US MARKETOtevírá za: 15 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co musíte ráno vědět (7. dubna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaká byla v březnu nezaměstnanost ve Spojených státech a o kolik letos i "díky" Donaldu Trumpovi zchudl nejbohatší člověk planety Elon Musk? To vše musíte ráno vědět.

1. Do indexu Nasdaq Composite zaryli drápy medvědi, v pátek hlavní benchmarky odevzdaly 5 až 6 %

Trumpova dovozní cla dále drtí americký akciový trh. V pátek tři hlavní indexy odepsaly pět až šest procent. Za týden Nasdaq Composite klesl o více než 10 % a na maximum z poloviny loňského prosince už ztrácí přes 20 %, takže vstoupil do medvědího trendu. Další stratégové z Wall Street v pátek snížili letošní cíle pro index S&P 500, naposledy ti z Wells Fargo a RBC. Za poslední dva dny se kapitalizace amerického akciového trhu smrskla o 6,6 bilionu dolarů, což je za dva dny nejvíce v historii. Index Dow v pátek spadl o 5,50 % na 38 314,86 bodu, širší S&P 500 odepsal 5,97 % na 5 074,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 5,82 % na 15 587,79 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 50,93 % na 45,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi pět a půl bazického bodu na 4,002 %. Za týden index Dow klesl o 7,86 %, S&P 500 odepsal 9,08 % a Nasdaq Composite přišel o 10,02 %. Na rekordní zavírací maximum už Dow ztrácí skoro 15 %, S&P 500 přes 17 % a Nasdaq Composite více než 22 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie krvácejí

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie krvácejí

2. Pátek byl na evropských burzách dramatický, hlavní indexy odepsaly kolem pěti procent

Evropské akcie na závěr týdne prudce oslabily. Na trzích byl nadále přetlak prodejních příkazů kvůli americkým clům a obavám z jejich dopadů na ekonomiku. Peking navíc oznámil, že dovoz z USA zatíží stejným clem, jaké Donald Trump uvalil na čínský import. Index STOXX Europe 600 spadl o více než pět procent, na poslední maximum ze začátku března ztrácí přes 10 %, a vstoupil tak do korekce. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek spadl o 5,12 % na 496,33 bodu, britský FTSE 100 odepsal 4,95 % na 8 054,98 bodu, německý DAX přišel také o 4,95 % a uzavřel na 20 641,72 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 4,26 % a skončil na 7 274,95 bodu. Za celý týden index STOXX Europe 600 klesl o 8,44 %, FTSE 100 odepsal 6,97 % a DAX a CAC 40 odevzdaly shodně 8,10 %.

Výhled Erste na druhý kvartál 2025: Ekonomika, měny, akcie a dluhopisy

Výhled Erste na druhý kvartál 2025: Ekonomika, měny, akcie a dluhopisy

3. Pražská burza v pátek zažila volný pád, akcie Erste se zřítily o 8 %

Celosvětové obavy investorů z dopadů amerických cel v pátek podle vývoje na akciových trzích ještě zesílily, což se projevilo i na pražské burze. Čína totiž oznámila, že od 10. dubna zavede dodatečné 34% clo na veškerý dovoz z USA. Index PX se propadl o 5,32 % na 1 951,67 bodu, přičemž ještě před týdnem se pohyboval na historických maximech kolem 2 145 bodů. Silným výprodejům čelily prakticky všechny hlavní tituly, nejvýraznější ztrátu zaznamenaly akcie Erste. Objem obchodů byl neobvykle vysoký, přesáhl 2,2 miliardy korun. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX spadly o 7,91 %. To je nejvýraznější pokles od vypuknutí pandemie covidu-19 v roce 2020. Propadly se akcie bankovní skupiny Erste (-12,25 %), nejmírnější ztrátu zaznamenaly cenné papíry skupiny ČEZ (-1,86 %).

Strach z cel není investiční strategie

Strach z cel není investiční strategie

4. Očekávané události

Pondělní dopoledne nabídne německou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci nebo index cen britských rezidenčních nemovitostí od banky Halifax, index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix a maloobchodní tržby za eurozónu. V Česku v úvodu týdne vyjdou zprávy o průmyslové a stavební výrobě, obchodní bilanci a devizových rezervách ČNB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Je to šok. Trhy si započítávají prémii za hloupost kroků Donalda Trumpa, říká Ján Hájek z Top Stocks

Je to šok. Trhy si započítávají prémii za hloupost kroků Donalda Trumpa, říká Ján Hájek z Top Stocks

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. USA začaly vybírat 10% clo u dovozu ze všech zemí, Čína uvalila na americký import clo 34 %

V sobotu 5. dubna Spojené státy začaly vybírat 10% dovozní clo u zboží mířícího do země ze všech států světa. To ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší. V případě importu ze zemí Evropské unie dosahují 20 %. Čínské ministerstvo financí mezitím v pátek oznámilo, že od 10. dubna zavede dodatečné clo ve výši 34 % na veškerý dovoz ze Spojených států. Jedná se o odvetné opatření v reakci na Trumpovy tarify.

6. Nezaměstnanost v USA mírně vzrostla, zpomalil růst mezd

Podíl lidí bez práce ve Spojených státech v březnu stoupl o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Čekala se stagnace míry nezaměstnanosti. Tvorba pracovních míst ale nabrala na síle, celkově mimo zemědělství přibylo 228 tisíc pozic po únorových revidovaných 117 tisících. Meziroční růst mezd zpomalil na 3,8 %.

7. Výrobce mobiliáře mmcité reaguje na cla, hledá subdodavatele a zvažuje úpravu výroby

Tuzemský výrobce městského mobiliáře mmcité bude po zavedení amerických cel hledat optimální poměr mezi výrobou v Evropě a v Brazílii. Firma zároveň hledá subdodavatele pro kovové komponenty přímo na americkém trhu. Výkonná ředitelka pro USA Jana Tyrer potvrdila, že zavedení cla se minimálně v nejbližších měsících dotkne marží, když u uzavřených zakázek již není možné upravovat cenovou strategii - v takových případech vstupuje clo do nákladů firmy.

8. ČNB nepovažuje proces snižování sazeb za ukončený

Bankovní rada České národní banky zatím nepovažuje cyklus snižování úrokových sazeb za uzavřený, zároveň ale upozorňuje na přetrvávající proinflační tlaky v tuzemsku a zvyšující se rizika ze zahraničí. Vyplývá to ze záznamu z minulého zasedání rady, který v pátek centrální banka zveřejnila. Rada tehdy rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 3,75 %, kde se nachází od začátku února.

9. Colt CZ Group očekává dopad amerických cel, výhled ale zatím drží

Společnost Colt CZ Group uvedla, že zavedení 20% cel na dovoz do USA bude mít reálný dopad na její finanční výsledky. Firma neočekává zásadní dopad na plánované tržby, ale předpokládá možný dopad na EBITDA. Výhled pro rok 2025 nicméně nebude revidovat, dokud nevyhodnotí možné scénáře. V krátkodobém horizontu může absorbovat dopad cel a zvýšit ceny vybraných produktů, v dlouhodobém horizontu může přesměrovat část vývozu na jiné trhy.

10. Tesla čelí dalším škrtům odhadů zisku kvůli "bezprecedentnímu poškození značky"

Tesla zaznamenala v prvním čtvrtletí výrazně slabší dodávky vozů, což podle JPMorgan potvrzuje vážné poškození značky kvůli kontroverzím kolem Elona Muska. Analytik Ryan Brinkman snížil odhad zisků na letošní rok a upozornil, že reakce spotřebitelů může být ještě silnější, než se původně očekávalo.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hodnota Muskova majetku se letos smrskla o 130 miliard dolarů, Buffett potvrzuje svou výjimečnost

Trumpova cla nenechávají chladnými ani ty nejbohatší, byť se někteří mohou tvářit, že je propady trhů netíží. Třeba hodnota majetku Elona Muska, jednoho z největších podporovatelů šéfa Bílého domu, letos spadla o 130 miliard dolarů. Druhou nejvýraznější "ztrátu" mezi nejmajetnějšími zaznamenal zakladatel Amazonu Jeff Bezos, proti Muskovi šlo nicméně jen o "zanedbatelných" 45 miliard dolarů. Musk i tak zůstává s velkým náskokem nejbohatším člověkem planety. Jedním z mála superboháčů, jejichž majetek letos nabyl na hodnotě, je legendární investor Warren Buffett.

Žebříček nejbohatších lidí světa, zdroj: Bloomberg

Žebříček nejbohatších lidí světa, zdroj: Bloomberg

Mimochodem, devět z deseti největších ztrát od začátku roku utrpěli boháči z technologického odvětví.

Bloomberg Billionaire Index - největší ztráty roku 2025

Bloomberg Billionaire Index - největší ztráty roku 2025, zdroj: Bloomberg

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa