Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily burzy v Evropě a Spojených státech nový měsíc, jak je na tom výrobní sektor v Evropě a kdo se jako první projel nejhlubším a nejdelším tunelem na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu smazaly úvodní ztráty a nakonec nepatrně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování výrazným poklesem, ztráty však postupně umazávaly a nakonec se jim podařilo uzavřít mírně v plusu. Náladu investorů podpořila hlavně zpráva, že zpracovatelský sektor v USA vzrostl podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM v květnu již třetí měsíc za sebou. Dow stoupl o 0,01 % na 17 789,67 bodu, širší S&P 500 přidal 0,11 % na 2 099,33 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na 4 952,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,07 % na 14,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,839 %. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak telekomunikacím nebo technologiím.

Jak je to snadné: Trh není na vrcholu, ale na dně!

Akcie: Růst firemních zisků letos nečekejte

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, stahovali je těžaři a banky

Evropské akcie ve středu během dne prohlubovaly úvodní ztráty a STOXX Europe 600 nakonec přišel zhruba o procento. V červených číslech držely trhy především akcie bank a těžařů. Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 přišel o 0,67 % a německý DAX oslabil o 0,57 %. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,96 % a skončil na 344,12 bodu. Jedním z nejslabších sektorů byl ve středu sektor základních materiálů, a to kvůli kombinaci silného dolaru, jenž vyvíjel tlak na ceny kovů, a rozporuplným výsledkům indexů nákupních manažerů v Číně. Sektor vedly dolů akcie společností Rio Tinto a Antofagasta, které ztratily přes 3 %. Nedařilo se však ani akciím firem Anglo American či Glencore, které odepsaly více než procento. Investoři se nepouštěli do riskantních obchodů, protože čekají na čtvrteční zasedáním Evropské centrální banky a schůzku OPEC a rovněž na páteční sadu dat z amerického trhu práce, která by měla naznačit, jak se dále bude vyvíjet měnová politika Fedu.

Vrtulník, ECB a odpouštění dluhů: Řecku ne, Německu ano?!

Deutsche Bank: Připravte se na 20% propad cen evropských akcií do konce roku

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly banky

Index PX odepsal 0,62 % na 888,21 bodu. Burzu dolů stáhly banky - Komerční banka odepsala 0,73 %, MONETA Money Bank ztratila 0,33 % a Erste Group Bank 2,82 %. Skupina ČEZ si ve středu zajistila druhý největší zobchodovaný objem, její akcie zpevnily o 0,7 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenala pojišťovna VIG (-2,84 %), naproti tomu největší zisk utržil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,9 %). Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group oznámil formální jmenování dvou nevýkonných ředitelů. Stali se jimi Alberto da Ponte a Randy Pankevicz, kteří byli jmenováni valnou hromadou s platností od 23. května. Akcie Stock Spirits posílily ve středu o 1,15 %.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní maloobchodní tržby a obchodní bilanci. Španělsko dopoledne vydá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a Eurostat index výrobních cen. Spojené státy jako každý týden zveřejní počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a k tomu přidají statistiku agentury ADP o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o vývoji zásob ropy a zemního plynu od vládní agentury EIA. Největší pozornost trhů se ale bude upírat na zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC a ujít si trhy nenechají ani projev Jeromeho Powella, jednoho z guvernérů Fedu. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR, globální výhled potvrdila

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 2,3 %. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize z roku 2008.

6. Tempo růstu zpracovatelského průmyslu v České republice stále zpomaluje

Podle aktuálních výsledků průzkumu PMI od společnosti Markit Economics se podnikatelské podmínky v české výrobě v květnu dále zlepšovaly, ale celkové tempo růstu opět kleslo. Výroba vzrostla nejpomaleji od července 2013, zatímco nové zakázky se stále zvyšovaly relativně mírným tempem i přes silnější nárůst exportu. Pozitivní byl další solidní nárůst zaměstnanosti v sektoru a nejrychlejší zvýšení rozpracovanosti za tři měsíce. Aktuální data taktéž poukázala na zvýšení cen vstupů, poprvé v tomto roce, ovšem výrobní ceny výstupů opět klesly.

7. Japonský premiér se rozhodl odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku. Premiér to ve středu oznámil zákonodárcům. Daň se měla podle dřívějších plánů od jara příštího roku zvýšit na deset procent z nynějších osmi. Odklad tohoto kroku by měl podpořit ožívání japonské ekonomiky.

8. Podle finálních dat expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu zpomalila

Finální data agentury Markit potvrdila předběžný údaj, podle něhož růst aktivity zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na čtyřměsíční dno 51,5 bodu z 51,7 bodu v dubnu, jak předvídala i předběžná data. Jedná se o druhou nejslabší hodnotu od loňského února. V šesti sledovaných státech pokračuje expanze a ve Francii a Řecku naopak pokles. Nové zakázky do zahraničí v květnu zaznamenaly nejslabší výsledek za posledních 16 měsíců.

9. Trumpa prošetřuje newyorská radnice kvůli přístupu do mrakodrapu

Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Ve středu o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.

10. Přebytek rozpočtu ČR v květnu klesl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek českého státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. Informaci o vývoji rozpočtu sdělil ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Švýcarsku otevřeli nejdelší a nejhlubší železniční tunel světa

Ve Švýcarsku byl ve středu slavnostně otevřen nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě. Gotthardský železniční tunel měří 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem alpského masivu. K plnému provozu otevřou švýcarské železnice dopravní stavbu v prosinci. Stavba tunelu trvala 17 let a stála asi 12 miliard dolarů.

Asi dvacet minut po středečním poledni vjel do tunelu v obou směrech vlak s 500 cestujícími, kteří místo na palubě vyhráli v loterii. Vlakem se ale projeli také italský premiér Matteo Renzi, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Dosud nejdelším byl už v roce 1988 otevřený železniční tunel Seikan v Japonsku, který měří 53,8 kilometru. Eurotunnel spojující Francii a Británii má délku 50,4 kilometru.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko