Burzovní kalendář (7. 11. - 11. 11. 2016)
|

Burzovní kalendář (7. 11. - 11. 11. 2016)

Druhý listopadový týden bude pro celý finanční svět především ve znamení amerických prezidentských voleb, investoři na pražské burze ale budou muset do svého rozhodování zahrnout také hospodářské výsledky ČEZ a dalších několika firem, s jejichž akciemi se "v Rybné" obchoduje.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání měnového výboru americké centrální banky. Zčásti nepochybně i kvůli blížícím se prezidentským volbám v USA se měnová politika neměnila, scénář prosincového zvýšení základní sazby je ale podle vyjádření banky pravděpodobnější (podle trhu zhruba 80 %). Data z amerického trhu práce očekávání prosincového pohybu úroků jen potvrdila - sice vzniklo o něco méně pracovních míst, než se čekalo, to ovšem bylo vyváženo revizemi údajů za předchozí měsíce a nejsilnějším růstem mezd od začátku finanční krize.

Akciové trhy a další trhy s rizikovými aktivy ale mají za sebou nervózní dny. Klesají ceny ropy (dohoda OPEC o omezení těžby suroviny zatím nezískává konkrétní obrysy, spíše naopak) a velkou nejistotu vyvolávají prezidentské volby v USA. Americké i evropské akcie proto na týdenní bázi oslabily, pražská burza ztratila přes 3 %.

Na pražské burze probíhá výsledková sezóna. Komerční bance vzrostl čistý zisk o 22 % na 3,95 miliardy Kč (čekalo se jen 3,6 miliardy), největší vliv na to ale měly opravné položky. Trh byl ale nepříjemně překvapen nižším výhledem výše dividendy, a akcie banky proto za týden ztratily 3,1 %.

Fortuna trh nepříjemně překvapila nižším ziskem EBITDA v důsledku vyšších nákladů. Akcie sázkařské společnosti zakončily týden slabší o 4,1 %.

Erste Group Bank se s oslabením o 9,5 % stala poraženým týdne na pražské burze. Čistý zisk byl sice lepší, než se čekalo, ale firma uvedla slabší výhled na rok 2017. České spořitelně, dceřiné firmě Erste, se zatím daří kompenzovat slabší příjmy způsobené prostředím nízkých úroků. Nejen o tom jsme mluvili s jejím finančním ředitelem Wolfgangem Schopfem.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits (+4,2 %). "Významný menšinový akcionář Luis Amaral opět vyslovil nesouhlas s některými kroky managementu společnosti. Domníváme se ale, že u akcií šlo o technickou korekci předešlého propadu," napsal ve shrnutí týdne hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle týdeníku Euro může dojít k prodeji podílu Enterprise Investors ve společnosti Kofola ČeskoSlovensko, a to přes burzu. Enterprise Investors drží v Kofole 37 % akcií a dle Eura bude končit její investiční horizont. Vzhledem k tomu, že prodej majoritnímu akcionáři, rodině Samarasů, je nepravděpodobný, nabízí se prodej přes burzu. Titul zakončil týden slabší o 3,7 %.

Výhled

Světové trhy se v druhém listopadovém týdnu zaměří především na úterý, potažmo středu brzy ráno, kdy budou v USA oznámeny výsledky prezidentských voleb (a také voleb do části Kongresu). Potenciální výhra republikánského kandidáta Donalda Trumpa je trhy vnímána negativně, předpokládá se tlak na ceny rizikových aktiv trvající několik týdnů. Výhra demokratické kandidátky Hillary Clintonové by byla trhem nejspíše přijata kladně a mohla by pomoci ukončit současnou nervozitu.

"Příkladem nervozity plynoucí z rostoucích preferencí Donalda Trumpa je vývoj mexického pesa v páru s dolarem. Volatilita vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2011. Peso za poslední necelé dva týdny ztratilo vůči americkému dolaru více než čtyři procenta. Důvodem jsou obavy z možného zavádění protekcionistických opatření, z nichž jedním by bylo uvalení cla na dovozy z Mexika do USA. Podobná politika by se s největší pravděpodobností týkala například i čínského zboží," napsali ve výhledu k americkým volbám analytici z Komerční banky. "Donald Trump jako prezident není pro finanční trhy zrovna žádanou alternativou, alespoň podle toho, jak na jeho rostoucí oblibu ceny nejrůznějších aktiv reagují. Ač nebude záviset jen na samotném kandidátovi, který se ujme prezidentského kormidla od ledna příštího roku, ale také na složení Kongresu, republikánská hlava státu by na trhy nejpravděpodobněji vnesla další volatilitu, investoři by opouštěli riziková aktiva, vyprodávali akcie či se stahovali z rozvíjejících se trhů, a naopak hledali spásu v kvalitních státních nebo korporátních dluhopisech či zlatě."

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.

