Burzovní kalendář (22. 2. - 26. 2. 2016)
|

Burzovní kalendář (22. 2. - 26. 2. 2016)

Naváží světové akciové trhy na výrazný posun výše z uplynulého týdne, kdy se akciím podařilo částečně zpřetrhat do té doby pevnou vazbu na vývoj cen ropy? Poslední únorový týden nabídne řadu podstatných makroekonomických i firemních dat, výsledková sezóna pokračuje i na pražské burze čísly od CME, NWR a Erste.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Ceny ropy nadále výrazně ovlivňují náladu na světových trzích, do hledáčku investorů se ale vracejí i jiné faktory. Snahy některých zemí těžících ropu (Ruska, Saúdské Arábie a dalších) o zmrazení těžby suroviny na lednových úrovních byly v první polovině týdne pozitivním impulzem pro ceny, vyjádření Íránu o tom, že se nadále hodlá vracet na trhy a na úroveň vývozu před zavedením mezinárodních sankcí ale ceny barelu vrátily pod 30 USD.

Zápis z lednového zasedání FOMC nic výrazně nového nepřinesl. Fed vnímá rizika pramenící z nízké inflace, silného dolaru, levné ropy a vývoje ekonomik v rozvojových zemích v čele s Čínou. Představitelé Fedu v týdnu opět naznačovali svůj postoj k dalšímu zvyšování sazeb a minimálně část z nich (v týdnu Loretta Mesterová) nadále předpokládá pokračování navyšování úroků v letošním roce. Tomu by nahrával poslední vývoj mezd a také překvapivě rostoucí inflace.

Americké akciové trhy v pátek po rozpačitém začátku zamířily výše, nakonec uzavřely poblíž nuly. Za celý týden všechny tři indexy vykázaly nejvyšší nárůst v letošním roce. "Je povzbudivé, že ačkoli ceny ropy v pátek opět padaly, akciový trh jako celek se držel. Jakákoli výraznější rally akcií bude potřebovat to, aby se vazba na ceny ropy konečně přetrhla," uvedl Dan Veru z Palisade Capital Management. Nejen američtí spotřebitelé by měli ušetřit na levných palivech a utrácet za jiné zboží a služby, což by mělo podporovat akcie ve spotřebitelských sektorech.

Za celý týden Dow přidal 2,6 %, S&P 500 vzrostl o 2,8 % a index Nasdaq Composite o 3,8 %. Přitom z fondů zaměřených na akcie peníze opět rychle plynuly do hotovosti nebo jiných aktiv. Evropské akcie zaznamenaly největší týdenní odliv (v týdnu do středy 17. února) ve výši 4,2 miliardy USD, nejvýraznější od října 2014, v USA odteklo z akciových fondů 6 miliard USD. Kontrariáni možná větří kořist. Za uplynulých sedm týdnů z akcií globálně odplynulo 53 miliard USD, loni v srpnu a září to bylo jen 36 miliard USD. Aktuální odliv se blíží hodnotám z poklesů v srpnu 2011 (80 miliard USD), podzimu 2008 (85 miliard USD) a roku 2002 (65 miliard USD).

Evropské akciové trhy v pátek dopoledne hledaly směr, odpoledne ale do červených čísel stáhly burzy opětovný pokles cen ropy a horší než očekávané hospodářské výsledky firem. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 4,47 %, panevropský index FTSEurofirst 300 od pondělí vzrostl o 4,3 %. Trhy v týdnu podpořily hlavně zisky bank a energetických firem. Právě tyto dva sektory však v pátek kvůli vybírání zisků opět oslabily. Sektor bank v týdnu stoupl o 8,5 %.

Na summitu Evropské unie, který probíhal ve čtvrtek a v pátek, se nakonec došlo k dohodě Británie se zbytkem EU, kterou premiér David Cameron podmiňoval svou podporu dalšímu setrvání Spojeného království v EU. Akci jsme sledovali živě.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, index PX přidal 2,99 %. Nejvíce ztratily akcie Kofoly ČS, naopak nejvíce zpevnily akcie výrobce nápojů Stock Spirits. V domácím tisku se objevila informace o tom, že investor Pavol Krúpa hodlá navýšit svůj podíl ve společnosti. Prý se zajímá i o dluh společnosti. Chce nechat prošetřit i výsledky hospodaření firmy. Již dříve oznámil nákup akcií také ředitel společnosti Eurocash Luis Amaral. Titul zakončil páteční seanci na 51,9 Kč (+18,5 %).

Na začátku týdne tisk spekuloval o možném prodeji O2 Czech Republic do rukou čínských investorů u příležitosti plánované březnové návštěvy čínského prezidenta v ČR. PPF je finančním investorem, a tudíž to nelze zcela vyloučit. I PPF dle svého vyjádření považuje O2 za nestrategickou investici. Titul zakončil týden na 244,3 Kč (+1,8 %).

Generální ředitel Unipetrolu uvedl, že rekonstrukce zničené etylénové jednotky probíhá podle plánu, a tak by tak měla na 100 % fungovat na konci třetího čtvrtletí 2016. Dále uvedl, že by příznivé ceny ropy měly trvat další měsíce, což by mělo vést k opětovnému zlepšení hospodaření firmy. Akcie zakončila páteční obchodování na 165 Kč (+6,8 %).

Analytici z Erste Group Bank snížili v týdnu cílovou cenu akcií Komerční banky na 5 500 Kč z 5 950 Kč. Doporučení na stupni "akumulovat" potvrdili. Krok vysvětlují snížením svého výhledu hospodaření KB. Současně upozorňují, že Komerční banka zůstává jednou z nejdražších bank ve srovnání s konkurencí v regionu, avšak věří, že cena jejích akcií přesto poroste. Akcie KB za týden ztratily okolo 1,5 %.

Záruky na provoz hnědouhelných elektráren v Německu tamní vláda zájemcům o koupi hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall dát nemůže. Podle agentury Bloomberg to řekl ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Přitom právě perspektiva provozu elektráren je podle Daniela Beneše, ředitele energetické skupiny ČEZ, která se o německá aktiva Vattenfallu uchází, klíčová. Akcie energetické společnosti na pražské burze přidaly za týden okolo procenta.

Výhled

Poslední únorový týden bude relativně bohatý na zajímavé události. Nadále podstatný bude vývoj cen ropy a jednání o omezování její těžby. Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. V sobotním rozhovoru pro ruskou televizi to uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Volatilita cen barelu by tak měla pokračovat v závislosti na tom, jaké dílčí informace se budou objevovat.

Akciové trhy se krátkodobě vzepjaly k růstu, střednědobý trend ale zůstává sestupný. Velice přesně to vystihuje situace na americkém trhu, kde je k dalšímu růstu potřeba překonat významné rezistence.

"Index S&P 500 se přiblížil k rezistenci na hladině 1 940 až 1 950. Pokud se dostane výše, nabízí se srovnání s říjnovým vývojem ve tvaru W. Jestliže hladina odporu odolá, index se začne vracet k supportu na 1 820. Objemy obchodů jsou nízké, velká chuť k nákupům zatím chybí. Trh zřejmě vyčkává, volatilita se ustaluje v novém, historicky běžnějším rozpětí. Rally posledních dnů za sebou zanechala několik cenových odskoků, pro nejbližší období i proto očekávám stagnaci v rozpětí," uvedl v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V delším horizontu budou potřebovat ceny akcií podporu i z reálné ekonomiky. Její růst přitom globálně slábne a výhled se zhoršuje, což v týdnu ukázala i aktualizovaná prognóza OECD. Ta mimo jiné varovala před zpomalením Brazílie, USA a Německa.

Americká ekonomika podle odhadů analytiků měla na konci loňského roku růst nejnižším kvartálním tempem za poslední dva roky. Vedle zpřesněného odhadu vývoje HDP v USA budou sledované oba indexy spotřebitelské důvěry (od Conference Board a od Michiganské univerzity), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a pravidelné zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o zásobách ropy (stále rostoucích a rekordních).

USA, Japonsko, Francie, Německo a celá eurozóna zveřejní předběžné indexy nákupních manažerů, Německo dále zveřejní vývoj HDP, inflaci (ta vyjde například také v Itálii nebo Brazílii) a také důležitý index podnikatelského klimatu Ifo. Vývoj HDP bude oznámen také ve Spojeném království, Španělsku a ve Francii. V úterý promluví v britském parlamentu o výhledu tamní ekonomiky guvernér Bank of England Mark Carney.

Během týdne je naplánována řada vystoupení představitelů Fedu a ECB, jejichž vyjádření k měnové politice mohou výrazně hýbat kurzem EUR/USD i trhy obecně. Od ECB analytici očekávají, že v březnu dále podpoří inflaci a ekonomiku, mluví se hlavně o snížení depozitní sazby, část trhu doufá i v navýšení nebo rozšíření programu odkupu aktiv. V USA donedávna investoři čekali až čtyři zvýšení sazeb v letošním roce, nyní se i optimisté kloní spíše k jednomu nebo dvěma posunům hlavní sazby.

V pátek a v sobotu se v Šanghaji sejdou zástupci zemí G20 (ministři financí a centrální bankéři), aby diskutovali o podpoře růstu ekonomiky a o dopadech záporných sazeb v řadě ekonomik. V USA pokračuje bedlivě sledovaná série primárek obou hlavních stran, které vybírají své zástupce do podzimních prezidentských voleb. Konají se parlamentní volby v Irsku a také v Íránu, který opět získává na důležitosti na globálním trhu s ropou a mocensky v celé oblasti Blízkého a Středního východu.

Od pondělí do čtvrtka v Barceloně proběhne další ročník světového kongresu o mobilních technologiích, oznámena je například účast šéfů společností Facebook, Ford Motor a dalších. Řeč bude o nejnovějších trendech v oblasti mobility a internetu, které mohou dlouhodobě ovlivňovat "pravidla hry" v celé ekonomice.

Konkrétní tituly mohou na světových trzích reagovat na zveřejňované hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí. V týdnu oznámí svá čísla například Home Depot, HP, Target, HSBC, Lloyds, Airbus Group, Deutsche Telekom nebo Anheuser-Busch InBev. V USA výsledková sezóna tímto týdnem prakticky skončí, v hledáčku budou především maloobchodní řetězce, jejichž kondice naznačuje mnohé o náladě mezi americkými spotřebiteli. V Evropě je seznam firem různorodější, velice zajímavá budou čísla bankovních společností.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

K výsledkové sezóně se na konci února přidá i pražská burza. Nejdůležitější z hlediska váhy v indexu PX budou páteční údaje od Erste Group Bank. "Odhadujeme 273% meziroční nárůst čistého zisku na 157 milionů EUR díky absenci jednorázových vlivů z konce roku 2014. Investory by mohl zajímat návrh dividendy, očekáváme 0,4-0,5 EUR na akcii," uvedl v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Jaká čísla za poslední loňský kvartál představí Komerční banka a Erste Group Bank?
V rámci výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí na pražské burze v druhé polovině ledna kompletní hospodářská čísla zveřejnily společnosti O2 Czech Republic a Unipetrol. Tento týden ve čtvrtek výsledkovou mozaiku doplní Komerční banka a za dva týdny rakouská Erste Group Bank. Co od nich čekat podle analytiků?

Hned v pondělí budou oznámena hospodářská čísla mediální společnosti CME. "Zde za 4Q2015 očekáváme 55% meziroční nárůst zisku EBITDA na 58,3 milionu USD. Rovněž čistý zisk by měl vzrůst, a to na 6,2 milionu USD (loni ztráta 75 milionů USD). Samotná čísla, pokud budou v souladu s odhady, by neměla být výraznějším impulzem pro trh. Investoři se zaměří na otázky okolo refinancování dluhopisů a potenciálního uplatnění warrantů," míní analytik.

Ve středu zveřejní údaje za poslední kvartál a za celý rok 2015 společnost NWR. "Odhadujeme, že provozní zisk EBITDA za 4Q2015 klesl meziročně o 17,5 % na 5,5 milionu EUR. Sledovaný ukazatel hotovosti by měl vzrůst díky některým jednorázovým krokům na 90 milionů EUR z předchozích 57 milionů EUR. I přes na první pohled relativně slušná čísla se ovšem nadále jedná o společnost na hraně bankrotu," uzavírá svou predikci Vaníček.

O výhled na nadcházející týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny.

 

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
před 20 minutami

Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války

Britská vláda si v letošním fiskálním roce kvůli koronavirové krizi půjčí až 394 miliard liber, což odpovídá zhruba...
Spojené království Rozpočet Koronavirus
EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek
před 25 minutami

EK schválila smlouvu s Modernou, EU získá až 160 milionů dávek

Evropská komise ve středu schválila smlouvu na nákup vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické společností...
Evropská unie Koronavirus Farmacie
Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
před 30 minutami

Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD

Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z...
Zdravotnictví a zdravotní péče Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie
MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší
před 39 minutami

MF prodalo dluhopisy za devět miliard korun, zájem byl opět větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za devět miliard korun. Vyplývá to z údajů...
České státní dluhopisy
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl
před 42 minutami

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA opět vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 21. listopadu nově 778 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad…
před hodinou

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v říjnu opět rostly nad očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v říjnu rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím…
před hodinou

Zpřesněná zpráva potvrdila růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:20

FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň

Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách vyžadovat miliony eur v rámci nové daně z...
Francie Spojené státy americké (USA) Technologie
Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud
12:06

Von der Leyenová: Ať spory o spojení vlády práva s penězi řeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a...
Evropská unie Polsko Maďarsko
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
12:05

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
11:14

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím…
10:45

ECB varuje: Úvěrování je ohroženo, zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)