Co musíte ráno vědět (11. října)

Jak skončilo čtvrteční obchodování s evropskými a americkými akciemi, jaká byla v září inflace v Česku a ve Spojených státech a jak lze také učit děti finanční gramotnost? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po datech o inflaci a z trhu práce mírně klesly
Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování mírným poklesem. Dolar se držel bez výraznějších změn vůči koši předních měn. Index Dow klesl o 0,14 % na 42 454,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,21 % na 5 780,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 18 282,05 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,34 % na 20,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 4,067 %.
2. Evropské akciové indexy zakončily čtvrteční seanci v minusu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo pod nulou. Pokles zaznamenala většina hlavních sektorů. Investoři během dne vyhlíželi americká inflační data za září. Ta nakonec nepřinesla výraznější překvapení. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 519,11 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,07 % na 8 237,73 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,23 % na 19 210,90 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,24 % na 7 541,59 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, pomohl jí růst cen akcií Komerční banky a Erste
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, index PX stoupl o 0,17 % na 1 589,52 bodu. K růstu trhu pomohlo především posílení akcií Komerční banky a bankovní skupiny Erste.
4. Očekávané události
Páteční ráno bude patřit německé inflaci a sérii britských dat (HDP, průmyslová výroba, obchodní bilance). Odpoledne dojde ve Spojených státech na výrobní inflaci a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Míra inflace v Česku v září stoupla na 2,6 % a čeká se její další růst. Analytici i ČNB ale uklidňují, že jde jen o dočasný technický efekt
Inflace v Česku v září stoupla, spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 2,6 % po srpnovém růstu o 2,2 %. Vývoj ovlivnily především ceny potravin a pohonných hmot. Ve srovnání se srpnem ale ceny v září klesly o 0,4 %. Analytici podobný vývoj očekávali. Ve zbytku roku se míra inflace zřejmě bude dále zvyšovat, podle analytiků i ČNB může index spotřebitelských cen na konci roku růst v meziročním srovnání až o 3 %. Důvody k obavám ale podle nich nejsou, vyšší inflace je totiž důsledkem nízké srovnávací základny z loňského roku a začátkem příštího roku by měla opět skokově klesnout.
6. Inflace v USA v září zvolnila na 2,4 %, čekalo se výraznější zpomalení růstu cen
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září kleslo na 2,4 % z 2,5 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo práce. Pokles inflace byl ale o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zpomalení meziročního růstu cen na 2,3 %.
7. Automobilkám BMW a Mercedes-Benz v třetím čtvrtletí klesly prodeje, hlavně kvůli Číně
Němečtí výrobci luxusních automobilů BMW a Mercedes-Benz vykázali za třetí čtvrtletí pokles prodeje, a to zejména kvůli slabšímu odbytu v Číně. Vyplývá to z jejich čtvrtečních zpráv. Čína je největším automobilovým trhem na světě, tamní poptávku po automobilech však v poslední době podkopávají problémy ekonomiky, zahraniční automobilky navíc v Číně čelí ostré konkurenci ze strany domácích výrobců.
8. TD Bank zaplatí v USA pokutu tři miliardy dolarů kvůli praní špinavých peněz
Finanční ústav TD Bank se přiznal k porušování amerických zákonů proti praní špinavých peněz. Souhlasil rovněž, že za urovnání obvinění ohledně praní špinavých peněz zaplatí ve Spojených státech pokutu tři miliardy dolarů. Oznámily to ve čtvrtek americké úřady. Potvrdily tak dřívější informace ekonomického listu The Wall Street Journal.
9. WTO zlepšila odhad letošního růstu světového obchodu se zbožím na 2,7 %
Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek mírně zlepšila odhad letošního růstu světového obchodu se zbožím. Předpokládá nyní, že obchod se zvýší o 2,7 %, v dubnu růst odhadovala pouze na 2,6 %. V příštím roce očekává zrychlení růstu na tři procenta, varuje však před riziky spojenými s geopolitickým napětím a nejistotou kolem vývoje hospodářské politiky.
10. Aerolinkám Delta klesl čtvrtletní zisk o 26 %, další kvartál čeká rekord
Zisk amerických aerolinek Delta Air Lines v třetím čtvrtletí klesl o 26 % a dostal se pod miliardu dolarů. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Společnost se potýkala s celosvětovým výpadkem technologií, který vedl ke zrušení tisíců letů, a s náznaky, že růst letecké dopravy začíná zpomalovat. Další kvartál ale firma čeká rekordní.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Raiffeisenbank spouští projekt pro děti, finanční gramotnost je učí v Minecraftu
Raiffeisenbank jako první banka v Česku spouští projekt na podporu vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti a kyberbezpečnosti v prostředí Minecraft Education. Dětem má herní rozšíření pomoci lépe vstřebat informace z finančního světa.
Děti si díky projektu nově vyzkouší gamifikovanou metodu výuky finanční gramotnosti. V prostředí Minecraft Education budou plnit úkoly, které je mají obeznámit s fungováním úroků, rozpočtu nebo kybernetickou bezpečností. Hra je určena pro školní výuku i pro individuální využití doma.