US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily burzy v Evropě a Spojených státech nový měsíc, jak je na tom výrobní sektor v Evropě a kdo se jako první projel nejhlubším a nejdelším tunelem na světě? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
1. 6. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu smazaly úvodní ztráty a nakonec nepatrně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování výrazným poklesem, ztráty však postupně umazávaly a nakonec se jim podařilo uzavřít mírně v plusu. Náladu investorů podpořila hlavně zpráva, že zpracovatelský sektor v USA vzrostl podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM v květnu již třetí měsíc za sebou. Dow stoupl o 0,01 % na 17 789,67 bodu, širší S&P 500 přidal 0,11 % na 2 099,33 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na 4 952,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,07 % na 14,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,839 %. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak telekomunikacím nebo technologiím.

Jak je to snadné: Trh není na vrcholu, ale na dně!

Akcie: Růst firemních zisků letos nečekejte

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, stahovali je těžaři a banky

Evropské akcie ve středu během dne prohlubovaly úvodní ztráty a STOXX Europe 600 nakonec přišel zhruba o procento. V červených číslech držely trhy především akcie bank a těžařů. Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,67 % a německý DAX oslabil o 0,57 %. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,96 % a skončil na 344,12 bodu. Jedním z nejslabších sektorů byl ve středu sektor základních materiálů, a to kvůli kombinaci silného dolaru, jenž vyvíjel tlak na ceny kovů, a rozporuplným výsledkům indexů nákupních manažerů v Číně. Sektor vedly dolů akcie společností Rio Tinto a Antofagasta, které ztratily přes 3 %. Nedařilo se však ani akciím firem Anglo American či Glencore, které odepsaly více než procento. Investoři se nepouštěli do riskantních obchodů, protože čekají na čtvrteční zasedáním Evropské centrální banky a schůzku OPEC a rovněž na páteční sadu dat z amerického trhu práce, která by měla naznačit, jak se dále bude vyvíjet měnová politika Fedu.

Vrtulník, ECB a odpouštění dluhů: Řecku ne, Německu ano?!

Deutsche Bank: Připravte se na 20% propad cen evropských akcií do konce roku

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly banky

Index PX odepsal 0,62 % na 888,21 bodu. Burzu dolů stáhly banky - Komerční banka odepsala 0,73 %, MONETA Money Bank ztratila 0,33 % a Erste Group Bank 2,82 %. Skupina ČEZ si ve středu zajistila druhý největší zobchodovaný objem, její akcie zpevnily o 0,7 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenala pojišťovna VIG (-2,84 %), naproti tomu největší zisk utržil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,9 %). Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group oznámil formální jmenování dvou nevýkonných ředitelů. Stali se jimi Alberto da Ponte a Randy Pankevicz, kteří byli jmenováni valnou hromadou s platností od 23. května. Akcie Stock Spirits posílily ve středu o 1,15 %.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní maloobchodní tržby a obchodní bilanci. Španělsko dopoledne vydá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a Eurostat index výrobních cen. Spojené státy jako každý týden zveřejní počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a k tomu přidají statistiku agentury ADP o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o vývoji zásob ropy a zemního plynu od vládní agentury EIA. Největší pozornost trhů se ale bude upírat na zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC a ujít si trhy nenechají ani projev Jeromeho Powella, jednoho z guvernérů Fedu. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR, globální výhled potvrdila

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 2,3 %. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize z roku 2008.

6. Tempo růstu zpracovatelského průmyslu v České republice stále zpomaluje

Podle aktuálních výsledků průzkumu PMI od společnosti Markit Economics se podnikatelské podmínky v české výrobě v květnu dále zlepšovaly, ale celkové tempo růstu opět kleslo. Výroba vzrostla nejpomaleji od července 2013, zatímco nové zakázky se stále zvyšovaly relativně mírným tempem i přes silnější nárůst exportu. Pozitivní byl další solidní nárůst zaměstnanosti v sektoru a nejrychlejší zvýšení rozpracovanosti za tři měsíce. Aktuální data taktéž poukázala na zvýšení cen vstupů, poprvé v tomto roce, ovšem výrobní ceny výstupů opět klesly.

7. Japonský premiér se rozhodl odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku. Premiér to ve středu oznámil zákonodárcům. Daň se měla podle dřívějších plánů od jara příštího roku zvýšit na deset procent z nynějších osmi. Odklad tohoto kroku by měl podpořit ožívání japonské ekonomiky.

8. Podle finálních dat expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu zpomalila

Finální data agentury Markit potvrdila předběžný údaj, podle něhož růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na čtyřměsíční dno 51,5 bodu z 51,7 bodu v dubnu, jak předvídala i předběžná data. Jedná se o druhou nejslabší hodnotu od loňského února. V šesti sledovaných státech pokračuje expanze a ve Francii a Řecku naopak pokles. Nové zakázky do zahraničí v květnu zaznamenaly nejslabší výsledek za posledních 16 měsíců.

9. Trumpa prošetřuje newyorská radnice kvůli přístupu do mrakodrapu

Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Ve středu o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.

10. Přebytek rozpočtu ČR v květnu klesl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. Informaci o vývoji rozpočtu sdělil ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Švýcarsku otevřeli nejdelší a nejhlubší železniční tunel světa

Ve Švýcarsku byl ve středu slavnostně otevřen nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Gotthardský železniční tunel měří 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem alpského masivu. K plnému provozu otevřou švýcarské železnice dopravní stavbu v prosinci. Stavba tunelu trvala 17 let a stála asi 12 miliard dolarů.

Asi dvacet minut po středečním poledni vjel do tunelu v obou směrech vlak s 500 cestujícími, kteří místo na palubě vyhráli v loterii. Vlakem se ale projeli také italský premiér Matteo Renzi, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Dosud nejdelším byl už v roce 1988 otevřený železniční tunel Seikan v Japonsku, který měří 53,8 kilometru. Eurotunnel spojující Francii a Británii má délku 50,4 kilometru.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně