Co musíte ráno vědět (28. listopadu)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se podle zpřesněných dat v třetím čtvrtletí dařilo americké ekonomice a jak chce Írán aspoň částečně zmírnit tlak vyvolaný západními sankcemi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po sérii ekonomických dat klesly, dolar oslabil
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily, nejhůře si vedl index Nasdaq. Akcie technologických společností se v předvečer Dne díkůvzdání propadly kvůli obavám, že centrální banka USA může být opatrná při snižování úrokových sazeb, protože inflace zůstává silná. Ve čtvrtek zůstanou finanční trhy v USA kvůli svátku zavřené a v pátek bude obchodování zkrácené. Index Dow v polovině týdne klesl 0,31 % na 44 722,06 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,38 % na 5 998,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,60 % na 19 060,48 bodu. S&P 500 je ale na cestě vykázat nejsilnější měsíční růst za rok, protože trhy se domnívají, že politika zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude přínosem pro místní podniky a celou ekonomiku. Index volatility VIX ve středu zůstal na 14,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,261 %.
2. Evropské akcie ve středu převážně zlevnily, proti proudu šla londýnská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo většinou v červených číslech, pouze londýnská burza uzavřela v zisku. Ztrátu zaznamenala většina odvětví, nedařilo se například akciím ze sektoru telekomunikací, potravin a nápojů, financí či veřejných služeb. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali zhoršující se důvěru spotřebitelů v německou ekonomiku. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 0,19 % na 504,96 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,20 % na 8 274,75 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,18 % na 19 261,75 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,72 % a skončil na 7 143,03 bodu.
3. Pražská burza ve středu kvůli ztrátám ČEZ a Erste oslabila
Pražská burza ve středu oslabila, index PX odepsal 0,35 % na 1 688,82 bodu. Způsobil to zejména propad cen akcií energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, v červených číslech ale skončily také pojišťovna VIG nebo výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek se investoři zaměří na sérii indexů důvěry v ekonomiku eurozóny a na zprávu o německém HDP. Spojené státy budou slavit Den díkůvzdání, takže nevyjdou žádná americká ekonomická data a také tamní trhy zůstanou zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tempo růstu americké ekonomiky v třetím čtvrtletí zvolnilo na 2,8 %, potvrdila zpřesněná data ministerstva obchodu
Americká ekonomika vzrostla v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok tempem 2,8 %, hospodářská expanze tak zpomalila proti druhému čtvrtletí, kdy celoroční tempo činilo tři procenta. Ve zpřesněné zprávě to ve středu uvedlo americké ministerstvo obchodu. Statistici tak potvrdili rychlý odhad zveřejněný zhruba před měsícem.
6. ČNB: České banky jsou podle zátěžových testů odolné vůči nepříznivému vývoji
Tuzemské banky jsou podle zátěžových testů České národní banky (ČNB) odolné vůči nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy se zaměřily na klimatická rizika včetně toho, jaký dopad bude mít ústup od fosilních paliv a případně dražší energie. Na středeční tiskové konferenci o tom informovali představitelé ČNB při zveřejnění zprávy o finanční stabilitě.
7. Němečtí ekonomové čekají negativní dopady Trumpova prezidentství na ekonomiku
Většina německých univerzitních ekonomů předpokládá, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu bude mít negativní dopad na hospodářský růst v Německu i v celé Evropě. Vyplývá to z výsledků průzkumu ekonomického institut Ifo a listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
8. Volkswagen prodává kontroverzní továrnu v čínské provincii Sin-ťiang
Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho čínský partner SAIC se dohodli na prodeji kontroverzní továrny v čínské provincii Sin-ťiang. Volkswagen to ve středu oznámil v tiskové zprávě, a potvrdil tak informace agentury Reuters. Továrna se stala terčem kritiky kvůli zprávám o porušování lidských práv ujgurské menšiny v tomto regionu.
9. GfK: Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se výrazně zhoršila. Ukázal to průzkum, který ve středu zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na prosinec klesl na -23,3 bodu, a nachází se tak zhruba na stejné hodnotě jako loni v prosinci. Analytici v anketě agentury Reuters ovšem očekávali méně výrazný pokles na -18,6 bodu.
10. Švýcarský soud zprostil Credit Suisse viny v kauze praní špinavých peněz
Odvolací senát Spolkového trestního soudu ve Švýcarsku zprostil banku Credit Suisse viny v tom, že nezabránila praní špinavých peněz v případu bulharského gangu obchodujícího s kokainem. Trestní senát tohoto soudu banku a její zaměstnankyni v roce 2022 shledal vinnou. Proti rozsudku se odvolali dědicové zaměstnankyně, která v roce 2023 zemřela, a UBS, která banku Credit Suisse mezitím převzala. Odvolací komora v prohlášení uvedla, že není možné zkoumat údajné porušení zákona, aniž by byla porušena presumpce neviny zemřelého.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Írán zavede vlastní digitální měnu, řekl guvernér centrální banky
Írán se chystá v nejbližší době zavést vlastní digitální měnu. Projekt digitálního rijálu je širší snahou modernizovat íránský bankovní systém, který čelí západním sankcím, a zlepšit mezinárodní spolupráci ve finančním sektoru. Uvedla to íránská polooficiální tisková agentura Tasnim. Guvernér centrální banky Mohammad Rezá Farzín o plánech tento týden informoval na výroční konferenci o moderním bankovnictví a platebních systémech.