US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (29. února)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a USA, k čemu přirovnal Warren Buffett americkou ekonomiku a jak dopadla rosnička, která před televizní kameru nastoupila v nevhodně zvolených šatech? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 2. 2016 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek neudržely úvodní zisky a převážně zlevnily, za celý týden ale indexy posílily

Americké akcie v pátek smazaly úvodní zisky a dva ze tří nejsledovanějších indexů seanci uzavřely v červených číslech. Překvapivě příznivé údaje o ekonomice Spojených států totiž naznačily, že by americká centrální banka mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se dosud předpokládalo. Zpřesněné údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že růst ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí činil jedno procento anualizovaně místo dříve ohlášených 0,7 %. Analytici přitom předpokládali, že úřad tempo růstu opraví směrem dolů, a to na 0,4 %. Dow nakonec klesl o 0,34 % na 16 639,97 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 1 948,05 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,18 % na 4 590,47 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,66 % na 19,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,755 %. V plusu skončilo pět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, naopak nejvíce klesly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb. Za celý týden index Dow přidal 1,51 %, S&P 500 vzrostl o 1,58 % a Nasdaq Composite posílil o 1,91 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci měli navrch, velká rally ale vypadá jinak

Konec amerického dluhopisového býka na dohled?

2. Evropské akcie zakončily týden silným růstem, od pondělí do pátku zpevnily západoevropské burzy o 1,6 %

Evropské akcie v pátek nakoply především ropné firmy. Britský FTSE 100 připsal 1,38 %, francouzský CAC 40 1,56 % a německý DAX 1,95 %. Regionální STOXX Europe 600 v pátek část zisků umazal, přesto ale seanci zakončil se ziskem 1,5 % a téměř všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. V závěru týdne zazářil vedle ropných firem také sektor základních materiálů, Anglo American (+5,5 %) a Glencore (+3,5 %) posílily obě o více než 3 %. Naproti tomu akcie banky Royal Bank of Scotland odevzdaly více než 10 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, podle nichž banka zaznamenala v minulém roce ztrátu 1,97 miliardy liber. Postupně akcie RBS část ztrát smazaly, přesto den zakončily 7 % pod nulou. Za celý týden FTSE 100 připsal 2,49 %, CAC 40 zpevnil o 2,17 %, DAX posílil o 1,33 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 %.

Růstová recese? Zvykejte si!

Dividendy v Evropě jsou 7krát vyšší než výnosy bezpečných dluhopisů. Přesvědčí to investory k návratu na akciový trh?

3. Pražská burza v pátek neudržela úvodní zisky a zakončila den lehce pod nulou, v červených číslech skončila i za celý týden

Index PX v pátek ztratil 0,02 % na 865,37 bodu. Burzu stáhly dolů akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a bankovní tituly. O2 klesla o 1,38 %, Komerční banka odepsala 0,53 % a Erste Group Bank po oznámení hospodářských výsledků odevzdala 1,68 %, ačkoli v úvodu obchodování přidávala více než 3 %. Erste vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii. Dobře si naopak vedly cenné papíry mediální CME, které zpevnily o bezmála 5 %, a pojišťovny VIG, které posílily o více než 2 %. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zlevnily o 0,7 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla sázková kancelář Fortuna, která přišla při absenci kurzotvorných zpráv o 3,2 %, naopak nejvíce rostoucím titulem uplynulého týdne byla CME, která přidala 10 %. Společnost sice v týdnu zveřejnila lehce horší výsledky za čtvrtý kvartál 2015, ale zároveň oznámila refinancování části dluhu.

Jak se tuneluje zlaté vejce aneb Kolik Bakala vydělal na NWR?

