Co musíte ráno vědět (30. června)
|

Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak skončilo středeční obchodování na burzách v Evropě a USA, jak chce Evropskou unii posílit německý ministr financí Wolfgang Schäuble a kolik stojí nejlevnější chytrý mobil na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět výrazně posílily. Index Dow přidal přes 250 bodů a smazal polovinu ztrát vyvolaných britským referendem

Americké akciové trhy uzavřely středeční obchodování silnější o více než procento a půl. Pomohl jim růst cen ropy a lepší nálada na globálních trzích, které vstřebávají britské rozhodnutí odejít z Evropské unie. Index Dow zpevnil o 1,63 % na 17 694 bodů, S&P 500 vzrostl o 1,7 % na 2 070,77 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,86 % na 4 779,25 bodu. Rostly ceny akcií ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce se dařilo odvětvím energetiky, základních materiálů nebo financí, necelé procento přidaly síťové společnosti. Index volatility VIX klesl zhruba o desetinu na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé čtyři bazické body na 1,5053 %.

Zpětné odkupy akcií jako symptom problémů ve světové ekonomice

2. Evropské akcie ve středu pokračovaly v jízdě vzhůru, britský index FTSE 100 zcela smazal ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu

Evropské akciové indexy ve středu navázaly na příznivý úterní vývoj a opět vzrostly. Britský index FTSE 100 uzavřel dokonce na nejvyšší úrovni od letošního dubna. Během uplynulých dvou obchodních seancí tak smazal veškeré ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie. Investoři si podle analytiků začínají uvědomovat, že se v krátkodobém horizontu v EU navzdory výsledku britského referenda nic zásadního nezmění, a tak se navracejí k rizikovějším aktivům. Německý DAX přidal 1,75 % na 9 612,27 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 2,6 % na 4 195,32 bodu a britský FTSE 100 vzrostl o 3,58 % na 6 360,06 bodu. Minulý čtvrtek, tedy před vyhlášením výsledků referenda, FTSE 100 uzavřel na 6 338,10 bodu. Index menších britských firem FTSE 250 nicméně od čtvrtka nadále ztrácí zhruba osm procent. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel ve středu se ziskem 3,09 % na 326,49 bodu a FTSEurofirst 300 stoupl přes tři procenta a uzavřel na 1 290,86 bodu. V úterý FTSEurofirst 300 stoupl o 2,6 % poté, co v předchozích dvou dnech ztratil kolem 11 %. K růstu indexu FTSE 100 přispěly mimo jiné energetické podniky, které těžily z růstu cen ropy. Pro britské ropné společnosti je navíc příznivý slabší kurz libry, protože ropu prodávají za dolary. Silnější kurz dolaru tak po přepočtu zvyšuje hodnotu jejich příjmů v domácí měně. Ze silnější americké měny profitují také další velké britské podniky prodávající velkou část svého zboží za dolary, například výrobci léků GlaxoSmithKline nebo AstraZeneca.

Záporné sazby jsou neduhem, který ohrožuje celou EU. Alespoň podle bank

El-Erian: Brexit vytváří investiční příležitosti, je potřeba mít v ruce dostatek hotovosti

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

3. Pražská burza ve středu mírně zpevnila, dařilo se finančním titulům

Index PX stoupl o 0,22 % na 808,21 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ, které ale zlevnily o 0,25 % na 403 korun. V pořadí druhý největší objem obchodů připadl akciím Komerční banky, které zpevnily o 0,75 % na 894,90 Kč. Česká spořitelna ve středu snížila cílovou cenu akcií ČEZ na 483 korun z 580 Kč. Jako důvod uvedla odstávky jaderných bloků a slabý finanční výhled společnosti pro rok 2016. Doporučení "akumulovat" nechala v platnosti. Z finančních titulů se na pražské burze dařilo i akciím Erste Group, které zpevnily o 0,65 % na 543,20 Kč, a pojišťovnické skupiny VIG, které stouply o 0,54 % na 467,50 Kč. Mezi bankami zaostaly jen akcie Money, které odevzdaly 0,35 % na 70,25 Kč. Přes procento zpevnily ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna (+1,12 %) a likérky Stock Spirits (+1,69 %). Vedle akcií ČEZ a MONETA Money Bank zlevnily ještě cenné papíry nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (-1,59 %), operátora O2 Czech Republic (-0,87 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,98 %).

ČEZ, CME, Fortuna, O2, Pegas Nonwovens a Philip Morris ČR: Přehled investičních doporučení od analytiků Komerční banky

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávy o průmyslové výrobě, stavebních objednávkách, zahájené výstavbě a výrobě aut. Německo dopoledne přidá statistiku maloobchodních tržeb a data o nezaměstnanosti, Francie připojí inflační statistiku a zprávu o výdajích spotřebitelů, Španělsko bude informovat o výsledku běžného účtu a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky v prvním čtvrtletí. Zprávu o inflaci vydají také Itálie a souhrnně celá eurozóna. Ve Spojených státech budou investoři odpoledne sledovat index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho ještě s projevem vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, kvartálními hospodářskými výsledky se v zámoří pochlubí Micron Technology, ConAgra Foods a Constellation Brands a v ČR se bude konat zasedání České národní banky. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

"ČNB podle našich očekávání potvrdí, že je připravena kurzový závazek opustit v polovině příštího roku. Zatím však nebude mít k dispozici novou prognózu. Ta bude diskutována až na dalším zasedání (4. srpna). Otázkou tedy je, jak se ve své nové prognóze vypořádá s brexitem a s globálními riziky, která po brexitu vzrostla. Podle našeho názoru ČNB na červnovém zasedání zdůrazní rizika s brexitem spojená, zmíní protiinflační vliv vnějšího prostředí, nicméně předpokládané ukončení závazku v polovině roku 2017 nezmění. Nechá si tak prostor pro posouzení dalšího vývoje na finančních trzích a dat, která budou přicházet z ekonomiky. Riziko odsunutí exitu se po vystoupení Velké Británie z evropské unie nicméně zvýšilo. Podle našeho názoru může ČNB i pohrozit možností zvýšení hladiny kurzového závazku v případě, že by se na scéně objevila deflační rizika. Snížení úrokových sazeb v současné době nepředpokládáme," napsala ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs a Morgan Stanley zatím neplánují přesun z Londýna

Americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley popřely spekulace, že jsou připravené přesunout své operace a zaměstnance z Londýna do Frankfurtu nad Mohanem, jakmile formálně začne proces odchodu Británie z Evropské unie. Uvedla to agentura Reuters. Banka Goldman Sachs byla velkým sponzorem kampaně za zachování členství.

6. Schäuble požaduje přísnější dodržování rozpočtové kázně v EU

Přísnější dodržování rozpočtové disciplíny uvnitř Evropské unie požaduje ve svém návrhu reforem unie v souvislosti s takzvaným brexitem německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Uvažuje mimo jiné o tom, že by Evropa měla možnost odmítnout návrhy rozpočtů členských zemí, které by rozpočtovou kázeň výrazně porušovaly. S odvoláním na chystaný návrh německého ministerstva financí o tom informuje středeční vydání deníku Handelsblatt.

7. Růst německé ekonomiky bude v roce 2017 kvůli brexitu o půl procentního bodu nižší

Chystaný odchod Británie z Evropské unie připraví německou ekonomiku v příštím roce o půl procentního bodu růstu. Brexit přispěje také ke zvýšení nezaměstnanosti nad úroveň tří milionů lidí. Ve svém odhadu to ve středu uvedl Institut pro makroekonomii a výzkum konjunktury (IMK). "Krátkodobé dopady brexitu nejsou pro Německo katastrofální, ale přesto citelné," poznamenal Gustav Horn z IMK. Vystoupení Británie z EU podle něj povede k rostoucí nejistotě, která se může odrazit například v menší ochotě firem investovat.

8. Abú Zabí sloučí dva své přední investiční fondy

Emirát Abú Zabí sloučí dva ze svých velkých státních investičních fondů, a to Mubadala Development Company a International Petroleum Investment Company (IPIC). Cílem je zefektivnit investiční strategii v době, kdy země pociťuje problémy kvůli nízkým cenám ropy. Sloučená společnost bude podle výpočtů agentury Reuters disponovat majetkem v hodnotě 135 miliard dolarů.

9. Toyota kvůli airbagům a emisím svolá 3,4 milionu aut

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor svolá po celém světě do servisů celkem 3,37 milionu osobních aut. Vedou jej k tomu dva samostatné problémy - vedle potíží s nafukovačem airbagů jde také o možnou závadu na jednotce pro kontrolu emisí, uvedla společnost, která je největším výrobcem aut na světě.

10. Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zrychlil

Spotřebitelské ceny v Německu se v červnu meziročně zvýšily o 0,3 % a ve srovnání s předchozím měsícem stouply o 0,1 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnil německý statistický úřad. V předchozím měsíci bylo tempo růstu cen 0,1 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně. Čekalo se, že v červnu bude meziroční tempo inflace 0,4 % a meziměsíční 0,2 %. Meziroční tempo inflace bylo v červnu nejvyšší od začátku roku. Hlavní brzdou inflace zůstávají ceny energií, které v červnu klesly o 6,4 %. Jejich pokles však zpomalil. Ceny potravin vzrostly o 0,1 % a ceny služeb se zvýšily o 1,4 %. V obou případech bylo tempo růstu vyšší než v květnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mobilní telefon pro všechny

Nejlevnější chytrý mobil u nás seženete zhruba za tisíc korun. To rozhodně není moc. Indické společnosti Ringing Bells se ale cenu podařilo srazit výrazně níže. Telefon Freedom 251 prodává za 251 rupií, v přepočtu tedy zhruba za 90 korun. Výbava, kterou telefon nabízí, rozhodně neurazí - čtyřpalcový displej s HD rozlišením, 1 GB operační paměti, procesor 1,3 GHz, podpora dvou SIM karet, fotoaparát. A jak je možné prodávat telefon za tak nízkou cenu? Především díky dotacím, které firma získala od indické vlády. A výhradně pro indický trh je také telefon zatím určen.

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu
před 11 minutami

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od začátku sledování. Ukázal to průzkum, jehož...
Spotřebitelská důvěra Eurozóna Koronavirus
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
před 32 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly.
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku
před 44 minutami

Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku

Využívání zkrácené pracovní doby označované jako kurzarbeit zmírní propad německé ekonomiky způsobený koronavirovou...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Asijské akcie začaly týden růstem
Asijské akcie začaly týden růstem
před hodinou

Asijské akcie začaly týden růstem

Akcie v Asii a Tichomoří mají za sebou úspěšný začátek týdne. V Japonsku a Austrálii zisky překonávaly 4 %.
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %
10:00

Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 ...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %
09:37

Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %

Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila....
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
09:26

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč
09:24

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
09:18

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
09:10

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
08:09

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
06:00

Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika