Burzovní kalendář (7. 11. - 11. 11. 2016)
|

Burzovní kalendář (7. 11. - 11. 11. 2016)

Druhý listopadový týden bude pro celý finanční svět především ve znamení amerických prezidentských voleb, investoři na pražské burze ale budou muset do svého rozhodování zahrnout také hospodářské výsledky ČEZ a dalších několika firem, s jejichž akciemi se "v Rybné" obchoduje.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání měnového výboru americké centrální banky. Zčásti nepochybně i kvůli blížícím se prezidentským volbám v USA se měnová politika neměnila, scénář prosincového zvýšení základní sazby je ale podle vyjádření banky pravděpodobnější (podle trhu zhruba 80 %). Data z amerického trhu práce očekávání prosincového pohybu úroků jen potvrdila - sice vzniklo o něco méně pracovních míst, než se čekalo, to ovšem bylo vyváženo revizemi údajů za předchozí měsíce a nejsilnějším růstem mezd od začátku finanční krize.

Akciové trhy a další trhy s rizikovými aktivy ale mají za sebou nervózní dny. Klesají ceny ropy (dohoda OPEC o omezení těžby suroviny zatím nezískává konkrétní obrysy, spíše naopak) a velkou nejistotu vyvolávají prezidentské volby v USA. Americké i evropské akcie proto na týdenní bázi oslabily, pražská burza ztratila přes 3 %.

Na pražské burze probíhá výsledková sezóna. Komerční bance vzrostl čistý zisk o 22 % na 3,95 miliardy Kč (čekalo se jen 3,6 miliardy), největší vliv na to ale měly opravné položky. Trh byl ale nepříjemně překvapen nižším výhledem výše dividendy, a akcie banky proto za týden ztratily 3,1 %.

Fortuna trh nepříjemně překvapila nižším ziskem EBITDA v důsledku vyšších nákladů. Akcie sázkařské společnosti zakončily týden slabší o 4,1 %.

Erste Group Bank se s oslabením o 9,5 % stala poraženým týdne na pražské burze. Čistý zisk byl sice lepší, než se čekalo, ale firma uvedla slabší výhled na rok 2017. České spořitelně, dceřiné firmě Erste, se zatím daří kompenzovat slabší příjmy způsobené prostředím nízkých úroků. Nejen o tom jsme mluvili s jejím finančním ředitelem Wolfgangem Schopfem.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits (+4,2 %). "Významný menšinový akcionář Luis Amaral opět vyslovil nesouhlas s některými kroky managementu společnosti. Domníváme se ale, že u akcií šlo o technickou korekci předešlého propadu," napsal ve shrnutí týdne hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle týdeníku Euro může dojít k prodeji podílu Enterprise Investors ve společnosti Kofola ČeskoSlovensko, a to přes burzu. Enterprise Investors drží v Kofole 37 % akcií a dle Eura bude končit její investiční horizont. Vzhledem k tomu, že prodej majoritnímu akcionáři, rodině Samarasů, je nepravděpodobný, nabízí se prodej přes burzu. Titul zakončil týden slabší o 3,7 %.

Výhled

Světové trhy se v druhém listopadovém týdnu zaměří především na úterý, potažmo středu brzy ráno, kdy budou v USA oznámeny výsledky prezidentských voleb (a také voleb do části Kongresu). Potenciální výhra republikánského kandidáta Donalda Trumpa je trhy vnímána negativně, předpokládá se tlak na ceny rizikových aktiv trvající několik týdnů. Výhra demokratické kandidátky Hillary Clintonové by byla trhem nejspíše přijata kladně a mohla by pomoci ukončit současnou nervozitu.

"Příkladem nervozity plynoucí z rostoucích preferencí Donalda Trumpa je vývoj mexického pesa v páru s dolarem. Volatilita vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2011. Peso za poslední necelé dva týdny ztratilo vůči americkému dolaru více než čtyři procenta. Důvodem jsou obavy z možného zavádění protekcionistických opatření, z nichž jedním by bylo uvalení cla na dovozy z Mexika do USA. Podobná politika by se s největší pravděpodobností týkala například i čínského zboží," napsali ve výhledu k americkým volbám analytici z Komerční banky. "Donald Trump jako prezident není pro finanční trhy zrovna žádanou alternativou, alespoň podle toho, jak na jeho rostoucí oblibu ceny nejrůznějších aktiv reagují. Ač nebude záviset jen na samotném kandidátovi, který se ujme prezidentského kormidla od ledna příštího roku, ale také na složení Kongresu, republikánská hlava státu by na trhy nejpravděpodobněji vnesla další volatilitu, investoři by opouštěli riziková aktiva, vyprodávali akcie či se stahovali z rozvíjejících se trhů, a naopak hledali spásu v kvalitních státních nebo korporátních dluhopisech či zlatě."

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.

"Index S&P 500 prolomil dlouhodobý support 2 120. Tím se denní graf změnil na medvědí. I přes dlouhou šňůru červených denních svíček je ale propad zatím postupný a mírný. Index uzavřel týden na 200denním klouzavém průměru. Cenový odskok na 2 030 je od aktuální ceny vzdálený asi 2,5 %. Také je již potřeba sledovat support 2 000, který byl krátce otestován na konci června po oznámení výsledku britského referenda. Zavírací cena pod 2 000 by de facto ukončila letitý růstový trend. Na opačné straně je rezistence na klesající trendové čáře v pásmu 2 145 až 2 150. Návrat nad 2 150 by ukázal na jasnou převahu býků a otevřel by situaci brzkému otestování historických maxim. Jako nejbližší rezistence se ovšem nabízí předchozí silný support 2 120," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přeprodaný trh, sezónnost a vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách by mohly znamenat ten správný povel k obratu a k ráznému ukončení rozvíjejícího se medvědího trendu. Jsem rád, že jsou volby konečně tady – čekání na jméno nového prezidenta skončí a středa by na trhu mohla znamenat návrat k normálu posledních měsíců, tedy k soustředění se na dohady o dalších krocích Fedu."

S&P 500 - technická analýza

Makroekonomická data i výsledková sezóna ve světě budou nejspíše stranou zájmu právě ve stínu amerických voleb. Pro světovou ekonomiku v dlouhodobém horizontu může být nový nájemník v Bílém domě velice podstatný. V Číně vyjdou v úterý data o zahraničním obchodu, kde se čeká pokles exportu i importu, u vývozu ale výraznější. V Německu vyjdou v pondělí průmyslové objednávky a v úterý samotná výroba. V USA budou vycházet pravidelné zprávy o zásobách ropy a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, asi nejzajímavější bude páteční údaj o spotřebitelské důvěře měřené indexem Michiganské univerzity. V Česku budou oznámeny maloobchodní tržby, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti a inflace.

Především bude ale v Česku pokračovat výsledková sezóna. V pondělí bude vedle málo významného nováčka na burze Photon Energy oznamovat své hospodářské údaje společnost Kofola ČeskoSlovensko. "Předpokládáme 22% meziroční propad EBITDA na 296 milionů Kč kvůli vyšším nákladům a pokračujícím problémům v Polsku," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve čtvrtek se k výsledkové sezóně připojí MONETA Money Bank. "Vyhlížíme čistý zisk 975 milionů Kč (meziročně -14 %) v důsledku nižších marží. Ty jsou výsledkem nové politiky firmy, která se snaží udržet tržní podíl. Překvapením by byly jakékoliv informace o dividendě," podotkl analytik z J&T Banky.

Vrchol české výsledkové sezóny přijde v úterý, kdy své hospodářské údaje odhalí ČEZ. Firma se potýká s výpadky produkce v jaderných elektrárnách. "Očekáváme 14% meziroční pokles EBITDA na 11 miliard Kč. Vedle odstávek jaderných bloků za to mohou také nižší ceny elektřiny. Rizikem je také snížení výhledu celoročního zisku," napsal Vaníček.

"Technické potíže v jaderných zdrojích společnosti pokračovaly i v průběhu třetího čtvrtletí. Temelín nevyráběl elektřinu od srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva, a druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak byl ale z důvodu úprav v nejaderné části opět odstaven. Vzhledem k tomu, že jaderné zdroje mají ve výrobním portfoliu ČEZ jedny z nejnižších jednotkových nákladů, předpokládáme, že jejich nižší vytížení a související přibližně 20% pokles výroby ve třetím čtvrtletí se negativně projeví v ziskovosti skupiny. Očekáváme, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku EBITDA ve třetím čtvrtletí zaznamená pokles o 18 % a v absolutní hodnotě nepřesáhne 11 miliard Kč. Vzhledem ke změně legislativy v Polsku, která zpřísňuje podmínky pro umístění větrných elektráren, může být provozní a čistý zisk ještě navíc negativně ovlivněn potenciálním částečným odpisem investic společnosti v této zemi," uvedli ve výhledu hospodaření ČEZ analytici z Komerční banky.

"ČEZ původně pro rok 2016 předpokládal výrobu z jaderných zdrojů na úrovni 30 TWh. Společnost během roku z důvodu odstávek jaderných zdrojů již dvakrát cíl výroby snížila na současných 26,4 TWh. Vzhledem k přetrvávajícím obtížím, především v elektrárně Temelín, očekáváme další snížení výhledu výroby, která v druhém pololetí může klesnout až o 2 TWh. Problematickou situaci v jaderné výrobě vnímáme negativně a vnímáme zvyšující se riziko, že ČEZ nedosáhne svého výhledu EBITDA, který již jednou snížil v polovině roku z 60 na 58 miliard Kč," dodali experti z Komerční banky.

Podrobněji jsme o očekávaných výsledcích společnosti ČEZ hovořili s analytikem Petrem Bártkem z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

 

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii