Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování na obou stranách Atlantského oceánu, k čemu na svém lednovém zasedání dospěl měnový výbor Fedu a jak děti objevují moderní svět? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu spadly pod nulu. Facebook po konci obchodování opět reportoval skvělé výsledky
Americké akciové trhy ve středu smazaly zisky dosažené díky oživení cen ropy a jejich hlavní indexy klesly o více než procento. Investory zklamalo vyjádření americké centrální banky (Fed), v němž nenalezli žádný náznak toho, že by se kvůli nedávným otřesům na trzích mohlo zmírnit tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. K poklesu cen přispěly i hluboké ztráty akcií firem Apple a Boeing. Po konci obchodování zveřejnil výsledky za poslední loňský kvartál mimo jiné Facebook. Dow nakonec klesl o 1,38 % na 15 944,46 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,09 % na 1 882,95 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,18 % na 4 468,17 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,71 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval kolem 1,996 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nad nulou seanci zakončily telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Provozovatel sociální sítě Facebook (v řádném obchodování -2,97 %) po konci obchodování oznámil, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařil s upraveným ziskem 0,79 USD na akcii nad odhadem trhu 0,68 USD na akcii při tržbách 5,84 miliardy dolarů proti 3,85 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. Tržby tak společnosti meziročně vyskočily o 52 % a poprvé překročily hranici pěti miliard dolarů.
Na těchto 6 pravd si vzpomeňte, až trhy zalije krev
Nepřehlédněte signály tržního dna!
2. Evropské akcie ve středu před koncem zasedáním Fedu mírně posílily navzdory slabým výsledkům firem
Evropské akcie ve středu mírně posílily. Investoři se snažili setřást nejistotu plynoucí z kolísajících cen ropy a vyrovnat se s neuspokojivými hospodářskými výsledky evropských firem. Zároveň vyčkávali před zveřejněním zápisu ze zasedání amerického Fedu. Britský FTSE 100 připsal 1,33 %, francouzský CAC 40 0,54 % a německý DAX 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,31 %. Německá BASF oznámila, že její zisk za rok 2015 bude nižší, než se dosud čekalo, kvůli slabému výkonu ropné divize, kterou zasáhl propad cen černého zlata. Akcie se sice dokázaly vyšplhat z intradenního dna, přesto však zakončily den se ztrátou 2,4 %. Ve středu reportovaly hospodářské výsledky také další evropské firmy - Nordea ohlásila za čtvrté čtvrtletí nižší zisk, než se čekalo, a i dividenda byla nižší, než trh predikoval. Provozní zisk klesl na 1,03 miliardy eur z 1,16 miliardy eur v předchozím roce, což poslalo akcie o více než 5 % dolů. Royal Bank of Scotland oznámila, že se na jejím zisku za čtvrtý kvartál negativně podepíší vyrovnání v soudních sporech, což způsobilo, že její akcie oslabily o více než 5 % a spadly na nejnižší hodnotu od roku 2012. Část ztrát se jim nakonec podařilo umazat a den zakončily poklesem o 2 %.
Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy
Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan?
3. Pražská burza ve středu přidala procento, podpořily ji akcie ČEZ a Komerční banky
Index PX vzrostl o 1,09 % na 902,56 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve středu dosáhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,85 % na 393,30 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Komerční banky, které přidaly 2,14 % na 5 056 korun, a třetí byly cenné papíry Unipetrolu (+2,25 % na 165,55 Kč), který ve čtvrtek ráno zveřejní hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku a celý rok 2015. Analytici čekají rekordní čísla. Přes dvě procenta připsaly ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna a přes procento přidaly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR. Pod nulou skončily pouze cenné papíry mediální CME (-2 %), rakouské Erste Group Bank (-0,14 %), uhelné NWR (-14,29 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-2,35 %). Společnost Lapasan, majoritní akcionář pivovarnické skupiny Lobkowicz, v rámci povinné nabídky odkupu akcií PLG uzavřela smlouvy na koupi 2,18 milionu kusů cenných papírů. To představuje podíl na základním kapitálu Pivovarů Lobkowicz 18,7 %. Celkem tak Lapasan bude ovládat 98,07 % akcií PLG. Akcie skupiny Lobkowicz ve středu uzavřely proti úterý beze změny na ceně 207,50 Kč.
Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku zprávy o maloobchodních tržbách a výrobě aut. Dopoledne zveřejní Německo index dovozních cen, ke kterému odpoledne přidá ještě inflační data. Dále ve Španělsku vyjdou zprávy o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách, v Itálii údaje o vývoji mezd, ve Spojeném království statistika hrubého domácího produktu a v eurozóně indexy spotřebitelské důvěry a podnikatelské nálady. Odpoledne budou v USA na pořadu dne údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednaných prodejích domů a dále vyjdou index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu v USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Electrolux, Roche Holding, Diaego, Deutsche Bank či Ferrari, v USA Ford Motor, Caterpillar, Microsoft, Amazon.com nebo Visa a na pražské burze bude výsledková sezóna pokračovat čísly Unipetrolu, která by podle analytiků měla být rekordní. Kromě toho ještě íránský prezident navštíví Francii a ukrajinský parlament bude jednat o rozpočtu a o možných změnách ústavy v souvislosti se snahou Donbasu o úpravu postavení oblasti na východě země v rámci celého státu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed na lednovém zasedání ponechal politiku beze změny, situaci bude bedlivě sledovat
Americká centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí guvernérů bylo jednomyslné a měnový výbor zároveň přislíbil, že bude situaci na trhu bedlivě sledovat. Ve zprávě guvernéři Fedu uvádějí, že ekonomický růst je sice pomalejší, ale podmínky na trhu práce se zlepšují a přetrvávající nízká hladina inflace se brzy změní. Propad cen energií je podle měnového výboru "přechodný" a ve střednědobém horizontu pomine. "Očekáváme, že inflace zůstane v krátkém období nízko, částečně kvůli pokračujícímu poklesu cen energií, ale ve střednědobém horizontu se zvedne ke 2 %, jak budou vlivy poklesu cen energií a importu odeznívat a situace na trhu práce se bude dále zlepšovat," stojí ve zprávě z jednání.
6. Bankovní asociace pro letošní rok mírně zhoršila odhad růstu českého HDP
Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze mírně zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad naopak zlepšila na 4,5 % z předchozích 4,2 %. Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA zveřejnila ve středu. Předloni ekonomika vzrostla o dvě procenta. V roce 2017 má růst HDP podle ČBA zrychlit na 2,7 %.
7. Německá vláda mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky
Německá vláda ve středu snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 1,7 % z dříve předpokládaných 1,8 %. Reagovala tak na zpomalování hospodářské expanze v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Německá ekonomika je nicméně podle vlády v "dobrém stavu". Vláda předpokládá, že hospodářský růst v Německu budou v letošním roce nadále podporovat spotřebitelské výdaje. Počítá rovněž s udržením vyrovnaného rozpočtu, a to navzdory vyšším výdajům na infrastrukturu a uprchlickou krizi, napsala agentura Reuters.
8. Muž, který předpověděl propad ropy ke 30 dolarům, nevidí důvod k obratu na trhu s černým zlatem
Mark Yusko, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti Morgan Creek Capital Management, který loni úspěšně předpověděl pád cen ropy ke 30 dolarům za barel, tvrdí, že nevidí důvod, proč by se na trhu s ropou mělo něco měnit. "Podle mého názoru není důvod k tomu, aby přišel odraz cen ropy. Prostě se to nestane," řekl Yusko tento týden. Současně upozornil, že nelze vyloučit "komplikovaný bankrot" alespoň jedné komoditní společnosti. Konkrétně ukázal na firmu Glencore, jejíž akcie se na londýnské burze v loňském roce propadly o 70 % kvůli prudkému poklesu cen komodit a obavám ohledně jejího zadlužení.
9. Projekt britské jaderné elektrárny prý může nabrat zpoždění
Plánovaná výstavba první britské jaderné elektrárny za několik desítek let by mohla nabrat zpoždění, napsal ve středu zpravodajský server BBC. Projekt za 18 miliard liber má na starosti francouzská skupina EDF. Její rada měla o případné investici rozhodovat ve středu, zasedání ale bylo podle médií odloženo.
10. GfK: Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí
Němečtí spotřebitelé do blízké budoucnosti hledí optimisticky. Index spotřebitelské důvěry pro únor od Gfk zůstal na 9,4 bodu. Čekalo se snížení indexu na 9,3 bodu. Německá ekonomika nyní těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Chlapec poprvé v životě viděl dveře na fotobuňku
Aktuality
