Co musíte ráno vědět (8. června)
|

Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě a zámoří, jak se vyvíjí evropská ekonomika a jaké závody se konaly v Rusku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý opět zpevnily, S&P 500 je na dohled historického maxima

Americké akcie v úterý vesměs pokračovaly v mírném růstu a širší index S&P 500 se opět přiblížil své rekordní hodnotě. Růst podpořil vzestup cen ropy na nová letošní maxima. Trh navíc stále těžil z pondělního vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Dow posílil o 0,1 % na 17 938,28 bodu a S&P 500 přidal 0,13 % na 2 112,13 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,14 % na 4 961,75 bodu. Zavírací maximum S&P 500 z 21. května 2015 je 2 130,82 bodu a historického maxima index dosáhl 20. května 2015, když vystoupal na 2 134,72 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,93 % na 14,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,7108 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví a telekomunikačnímu sektoru, pod nulou skončily sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče. Janet Yellenová v pondělí i přes poslední špatné zprávy z trhu práce vyjádřila důvěru v americkou ekonomiku a potvrdila, že Fed hodlá pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Nenaznačila ale, kdy tak učiní, což podpořilo spekulace, že v nejbližších měsících to nebude.

Šéfka Fedu čeká nadále zvyšování sazeb, načasování je ale nejisté

Týden na trzích podle burzovních grafů: Data z trhu práce vrátila index S&P 500 pod důležitou rezistenci, akcie čekají na impulz k pohybu z úzkého pásma

2. Evropské akcie v úterý posílily díky projevu Janet Yellenové i růstu cen ropy

Evropské akciové trhy v úterý pozitivně přijaly poznámky šéfky amerického Fedu Janet Yellenové z jejího pondělního vystoupení ve Filadelfii, z nichž trhy usoudily, že zvýšení sazeb na červnovém zasedání měnového výboru americké centrální banky je prakticky vyloučené. Investoři v úterý také sledovali vývoj cen ropy, které se jak u Brentu, tak u WTI pohybovaly nad 50 USD za barel. Britský FTSE 100 přidal 0,18 %, francouzský CAC 40 posílil o 1,19 % a německý DAX vzrostl o 1,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,1 %. Akcie Royal Dutch Shell připsaly přes 3 % poté, co firma oznámila, že v rámci úspory nákladů opustí dalších deset zemí. V centru pozornosti se ocitl i britský řetězec se sportovní výbavou Sports Direct, jehož akcie posílily rovněž o více než 3 % poté, co ředitel společnost před britskými politiky přiznal, že zaměstnanci v jeho skladech dostávají nižší než minimální mzdu. Akcie francouzské banky Natixis pak přidaly 3 % díky zvýšení doporučení na "kupovat" ze strany analytického týmu Jefferies.

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun

Index PX v úterý přidal 0,33 % na 895,20 bodu. Za více než polovinou zobchodovaného objemu stály akcie skupiny ČEZ, které skončily lehce pod nulou se ztrátou 0,02 %. V úterý se s nimi naposledy obchodovalo s nárokem na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii. Bankám se dařilo - Komerční banka zpevnila o 0,32 %, Erste Group Bank posílila o 1,56 % a akcie MONETA Money Bank přidaly 1,16 %. Výraznějšího objemu dosáhla také telekomunikační O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry odepsaly téměř 0,5 %. Největší procentuální ztrátu v úterý zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, které odevzdaly 1,72 %. Kolem procenta ztratily také Fortuna a mediální CME, a to navzdory zvýšení doporučení na titul ze strany J&T Banky na "držet".

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní zprávu o HDP a Čína přidá výsledek obchodní bilance. České ministerstvo práce a sociálních věcí odhalí data o nezaměstnanosti a Spojené království vydá zprávu o průmyslové produkci. Ve Spojených státech bude den na makrodata poměrně chudý – kromě zprávy o vývoji zásob ropy bude zveřejněn jen indikátor stavu trhu práce JOLTS, který pozorně sleduje šéfka Fedu Janet Yellenová. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst průmyslové produkce v Česku v dubnu držel automobilový průmysl, útlum ve stavebnictví pokračoval

Průmyslová produkce v ČR v dubnu vzrostla meziročně reálně o 4,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 13,2 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, kovových konstrukcí a kovodělných, pryžových a plastových výrobků. Stavební produkce v dubnu klesla meziročně reálně o 13,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 40,5 %. Bylo ale zahájeno meziročně o 3,3 % méně bytů a dokončeno bylo o 17,8 % méně bytů.

6. Německá průmyslová výroba se v dubnu vrátila k růstu

Německá průmyslová výroba se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,8 % po březnovém poklesu 1,1 %. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Dubnový růst navíc mírně překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle průzkumu agentury Reuters odhadovali jen na 0,7 %.

7. ČNB v dubnu intervenovala proti silné koruně za 11 miliard Kč, záporné sazby podle analytiků zatím nebudou potřeba

Česká národní banka v dubnu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za necelých 11 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v roce 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního dubna centrální banka intervenovala v objemu zhruba 530 miliard korun. Podle analytiků nízký objem dubnových intervencí naznačuje, že diskuze o případném zavedení záporných úrokových sazeb v ČR minimálně na nějakou dobu utichne.

8. AP: Clintonová má po vítězství na Portoriku dost hlasů pro nominaci

Hillary Clintonová má po vítězství v primárkách na Portoriku dost hlasů delegátů k získání nominace pro účast v listopadovém boji o Bílý dům. Clintonová na Portoriku získala 36 vázaných delegátů, Bernie Sanders pouze 24. Podle agentury AP tak má Clintonová potřebných 2 383 hlasů, tedy nadpoloviční většinu hlasů všech delegátů, kteří budou o nominaci demokratického kandidáta na post amerického prezidenta rozhodovat v červenci.

9. Růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí podle finálních dat zrychlil

Hrubý domácí produkt zemí platících eurem v prvním čtvrtletí podle finálních dat Eurostatu vzrostl mezikvartálně o 0,6 %, což odpovídá rychlému odhadu z konce dubna. Pesimističtější zpřesněný odhad zveřejněný v květnu, který uváděl jen 0,5% růst, se tedy nepotvrdil. Zároveň Eurostat revidoval data za poslední loňské čtvrtletí na 0,4% růst z dříve hlášeného 0,3% růstu. Meziročně ekonomika eurozóny expandovala tempem 1,7 %, tedy tempem o 0,2 procentního bodu vyšším, než predikoval zpřesněný odhad z května a stejným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku (údaj za 4Q2015 byl revidován na +1,7 % z původně hlášených +1,6 %).

10. Babiš prověří, za jakých podmínek by stát mohl půjčit OKD

Ministr financí Andrej Babiš prověří, za jakých podmínek by stát mohl půjčit těžební společnosti OKD peníze. Zadlužená firma by do konce srpna mohla potřebovat na provozní financování až 400 milionů korun. Ministr to v úterý řekl novinářům po jednání s vedením OKD a zaměstnanci v Dole Darkov v Karviné. OKD je od začátku května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům více než 17 miliard korun a své závazky není schopna splácet, přičemž její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Rusku se konaly tradiční závody traktorů

V Rusku se u Rostova na Donu v neděli konaly tradiční závody traktorů. Letos se závodu podle agentury Reuters zúčastnilo 29 týmů z celého Ruska. Závodníci se můžou zúčastnit jen s traktorem značky MTZ (Minský traktorový závod), ale vozidla můžou modifikovat, takže některá dosahovala i rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu.

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
před hodinou

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna