Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jaké parametry mají oznámená Trumpova reciproční cla a jak na věc nahlíží prostý americký lid? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu opět dokázaly napravit úvodní ztráty, trh čekal na oznámení nových cel
Americké akciové indexy ve středu po další volatilní seanci nakonec zpevnily. Wall Street se připravovala na očekávané zavedení recipročních cel na dovozy do USA. Index Dow přidal 0,56 %) na 42 225,32 bodu, širší S&P 500 navzdory intradennímu poklesu o více než procento nakonec zpevnil o 0,67 % na 5 670,97 bodu, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,87 % na 17 601,05 bodu a index akcií malých firem Russell 2000 se zvýšil o 1,65 % na 2 045,36 %. Index volatility VIX klesl o 1,19 % na 21,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 4,127 %. Ceny ropy klesly o necelé procento, zlato a stříbro zdražily o zhruba půl procenta, dolarový index na konci dne klesal o 0,43 % na 103,807 bodu a bitcoin odepisoval necelé procento na asi 84 560 USD. Ve středečním after-marketu futures na americké akciové indexy výrazně zlevňovaly, pro index S&P 500 indikovaly hodnoty okolo 5 580 bodů.
2. Evropské akcie ve středu oslabily, proti proudu šly odvětví maloobchodu a utility
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, z hlavních burz nejvíce poklesla frankfurtská. Většina sektorů zaznamenala ztrátu, mírné zisky si připsaly pouze akcie z odvětví maloobchodu a veřejných služeb. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,50 % na 536,92 bodu, britský FTSE 100 korigoval o 0,30 % a uzavřel na 8 608,48 bodu, německý DAX odevzdal 0,66 % na 22 390,84 bodu a francouzský CAC 40 zakončil den se ztrátou 0,22 % na 7 858,83 bodu.
3. Pražská burza ve středu ztrácela kvůli obavám z globální obchodní války
Index PX pražské burzy ve středu klesl o 0,58 % na 2 102,97 bodu pod tlakem negativního globálního sentimentu a nejistoty kolem nových cel. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie ČEZ, které odepsaly 0,61 % a uzavřely na 1 150 korunách při denním objemu obchodů 274 milionů korun.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve světě dnem finálních březnových indexů nákupních manažerů ve službách. V noci navíc Austrálie přidá obchodní bilanci, dopoledne Švýcarsko spotřebitelskou inflaci a Eurostat za eurozónu výrobní inflaci a odpoledne Spojené státy obchodní bilanci a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Donald Trump podepsal exekutivní příkaz zavádějící reciproční cla. Dáváme ostatním státům stále velkou slevu, uvedl k novým tarifům
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz zavádějící takzvaná reciproční cla na dovoz z různých zemí. Krok má za cíl vyrovnat obchodní podmínky tím, že USA uvalí cla odpovídající těm, která dané země uplatňují na americké zboží. Trump prohlásil, že krok je "historický" a představuje "osvobození" amerického průmyslu.
6. Konec krátké a silné love story? Trump prý naznačil, že Musk brzy skončí v čele DOGE
Americký prezident Donald Trump sdělil členům vlády a svým blízkým spolupracovníkům, že Elon Musk brzy opustí funkci v administrativě a vrátí se ke svému podnikání. Přestože Trump oceňuje Muskovo působení v čele skupiny pro snižování vládních výdajů (DOGE), oba se podle serveru Politico v posledních dnech shodli, že Musk do budoucna zaujme spíše podpůrnou roli, možná poradce. Bílý dům ani Musk se ke zprávě zatím nevyjádřili. Podle zdrojů Politico začíná být Muskova nepředvídatelnost v Trumpově okolí vnímána jako politické riziko. To se ukázalo například v úterý, kdy kandidát do wisconsinského nejvyššího soudu, kterého Musk otevřeně podporoval, utrpěl porážku. Přečtěte si naši glosu o možných změnách ve vztahu Donalda Trumpa a Elona Muska.
7. Amazon podal nabídku na koupi TikToku těsně před termínem zákazu
Podle deníku The New York Times podal Amazon na poslední chvíli nabídku na odkoupení celé aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance. Nabídka přichází jen pár dní před 5. dubnem, dokdy TikTok musí najít nečínského kupce, jinak bude v USA zakázán.
8. V USA v březnu podle ADP v soukromém sektoru vzniklo 155 tisíc pracovních míst
Americké firmy v březnu nabídly 155 tisíc nových pracovních míst, což je výrazný nárůst oproti revidovaným 84 tisícům v únoru a lepší výsledek než prognóza Dow Jones. Ta počítala se 120 tisíci. Rostly i mzdy. O 4,6 % u zaměstnanců, kteří zůstali na svých pozicích, a o 6,5 % u těch, kteří práci změnili. Vyplývá to z informací společnosti ADP, která zpracovává mzdy.
9. V Norsku sílí tlak na úpravu omezení pro státní investiční fond ohledně zbrojařů
Podle norské opoziční Konzervativní strany nastal čas na revizi omezení pro norský státní investiční fond ohledně zbrojního odvětví. Vládní investiční fond, největší svého druhu na světě, má od začátku tisíciletí zákaz investovat do společností dodávajících klíčové součástky pro jaderné zbraně. K revizi pravidel vyzývá i Pokroková strana.
10. Šéf BlackRocku Larry Fink: Investoři by měli zvážit přesun k portfoliu 50/30/20
Larry Fink, generální ředitel společnosti BlackRock, doporučuje investorům zařadit do svých portfolií alternativní aktiva, jako jsou nemovitosti, private equity, hedgeové fondy nebo soukromý dluh. Zdůrazňuje však, že klíčové je správné načasování těchto investic.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jedna věc, dva pohledy
Donald Trump má jasno. Reciproční cla ukončí sprosté okrádání Spojených států a jsou cestou k americké prosperitě. Podpoří rozvoj amerického průmyslu a přispějí k tvorbě pracovních míst. V celé populaci ale tento jeho pohled sdílí jen malé množství lidí. Většina je přesvědčená, že cla nejsou dobrá cesta a že jejich dopad na životy průměrných Američanů bude negativní.