Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak zahájily týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se vyvíjí podnikatelská nálada v Německu a kde si umělá inteligence dělá (další) nepřátele? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden smíšeně, NVIDIA výrazně ztrácela
Americké akciové indexy v pondělí uzavřely obchodování smíšeně. Zatímco Dow dosáhl svého třicetidenního maxima, technologický index Nasdaq zaznamenal pokles. Třetí seanci v řadě klesla hodnota akcií společnosti NVIDIA. Dolar mírně oslabil z osmitýdenních maxim. Index Dow vzrostl o 0,67 % na 39 411,21 bodu, širší index S&P 500 o 0,31 % klesl a uzavřel obchodování na 5 447,87 bodu a technologický index Nasdaq Composite ztratil 1,09 % na 17 496,82 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,98 % na 13,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 4,236 %. Ropa zdražila o procento, zlato přidalo půl procenta a stříbro uzavřelo obchodní den na zelené nule. Bitcoin odepsal bezmála šest procent na rovných 60 000 USD.
2. Evropské akcie v pondělí zdražily, dařilo se bankovnímu sektoru
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvíce posílil francouzský CAC 40. Cenné papíry z bankovního sektoru zpevnily o 1,9 %, nedařilo se naopak akciím z technologického odvětví, které oslabily o 0,7 %. Z makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné aktuální údaje o podnikatelské náladě v Německu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,73 % na 518,87 bodu, německý DAX zpevnil o 0,89 % na 18 325,58 bodu, CAC 40 uzavřel se ziskem 1,03 % na 7 706,89 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,53 % na 8 281,55 bodu.
3. Pražská burza zahájila týden růstem, index PX táhly v pondělí nahoru rakouské tituly
Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí stoupl o 0,33 % na 1 536,64 bodu. Nahoru trh táhly rakouské emise, akcie Erste Group Bank si polepšily o více než procento a pojišťovna VIG o 3,68 %. Z ostatních titulů mírně vzrostly už jen cenné papíry nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko.
4. Očekávané události
V úterý budou investoři vyhodnocovat kanadskou inflaci a ve Spojených státech index aktivity chicagského Fedu, indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry nebo index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v červnu zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se po květnové stagnaci v červnu znovu zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, klesl z 89,3 bodu na 88,6 bodu. Zatímco pohled na současnou situaci se ve firmách nezměnil, celkové hodnocení zhoršila pesimističtější očekávání. "Německá ekonomika jen těžko překonává stagnaci," uvedl institut. Podnikatelé tak situaci vidí stále jako složitou, ačkoli podle ekonomů má největší evropské hospodářství to nejhorší už za sebou.
6. Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
Čínský internetový prodejce levné módy Shein začátkem tohoto měsíce předložil britským regulátorům dokumenty k plánovanému uvedení akcií na londýnskou burzu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že vstup firmy Shein na londýnskou burzu by se mohl stát jednou z největších primárních veřejných nabídek akcií na světě v letošním roce.
7. Důvěra v ekonomiku ČR se v červnu vrátila k růstu, vývoj podle analytiků naznačuje letos jen slabé oživení
Důvěra v českou ekonomiku se v červnu po měsíci poklesu vrátila k růstu. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na 98 bodů. V porovnání s květnem byli optimističtější podnikatelé, zejména v průmyslu. Mezi spotřebiteli důvěra podruhé za sebou klesla. Vyplynulo to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
8. EU potvrdila využití 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila využití 1,4 miliardy eur z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, plyne z informací diplomatických zdrojů. První část peněz určených na vojenskou pomoc zemi, která se brání ozbrojené ruské agresi, by měla do Kyjeva zamířit příští týden. Platby dosud blokovalo Maďarsko, avšak podle analýz právníků z Rady EU Budapešť nemůže vyslání peněz zastavit. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjárto už podle agentury Reuters uvedl, že maďarský právní tým zkoumá, jak rozhodnutí zpochybnit.
9. Dva členové bankovní rady ČNB nesouhlasili s novou rezervou pro banky
Dva ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB) nesouhlasili se zavedením nové systémové kapitálové rezervy, kterou budou muset banky vytvářet od ledna 2025. Podle člena rady Jana Kubíčka není taková rezerva aktuálně potřebná a podle viceguvernérky Evy Zamrazilové si banky tvoří dostatečné dobrovolné rezervy. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který v pondělí ČNB zveřejnila. ČNB na začátku června nastavila sazbu ve výši 0,5 %, pro banky to představuje zhruba 14 miliard korun, které budou muset držet v rezervě.
10. Creditreform: Počet bankrotů v Německu byl v prvním pololetí nejvyšší od roku 2016
Počet firemních bankrotů v Německu v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl téměř o 30 % na zhruba 11 000 případů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od roku 2016. Vyplývá to ze studie, kterou v pondělí zveřejnila společnost Creditreform. Nárůst v prvním pololetí podle studie zaznamenal i počet spotřebitelských bankrotů, který se meziročně zvýšil téměř o sedm procent na 35 400 případů. K růstu kromě inflace a vysokých úrokových sazeb zřejmě nadále přispívá i novela insolvenčního zákona z konce roku 2020, která spotřebitelům umožňuje rychlejší oddlužení, píše Creditrefom.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Velká hudební vydavatelství žalují aplikace na generování hudby pomocí AI
Velké americké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group a Warner Records podaly žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž internetové aplikace uživatelům umožňují generovat hudbu pomocí umělé inteligence. Podle nahrávacích společností se platformy dopouštějí porušování autorských práv v masovém měřítku. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty.
Aktuality

