Co musíte ráno vědět (28. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování na obou stranách Atlantského oceánu, k čemu na svém lednovém zasedání dospěl měnový výbor Fedu a jak děti objevují moderní svět? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu spadly pod nulu. Facebook po konci obchodování opět reportoval skvělé výsledky

Americké akciové trhy ve středu smazaly zisky dosažené díky oživení cen ropy a jejich hlavní indexy klesly o více než procento. Investory zklamalo vyjádření americké centrální banky (Fed), v němž nenalezli žádný náznak toho, že by se kvůli nedávným otřesům na trzích mohlo zmírnit tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. K poklesu cen přispěly i hluboké ztráty akcií firem Apple a Boeing. Po konci obchodování zveřejnil výsledky za poslední loňský kvartál mimo jiné Facebook. Dow nakonec klesl o 1,38 % na 15 944,46 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,09 % na 1 882,95 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,18 % na 4 468,17 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,71 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval kolem 1,996 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nad nulou seanci zakončily telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Provozovatel sociální sítě Facebook (v řádném obchodování -2,97 %) po konci obchodování oznámil, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařil s upraveným ziskem 0,79 USD na akcii nad odhadem trhu 0,68 USD na akcii při tržbách 5,84 miliardy dolarů proti 3,85 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. Tržby tak společnosti meziročně vyskočily o 52 % a poprvé překročily hranici pěti miliard dolarů.

Na těchto 6 pravd si vzpomeňte, až trhy zalije krev

Nepřehlédněte signály tržního dna!

2. Evropské akcie ve středu před koncem zasedáním Fedu mírně posílily navzdory slabým výsledkům firem

Evropské akcie ve středu mírně posílily. Investoři se snažili setřást nejistotu plynoucí z kolísajících cen ropy a vyrovnat se s neuspokojivými hospodářskými výsledky evropských firem. Zároveň vyčkávali před zveřejněním zápisu ze zasedání amerického Fedu. Britský FTSE 100 připsal 1,33 %, francouzský CAC 40 0,54 % a německý DAX 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,31 %. Německá BASF oznámila, že její zisk za rok 2015 bude nižší, než se dosud čekalo, kvůli slabému výkonu ropné divize, kterou zasáhl propad cen černého zlata. Akcie se sice dokázaly vyšplhat z intradenního dna, přesto však zakončily den se ztrátou 2,4 %. Ve středu reportovaly hospodářské výsledky také další evropské firmy - Nordea ohlásila za čtvrté čtvrtletí nižší zisk, než se čekalo, a i dividenda byla nižší, než trh predikoval. Provozní zisk klesl na 1,03 miliardy eur z 1,16 miliardy eur v předchozím roce, což poslalo akcie o více než 5 % dolů. Royal Bank of Scotland oznámila, že se na jejím zisku za čtvrtý kvartál negativně podepíší vyrovnání v soudních sporech, což způsobilo, že její akcie oslabily o více než 5 % a spadly na nejnižší hodnotu od roku 2012. Část ztrát se jim nakonec podařilo umazat a den zakončily poklesem o 2 %.

Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy

Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan?

3. Pražská burza ve středu přidala procento, podpořily ji akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX vzrostl o 1,09 % na 902,56 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve středu dosáhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,85 % na 393,30 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie Komerční banky, které přidaly 2,14 % na 5 056 korun, a třetí byly cenné papíry Unipetrolu (+2,25 % na 165,55 Kč), který ve čtvrtek ráno zveřejní hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku a celý rok 2015. Analytici čekají rekordní čísla. Přes dvě procenta připsaly ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna a přes procento přidaly akcie tabákové firmy Philip Morris ČR. Pod nulou skončily pouze cenné papíry mediální CME (-2 %), rakouské Erste Group Bank (-0,14 %), uhelné NWR (-14,29 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-2,35 %). Společnost Lapasan, majoritní akcionář pivovarnické skupiny Lobkowicz, v rámci povinné nabídky odkupu akcií PLG uzavřela smlouvy na koupi 2,18 milionu kusů cenných papírů. To představuje podíl na základním kapitálu Pivovarů Lobkowicz 18,7 %. Celkem tak Lapasan bude ovládat 98,07 % akcií PLG. Akcie skupiny Lobkowicz ve středu uzavřely proti úterý beze změny na ceně 207,50 Kč.

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjdou v Japonsku zprávy o maloobchodních tržbách a výrobě aut. Dopoledne zveřejní Německo index dovozních cen, ke kterému odpoledne přidá ještě inflační data. Dále ve Španělsku vyjdou zprávy o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách, v Itálii údaje o vývoji mezd, ve Spojeném království statistika hrubého domácího produktu a v eurozóně indexy spotřebitelské důvěry a podnikatelské nálady. Odpoledne budou v USA na pořadu dne údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednaných prodejích domů a dále vyjdou index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu v USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Electrolux, Roche Holding, Diaego, Deutsche Bank či Ferrari, v USA Ford Motor, Caterpillar, Microsoft, Amazon.com nebo Visa a na pražské burze bude výsledková sezóna pokračovat čísly Unipetrolu, která by podle analytiků měla být rekordní. Kromě toho ještě íránský prezident navštíví Francii a ukrajinský parlament bude jednat o rozpočtu a o možných změnách ústavy v souvislosti se snahou Donbasu o úpravu postavení oblasti na východě země v rámci celého státu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na lednovém zasedání ponechal politiku beze změny, situaci bude bedlivě sledovat

Americká centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí guvernérů bylo jednomyslné a měnový výbor zároveň přislíbil, že bude situaci na trhu bedlivě sledovat. Ve zprávě guvernéři Fedu uvádějí, že ekonomický růst je sice pomalejší, ale podmínky na trhu práce se zlepšují a přetrvávající nízká hladina inflace se brzy změní. Propad cen energií je podle měnového výboru "přechodný" a ve střednědobém horizontu pomine. "Očekáváme, že inflace zůstane v krátkém období nízko, částečně kvůli pokračujícímu poklesu cen energií, ale ve střednědobém horizontu se zvedne ke 2 %, jak budou vlivy poklesu cen energií a importu odeznívat a situace na trhu práce se bude dále zlepšovat," stojí ve zprávě z jednání.

6. Bankovní asociace pro letošní rok mírně zhoršila odhad růstu českého HDP

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze mírně zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad naopak zlepšila na 4,5 % z předchozích 4,2 %. Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA zveřejnila ve středu. Předloni ekonomika vzrostla o dvě procenta. V roce 2017 má růst HDP podle ČBA zrychlit na 2,7 %.

7. Německá vláda mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda ve středu snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 1,7 % z dříve předpokládaných 1,8 %. Reagovala tak na zpomalování hospodářské expanze v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Německá ekonomika je nicméně podle vlády v "dobrém stavu". Vláda předpokládá, že hospodářský růst v Německu budou v letošním roce nadále podporovat spotřebitelské výdaje. Počítá rovněž s udržením vyrovnaného rozpočtu, a to navzdory vyšším výdajům na infrastrukturu a uprchlickou krizi, napsala agentura Reuters.

8. Muž, který předpověděl propad ropy ke 30 dolarům, nevidí důvod k obratu na trhu s černým zlatem

Mark Yusko, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti Morgan Creek Capital Management, který loni úspěšně předpověděl pád cen ropy ke 30 dolarům za barel, tvrdí, že nevidí důvod, proč by se na trhu s ropou mělo něco měnit. "Podle mého názoru není důvod k tomu, aby přišel odraz cen ropy. Prostě se to nestane," řekl Yusko tento týden. Současně upozornil, že nelze vyloučit "komplikovaný bankrot" alespoň jedné komoditní společnosti. Konkrétně ukázal na firmu Glencore, jejíž akcie se na londýnské burze v loňském roce propadly o 70 % kvůli prudkému poklesu cen komodit a obavám ohledně jejího zadlužení.

9. Projekt britské jaderné elektrárny prý může nabrat zpoždění

Plánovaná výstavba první britské jaderné elektrárny za několik desítek let by mohla nabrat zpoždění, napsal ve středu zpravodajský server BBC. Projekt za 18 miliard liber má na starosti francouzská skupina EDF. Její rada měla o případné investici rozhodovat ve středu, zasedání ale bylo podle médií odloženo.

10. GfK: Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí

Němečtí spotřebitelé do blízké budoucnosti hledí optimisticky. Index spotřebitelské důvěry pro únor od Gfk zůstal na 9,4 bodu. Čekalo se snížení indexu na 9,3 bodu. Německá ekonomika nyní těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chlapec poprvé v životě viděl dveře na fotobuňku

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus