Co musíte ráno vědět (3. února)
|

Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak klesá míra nezaměstnanosti v eurozóně a Německu a jak dopadl velký test toaletních papírů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý ztratily kolem dvou procent, podrazil je obnovený propad cen ropy

Americké akciové trhy v úterý obnovily výrazný pokles a jejich hlavní indexy ztratily kolem dvou procent. Wall Street opět srážely padající ceny ropy, tentokrát v důsledku slábnutí nadějí na dohodu těžařských zemí na snížení produkce suroviny. "Stále jsme neprolomili spojení mezi ropou a akciemi a u cen ropy jsme ještě nedospěli ke dnu," řekl agentuře Reuters Jeff Carbone, spoluzakladatel investiční firmy Cornerstone Financial Partners. Investoři se v poslední době odvracejí od akcií hlavně kvůli útlumu globální ekonomiky v čele s Čínou. Znervózňuje je také otázka dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Dow v úterý nakonec ztratil 1,8 % na 16 153,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,87 % na 1 903,03 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,24 % na 4 516,95 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,01 % na 21,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,86 %. Pod nulou skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly energetické odvětví, finanční sektor a odvětví základních materiálů. Pouze minimální ztrátu naopak zaznamenalo odvětví veřejných služeb.

Tyto akcie doporučuje Goldman Sachs těm, kdo se bojí recese v USA

Vzkaz od holubice: Fed dělá chybu, že se drží plánu na zvyšování sazeb

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investory opět znervózňuje obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie v úterý prohlubovaly ztráty kvůli obnovenému poklesu cen ropy, který v investorech opět vzbudil obavy. Britský FTSE 100 ztratil 2,28 %, francouzský CAC 40 2,47 % a německý DAX 1,81 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,05 % . Kvůli obnovení poklesu cen ropy nejvíce trpěly akcie v ropném sektoru - společnosti Tullow Oil (-7,48 %), Shell (-4,0 %) a Total (-4,49 %) všechny ztratily přes 4 %. Celý ropný sektor ztratil přes 5 % a pod tlakem se ocitl také sektor základních materiálů - Anglo American oslabila o 8 %. Ratingová agentura Standard & Poor's v úterý snížila úvěrové hodnocení společnosti BHP Billiton (-2,67 %) a zhoršila výhled na "negativní". Negativní výhled udělila také Rio Tinto (-4,63 %). U obou firem byly důvodem podmínky na trhu s komoditami.

3. Akcie na pražské burze v úterý převážně ztrácely, dolů je vedly Komerční banka a ČEZ

Index PX v úterý klesl o 1,37 % na 902,20 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 3,89 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, zakončila jen lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že společnost plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu, ale požaduje od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040. Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku.

ČEZ dále po privátní emisi dluhopisů v objemu 50 milionů eur s kupónem 3měsíční EURIBOR plus 0,55 procentního bodu z konce ledna stanovil cenu dalších dvou dvouletých privátních emisí dluhopisů. Společnost také opět odložila spuštění prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, tentokrát o pět dní na 12. února.

Akcie ČEZ v úterý odevzdaly 1,64 % a byly druhým "nejobjemnějším" titulem na burze. Třetí největší zobchodovaný objem vykázaly akcie O2 Czech Republic, které oslabily o 1,57 %. Společnost koupila během prvních dvou dnů programu zpětného odkupu celkem 61 250 kusů vlastních akcií za průměrnou cenu 256,17 Kč. Program odkupu by neměl převýšit 4 % celkového objemu vlastních akcií, maximální cena byla stanovena na 297 Kč.

Posílily pouze cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zpevnily o 2,66 %, a mediální CME, které posílily o 3,37 %. Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, v období od 28. ledna do 2. února koupila dalších více než 194 tisíc akcií firmy, a navýšila tak svůj podíl v CME o 1,2 procentního bodu na 12,3 %. Průměrná cena za jednu akcii byla 2,49 USD.

Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to v úterý řekl na jednání karvinského zastupitelstva, informovala Česká televize. Podle Ekmarka by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5 000 lidí.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?

4. Očekávané události

V polovině týdne budou investoři sledovat především indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. PMI za služby v noci na středu zveřejní Čína, dopoledne evropské země a souhrnně eurozóna a odpoledne USA. V Evropě a Spojených státech vyjdou také kompozitní indexy. Kromě toho vyjde v Japonsku index spotřebitelské důvěry a promluví šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. ECB uspořádá zasedání, na kterém se ale nebude věnovat měnové politice, Itálie odtajní inflační statistiku, eurozóna zprávu o maloobchodních tržbách a Evropská komise přidá aktualizovanou ekonomickou prognózu. V zámoří pak odpoledne kromě PMI vyjdou ještě pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od Úřadu pro energetické informace (EIA) a rovněž zpráva o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP. Kvartální hospodářské výsledky představí v Evropě Novo Nordisk nebo GlaxoSmithKline a v USA například Merck, General Motors, Yum! Brands, MetLife nebo Keurig Green Mountain. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 10,4 %, nejníže od září 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně podle sezónně očištěných dat Eurostatu v prosinci klesla na nejnižší hladinu od září 2011, tedy na 10,4 % z předchozích 10,5 %, očekávala se přitom stagnace. V prosinci 2014 činila míra nezaměstnanosti 11,4 %. V celé Evropské unii podíl nezaměstnaných v prosinci stagnoval na listopadové hladině 9 %, tedy nejníže od června 2009, v prosinci 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,9 %.

6. Míra nezaměstnanosti v Německu v lednu klesla na rekordní minimum 6,2 %

Počet lidí bez práce v Německu v lednu klesl o 20 tisíc, při očekávání mírnějšího poklesu o 8 tisíc po předchozím snížení o 16 tisíc (revidováno z -14 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak klesla na rekordní minimum 6,2 % z předchozích 6,3 %, očekávala se stagnace.

7. Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum

Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.

8. Texaský senátor Ted Cruz v primárkách v Iowě porazil miliardáře Donalda Trumpa

V pondělních republikánských primárkách ve státě Iowa porazil texaský senátor Ted Cruz miliardáře Donalda Trumpa. Cruz získal 28 % hlasů, zatímco Trump 24 %. Třetí skončil s 23 % hlasů floridský senátor Marco Rubio. Průzkumy přitom přisuzovaly vítězství Trumpovi. Souboj mezi demokratickými kandidáty Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem byl těsný, po sečtení výsledků z 99 % volebních míst měla Clintonová 49,8 % hlasů a Sanders 49,6 % hlasů. Konečné výsledky vítězství Clintonové potvrdily.

9. USA rozšířily takzvaný Magnitského seznam o pět ruských občanů

Americké ministerstvo financí rozšířilo seznam ruských občanů zařazených do takzvaného Magnitského seznamu. Oznámil to v úterý americký tisk. V seznamu, který vystavuje sankcím osoby porušující lidská práva, je nově pět Rusů, většinou pracovníků ruských vyšetřovacích a vězeňských orgánů.

10. ECB v roli technologického vizionáře zvažuje převody peněz přes telefonní čísla

Evropská centrální banka rozvíjí projekt, který by umožnil provádět převody peněz prostřednictvím elektronické pošty či telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu. Systém by měl umožňovat propojit telefonní číslo s mezinárodním formátem bankovního účtu IBAN.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Který papír se nejrychleji rozpouští a který je nejpříjemnější na kůži?

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko