Co musíte ráno vědět (20. prosince)

Jak zakončily čtvrteční obchodování akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, jakým výsledkem skončilo poslední letošní měnověpolitické jednání ČNB a proč Salvador zařazuje zpátečku s bitcoinem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po prudkém středečním propadu uzavřely téměř beze změn
Akcie ve Spojených státech uzavřely po prudkém středečním propadu ve čtvrtek bez výraznějších změn. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow přidal 0,04 % a zakončil obchodování na 42 342,24 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,09 % na 5 867,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,10 % na 19 372,77 bodu. Index volatility VIX spadl o 12,78 % na 24,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 4,566 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, hlavní indexy odepsaly přes procento
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo výrazně v červených číslech, šlo o nejhorší seanci od 12. listopadu. Pod nulou uzavřely všechny hlavní sektory. Investoři reagovali na středeční výsledek zasedání americké centrální banky, kdy sice došlo k dalšímu snížení úrokových sazeb, avšak podle nové projekce Fedu budou v příštím roce sazby v USA klesat jen velmi pozvolna. Ve čtvrtek v Evropě o nastavení měnové politiky jednaly centrální banky Česka a Spojeného království. Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 1,51 % na 506,66 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,14 % na 8 105,32 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,35 % na 19 969,86 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 1,22 % na 7 294,37 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, dařilo se předním titulům s výjimkou Erste
Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, index PX stoupl o 0,46 % na 1 762,33 bodu a znovu vylepšil své maximum od ledna 2008. Dařilo se všem velkým emisím kromě Erste Group Bank, z menších si například Kofola ČeskoSlovensko připsala procento a půl.
4. Očekávané události
V noci na pátek Japonsko zveřejní inflační data a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit německé výrobní inflaci a britským maloobchodním tržbám. Ve Spojených státech se pak odpoledne investoři zaměří na statistiku osobních příjmů a výdajů nebo na finální prosincový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a Evropská komise ještě přidá index spotřebitelské důvěry za eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB přerušila uvolňování měnové politiky, základní sazbu potvrdila na 4 %
Česká národní banka na prosincovém měnověpolitickém jednání přerušila cyklus snižování úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu měnová autorita potvrdila na 4,00 %. Příští zasedání podle guvernéra Aleše Michla zůstávají otevřená, analytici předpokládají, že se příští rok ČNB vrátí k uvolňování měnové politiky.
6. Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí podle finálních dat překvapivě zrychlil na 3,1 %
Americká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 3,1 % po 3% růstu v druhém čtvrtletí. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Revize dat je překvapivá, většina ekonomů se domnívala, že statistici potvrdí pokles tempa růstu hrubého domácího produktu na 2,8 %.
7. Německá ekonomika už nepociťuje tak velký nedostatek zaměstnanců, ukázal průzkum
V Německu je teď méně firem než loni, které mají problém obsadit volná pracovní místa kvůli nedostatku zaměstnanců. Ukázal to průzkum, o jehož výsledcích ve čtvrtek informovala Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Jinak celkem odolný trh práce začíná pociťovat dopady hospodářského útlumu.
8. Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, základní sazba zůstává na 4,75 %
Britská centrální banka na prosincovém měnověpolitickém jednání potvrdila nastavení úrokových sazeb, hlavní zůstává na 4,75 %. Pro zachování sazby hlasovalo šest členů měnového výboru, tři zvedli ruku pro redukci sazeb. Čekalo se, že sazby beze změny podpoří osm členů výboru, zatímco jeden bude pro jejich snížení. Guvernér centrální banky Andrew Bailey uvedl, že je zapotřebí pokračovat v opatrném přístupu k uvolňování měnové politiky. "Vzhledem ke zvýšené nejistotě v ekonomice se nemůžeme závazně vyjádřit k tomu, kdy a v jakém rozsahu budeme sazby v příštím roce snižovat," dodal.
9. GfK: Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila
Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zlepšila. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na leden vzrostl na -21,3 bodu z mírně revidovaných -23,1 bodu v prosinci, což byla nejnižší úroveň od května. Analytici očekávali mírnější zlepšení, a to na -22,5 bodu.
10. Ruská ekonomika je v pořádku, ujišťoval Putin na výroční tiskové konferenci
Ruská ekonomika zůstává stabilní bez ohledu na vnější tlaky, hospodářský růst může letos dosáhnout 3,9 až 4 % a za dva roky 8 %, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. V úvodu svého čtvrtečního vystoupení před novináři, přenášeném v přímém přenosu ruskými televizemi, Putin připustil vysokou inflaci blížící se 10 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Salvador kvůli dohodě s MMF omezí používání bitcoinu jako oficiální měny
Salvador, který v roce 2021 zavedl bitcoin jako oficiální měnu, omezí jeho používání. Závazek je součástí dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na poskytnutí půjčky 1,4 miliardy dolarů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Krok salvadorských úřadů by měl podle MMF snížit rizika související s používáním bitcoinu.
Velkým podporovatelem bitcoinu je salvadorský prezident Nayib Bukele, který nechal tuto kryptoměnu v zemi zavést jako oficiální platidlo. Bitcoin je tak v této středoamerické zemi oficiální měnou společně s americkým dolarem.
Subjekty v soukromém sektoru budou podle dohody s MMF přijímat bitcoiny, jen pokud budou chtít. Používání bitcoinů omezí i veřejný sektor. Například platba daní bude možná jen v amerických dolarech. Měnový fond zdůvodňuje toto omezení snahou snížit rizika spojená s používání bitcoinu, jehož tržní cena výrazně kolísá.