"Index S&P 500 prolomil dlouhodobý support 2 120. Tím se denní graf změnil na medvědí. I přes dlouhou šňůru červených denních svíček je ale propad zatím postupný a mírný. Index uzavřel týden na 200denním klouzavém průměru. Cenový odskok na 2 030 je od aktuální ceny vzdálený asi 2,5 %. Také je již potřeba sledovat support 2 000, který byl krátce otestován na konci června po oznámení výsledku britského referenda. Zavírací cena pod 2 000 by de facto ukončila letitý růstový trend. Na opačné straně je rezistence na klesající trendové čáře v pásmu 2 145 až 2 150. Návrat nad 2 150 by ukázal na jasnou převahu býků a otevřel by situaci brzkému otestování historických maxim. Jako nejbližší rezistence se ovšem nabízí předchozí silný support 2 120," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přeprodaný trh, sezónnost a vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách by mohly znamenat ten správný povel k obratu a k ráznému ukončení rozvíjejícího se medvědího trendu. Jsem rád, že jsou volby konečně tady – čekání na jméno nového prezidenta skončí a středa by na trhu mohla znamenat návrat k normálu posledních měsíců, tedy k soustředění se na dohady o dalších krocích Fedu."

S&P 500 - technická analýza

Makroekonomická data i výsledková sezóna ve světě budou nejspíše stranou zájmu právě ve stínu amerických voleb. Pro světovou ekonomiku v dlouhodobém horizontu může být nový nájemník v Bílém domě velice podstatný. V Číně vyjdou v úterý data o zahraničním obchodu, kde se čeká pokles exportu i importu, u vývozu ale výraznější. V Německu vyjdou v pondělí průmyslové objednávky a v úterý samotná výroba. V USA budou vycházet pravidelné zprávy o zásobách ropy a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, asi nejzajímavější bude páteční údaj o spotřebitelské důvěře měřené indexem Michiganské univerzity. V Česku budou oznámeny maloobchodní tržby, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti a inflace.

Především bude ale v Česku pokračovat výsledková sezóna. V pondělí bude vedle málo významného nováčka na burze Photon Energy oznamovat své hospodářské údaje společnost Kofola ČeskoSlovensko. "Předpokládáme 22% meziroční propad EBITDA na 296 milionů Kč kvůli vyšším nákladům a pokračujícím problémům v Polsku," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve čtvrtek se k výsledkové sezóně připojí MONETA Money Bank. "Vyhlížíme čistý zisk 975 milionů Kč (meziročně -14 %) v důsledku nižších marží. Ty jsou výsledkem nové politiky firmy, která se snaží udržet tržní podíl. Překvapením by byly jakékoliv informace o dividendě," podotkl analytik z J&T Banky.

Vrchol české výsledkové sezóny přijde v úterý, kdy své hospodářské údaje odhalí ČEZ. Firma se potýká s výpadky produkce v jaderných elektrárnách. "Očekáváme 14% meziroční pokles EBITDA na 11 miliard Kč. Vedle odstávek jaderných bloků za to mohou také nižší ceny elektřiny. Rizikem je také snížení výhledu celoročního zisku," napsal Vaníček.

"Technické potíže v jaderných zdrojích společnosti pokračovaly i v průběhu třetího čtvrtletí. Temelín nevyráběl elektřinu od srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva, a druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak byl ale z důvodu úprav v nejaderné části opět odstaven. Vzhledem k tomu, že jaderné zdroje mají ve výrobním portfoliu ČEZ jedny z nejnižších jednotkových nákladů, předpokládáme, že jejich nižší vytížení a související přibližně 20% pokles výroby ve třetím čtvrtletí se negativně projeví v ziskovosti skupiny. Očekáváme, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku EBITDA ve třetím čtvrtletí zaznamená pokles o 18 % a v absolutní hodnotě nepřesáhne 11 miliard Kč. Vzhledem ke změně legislativy v Polsku, která zpřísňuje podmínky pro umístění větrných elektráren, může být provozní a čistý zisk ještě navíc negativně ovlivněn potenciálním částečným odpisem investic společnosti v této zemi," uvedli ve výhledu hospodaření ČEZ analytici z Komerční banky.

"ČEZ původně pro rok 2016 předpokládal výrobu z jaderných zdrojů na úrovni 30 TWh. Společnost během roku z důvodu odstávek jaderných zdrojů již dvakrát cíl výroby snížila na současných 26,4 TWh. Vzhledem k přetrvávajícím obtížím, především v elektrárně Temelín, očekáváme další snížení výhledu výroby, která v druhém pololetí může klesnout až o 2 TWh. Problematickou situaci v jaderné výrobě vnímáme negativně a vnímáme zvyšující se riziko, že ČEZ nedosáhne svého výhledu EBITDA, který již jednou snížil v polovině roku z 60 na 58 miliard Kč," dodali experti z Komerční banky.

Podrobněji jsme o očekávaných výsledcích společnosti ČEZ hovořili s analytikem Petrem Bártkem z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

 

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus