Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak zakončily úterní obchodní seanci akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaké hospodářské výsledky za první tři čtvrtletí roku představila Vienna Insurance Group a jak Jim Cramer (ne)boduje se svými výroky ohledně bitcoinu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý posílily, indexy Dow a S&P 500 posunuly historická maxima
Americké akcie zpevnily, a to navzdory zprávě o úmyslu příštího amerického prezidenta Donald Trumpa uvalit cla na dovoz z Číny, Mexika a Kanady, která stáhla níže ceny akcií automobilek. Zisky si připsaly všechny tři hlavní akciové indexy. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,28 % na 44 860,31 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,57 % na 6 021,63 bodu. Technologický index Nasdaq Composite vzrostl o 0,63 % na 19 174,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,42 % na 14,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 4,310 %. Ceny ropy klesly o zhruba 0,2 %, zlato i stříbro naopak zdražily asi o procento a bitcoin ztratil 2,5 % na zhruba 91 900 USD.
2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, pokles táhla pařížská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v minusu. Nedařilo se zejména pařížské burze. V rámci sektorů výrazně oslabily akcie automobilek po oznámení Trumpových cel. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,57 % na 505,90 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,40 % na 8 258,61 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,56 % na 19 295,98 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % a skončil na 7 194,51 bodu.
3. Pražská burza v úterý posílila, pomohly jí akcie ČEZ a bank
Pražská burza v úterý posílila, index PX stoupl o 0,91 % na 1 694,71 bodu. K růstu trhu pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bank.
4. Očekávané události
V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení úrokových sazeb. Dopoledne vyjde v Německu index spotřebitelské důvěry GfK a Spojené státy odpoledne přidají zprávu o HDP, statistiku osobních příjmů a výdajů včetně indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE inflace), dále zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, velkoobchodních zásobách a rozjednaných prodejích rezidenčních nemovitostí nebo týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výsledek obchodní bilance a index nákupních manažerů pro oblast Chicaga. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. VIG v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného o 8 %
Rakouské pojišťovnické společnosti Vienna Insurance Group (VIG) v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného o 8 % na 11,5 miliardy eur. Růst společnost zaznamenala na všech hlavních trzích. Zisk před zdaněním dosáhl 666,5 milionu eur, meziročně tak narostl o 8,5 %.
6. Ifo: Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu zlepšila
Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu poprvé za půl roku zlepšila, mezi podniky nicméně panuje nejistota ohledně kroků příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, o jehož výsledcích v úterý informoval mnichovský hospodářský institut Ifo.
7. Banco BPM se brání nabídce na převzetí od konkurenční UniCredit
Italský finanční ústav Banco BPM se brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to v úterý uvedla agentura Reuters.
8. Americká vláda schválila automobilce Rivian úvěr na továrnu v Georgii
Americký výrobce elektromobilů Rivian získal od amerického ministerstva energetiky podmíněný souhlas s poskytnutím úvěru až 6,6 miliardy dolarů pro výstavbu továrny ve státě Georgia. Kalifornský startup o tom v pondělí informoval na svém webu. Oznámení přichází před inaugurací nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, od kterého se očekává, že zruší řadu opatření a pobídek současné administrativy, které byly nakloněny elektromobilům.
9. Evropa se ve zbrojení musí probudit, prohlásil vysoký představitel NATO
Evropa se musí probudit, více riskovat, více utrácet a omezit byrokracii, aby vyhrála závody ve zbrojení. V rozhovoru s portálem Politico to prohlásil francouzský admirál Pierre Vandier, který od září stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO pro transformaci.
10. Saúdská Arábie dojednala investiční dohody zaměřené na těžbu za více než 35 miliard rijálů
Saúdská Arábie dojednala s několika společnostmi v oblasti těžby kovů a hornictví devět investičních dohod za více než 35 miliard rijálů (224,6 miliardy Kč). Dohody byly oznámeny na Světové investiční konferenci, která se koná v Rijádu. Investory jsou firmy z Číny, Indie, Austrálie či Kanady, uvedla v úterý agentura Reuters.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jim Cramer a bitcoin
Na excentrického moderátora Jima Cramera někteří investoři nedají dopustit, jiní jej naopak považují více za baviče než tržního experta. Pravdou je, že občas se Cramerova varování, respektive doporučení ukazují být skvělými signály ke kontrariánským obchodům. Jako třeba v případě bitcoinu.