Martin Svoboda (ZertifikateJournal): Produkty se státní dotací? Investora by měla zajímat performance

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a dále data o stavebních objednávkách a zahájené výstavbě. Zprávu o vývoji maloobchodních tržeb zveřejní rovněž Německo, které navíc přidá ještě index dovozních cen. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, Itálie a souhrnně celá eurozóna odtajní předběžné zprávy o únorové inflaci a Řecko dále doplní zprávy o maloobchodních tržbách, HDP a výrobních cenách. Zprávu o vývoji HDP vydá i Portugalsko a ve Spojených státech odpoledne vyjdou chicagský index nákupních manažerů a zpráva o rozjednaných prodejích domů. Hospodářské výsledky zveřejní v USA například NRG Energy a na pražské burze představí čísla za finanční rok 2014/2015 firma Tatry Mountain Resorts. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Warren Buffett: Obavy o americkou ekonomiku jsou zbytečné, je to zlatá husa, která bude snášet další a ještě větší zlatá vejce

Obavy o sílu a budoucnost americké ekonomiky jsou zbytečné. USA jsou "zlatou husou" obchodu a inovací, která bude snášet další a ještě větší zlatá vejce. V letošním dopise akcionářům investičního konglomerátu Berkshire Hathaway zveřejněném při příležitosti jejich výročního setkání to napsal výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Warren Buffett. "Dnešní politici rozhodně nemusejí ronit slzy za děti zítřka," uvedl dále Buffett v dopise a dodal, že současná americká generace je nejšťastnější v historii.

6. Čína chce od G20 podporu ekonomiky, Německo a USA to odmítají

Čína v pátek vyzvala partnery ve skupině největších světových ekonomik G20 k větší koordinaci ekonomické politiky, která by pomohla podpořit globální hospodářství a zlepšit situaci na finančních trzích. Německo a Spojené státy se ale ke koordinované podpoře postavily odmítavě a označily ji v této chvíli za zbytečnou.

7. Španělsko loni zaznamenalo rekordní růst hypoték

Počet hypotečních úvěrů poskytnutých na koupi obytných nemovitostí se ve Španělsku v loňském roce zvýšil o 19,8 %. To představuje nejprudší tempo růstu od roku 2003, kam sahají záznamy. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů tamního statistického úřadu. Objem úvěrů poskytnutých na koupi obytných nemovitostí loni stoupl téměř o čtvrtinu na 25,9 miliardy eur, tedy nejrychlejším tempem od roku 2005. Zůstal však hluboko pod maximem 188,3 miliardy eur z roku 2006.

8. Samsung dosáhl u soudu v USA dílčího vítězství ve sporu s Applem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung dosáhl u odvolacího soudu v USA významného dílčího vítězství ve sporu o patenty na chytré telefony s americkým konkurentem Apple. Samsung podle pátečního rozhodnutí soudu neporušil tři patenty Applu, jak v květnu 2014 rozhodl soud první instance v Kalifornii, a nebude tak muset konkurentovi zaplatit původně stanovenou pokutu 120 milionů dolarů.

9. USA by se už příští rok mohly stát čistým vývozcem plynu

Spojené státy by se mohly díky exportu zkapalněného zemního plynu (LNG) stát možná už příští rok celoročním čistým vývozcem plynu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů federálních úřadů. Naposledy byl americký vývoz plynu vyšší než jeho dovoz v roce 1957. Pokud budou zprovozněny všechny plánované vývozní terminály, budou moci Spojené státy vyvážet v roce 2020 zhruba 255 milionů kubíků plynu. To bude představovat asi 11 % americké těžby plynu předpovídané pro konec desetiletí.

10. Merkelová odmítá výjimky z minimální mzdy pro běžence

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítá výjimky z minimální mzdy pro běžence, kteří se v Německu budou ucházet o práci. Řekla to v pátek po jednání s představiteli německého průmyslu na mnichovském řemeslnickém veletrhu. Podle ní mohou uprchlíci být pro německou ekonomiku přínosní, i když je zřejmé, že jejich potenciál nebude možné využívat okamžitě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pohotový moderátor zachránil špatnou volbu šatů své kolegyně

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie