Co musíte ráno vědět (20. února)

Jak zakončily středeční seanci akcie v Evropě a na Wall Street, co dalšího chystá Donald Trump v oblasti cel a jak Aleš Michl obhajuje svůj zájem o bitcoin? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu mírně posílily, index S&P 500 navýšil rekord. Zápis z jednání FOMC potvrdil obavy z dopadů obchodní a fiskální politiky
Americké akciové indexy mírně vzrostly a S&P 500 dosáhl dalšího rekordu. Investoři hodnotili opatrný přístup Fedu k dalším změnám sazeb a také další z vyjádření Donalda Trumpa ohledně plánovaných cel. Index Dow vzrostl o 0,16 % na 44 627,59 bodu, širší S&P 500 přidal 0,24 % na 6 144,15 bodu a technologický Nasdaq Composite si připsal 0,07 % a uzavřel na 20 056,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,52 % na 15,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil den prakticky beze změny na 4,535 %. Dolarový index na konci dne přidával asi 0,1 % na 107,17 bodu, ceny ropy klesly (Brent -2,5 %, WTI -0,4 %), zlato zakončilo na červené nule a stříbro odepsalo asi 0,6 %. Bitcoin se před půlnocí SEČ obchodoval za zhruba 96 530 USD (+1,3 %).
2. Evropské akcie ve středu oslabily, nejvýrazněji klesla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, nejvýraznější pokles zaznamenala frankfurtská burza. Investoři vyhodnocovali řadu firemních výsledků a vyšší než očekávanou britskou inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,91 % na 552,10 bodu, britský FTSE 100 odepsal o 0,62 % na 8 712,53 bodu, německý DAX se propadl o 1,80 % na 22 433,63 bodu a francouzský CAC 40 zakončil den se ztrátou 1,17 % na 8 110,54 bodu.
3. Pražská burza ve středu odolala evropským akciovým výprodejům, index PX mírně posílil
Pražská burza ve středu odolala negativnímu sentimentu, který ovládl západoevropské akciové trhy. Index PX si připsal zisk 0,09 % a uzavřel na 2 005 bodech. Nejvíce se dařilo akciím Doosan Škoda Power, které dosáhly nového maxima od IPO, zatímco Erste Group Bank a MONETA Money Bank zaznamenaly pokles.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek vyjde zpráva o australské nezaměstnanosti a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci, německé výrobní inflaci a datům o stavební výrobě za eurozónu. Ve Spojených státech se investoři zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo na index průmyslové aktivity filadelfského Fedu s Evropská komise ještě odpoledne doplní index spotřebitelské důvěry za eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump plánuje zavést 25% cla na automobily, farmaka a polovodiče
Americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit cla ve výši přibližně 25 % na dovoz automobilů, polovodičů a farmaceutických výrobků. Krok je součástí jeho snahy restrukturalizovat globální obchod.
6. UnitedHealthcare nabízí zaměstnancům odstupné, hrozí i propouštění
UnitedHealthcare, největší soukromá zdravotní pojišťovna v USA, nabídla zaměstnancům mezi benefity možnost dobrovolného odstupného, pokud se rozhodnou odejít do 3. března. Pokud společnost nedosáhne stanoveného počtu odchodů, přistoupí k nucenému propouštění. Tato opatření přicházejí po náročném roce, který zahrnoval kybernetický útok na dceřinou společnost Change Healthcare a rostoucí náklady na zdravotní péči pro pojištěnce v programu Medicare Advantage.
7. Apple představil iPhone 16e, nový dostupný model s AI
Apple ve středu uvedl na trh iPhone 16e, nový cenově dostupný model, který nahrazuje řadu SE a přináší výkonný čip A18 s podporou Apple Intelligence. S cenou 599 dolarů cílí na uživatele v cenově citlivých regionech, jako jsou Evropa a Čína, a má ambici konkurovat Android telefonům od Samsungu či Huaweie.
8. Průměrná cena bytů v Česku za metr čtvereční v závěru loňského roku vzrostla o necelých 6 %, přestože ve většině krajů byty zlevňovaly
Trend růstu ceny bytů za metr čtvereční pokračoval v České republice i v posledním čtvrtletí loňského roku. Průměrná cena vzrostla o 5,8 % na 110 100 Kč za metr čtvereční, ačkoli ceny prodaných nemovitostí ve většině českých krajů v pozorovaném období klesaly. Vyplývá to z dat žebříčku Deloitte Real Index, který pravidelně vydává poradenská společnost Deloitte.
9. Muskova platforma X jedná o novém financování při valuaci 44 miliard dolarů
Sociální síť X, dříve známá jako Twitter, údajně jedná s investory o získání nového kapitálu při ocenění 44 miliard dolarů. Stejnou částku za ni v roce 2022 zaplatil Elon Musk, avšak někteří investoři, včetně Fidelity Investments, od té doby výrazně snížili hodnotu svých podílů kvůli potížím platformy s udržením inzerentů.
10. Portu: DIP byl krok správným směrem. Za první rok získal o polovinu více klientů než penzijní spoření
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) překonal v prvním roce svého fungování očekávání, když dosáhl 116 tisíc založených účtů, což je o polovinu více než u doplňkového penzijního spoření ve stejném období. Klienti Portu v něm mají zainvestováno přes 2,4 miliardy korun. DIP se tak stává atraktivní alternativou k tradičnímu penzijnímu spoření nabízející větší flexibilitu, potenciálně vyšší výnosy a často i nižší poplatky.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Michl: Bitcoin bychom měli studovat, ne se ho bát
Guvernér České národní banky Aleš Michl vyzval k hlubšímu studiu bitcoinu s tím, že centrální banky by se této technologie neměly obávat. V příspěvku na síti X ve středu uvedl, že bitcoin by neměl být házen do jednoho pytle s ostatními kryptoměnami a že jeho analýza může být pro centrální banky přínosem.
Michlova slova přicházejí necelé tři týdny poté, co na konci ledna na jednání bankovní rady České národní banky představil návrh na vytvoření testovacího bitcoinového portfolia. Cílem tohoto kroku je podle něj získání praktických zkušeností s touto vysoce rizikovou alternativní třídou aktiv. Zároveň zdůraznil, že se jedná pouze o první fázi analýzy.