Co musíte ráno vědět (11. května)
|

Co musíte ráno vědět (11. května)

Jak se v úterý dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí inflace v Česku a průmyslová výroba v Německu a kde se bude dát platit v bitcoinech? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po váhavém začátku týdne výrazně zdražily, index S&P 500 zažil nejlepší seanci za dva měsíce

Americké akcie zahájily úterní seanci zhruba půlprocentním růstem a během dne zisky navyšovaly. Index S&P 500 nakonec zaznamenal nejprudší vzestup za dva měsíce. K růstu trhu velkou měrou přispěl internetový obchod Amazon, jehož akcie se vyšplhaly na nové rekordní maximum. Energetické společnosti navíc těžily z rostoucích cen ropy. Dow posílil o 1,26 % na 17 928,35 bodu, širší S&P 500 připsal 1,25 % na 2 084,39 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,26 % na 4 809,88 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,59 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,753 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, nejmenší zisky si naopak připsaly sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně a oživení cen komodit

Evropské akcie v úterý zdražily. Náladu na trzích podpořilo několik pozitivních hlášení hospodářských výsledků a oživení cen komodit. Britský FTSE 100 připsal 0,68 %, francouzský CAC 40 0,36 % a německý DAX 0,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Nejlépe si v úterním obchodování vedly banky. Banka Credit Suisse reportovala ztrátu před zdaněním ve výši 484 milionů švýcarských franků a čistou ztrátu ve výši 302 milionů švýcarských franků, což bylo méně, než predikovali analytici. Akcie banky proto na výsledky zareagovaly 3% růstem. Nizozemská banka ING poskočila o 2 % poté, co oznámila, že jí čistý zisk meziročně klesl o 29 % na 842 milionů eur kvůli vyšším nákladům spojeným s regulačními požadavky. Naproti tomu francouzská banka Natixis ohlásila 30% meziroční pokles čistého zisku v důsledku slabého výkonu investiční divize, na což její akcie zareagovaly propadem o 7 %. Dánský výrobce šperků Pandora vystřelil vzhůru o více než 10 % v reakci na lepší než očekávaný zisk i tržby v uplynulém kvartálu. Růst ceny akcií Pandory podpořil i další luxusní značky, například společnost Hugo Boss. Aerolinky easyJet rovněž výrazně posílily, a to navzdory tomu, že v minulém čtvrtletí firma sklouzla do ztráty. Dařilo i dalším dopravcům včetně aerolinek Air France-KLM a Ryanair. Naproti tomu akcie společnosti Nokia se propadly o více než 5 %, když firma reportovala 9% meziroční pokles tržeb.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza v úterý posílila. Pomohly jí akcie skupiny ČEZ a MONETA Money Bank

Index PX v úterý připsal 0,61 % na 869,46 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie uzavřely na zelené nule. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, která po zveřejnění hospodářských výsledků posílila o 2,22 %. Skupina ČEZ vykázala za první čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč. Výsledky firmy tak překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, která se pohybovala kolem osmi miliard korun na úrovni čistého zisku. S akciemi tuzemské MONETA Money Bank se od 10. května oficiálně obchoduje na pražské burze. Podmíněné obchodování s akciemi na burze bylo zahájeno již 6. května. "Dnes je první den, kdy jsou naše akcie k dispozici pro oficiální obchodování na Burze cenných papírů Praha. Jsme rádi, že můžeme přivítat své nové investory na naší společné cestě k tomu, abychom se stali plně nezávislou českou bankou," uvedl šéf banky Tomáš Spurný na úterní tiskové konferenci. Akcie banky v úterý posílily o 2,6 %. V červených číslech v úterý skončily cenné papíry Erste Group Bank (-0,25 %), pojišťovny VIG (-0,97 %), Fortuny (-0,65 %), mediální CME (-0,69 %) a Kofoly ČeskoSlovensko (-1,85 %), zbytek burzy se pohyboval v plusu. Největší procentuální zisk zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie přidaly 4,09 %.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

Středa na makrodata bohatá nebude. Ráno vyjde japonský předstihový ekonomický indikátor, dopoledne přidají Spojené království údaje o průmyslové výrobě a Portugalsko zprávy o inflaci a nezaměstnanosti a odpoledne odtajní USA bilanci federálního rozpočtu a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA. Výsledková sezóna bude ve středu pokračovat čísly od společností Macy's, K+S, OMV, METRO, E.ON, Bridgestone, Isuzu Motors nebo Toyota Motor. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v dubnu zrychlil

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v dubnu proti březnu o 0,6 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu. "Aktuální data jsou mírně nad naší krátkodobou předpovědí (0,4 %) i nad tržním konsensem (0,3 %)," uvedla ke zprávě Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

6. Pokles průmyslové výroby v Německu se v březnu prohloubil, rýsuje se ale zlepšení

Německá průmyslová výroba v březnu prohloubila meziměsíční pokles na 1,3 % a klesla nejvýrazněji od srpna 2014. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Produkce se tak snížila výrazně více, než se očekávalo. Vývoj průmyslových zakázek spolu se zvýšenou zahraniční poptávkou ale naznačují brzké oživení v tomto sektoru.

7. Deficit zahraničního obchodu Británie byl v prvním čtvrtletí nejvyšší od roku 2008

Deficit zahraničního obchodu Británie se v prvním čtvrtletí zvýšil na 13,3 miliardy liber z 12,2 miliardy liber ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Ocitl se tak nejvýše od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad.

8. Šéf Rosněfti: Jednotný OPEC je pryč. Stejně tak jeho schopnost diktovat podmínky

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přestala coby jednotná organizace v podstatě existovat. Na dobu, kdy mohla určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout. Agentuře Reuters to sdělil šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Nejnovější výroky patří k těm nejtvrdším, jaké kdy na adresu ropného kartelu učinil.

9. Írán se chce kvůli zabavení peněz v USA obrátit na soud

Írán si bude u mezinárodní justice stěžovat na Spojené státy kvůli zabavení dvou miliard dolarů z peněz Teheránu zmrazených v USA v době sankcí. Na shromáždění v jihoíránském Kermánu to v úterý řekl prezident Hasan Rúhání. Spojené státy v dubnu oznámily, že peníze použijí k odškodnění asi tisíce příbuzných obětí atentátů vyprovokovaných nebo podporovaných Teheránem.

10. Facebook manipuloval zprávami v trendech, říká bývalý zaměstnanec

Zaměstnanci největší světové sociální sítě Facebook tendenčně manipulovali s výběrem zpráv do sekce trendů, tedy neustále aktualizovaného seznamu uživatelsky nejoblíbenějších zpravodajských témat. Lidé, jímž se ve firmě říká kurátoři zpráv, vytlačovali z této nabídky konzervativní témata a uměle do ní vkládali témata jiná, která mezi uživateli nezískala dostatečnou oblibu. Technologickému zpravodajskému serveru Gizmodo to řekl nejmenovaný bývalý pracovník Facebooku, který ve funkci kurátora rovněž pracoval.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarské město Zug bude jako první přijímat platby bitcoiny

Švýcarské město Zug začne jako první na světě přijímat platby kybernetickou měnou bitcoin za služby místních úřadů. V rámci pilotního projektu, který začne podle serveru swissinfo.ch v červenci, bude možné úřadům platit bitcoiny až do výše 200 švýcarských franků (asi 4 874 korun).

Městská rada o projektu, který na zkoušku poběží do konce letošního roku, rozhodla začátkem května, prý proto, aby šla příkladem v regionu, kde se řada firem zabývá poskytováním služeb souvisejících s kybernetickou měnou. Na konci roku asi třicetitisícové město platby bitcoiny vyhodnotí a rozhodne, zda v nich pokračovat.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády nebo centrální banky. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 % a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

V současnosti je bitcoin přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V oběhu je nyní kolem 15,5 milionu bitcoinů. Hodnota jednoho je nyní zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 Kč.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada