Co musíte ráno vědět (28. září)
|

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak se v úterý obchodovalo na trzích v Evropě a v Americe, jak průzkumy hodnotí první televizní debatu amerických prezidentských kandidátů a jak mohou vypadat moderní drony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zpevnily, investoři ocenili slušná makrodata a potěšilo je i vyznění debaty prezidentských kandidátů

Americké akcie v úterý zaznamenaly solidní nárůst. Wall Street podpořil pocit řady investorů, že první televizní debatě prezidentských kandidátů dominovala demokratka Hillary Clintonová. Akciím ale pomohl také silný růst spotřebitelské důvěry v USA. Dow zpevnil o 0,74 % na 18 228,30 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,64 % na 2 159,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,92 % na 5 305,71 bodu. Index volatility VIX po pondělním prudkém růstu v úterý spadl o 9,66 % na 13,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,558 %. Z hlavních sektorů nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb.

Jak banky a regulátoři lžou investorům

Steve Eisman: Toto bude další velký SHORT

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty, dolů je stahovaly padající ceny ropy

Evropské akciové trhy se v úterý neudržely v pozitivním pásmu z úvodu seance a znovu klesly. Dolů je táhl jak finanční sektor, tak klesající ceny ropy. Burzy začaly úterní seanci s více než 0,5% ziskem, který ovlivnilo zejména vyznění první prezidentské debaty v USA. Pozitivní nálada z průzkumy deklarovaného vítězství demokratické kandidátky Hillary Clintonové však rychle vyprchala a trhy se svezly do záporného pásma. Britský index FTSE 100 přišel o 0,15 % na 6 807,67 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,21 % na 4 398,68 bodu a německý index DAX ztratil 0,31 % na 10 361,48 bodu. Akcie Volkswagenu zlevnily o 2,58 % po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje, jak velkou pokutu může německé automobilce uložit. Německá Deutsche Bank v úterý uzavřela na nule, když odpoledne dokázala vymazat 1,3% ztrátu z úvodu seance. Pomohlo k tomu oznámení amerického ministerstva spravedlnosti, které uvedlo, že pokuta za obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů může být nižší než navrhovaných 14 miliard dolarů. V neposlední řadě padaly ceny ropy. Ty v úterý ztratily většinu pondělních více než 3% přírůstků. Vyhlídky na dohodu světových producentů o omezení těžby a zmírnění vysokého přetlaku nabídky na trhu slábnou, protože se nedaří překlenout rozdíly v postojích Saúdské Arábie a Íránu.

Itálie jako stále větší systémové riziko

Centrální bankéři na pranýři ekonomů

3. Pražská burza v úterý znovu oslabila, v záporném pásmu uzavřela většina titulů

Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX odepsal 0,32 % na 866,34 bodu. V červených číslech skončila většina titulů, přičemž výraznější ztráty zaznamenaly skupina ČEZ a tabáková firma Philip Morris ČR. Mírný zisk si v úterý připsaly pouze Komerční banka a pojišťovna VIG. Komerční banka si při největším zobchodovaném objemu ze všech titulů připsala 0,12 % na 834,90 Kč a rakouská pojišťovna VIG zpevnila o 0,56 % na 481 Kč. Dalším finančním titulům se nedařilo. Erste Group Bank odevzdala 0,16 % na 704,80 Kč a MONETA Money Bank uzavřela se ztrátou 0,06 % na 79,90 Kč. Výraznou ztrátu při malém zobchodovaném objemu zaznamenaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, jež klesly o 2,13 % na 391,50 Kč. Cenné papíry energetického gigantu ČEZ zlevnily o 1,19 % na 425 Kč a akcie firmy Philip Morris ČR odepsaly 1,08 % na 12 385 Kč. Petrochemický holding Unipetrol oslabil o 0,39 % na 178 Kč a operátor O2 Czech Republic přišel o 0,09 % na 235 Kč.

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Aktuální výhody a příležitosti investování do fondů

4. Očekávané události

V noci na středu s proslovem vystoupí člen australské centrální banky Malcolm Edey a Čína veřejnost seznámí s čísly o zářijové podnikatelské náladě. Údaje o spotřebitelské důvěře ve středu zveřejní Německo, Francie a Itálie. V Itálii rovněž vyjde zpráva o srpnové mzdové inflaci. Odpoledne bude bohaté na proslovy. Nejprve vystoupí prezident evropské centrální banky Mario Draghi, následovat bude několik zástupců Fedu. Kromě samotné šéfky Janet Yellenové budou hovořit James Bullard (saintlouiský Fed), Charles Evans (Chicago), Loretta Mesterová (Cleveland) a Esther Georgeová (Kansas). V Americe rovněž vyjdou údaje o srpnových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu schválených žádostí o hypotéku a také týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry. Středa je zároveň posledním dnem energetické konference v Alžírsku, které se účastní členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí. Pražská burza zůstane ve středu kvůli státnímu svátku zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. CNN: Clintonová v první prezidentské televizní debatě zahnala Donalda Trumpa do defenzivy

Z první televizní debaty kandidátů na post amerického prezidenta vyšla vítězně demokratka Hillary Clintonová, vyplývá z průzkumu televize CNN. Clintonová podle CNN zahnala Donalda Trumpa do defenzivy, což by v dosud velmi vyrovnané kampani mohl být klíčový moment. Průzkumy jiných médií ale tak jednoznačné nejsou.

6. Zisky čínských průmyslových firem rostly v srpnu nejrychleji za tři roky

Zisky čínských průmyslových firem se v srpnu zvýšily o 19,5 % na 534,8 miliardy jüanů (téměř dva biliony korun). Tempo růstu bylo nejvyšší za tři roky díky vyšším prodejům a cenám a také nižším nákladům. Zpráva, kterou zveřejnil čínský statistický úřad, ukazuje na posílení ekonomické aktivity v zemi.

7. Johnson chce s Tureckem po brexitu uzavřít velkou obchodní dohodu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson doufá, že až Británie vystoupí z Evropské unie, podaří se jí s Tureckem uzavřít novou velkou dohodu o volném obchodu. Řekl to v úterý po setkání se svým tureckým protějškem.

8. Slovenská centrální banka zlepšila odhad letošního růstu HDP

Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Slovenska v letošním roce. Naopak pro příští rok výhled zhoršila, když do nové prognózy zahrnula také očekávaný dopad červnového rozhodnutí Británie vystoupit z EU. Novinářům to v úterý řekl viceguvernér NBS Ján Tóth.

9. Řecký parlament schválil další balík úsporných opatření

Řecký parlament v úterý schválil nový balík úsporných opatření požadovaných věřiteli pro uvolnění další úvěrové pomoci ve výši 2,8 miliardy eur. Nové kroky mají vést k reorganizaci trhu s elektřinou či urychlení privatizačního procesu.

10. Telefónica chce na burze prodat menšinový podíl v britském operátorovi O2

Španělská telekomunikační společnost Telefónica by chtěla prodat na londýnské burze kolem 30 % akcií svého britského mobilního operátora O2. Agentuře Reuters to v úterý sdělily informované zdroje. Byla by to jedna z největších letošních primárních akciových emisí na londýnském trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Blíží se snad doba, kdy přírodu ovládnou drony?

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus