Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se ve čtvrtek (ne)dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, k čemu se odhodlala švédská centrální banka a kde se povalují zlaté pruty? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek v závěru napravily část ztrát, i tak ale odepsaly přes procento
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily a jejich širší index S&P 500 se během dne propadl až na nejnižší úroveň za dva roky. Trh během dne stahovaly akcie bank, spekulace o možném kroku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ale nakonec pomohly celkové ztráty zmírnit. Narůstající nejistota ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky na devizových trzích podpořila zejména kurz japonského jenu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,6 % na 15 659,5 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 1,23 % na 1 828,09 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,39 % na 4 266,84 bodu. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, z toho nejvíce finanční společnosti a veřejné služby, relativně nejlépe dopadly telekomunikace, energetika a odvětví spotřebního zboží. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 28,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA, který se během dne dostal až pod 1,55 %, odevzdal nakonec jen necelé dva bazické body a zakončil na 1,65 %.
Akcie: Když už ani býci nevěří v růst, je namístě opatrnost
Ropa bude levná ještě deset let, říká uznávaný komoditní trader
2. Evropské akcie zažily ve čtvrtek další krvavou lázeň, investoři mají obavy ohledně světového růstu a zdraví bank
Evropské akcie se ve čtvrtek propadly hluboko do červených čísel, výprodeje zasáhly především banky a těžaře. Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 4,05 % a německý DAX 2,93 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 3,68 %. Akcie francouzské banky Société Générale po neuspokojivých hospodářských výsledcích spadly o více než 10 % a do mínusu se vydala i Deutsche Bank, která ve středu výrazně posílila. Většina italských bank se pohybovala v mínusu kvůli přetrvávajícím obavám o zdraví italského bankovního sektoru. Italská vláda ve středu schválila balíček opatření, jenž by měl přispět k vyčištění bank od nesplácených úvěrů.
Stín nad evropskými bankami: CoCosy investorům slibovaly sladkou odměnu, teď jsou jejich noční můrou
3. Pražská burza se ve čtvrtek propadla do mínusu, drtivá většina titulů ztrácela
Index PX ve čtvrtek odepsal 1,91 % na 847,23 bodu. Ve čtvrtek posílily jen akcie Pivovarů Lobkowicz, které zpevnily o 0,48 %, zbytek emisí oslabil. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry se po zveřejnění horších než očekávaných hospodářských výsledků propadly o 4,53 %. V závěsu za ní se co do objemu držela skupina ČEZ, která ztratila 1,86 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 1,11 %. Fortuna odevzdala přes tři procenta a k tříprocentní ztrátě se blížila i likérka Stock. Kofola ČS odevzdala 1,85 %, mediální CME oslabila o 1,36 % a přes procento ztratila i pojišťovna VIG. V reaktoru prvního bloku Dukovan obnovili energetici v noci na čtvrtek po 167 dnech řízenou štěpnou reakci. Od 6. února dodává v jaderné elektrárně elektřinu do sítě jen jeden z jejích čtyř bloků. Pracovníci už ale vracejí do provozu i blok číslo dvě odstavený loni 18. září. Od soboty by tak v Dukovanech měly vyrábět elektrický proud tři bloky. České akcie by se již dále neměly výrazněji propadat pod téměř sedmiletá minima, na která se dostaly během čtvrtka. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK s tím, že za současným vývojem je nálada na světových trzích.
ČS: Únorová strategie pro české akcie
4. Očekávané události
Německo v pátek zveřejní údaje o inflaci a růstu ekonomiky ve čtvrtém kvartálu, během dopoledne zveřejní data o HDP také Itálie, Portugalsko, Řecko a Eurostat, který navíc přidá ještě údaj o průmyslové výrobě. Český statistický úřad odhalí inflaci za leden a Spojené státy odpoledne zveřejní maloobchodní tržby, indexy cen dovozu a vývozu, podnikové zásoby a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Indonésie otevře desítky sektorů zahraničním investorům
Indonésie otevře desítky sektorů zahraničním investicím. Oznámil to prezident Joko Widodo. Nejnovější liberalizace hospodářství největší ekonomiky jihovýchodní Asie, kterou prezident označil za velký třesk, bude největším otevřením země zahraničním investorům za deset let.
6. Alphabet k politikům: Zvažte změnu mezinárodních daňových zákonů
Šéf evropské pobočky Alphabetu Matt Brittin navrhuje, aby se mezinárodní daňová pravidla změnila takovým způsobem, aby firmy přesně věděly, kolik mají platit. Zároveň kritizuje evropské politiky, že nedělají dost pro to, aby byl daňový systém transparentní.
7. Babiš chce elektronickou evidenci tržeb, i kdyby byl soud proti
Pokud by Ústavní soud vyhověl chystané stížnosti opozice na elektronickou evidenci tržeb, snažil by se ji ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně prosadit znovu. Řekl to ve čtvrtek novinářům při cestě do Haagu, kde se setká s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Stížnost na elektronickou evidenci chtějí podat ODS a TOP 09, podle nichž koalice způsobem schválení zákona porušila demokratická pravidla hry.
8. Poptávka po zlatě loni čtvrtým rokem za sebou klesla, ve čtvrtém kvartálu ale došlo k oživení
Celosvětová poptávka po zlatu loni čtvrtým rokem za sebou klesla. Negativní dopad na poptávku mělo zpomalení globálního ekonomického růstu a výkyvy na akciových trzích v Číně, které otřásly důvěrou spotřebitelů. Celkem se poptávka snížila o 0,3 % na 4 212 tun, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).
9. Švédská Riksbank snižuje hlavní úrokovou sazbu na -0,5 %. A nevylučuje, že přistoupí k dalšímu snížení
Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu na minus 0,5 % z minus 0,35 %. Snížení úroků bylo výraznější, než očekávali analytici, což vedlo k propadu švédské koruny na pětiměsíční minimum.
10. Farmaceutická Mylan koupí konkurenční Medu za 7,2 miliardy USD
Výrobce generických léků Mylan koupí švédskou farmaceutickou firmu Meda za 7,2 miliardy USD. Mylan díky dohodě získá nové léky a přístup na další trhy. Při započtení dluhu je hodnota dohody 9,9 miliardy USD. Vedení firmy Meda dohodu akcionářům doporučilo a Mylan má podporu dvou největších akcionářů, kteří vlastní zhruba 30 % akcií firmy Meda. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Dívka si může nechat zlato, které našla v německém jezeře
Dívka, která loni našla zlatý slitek v bavorském alpském jezeře Königsee, si nález může nechat. Šestnáctiletá turistka v srpnu půlkilogramovou cihlu, kterou našla při potápění, poctivě předala policii. Úřady nyní potvrdily, že zlato patří nálezkyni.
Policie v Berchtesgadenu ve čtvrtek potvrdila, že úřady nedokázaly dohledat původního majitele drahého kovu a nikdo se o něj nepřihlásil. To znamená, že dívka si může slitek, jehož hodnota činí v přepočtu 482 tisíc korun, vyzvednout.
Dívka z Porýní, jejíž totožnost úřady neodhalily, byla loni v létě u oblíbeného Königsee v malebném jihovýchodním cípu Německa na prázdninách. Blyštivý předmět našla zhruba ve dvoumetrové hloubce. Už asi zůstane navždy tajemstvím, jak se na dně jezera ocitl.