US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (20. 12. - 24. 12. 2021)

Je tady závěr roku, a tedy i období nižší aktivity investorů. O potenciálně kurzotvorné zprávy by ale ani tentokrát neměla být nouze, ať už je řeč o vývoji pandemie covidu-19, nebo o ekonomických datech. Dva dny před Štědrým dnem také bude zasedat Česká národní banka, která pravděpodobně opět posune úrokové sazby výrazně výše.

Redakce IW
Redakce IW
19. 12. 2021 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Trhy v uplynulém týdnu reagovaly hlavně na rozhodnutí centrálních bank přijatá na jejich měnověpolitických zasedáních. Z makroekonomických dat se investoři zaměřili na britskou nezaměstnanost, americkou a německou výrobní inflaci, průmyslovou výrobu v eurozóně a Číně, britskou a americkou inflaci nebo čínské, britské a americké maloobchodní tržby, předběžné prosincové indexy nákupních manažerů a indexy Ifo pro Německo.

Měnový výbor americké centrální banky ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. K začátku ledna ovšem sníží objem skupování aktiv na 60 miliard dolarů. Pokud bude snižování objemu skupování aktiv pokračovat nynějším tempem, měl by být program kvantitativního uvolňování zcela ukončen v březnu. Fed rovněž podle nové prognózy čeká v příštím roce trojí zvýšení úrokových sazeb.

Britská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,25 %, zejména kvůli sílícím inflačním tlakům. Z velkých vyspělých zemí je tak Británie první, která od začátku pandemie sazbu zvedla. Pro zvýšení základního úroku z minima 0,10 % hlasovalo osm z devíti členů měnového výboru, čekalo se přitom, že sazba zůstane beze změny. Objem programu nákupů dluhopisů banka ponechala bez úpravy na 895 miliardách liber.

Evropská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Její základní úroková sazba tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. V nové makroekonomické prognóze ECB zvýšila výhled inflace a snížila výhled růstu HDP v příštím roce. ECB rovněž uvedla, že v prvním čtvrtletí příštího roku omezí nákupy aktiv v rámci nouzového pandemického programu (PEPP), k ukončení těchto nákupů má dojít v souladu s původními plány v březnu 2022.

"Utahování měnové politiky Fedu, informace kolem varianty koronaviru omikron a technické převážení hned několika indexů (mimo jiné CECE, FTSE, DAX) na závěr týdne způsobily vybírání zisků u akcií," poznamenal analytik z J&T Banky Milan Vaníček. Ve Spojených státech index Dow za celý týden ztratil 1,68 %, širší S&P 500 přišel o 1,94 % a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 2,95 %. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,35 %, britský FTSE 100 se snížil o 0,30 %, německý DAX oslabil o 0,59 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,93 %. Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX zlevnily o 1,44 %.

Jak (ne)investovat v době vysoké inflace?

Jak (ne)investovat v době vysoké inflace?

Týden do 17. prosince na amerických trzích

Týden do 17. prosince na evropských trzích

Týden do 17. prosince na pražské burze

Výsledky hospodaření představily ve Spojených státech mimo jiné společnosti Lennar, Adobe, FedEx, Rivian Automotive nebo Darden Restaurants a v Evropě například Inditex či Accenture.

"Spojené státy ohlásily diplomatický bojkot olympiády v Číně a přidaly další čínské společnosti na takzvaný exportní a investiční blacklist. Tento seznam obsahuje nově mimo jiné jednoho z největších výrobců dronů na světě DJI Technology či biotechnologické společnosti. Jeho zveřejnění způsobilo v Číně výprodej ve zdravotnickém sektoru," poznamenal k tržnímu dění v uplynulém týdnu Martin Luňáček z české robo-advisory platformy Portu.

Skokově znovu vzrostly ceny elektřiny, když francouzská firma EdF oznámila další a delší odstávky u čtyř jaderných reaktorů kvůli úpravám potrubí. Elektřinu táhly i ceny zemního plynu. Německý regulátor totiž neočekává, že by povolil spuštění plynovodu Nord Stream 2 během prvního pololetí 2022. Cena elektřiny s dodávkou v roce 2022 vyskočila v druhé polovině týdne k 250 eurům za megawatthodinu.

ČEZ: Vyšší ceny elektřiny budou podporovat hospodaření firmy, Komerční banka zvyšuje cílovou cenu akcií

ČEZ: Vyšší ceny elektřiny budou podporovat hospodaření firmy, Komerční banka zvyšuje cílovou cenu akcií

Výhled

Nadcházející týden by se měl nést ve znamení nižší obchodní aktivity. Na většině trhů bude týden zkrácený o páteční svátek. Z hlediska titulů obchodovaných na pražské burze bude pro Monetu důležité pondělí, kdy se bude konat valná hromada rozhodující o jejím spojení s Air Bank a dalšími finančními aktivitami skupiny PPF. V polovině týdne se pak pozornost bude soustředit na zasedání České národní banky. Trh očekává, že bankovní rada zvýší základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 3,50 %, poslední komentáře představitelů ČNB ale nevylučují ani možnost růstu sazby o celý jeden procentní bod na 3,75 %.

"Vánoční týden bude ve znamení dalšího vyhodnocování zpráv z posledních zasedání centrálních bank. Především ukončování nákupů aktiv a plánované zvyšování sazeb v případě Fedu mohou vést k přehodnocování valuací u některých rizikových aktiv, hlavně u těch, co nebudou slibovat dostatečný růst zisků, který by nahrazoval růst požadované míry návratnosti. Tento efekt může vést k celkově zvýšené volatilitě v posledních dnech letošního roku. Ta může být ještě umocněna zřejmě sníženým objemem obchodů," napsal Milan Vaníček.

Zbláznili se investoři, nebo jen měříme nové trhy starým metrem?

Zbláznili se investoři, nebo jen měříme nové trhy starým metrem?

Na poli ekonomických dat budou investoři vyhodnocovat mimo jiné německý a britský index spotřebitelské důvěry od GfK, britský a americký HDP a dále v USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, osobní příjmy a výdaje, finální prosincový index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity nebo prodeje nových a starších domů.

Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech mimo jiné společnosti NIKE, Micron Technology, General Mills, Carmax nebo Carnival.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. prosince

"Index S&P 500 je aktuálně zhruba 2 % pod maximem, k důležitému supportu na 4 500 je to ale nyní jen asi 2,6 %. Dalším případným supportem je zóna okolo 4 300, tedy 4,4 % od 4 500. I kdyby ale index vyklesal až k 4 300, byl by jen 8,5 % od rekordu a jeho zisk za letošní rok by se pohyboval kolem 15 %. Ve hře je do konce roku příznivý sezónní vzorec, na ten ale samozřejmě nelze spoléhat," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (17. 12. 2021, denní).png

Makroekonomický kalendář

V noci na pondělí bude čínská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Očekává se, že základní úroková sazba PBoC mírně klesne ze současných 3,85 %.

V úterý ráno se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne vyjde ve Spojených státech výsledek běžného účtu, v Kanadě statistika maloobchodních tržeb a eurozóna přidá index spotřebitelské důvěry od Evropské komise.

Středa nabídne dopoledne data o britském HDP a odpoledne americký HDP, index aktivity chicagského Fedu, index důvěry amerických spotřebitelů od Conference Board a statistiku prodejů starších domů v USA.

Ve čtvrtek ráno vyjde v Německu index dovozních cen a odpoledne se investoři v USA zaměří na statistiku osobních příjmů a výdajů, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, údaje o prodejích nových domů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek zůstane většina trhů ve světě zavřená a v Evropě ani v USA nevyjdou žádná data. Jen v noci na pátek Japonsko zveřejní inflační data a údaje o stavebních zakázkách a zahájené výstavbě.

Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2022?

Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2022?

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Událostí týdne pro korunový trh bude středeční zasedání České národní banky. Ta podle nás naváže na předchozí svižné zvyšování úrokových sazeb a k jejich současné úrovni připočte dalších 75 bazických bodů. Dvoutýdenní repo sazba by se tak měla dostat ze současných 2,75 % na 3,50 %. Rizika této prognózy vnímáme jako vyrovnaná, když na nižší růst sazeb by mohly působit obavy centrální banky z dopadů nové varianty koronaviru omikron, naopak k výraznějšímu zvýšení by ji mohl pobídnout aktualizovaný výhled inflace. Dosavadní vyjádření členů bankovní rady indikují interval 50 až 75 bazických bodů, finanční trh ve svých cenách aktuálně zahrnuje nárůst v rozsahu cca 80 až 85 bazických bodů. Cyklus současného utahování měnové politiky by měl podle nás skončit v únoru příštího roku, kdy by dvoutýdenní repo sazba měla dosáhnout vrcholu ve výši 4 %. Uspíšením růstu úrokových sazeb centrální banka reaguje především na inflaci, která se na začátku příštího roku pravděpodobně dostane nad 7 %. S ústupem výrazných inflačních tlaků by se úrokové sazby měly začít vracet k rovnovážným 3 %. K tomu však podle nás bude docházet až v roce 2023.
  • Z makroekonomických indikátorů budou tento týden sledovány především ty, které hodnotí úroveň spotřebitelské důvěry. Ta vlivem obnoveného šíření koronaviru a jeho nové varianty omikron a v důsledku vysoké inflace v Evropě klesá. Potvrdit by to v úterý měl jak německý ukazatel od společnosti GfK, tak ten celoevropský od Evropské komise, který by měl podle našeho odhadu klesnout na nejnižší úroveň od letošního března.
  • Zatímco v řadě evropských zemí je počet nových případů nákazy nejvyšší za celou dobu pandemie, v USA je prozatím situace o něco lepší. I zde je však patrný vzestupný trend. V prosinci očekáváme nepatrný nárůst indikátoru spotřebitelské důvěry od americké organizace Conference Board, který bude zveřejněn ve středu, a to i díky dalšímu zlepšení, ke kterému ke konci roku došlo na tamním trhu práce. První měsíce roku 2022 budou však spojeny s rizikem opětovného snížení. Předchozí vlny nákazy totiž ukázaly, že vzestup případů v jedné části světa se dříve či později projeví také ve zbytku světa.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná