klesl jen o necelý bazický bod na 2,18 %, během dne se dostal přitom až na 2,13 %. Americké akcie zažily v týdnu kvůli obavám ze zpomalení čínské ekonomiky nejhorší den za čtyři roky. Propad ale naopak vystřídal největší dvoudenní vzestup od finanční krize. Celý týden tak nakonec byl pro všechny tři hlavní akciové indexy ziskový (Dow +1,11 %, S&P 500 +0,91 %, Nasdaq Composite +2,60 %).
Týden na trzích podle burzovních grafů: Dosedly akcie na dno?
Hotovost je král a těchto 7 akcií z toho může těžit
2. Evropské akcie v pátek uzavřely nejednotně, za týden navzdory zvýšené volatilitě zdražily
Západoevropské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Burzy v Británii a Francii vzrostly, zatímco akciový trh Německu klesl. Investoři za sebou ale bez ohledu na páteční obchodování mají týden, na jaký jen tak nezapomenou. Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,9 % na 6 247,94 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,36 % na 4 675,13 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,17 % na 4 675,13 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek uzavřel s mírným ziskem 0,28 % na 363,28 bodu. Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 0,9 %, CAC 40 připsal 0,95 %, DAX vzrostl o 1,72 % a STOXX Europe 600 přidal 0,55 %.
Co se stane, až ECB nebude mít co nakupovat?
3. Pražská burza v pátek pokračovala v růstu, index PX za celý týden přidal přes 2 %
Index PX v pátek vzrostl o 0,46 % na 1 012,59 bodu a za celý týden přidal 2,1 %. Největší zobchodovaný objem v pátek zaznamenaly akcie Komerční banky, jejichž cena vzrostla o 3,21 % na 5 374 korun. Druhé v pořadí byly podle objemu obchodů cenné papíry skupiny ČEZ, které v pátek zlevnily o kosmetických 0,07 % na 553 korun, a třetím nejoblíbenějším titulem byly podle objemu obchodů akcie firmy O2 Czech Republic, jejichž cena se zvýšila o 5,41 % na 227,10 Kč. Akcie sázkové kanceláře Fortuna zlevnily o 1,21 % na 61,45 Kč přesto, že na ně analytik Josef Němý z Komerční banky zvýšil investiční doporučení na "kupovat" s cílovou cenou 79 korun. Akcie tabákové firmy Philip Morris ČR připsaly necelé procento a podobně zdražily i akcie firmy CETIN. Akcie Erste naopak klesly o 1,84 % na 707,90 Kč a akcie skupiny Pivovary Lobkowicz po výsledcích, které firma zveřejnila ve čtvrtek po konci obchodování, zlevnily o 1,64 % na 191,70 Kč.
AAA Auto otevřela v Maďarsku tři nové pobočky
4. Očekávané události
Trhy mají před sebou výživný týden zahrnující zasedání ECB a plný důležitých makrodat. V pondělí budou zveřejněny například průmyslová výroba v Japonsku a podnikové zásoby v Austrálii, Německo oznámí maloobchodní tržby za červenec, ty vyjdou také v Itálii společně s předběžnými inflačními daty. Ta vyjdou zároveň za celou eurozónu. Statistiku HDP za první kvartál zpřesní Indie a USA odpoledne přidají index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Co čeká trhy v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři i na konci tohoto článku.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomické cíle Pekingu jsou podle miliardáře Wanga nesplnitelné
Čínská vláda by se měla vzdát nerealistických cílů ohledně hospodářského růstu. Tvrdí to podle serveru BBC miliardář Wang Ťien-lin, který patří mezi nejznámější čínské podnikatele. Letos hodlá Peking dosáhnout zhruba 7% růstu ekonomiky.
Čínská ekonomika podle premiéra roste rozumným tempem
6. Fed, Čína a korekce na trhu: Cesta k zářijovému zvýšení sazeb se neuzavřela
Americká centrální banka si nadále ponechává otevřené dveře k zářijovému zvýšení úrokových sazeb. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v sobotu uvedl, že inflace ve Spojených státech pravděpodobně poroste, protože začaly ustupovat tlaky, které ji držely hluboko pod 2% cílem centrální banky.
Bullard (Fed): Americká centrální banka by se ve svém výhledu neměla nechat ovlivnit výkyvy trhů
Mesterová (Fed): Americká ekonomika je připravená na růst sazeb, propad akcií na tom nic nemění
7. Lagardeová: Řecký dluh je potřeba restrukturalizovat, ne odpustit
K zajištění udržitelnosti řeckého dluhu by měla stačit určitá forma jeho restrukturalizace, například v podobě snížení úrokových sazeb a prodloužení doby splatnosti. Odpuštění dluhu by nemělo být nutné. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v rozhovoru se švýcarským listem Le Temps.
8. Eni objevila obří naleziště plynu ve Středozemním moři
Italská energetická skupina Eni narazila v egyptských pobřežních vodách na rozsáhlé naleziště zemního plynu. Oznámila to firma, podle které jde o doposud největší plynové pole objevené ve Středozemním moři.
9. Volkswagen musí prodat zpět podíl v japonské Suzuki
Německý automobilový koncern Volkswagen musí japonské společnosti Suzuki Motor prodat zpět zhruba pětinový podíl, který v ní koupil v rámci dohody o partnerství. Rozhodl o tom arbitrážní soud Mezinárodní obchodní komory (ICC) v Londýně. Ukončil tak několikaletý spor mezi oběma podniky, píše agentura DPA.
10. Bakala dal Karbon Investu za OKD devět miliard, uvedl Zeman
Menšinový podíl v OKD, za který firma Karbon Invest dala státu 4,1 miliardy korun, přeprodala podnikateli Zdeňku Bakalovi za devět miliard korun. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 to uvedl prezident Miloš Zeman, který v této souvislosti mluvil o "vývaru". V souvislosti s privatizací OKD v roce 2004 se už řadu let spekuluje o tom, že stát transakcí přišel o miliardy korun.
Pavol Krúpa: Kdo je muž, který kdysi pomohl Grossovi, podporuje Zemana a útočí na Bakalu a Sobotku?
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Usain Bolt si po vítězství na dvoustovce ustlal. Tedy bylo mu ustláno
Vyhrál těsně nejkratší sprint na 100 metrů, s velkým náskokem svého dopingovými aférami ukoptěného soka Justina Gatlina vyškolil i na dvoustovce a později se třemi kolegy ovládl i štafetu. Během vítězného kolečka po dvoustovce mu čínský kameraman nechtěně nabídl dvě svoje kolečka. Jak to dopadlo? Máme bonus!