Co musíte ráno vědět (3. února)
|

Co musíte ráno vědět (3. února)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak klesá míra nezaměstnanosti v eurozóně a Německu a jak dopadl velký test toaletních papírů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý ztratily kolem dvou procent, podrazil je obnovený propad cen ropy

Americké akciové trhy v úterý obnovily výrazný pokles a jejich hlavní indexy ztratily kolem dvou procent. Wall Street opět srážely padající ceny ropy, tentokrát v důsledku slábnutí nadějí na dohodu těžařských zemí na snížení produkce suroviny. "Stále jsme neprolomili spojení mezi ropou a akciemi a u cen ropy jsme ještě nedospěli ke dnu," řekl agentuře Reuters Jeff Carbone, spoluzakladatel investiční firmy Cornerstone Financial Partners. Investoři se v poslední době odvracejí od akcií hlavně kvůli útlumu globální ekonomiky v čele s Čínou. Znervózňuje je také otázka dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Dow v úterý nakonec ztratil 1,8 % na 16 153,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,87 % na 1 903,03 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,24 % na 4 516,95 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,01 % na 21,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,86 %. Pod nulou skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly energetické odvětví, finanční sektor a odvětví základních materiálů. Pouze minimální ztrátu naopak zaznamenalo odvětví veřejných služeb.

Tyto akcie doporučuje Goldman Sachs těm, kdo se bojí recese v USA

Vzkaz od holubice: Fed dělá chybu, že se drží plánu na zvyšování sazeb

2. Evropské akcie v úterý oslabily, investory opět znervózňuje obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie v úterý prohlubovaly ztráty kvůli obnovenému poklesu cen ropy, který v investorech opět vzbudil obavy. Britský FTSE 100 ztratil 2,28 %, francouzský CAC 40 2,47 % a německý DAX 1,81 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,05 % . Kvůli obnovení poklesu cen ropy nejvíce trpěly akcie v ropném sektoru - společnosti Tullow Oil (-7,48 %), Shell (-4,0 %) a Total (-4,49 %) všechny ztratily přes 4 %. Celý ropný sektor ztratil přes 5 % a pod tlakem se ocitl také sektor základních materiálů - Anglo American oslabila o 8 %. Ratingová agentura Standard & Poor's v úterý snížila úvěrové hodnocení společnosti BHP Billiton (-2,67 %) a zhoršila výhled na "negativní". Negativní výhled udělila také Rio Tinto (-4,63 %). U obou firem byly důvodem podmínky na trhu s komoditami.

3. Akcie na pražské burze v úterý převážně ztrácely, dolů je vedly Komerční banka a ČEZ

Index PX v úterý klesl o 1,37 % na 902,20 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 3,89 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, zakončila jen lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že společnost plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu, ale požaduje od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040. Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku.

ČEZ dále po privátní emisi dluhopisů v objemu 50 milionů eur s kupónem 3měsíční EURIBOR plus 0,55 procentního bodu z konce ledna stanovil cenu dalších dvou dvouletých privátních emisí dluhopisů. Společnost také opět odložila spuštění prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, tentokrát o pět dní na 12. února.

Akcie ČEZ v úterý odevzdaly 1,64 % a byly druhým "nejobjemnějším" titulem na burze. Třetí největší zobchodovaný objem vykázaly akcie O2 Czech Republic, které oslabily o 1,57 %. Společnost koupila během prvních dvou dnů programu zpětného odkupu celkem 61 250 kusů vlastních akcií za průměrnou cenu 256,17 Kč. Program odkupu by neměl převýšit 4 % celkového objemu vlastních akcií, maximální cena byla stanovena na 297 Kč.

Posílily pouze cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zpevnily o 2,66 %, a mediální CME, které posílily o 3,37 %. Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, v období od 28. ledna do 2. února koupila dalších více než 194 tisíc akcií firmy, a navýšila tak svůj podíl v CME o 1,2 procentního bodu na 12,3 %. Průměrná cena za jednu akcii byla 2,49 USD.

Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to v úterý řekl na jednání karvinského zastupitelstva, informovala Česká televize. Podle Ekmarka by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5 000 lidí.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?

4. Očekávané události

V polovině týdne budou investoři sledovat především indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. PMI za služby v noci na středu zveřejní Čína, dopoledne evropské země a souhrnně eurozóna a odpoledne USA. V Evropě a Spojených státech vyjdou také kompozitní indexy. Kromě toho vyjde v Japonsku index spotřebitelské důvěry a promluví šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. ECB uspořádá zasedání, na kterém se ale nebude věnovat měnové politice, Itálie odtajní inflační statistiku, eurozóna zprávu o maloobchodních tržbách a Evropská komise přidá aktualizovanou ekonomickou prognózu. V zámoří pak odpoledne kromě PMI vyjdou ještě pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od Úřadu pro energetické informace (EIA) a rovněž zpráva o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP. Kvartální hospodářské výsledky představí v Evropě Novo Nordisk nebo GlaxoSmithKline a v USA například Merck, General Motors, Yum! Brands, MetLife nebo Keurig Green Mountain. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 10,4 %, nejníže od září 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně podle sezónně očištěných dat Eurostatu v prosinci klesla na nejnižší hladinu od září 2011, tedy na 10,4 % z předchozích 10,5 %, očekávala se přitom stagnace. V prosinci 2014 činila míra nezaměstnanosti 11,4 %. V celé Evropské unii podíl nezaměstnaných v prosinci stagnoval na listopadové hladině 9 %, tedy nejníže od června 2009, v prosinci 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,9 %.

6. Míra nezaměstnanosti v Německu v lednu klesla na rekordní minimum 6,2 %

Počet lidí bez práce v Německu v lednu klesl o 20 tisíc, při očekávání mírnějšího poklesu o 8 tisíc po předchozím snížení o 16 tisíc (revidováno z -14 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak klesla na rekordní minimum 6,2 % z předchozích 6,3 %, očekávala se stagnace.

7. Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum

Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.

8. Texaský senátor Ted Cruz v primárkách v Iowě porazil miliardáře Donalda Trumpa

V pondělních republikánských primárkách ve státě Iowa porazil texaský senátor Ted Cruz miliardáře Donalda Trumpa. Cruz získal 28 % hlasů, zatímco Trump 24 %. Třetí skončil s 23 % hlasů floridský senátor Marco Rubio. Průzkumy přitom přisuzovaly vítězství Trumpovi. Souboj mezi demokratickými kandidáty Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem byl těsný, po sečtení výsledků z 99 % volebních míst měla Clintonová 49,8 % hlasů a Sanders 49,6 % hlasů. Konečné výsledky vítězství Clintonové potvrdily.

9. USA rozšířily takzvaný Magnitského seznam o pět ruských občanů

Americké ministerstvo financí rozšířilo seznam ruských občanů zařazených do takzvaného Magnitského seznamu. Oznámil to v úterý americký tisk. V seznamu, který vystavuje sankcím osoby porušující lidská práva, je nově pět Rusů, většinou pracovníků ruských vyšetřovacích a vězeňských orgánů.

10. ECB v roli technologického vizionáře zvažuje převody peněz přes telefonní čísla

Evropská centrální banka rozvíjí projekt, který by umožnil provádět převody peněz prostřednictvím elektronické pošty či telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu. Systém by měl umožňovat propojit telefonní číslo s mezinárodním formátem bankovního účtu IBAN.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Který papír se nejrychleji rozpouští a který je nejpříjemnější na kůži?

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 28 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před 42 minutami

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
před hodinou

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
11:32

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus