US MARKETZavírá za: 2 h 7 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (27. září)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se podle finálních čísel v druhém čtvrtletí dařilo americké ekonomice a do jakého "prestižního" klubu vstoupilo Spojené království? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, přispěl k tomu příznivý výhled výrobce čipů Micron Technology

Americké akcie ve čtvrtek posílily, k růstu přispěl příznivý výhled výrobce čipů Micron Technology. Náladu na akciovém trhu podpořily rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Index Dow si připsal 0,62 % na 42 175,11 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,40 % na zavírací maximum 5 745,37 bodu (historické maximum posunul na 5 767,37 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,60 % na 18 190,29 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,26 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 3,796 %.

Znamenají valuace vůbec něco? I drahé akcie mohou dále zdražovat

Znamenají valuace vůbec něco? I drahé akcie mohou dále zdražovat

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, burza v Paříži přidala díky luxusním značkám přes 2 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Mimořádně se dařilo luxusním značkám, které těžily z nových opatření na podporu čínské ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,25 % na rekordních 525,61 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,20 % na 8 284,91 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,69 % na 19 238,36 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 2,33 % na 7 742,09 bodu.

Nejlepší bylo investovat už dávno, nejhorší je neinvestovat vůbec

Nejlepší bylo investovat už dávno, nejhorší je neinvestovat vůbec

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, zpevnila většina hlavních emisí

Pražská burza ve čtvrtek posílila, index PX stoupl o 0,95 % na 1 605,10 bodu. Zpevnila většina hlavních emisí, nejvýrazněji akcie bankovní skupiny Erste.

Jak se stát ziskovým traderem? Učil jsem se z vlastních chyb a nevzdal to, vzpomíná muž, který začínal od nuly

Jak se stát ziskovým traderem? Učil jsem se z vlastních chyb a nevzdal to, vzpomíná muž, který začínal od nuly

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde v Japonsku zpráva o inflaci v oblasti Tokia. Dopoledne přidá Německo zprávu o nezaměstnanosti a Evropská komise za eurozónu sérii indexů důvěry. Ve Spojených státech pak odpoledne dojde na statistiku osobních příjmů a výdajů, obchodní bilanci, velkoobchodní zásoby nebo konečný zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v druhém čtvrtletí podle finálních dat anualizovaně stoupla o 3 %

Ekonomika Spojených států se v letošním druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšila o 3 %, ukázala finální data statistické agentury amerického ministerstva obchodu. Údaje tak potvrdily zpřesněnou zprávu, která vyšla na konci srpna. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) se mezikvartálně zvýšil o 2,5 %.

6. Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem

Čína zintenzivní finanční podporu ekonomiky. Peking zavede další opatření ve fiskální a měnové politice, informovala ve čtvrtek státní média. Odvolávají se přitom na zasedání politbyra o hospodářské situaci. Akcie v pevninské Číně i v Hongkongu po oznámení posilovaly. Čínská centrální banka už v úterý oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie nemoci covid-19. Analytici ale v posledních dvou dnech pochybovali, zda jsou oznámená opatření pro nastartování ochabující poptávky dostatečná.

7. Švýcarská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na jedno procento

Švýcarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že výrazně zvolňuje inflace, s dalším snižováním úroků počítá i do budoucna. V letošním roce je to už potřetí, co banka sáhla ke snížení sazeb.

8. Německo schválilo zákon, kterým chce odbourat zbytečnou byrokracii

Němečtí poslanci ve čtvrtek schválili zákon, kterým chtějí odbourat zbytečnou byrokracii. V řadě případů ruší povinnost uchovávat dokumenty v papírové podobě a má usnadnit digitalizaci a podpořit hospodářský růst. Podle opozice ale nejsou opatření dostatečná. Digitalizace je jednou z deklarovaných priorit současné vlády, Německo v této oblasti ale dlouhodobě pokulhává, podle statistik je jen mírně nad průměrem EU.

9. EBRD kvůli válkám a suchu zhoršila výhled ekonomiky zemí, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila na 2,8 % výhled letošního růstu ekonomiky v zemích, kde působí. Zdůvodňuje to válečnými konflikty i prudkými výkyvy počasí. Růst v příštím roce bude vyšší, dosáhnout by mohl 3,5 %. I to je ale méně, než uváděla dosavadní prognóza. EBRD to ve čtvrtek uvedla ve svém pololetním výhledu. Prognózu pro Českou republiku EBRD na letošek zlepšila a počítá s růstem o 1,1 %. Odhad na příští rok naopak zhoršila a čeká růst o 2,4 %.

10. Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty

Německou ekonomiku letos čeká další pokles, odhadují ve společné zprávě přední německé hospodářské instituty. Podle nich se hrubý domácí produkt sníží o 0,1 %. Loni zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Na příští dva roky instituty předpovídají pouze slabé oživení, v příštím roce ekonomika podle nich vzroste o 0,8 % a v roce následujícím o 1,3 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Spojené dluhové království

Britský veřejný dluh poprvé od roku 1993 překročil 100 % HDP. Stejně jako v jiných zemích i ve Spojeném království zadlužování státu prudce vzrostlo během pandemie a následného růstu úrokových sazeb. Toto zpomalení řadí bývalého člena EU do "exkluzivního" klubu mezi země jako Belgie (105 %), Španělsko (108 %), Francie (111 %), USA (122 %), Itálie (137 %), Řecko (162 %) nebo Japonsko (264 %). Český státní dluh v roce 2023 dosahoval 42 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika