US MARKETZavírá za: 1 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se vyvíjí český HDP nebo evropská inflace a jak se rozšiřuje akciový Atlantik? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, Dow a S&P 500 zaznamenaly nové rekordy

Americké akcie ve zkrácené páteční seanci i za celý týden posílily, indexy Dow a S&P 500 zaznamenaly nové historické rekordní hodnoty. K růstu indexu S&P 500 přispěly zejména technologické tituly, zvýšení indexu Dow pak podpořily především společnosti z průmyslového a finančního sektoru. Investoři zaměřili pozornost také na maloobchodní segment v souvislosti se zahájením předvánoční nákupní sezóny. Americký dolar v pátek ztratil na hodnotě. Index Dow v pátek posílil o 0,42 % na 44 910,65 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,56 % na 6 032,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,83 % na 19 218,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,81 % na 13,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA korigoval o šest bazických bodů na 4,18 %. Cena ropy se v pátek snížila o půl procenta, zlato si připsalo necelé procento. Bitcoin v závěru pracovního týdne posiloval téměř o 2 % a obchodoval se za zhruba 97 300 USD. Index Dow za celý týden přidal 1,39 %, čímž za listopad získal celkem 7,54 %. Index S&P 500 zakončil týden v zisku 1,06 %, za celý listopad pak stoupl o 5,73 %. Nasdaq Composite se během uplynulého týdne zvýšil o 1,13 % a uzavřel předposlední měsíc roku se ziskem 6,21 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je dále v neprobádaném území, přidal procento a stoupl na rekord

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 je dále v neprobádaném území, přidal procento a stoupl na rekord

Technologický zázrak na americkém akciovém trhu může snadno ztratit lesk, varuje Bank of America

Technologický zázrak na americkém akciovém trhu může snadno ztratit lesk, varuje Bank of America

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu se hlavní indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v závěru týdne skončilo v zelených číslech. Růst táhla frankfurtská burza, naopak jen kosmeticky posílil londýnský trh. V týdenním horizontu rovněž převažoval růst, pařížská burza ale šla proti proudu. Investoři nadále sledují dění na Ukrajině a nově se do centra pozornosti dostává také Francie kvůli problémům stran rozpočtu na příští rok. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,58 % na 510,25 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 8 287,30 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,03 % na 19 626,45 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,78 % na 7 235,11 bodu. Za týden STOXX Europe 600 přidal 0,35 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,31 % a DAX zpevnil o 1,57 %, CAC 40 však klesl o 0,27 %.

Evropská unie je zahleděná do sebe, říká šéf české výroby Toyoty Robert Kiml

Evropská unie je zahleděná do sebe, říká šéf české výroby Toyoty Robert Kiml

Impulz pro obranný průmysl zemí NATO. Trump v čele USA může podpořit i vaše portfolio

Impulz pro obranný průmysl zemí NATO. Trump v čele USA může podpořit i vaše portfolio

3. Pražská burza v pátek třetí den v řadě ztrácela, index PX klesl i za celý týden

Pražská burza potřetí po sobě klesla, index PX se v pátek snížil o 0,33 % na 1 682,18 bodu. Ztrácely akcie energetické společnosti ČEZ i bank, posílily naopak cenné papíry pojišťovny VIG. Za celý týden pražská burza po sedmi růstech v řadě oslabila, index PX klesl o 0,9 %.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

Inflace jako kosa na úspory. Řešením jsou investice

Inflace jako kosa na úspory. Řešením jsou investice

4. Očekávané události

Začátek týdne bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, zaujmou ale také italský HDP, míra nezaměstnanosti v eurozóně, registrace nových motorových vozidel v některých evropských zemích nebo veřejné vystoupení prezidentky ECB Christine Lagardeové. Řešit se bude také stávka v německých továrnách Volkswagenu. V USA budou vedle PMI sledované stavební výdaje. V 10 hodin se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání Štěpána Hájka z J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v eurozóně v listopadu podle předběžných dat vzrostla na 2,3 %

Meziroční míra spotřebitelské inflace v eurozóně v listopadu stoupla na 2,3 % z říjnových 2 %. Nárůst na konci roku byl v souladu s očekáváním  a byl zejména výsledkem vlivu srovnávací základny, protože loňské prudké poklesy cen energií již nejsou do meziročního srovnání zahrnuty. Vyplývá to z předběžných odhadů statistického úřadu Eurostat.

6. Česká ekonomika v třetím čtvrtletí i podle zpřesněných dat meziročně vzrostla o 1,3 %, za celý rok podle analytiků zpevní o procento

Česká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,3 %. Oznámil to v pátek Český statistický úřad ve zpřesněném odhadu, kterým potvrdil svůj předběžný odhad z konce října. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna tvorby hrubého kapitálu. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt stoupl o 0,4 %. V tomto případě ČSÚ dřívější predikci vylepšil o 0,1 procentního bodu.

7. Z čela koncernu Stellantis za poklesu tržeb odchází ředitel Carlos Tavares

Mezinárodní automobilový koncern Stellantis mění výkonného ředitele, zatímco se potýká s poklesem prodejů zejména ve Spojených státech. Z funkce po několika letech odstoupil Carlos Tavares, oznámila společnost, která vlastní značky Peugeot, Citroën, Fiat, Chrysler nebo Jeep. Dodala, že jmenování nového šéfa chce dokončit do několika měsíců.

8. NKÚ: Schodek letošního rozpočtu neodpovídá příznivější ekonomické situaci

Původní schválený schodek státního rozpočtu na letošní rok ve výši 252 miliard korun byl sice meziročně o 43 miliard nižší, přesto neodpovídá příznivější ekonomické situaci. Letošní rozpočet nezatěžuje inflační nebo energetická krize, ale jeho strukturu stále více zatěžují rostoucí povinné výdaje. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o pololetním plnění letošního rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) loni při představování letošního rozpočtu poukazoval na to, že schodek klesá a že vláda rozpočet považuje za realistický a vyvážený. Jak hluboké rozpočtové schodky řešit? Pouze oživení růstu české ekonomiky mezery ve veřejných rozpočtech nezaplní, nutné jsou radikální strukturální reformy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) Helena Horská.

9. Růst indické ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 5,4 %, je nejslabší za sedm čtvrtletí

Hrubý domácí produkt Indie v třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,4 %, růst tak zpomalil z 6,7 % v druhém čtvrtletí. V pátek o tom informovalo indické ministerstvo statistiky. Tempo růstu je nejnižší za sedm čtvrtletí. Výrazně zaostává za odhady analytiků i za stejným obdobím loňského roku. Tehdy indická ekonomika vykázala meziroční růst o 8,1 %.

10. Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu zůstala na 6,1 %, poptávka po pracovních místech dále klesá

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v Německu se v listopadu v souladu s očekáváním udržela na 6,1 %, zůstává ale na nejvyšší úrovni od února 2021. Počet nezaměstnaných lidí se zvýšil o 7 tisíc na 2,86 milionu, což je výrazně pod předpokládaným nárůstem o 20 tisíc. Vyplývá to z předběžné zprávy Spolkového úřadu práce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Akciový Atlantik je stále širší

Americký akciový index S&P 500 se ze dna po velké finanční krizi odrazil 9. března 2009. Za patnáct a tři čtvrtě roku se vyhoupl na devítinásobek, zatímco jeho panevropský protějšek STOXX Europe 600 není ani na čtyřnásobku. Americké akcie jsou drahé, zatímco ty evropské relativně levné. Zatím ale americký býk vládne vyspělému akciovému světu.

S&P 500 a STOXX Europe 600 od března 2009
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika