Co musíte ráno vědět (11. května)
|

Co musíte ráno vědět (11. května)

Jak se v úterý dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí inflace v Česku a průmyslová výroba v Německu a kde se bude dát platit v bitcoinech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po váhavém začátku týdne výrazně zdražily, index S&P 500 zažil nejlepší seanci za dva měsíce

Americké akcie zahájily úterní seanci zhruba půlprocentním růstem a během dne zisky navyšovaly. Index S&P 500 nakonec zaznamenal nejprudší vzestup za dva měsíce. K růstu trhu velkou měrou přispěl internetový obchod Amazon, jehož akcie se vyšplhaly na nové rekordní maximum. Energetické společnosti navíc těžily z rostoucích cen ropy. Dow posílil o 1,26 % na 17 928,35 bodu, širší S&P 500 připsal 1,25 % na 2 084,39 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,26 % na 4 809,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,59 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,753 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, nejmenší zisky si naopak připsaly sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně a oživení cen komodit

Evropské akcie v úterý zdražily. Náladu na trzích podpořilo několik pozitivních hlášení hospodářských výsledků a oživení cen komodit. Britský FTSE 100 připsal 0,68 %, francouzský CAC 40 0,36 % a německý DAX 0,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Nejlépe si v úterním obchodování vedly banky. Banka Credit Suisse reportovala ztrátu před zdaněním ve výši 484 milionů švýcarských franků a čistou ztrátu ve výši 302 milionů švýcarských franků, což bylo méně, než predikovali analytici. Akcie banky proto na výsledky zareagovaly 3% růstem. Nizozemská banka ING poskočila o 2 % poté, co oznámila, že jí čistý zisk meziročně klesl o 29 % na 842 milionů eur kvůli vyšším nákladům spojeným s regulačními požadavky. Naproti tomu francouzská banka Natixis ohlásila 30% meziroční pokles čistého zisku v důsledku slabého výkonu investiční divize, na což její akcie zareagovaly propadem o 7 %. Dánský výrobce šperků Pandora vystřelil vzhůru o více než 10 % v reakci na lepší než očekávaný zisk i tržby v uplynulém kvartálu. Růst ceny akcií Pandory podpořil i další luxusní značky, například společnost Hugo Boss. Aerolinky easyJet rovněž výrazně posílily, a to navzdory tomu, že v minulém čtvrtletí firma sklouzla do ztráty. Dařilo i dalším dopravcům včetně aerolinek Air France-KLM a Ryanair. Naproti tomu akcie společnosti Nokia se propadly o více než 5 %, když firma reportovala 9% meziroční pokles tržeb.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza v úterý posílila. Pomohly jí akcie skupiny ČEZ a MONETA Money Bank

Index PX v úterý připsal 0,61 % na 869,46 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie uzavřely na zelené nule. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, která po zveřejnění hospodářských výsledků posílila o 2,22 %. Skupina ČEZ vykázala za první čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč. Výsledky firmy tak překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, která se pohybovala kolem osmi miliard korun na úrovni čistého zisku. S akciemi tuzemské MONETA Money Bank se od 10. května oficiálně obchoduje na pražské burze. Podmíněné obchodování s akciemi na burze bylo zahájeno již 6. května. "Dnes je první den, kdy jsou naše akcie k dispozici pro oficiální obchodování na Burze cenných papírů Praha. Jsme rádi, že můžeme přivítat své nové investory na naší společné cestě k tomu, abychom se stali plně nezávislou českou bankou," uvedl šéf banky Tomáš Spurný na úterní tiskové konferenci. Akcie banky v úterý posílily o 2,6 %. V červených číslech v úterý skončily cenné papíry Erste Group Bank (-0,25 %), pojišťovny VIG (-0,97 %), Fortuny (-0,65 %), mediální CME (-0,69 %) a Kofoly ČeskoSlovensko (-1,85 %), zbytek burzy se pohyboval v plusu. Největší procentuální zisk zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie přidaly 4,09 %.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

Středa na makrodata bohatá nebude. Ráno vyjde japonský předstihový ekonomický indikátor, dopoledne přidají Spojené království údaje o průmyslové výrobě a Portugalsko zprávy o inflaci a nezaměstnanosti a odpoledne odtajní USA bilanci federálního rozpočtu a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA. Výsledková sezóna bude ve středu pokračovat čísly od společností Macy's, K+S, OMV, METRO, E.ON, Bridgestone, Isuzu Motors nebo Toyota Motor. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v dubnu zrychlil

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v dubnu proti březnu o 0,6 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu. "Aktuální data jsou mírně nad naší krátkodobou předpovědí (0,4 %) i nad tržním konsensem (0,3 %)," uvedla ke zprávě Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

6. Pokles průmyslové výroby v Německu se v březnu prohloubil, rýsuje se ale zlepšení

Německá průmyslová výroba v březnu prohloubila meziměsíční pokles na 1,3 % a klesla nejvýrazněji od srpna 2014. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Produkce se tak snížila výrazně více, než se očekávalo. Vývoj průmyslových zakázek spolu se zvýšenou zahraniční poptávkou ale naznačují brzké oživení v tomto sektoru.

7. Deficit zahraničního obchodu Británie byl v prvním čtvrtletí nejvyšší od roku 2008

Deficit zahraničního obchodu Británie se v prvním čtvrtletí zvýšil na 13,3 miliardy liber z 12,2 miliardy liber ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Ocitl se tak nejvýše od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad.

8. Šéf Rosněfti: Jednotný OPEC je pryč. Stejně tak jeho schopnost diktovat podmínky

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přestala coby jednotná organizace v podstatě existovat. Na dobu, kdy mohla určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout. Agentuře Reuters to sdělil šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Nejnovější výroky patří k těm nejtvrdším, jaké kdy na adresu ropného kartelu učinil.

9. Írán se chce kvůli zabavení peněz v USA obrátit na soud

Írán si bude u mezinárodní justice stěžovat na Spojené státy kvůli zabavení dvou miliard dolarů z peněz Teheránu zmrazených v USA v době sankcí. Na shromáždění v jihoíránském Kermánu to v úterý řekl prezident Hasan Rúhání. Spojené státy v dubnu oznámily, že peníze použijí k odškodnění asi tisíce příbuzných obětí atentátů vyprovokovaných nebo podporovaných Teheránem.

10. Facebook manipuloval zprávami v trendech, říká bývalý zaměstnanec

Zaměstnanci největší světové sociální sítě Facebook tendenčně manipulovali s výběrem zpráv do sekce trendů, tedy neustále aktualizovaného seznamu uživatelsky nejoblíbenějších zpravodajských témat. Lidé, jímž se ve firmě říká kurátoři zpráv, vytlačovali z této nabídky konzervativní témata a uměle do ní vkládali témata jiná, která mezi uživateli nezískala dostatečnou oblibu. Technologickému zpravodajskému serveru Gizmodo to řekl nejmenovaný bývalý pracovník Facebooku, který ve funkci kurátora rovněž pracoval.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarské město Zug bude jako první přijímat platby bitcoiny

Švýcarské město Zug začne jako první na světě přijímat platby kybernetickou měnou bitcoin za služby místních úřadů. V rámci pilotního projektu, který začne podle serveru swissinfo.ch v červenci, bude možné úřadům platit bitcoiny až do výše 200 švýcarských franků (asi 4 874 korun).

Městská rada o projektu, který na zkoušku poběží do konce letošního roku, rozhodla začátkem května, prý proto, aby šla příkladem v regionu, kde se řada firem zabývá poskytováním služeb souvisejících s kybernetickou měnou. Na konci roku asi třicetitisícové město platby bitcoiny vyhodnotí a rozhodne, zda v nich pokračovat.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády nebo centrální banky. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 % a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

V současnosti je bitcoin přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V oběhu je nyní kolem 15,5 milionu bitcoinů. Hodnota jednoho je nyní zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 Kč.

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
před hodinou

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
před hodinou

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.
16:54

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku
15:47

Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost
Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %,…
11:00

Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, meziročně klesly o 2,5 %

Analytici čekali meziměsíční růst výrobních cen o 0,1 % po červencových +0,7 % (revidováno z +0,6 %) a meziroční...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil
10:51

ČEZ se do aukce kmitočtů pro sítě 5G nakonec nepřihlásil

Energetická skupina ČEZ nepodala přihlášku do aukce kmitočtů pro rychlou mobilní síť 5G. Účast polostátní firma...
ČEZ Akcie ČR Telekomunikace