Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak zakončily středeční seanci akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, jak dramatická mají být připravovaná cla Bílého domu na dovoz z EU a jak (ne)dobře si vede meme coin Melanie Trumpové? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy se ve středu na směru neshodly, S&P 500 ukončil sérii čtyř poklesů
Americké akciové indexy se ve středu na směru neshodly. S&P 500 kosmeticky posílil, a ukončil tak sérii čtyř poklesů v řadě. Investoři vyhlíželi zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků výrobce čipů NVIDIA po konci středeční seance. Index Dow klesl o 0,43 % na 43 433,12 bodu, širší S&P 500 ale posílil o 0,01 % na 5 956,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,26 % na 19 075,26 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,70 % na 19,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 4,252 %.
2. Evropské akcie ve středu zpevnily, nejvýrazněji posílila frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, nejvýraznější růst zaznamenala frankfurtská burza. Investoři sledovali především vlnu zveřejňovaných firemních výsledků v regionu. V rámci makrodat se vyhodnocovala spotřebitelská důvěra v Německu a Francii. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,99 % na 559,67 bodu, britský FTSE 100 si připsal o 0,72 % na 8 731,46 bodu, německý DAX zpevnil o 1,71 % na 22 794,11 bodu a francouzský CAC 40 zakončil den se ziskem 1,15 % na 8 143,92 bodu.
3. Pražská burza ve středu posílila, dařilo se finančním titulům
Pražská burza pokračovala ve středu v růstovém trendu, index PX posílil o 0,96 % na 2 009,03 bodu. Největší zásluhu na tomto výsledku měly finanční tituly a akcie Doosan Škoda Power, jež opět stanovily nové historické maximum.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne vyjde švýcarský HDP a Evropská komise odtajní sérii indexů důvěry v ekonomiku eurozóny. Ve Spojených státech si odpoledne o pozornost řeknou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpřesněná zpráva o vývoji HDP v posledním loňském čtvrtletí, údaje o rozjednaných prodejích rezidenčních nemovitostí či index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z EU, konkrétní termín zatím nesdělil
Americký prezident Donald Trump během středečního jednání svého kabinetu v Bílém domě prohlásil, že se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z Evropské unie. Konkrétní termín neuvedl, řekl ale, že se tak stane brzy. Současně řekl, že cla na dovoz z Kanady a Mexika, jež měla podle původního plánu platit od března, naběhnou 2. dubna. Trump prohlásil, že evropský blok byl vytvořen, aby "oje*al Spojené státy", a zopakoval, že je nespravedlivé, že evropské země do USA dohromady vyvážejí více zboží, než kolik proudí opačným směrem. K parametrům cel Trump řekl, že by měla platit "obecně", posléze ale konkrétně jmenoval "dovoz automobilů a další".
6. NVIDIA znovu překonala očekávání analytiků. Tržby jí v uplynulém čtvrtletí vyskočily o 78 %, tempo jejich růstu ale dále zpomaluje
Americký výrobce polovodičových součástek, které se používají v datacentrech pro technologii umělé inteligence, po konci středečního obchodování na Wall Street představil hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Čísla překonala očekávání analytiků. Tržby firmě vyskočily o 78 % na 39,33 miliardy dolarů, čekal se výsledek 38,05 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,89 USD, analytici vyhlíželi 0,84 USD, před rokem byl 0,49 USD. Společnost investory potěšila také výhledem pro aktuální kvartál.
7. ČEZ vyhrál arbitráž proti Gazpromu, ruská společnost má české skupině zaplatit přes miliardu korun
Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) vyhověl žalobě energetické společnosti ČEZ, která se v mezinárodním rozhodčím řízení domáhala, aby jí ruská plynárenská společnost Gazprom nahradila škodu převyšující miliardu korun. Škoda vznikla tím, že Gazprom během roku 2022 významně krátil dodávky zemního plynu, který si od něj ČEZ objednal ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, a ČEZ tento výpadek musel pokrýt plynem nakoupeným za tehdejší vysoké ceny.
8. Ukrajina a USA se dohodly na těžbě vzácných nerostů
Ukrajina a Spojené státy dosáhly dohody o společném rozvoji ukrajinských nalezišť vzácných nerostů. Součástí dohody je i odstoupení USA od požadavku na podíl ve výši 500 miliard dolarů z potenciálních příjmů. Očekává se, že spolupráce zahrne i těžbu ropy a plynu, čímž se posílí energetická bezpečnost obou zemí.
9. BP sníží investice do obnovitelných zdrojů a zvýší produkci ropy a plynu
Britská energetická společnost BP plánuje výrazně omezit investice do obnovitelných zdrojů energie a zaměřit se na zvýšení produkce ropy a zemního plynu. Společnost tím reaguje na tlak investorů, kteří nejsou spokojeni s nižšími zisky a výkonností akcií ve srovnání s konkurenty.
10. ČEZ chystá modernizaci vodních elektráren Kořensko a Lipno II
Největší modernizací za celou historii svého provozu projdou v následujících dvou letech malé vodní elektrárny Vltavské kaskády Lipno II a Kořensko. Akci s náklady přes 200 milionů korun odstartoval ČEZ vypsáním výběrových řízení na dodavatele, která právě finišují. Díky výměně turbín, generátorů a řídicích systémů bude provoz obou bezemisních zdrojů bezpečnější, ekologičtější a efektivnější. Investice je částečně financována díky dotacím z Operačního programu TAK (Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost).
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Official Melania Meme v rozkladu
Když byla v druhé polovině ledna na trh kryptoměn uvedena mince Official Melania Meme, všimla si toho velká část světových médií. Stránky tohoto meme coinu ale už tehdy upozorňovaly, že "kryptoměna by neměla být považována za investiční příležitost". Začátek vypadal relativně slibně, hodnota kryptoměny postavené na blockchainu solana dosáhla téměř dvou miliard dolarů. Následoval ale už jen sestup, do dnešního dne se hodnota kryptoměny smrskla o 93 %.