Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily burzy v Evropě a Spojených státech nový měsíc, jak je na tom výrobní sektor v Evropě a kdo se jako první projel nejhlubším a nejdelším tunelem na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu smazaly úvodní ztráty a nakonec nepatrně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování výrazným poklesem, ztráty však postupně umazávaly a nakonec se jim podařilo uzavřít mírně v plusu. Náladu investorů podpořila hlavně zpráva, že zpracovatelský sektor v USA vzrostl podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM v květnu již třetí měsíc za sebou. Dow stoupl o 0,01 % na 17 789,67 bodu, širší S&P 500 přidal 0,11 % na 2 099,33 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na 4 952,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,07 % na 14,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,839 %. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak telekomunikacím nebo technologiím.

Jak je to snadné: Trh není na vrcholu, ale na dně!

Akcie: Růst firemních zisků letos nečekejte

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, stahovali je těžaři a banky

Evropské akcie ve středu během dne prohlubovaly úvodní ztráty a STOXX Europe 600 nakonec přišel zhruba o procento. V červených číslech držely trhy především akcie bank a těžařů. Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,67 % a německý DAX oslabil o 0,57 %. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,96 % a skončil na 344,12 bodu. Jedním z nejslabších sektorů byl ve středu sektor základních materiálů, a to kvůli kombinaci silného dolaru, jenž vyvíjel tlak na ceny kovů, a rozporuplným výsledkům indexů nákupních manažerů v Číně. Sektor vedly dolů akcie společností Rio Tinto a Antofagasta, které ztratily přes 3 %. Nedařilo se však ani akciím firem Anglo American či Glencore, které odepsaly více než procento. Investoři se nepouštěli do riskantních obchodů, protože čekají na čtvrteční zasedáním Evropské centrální banky a schůzku OPEC a rovněž na páteční sadu dat z amerického trhu práce, která by měla naznačit, jak se dále bude vyvíjet měnová politika Fedu.

Vrtulník, ECB a odpouštění dluhů: Řecku ne, Německu ano?!

Deutsche Bank: Připravte se na 20% propad cen evropských akcií do konce roku

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly banky

Index PX odepsal 0,62 % na 888,21 bodu. Burzu dolů stáhly banky - Komerční banka odepsala 0,73 %, MONETA Money Bank ztratila 0,33 % a Erste Group Bank 2,82 %. Skupina ČEZ si ve středu zajistila druhý největší zobchodovaný objem, její akcie zpevnily o 0,7 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenala pojišťovna VIG (-2,84 %), naproti tomu největší zisk utržil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,9 %). Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group oznámil formální jmenování dvou nevýkonných ředitelů. Stali se jimi Alberto da Ponte a Randy Pankevicz, kteří byli jmenováni valnou hromadou s platností od 23. května. Akcie Stock Spirits posílily ve středu o 1,15 %.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní maloobchodní tržby a obchodní bilanci. Španělsko dopoledne vydá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a Eurostat index výrobních cen. Spojené státy jako každý týden zveřejní počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a k tomu přidají statistiku agentury ADP o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o vývoji zásob ropy a zemního plynu od vládní agentury EIA. Největší pozornost trhů se ale bude upírat na zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC a ujít si trhy nenechají ani projev Jeromeho Powella, jednoho z guvernérů Fedu. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR, globální výhled potvrdila

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 2,3 %. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize z roku 2008.

6. Tempo růstu zpracovatelského průmyslu v České republice stále zpomaluje

Podle aktuálních výsledků průzkumu PMI od společnosti Markit Economics se podnikatelské podmínky v české výrobě v květnu dále zlepšovaly, ale celkové tempo růstu opět kleslo. Výroba vzrostla nejpomaleji od července 2013, zatímco nové zakázky se stále zvyšovaly relativně mírným tempem i přes silnější nárůst exportu. Pozitivní byl další solidní nárůst zaměstnanosti v sektoru a nejrychlejší zvýšení rozpracovanosti za tři měsíce. Aktuální data taktéž poukázala na zvýšení cen vstupů, poprvé v tomto roce, ovšem výrobní ceny výstupů opět klesly.

7. Japonský premiér se rozhodl odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku. Premiér to ve středu oznámil zákonodárcům. Daň se měla podle dřívějších plánů od jara příštího roku zvýšit na deset procent z nynějších osmi. Odklad tohoto kroku by měl podpořit ožívání japonské ekonomiky.

8. Podle finálních dat expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu zpomalila

Finální data agentury Markit potvrdila předběžný údaj, podle něhož růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na čtyřměsíční dno 51,5 bodu z 51,7 bodu v dubnu, jak předvídala i předběžná data. Jedná se o druhou nejslabší hodnotu od loňského února. V šesti sledovaných státech pokračuje expanze a ve Francii a Řecku naopak pokles. Nové zakázky do zahraničí v květnu zaznamenaly nejslabší výsledek za posledních 16 měsíců.

9. Trumpa prošetřuje newyorská radnice kvůli přístupu do mrakodrapu

Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Ve středu o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.

10. Přebytek rozpočtu ČR v květnu klesl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. Informaci o vývoji rozpočtu sdělil ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Švýcarsku otevřeli nejdelší a nejhlubší železniční tunel světa

Ve Švýcarsku byl ve středu slavnostně otevřen nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Gotthardský železniční tunel měří 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem alpského masivu. K plnému provozu otevřou švýcarské železnice dopravní stavbu v prosinci. Stavba tunelu trvala 17 let a stála asi 12 miliard dolarů.

Asi dvacet minut po středečním poledni vjel do tunelu v obou směrech vlak s 500 cestujícími, kteří místo na palubě vyhráli v loterii. Vlakem se ale projeli také italský premiér Matteo Renzi, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Dosud nejdelším byl už v roce 1988 otevřený železniční tunel Seikan v Japonsku, který měří 53,8 kilometru. Eurotunnel spojující Francii a Británii má délku 50,4 kilometru.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus