Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaké výsledky za první čtvrtletí představila americká banka JPMorgan Chase a co všechno podle Trumpova poradce pro obchodní politiku Petera Navarra rozhodovalo při výpočtu recipročních cel USA? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, trh zažil jeden z největších výkyvů v historii
Americké akcie zakončily v pátek extrémně volatilní týden silným růstem podpořeným nadějí na obchodní dohodu mezi USA a Čínou. Zásadní obrat v náladě na trzích přišel po komentáři Bílého domu, že prezident Trump je optimistický ohledně vyřešení napětí. I přes páteční růst však přetrvává nejistota a trh zůstává pod tlakem celních opatření a ostrých výměn mezi Washingtonem a Pekingem. Index Dow v pátek posílil o 1,56 % na 40 212,71 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,81 % na 5 363,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 2,06 % na 16 724,46 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,76 % na 37,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 4,49 %. Navzdory bouřlivému vývoji zaznamenaly tři hlavní akciové indexy za týden silné zisky. S&P 500 si připsal 5,70 % (nejlepší týdenní výkon od listopadu 2023), Nasdaq Composite vzrostl o 7,29 % (nejlepší týden od listopadu 2022) a Dow posílil o 4,95 %.
2. Evropské akciové indexy se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu klesly
Také západoevropské akcie za sebou mají volatilní týden. Burzy rostly a klesaly v reakci na dění kolem amerických dovozních cel. Výrazně trhy ožily ve čtvrtek poté, co už ve středu večer Donald Trump oznámil pozastavení platnosti většiny dovozních cel na 90 dní. Týden byl v souhrnu pro všechny hlavní trhy i tak ztrátový, poklesy indexů ale už nebyly tak dramatické jako za předchozí týden. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,10 % na 486,80 bodu, německý DAX se snížil o 0,92 % na 20 374,10 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,30 % a skončil na 7 104,80 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,64 % na 7 964,18 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 přišel o 1,92 %, FTSE 100 klesl o 1,13 %, DAX odevzdal 1,30 % a CAC 40 se snížil o 2,34 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila, obchodování ale bylo relativně klidné
Index PX pražské burzy v pátek klesl o 0,81 % na 1 986,53 bodu. Obchodování ale bylo po dnech výrazně zvýšené volatility relativně klidné. Zobchodovány byly akcie za necelou miliardu korun. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 1,79 %, pomyslným vítězem byly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko (+4,27 %), naopak poraženým cenné papíry Photon Energy (-3,08 %).
4. Očekávané události
V noci na pondělí vyjdou čínská obchodní bilance a japonská průmyslová výroba a dopoledne Švýcarsko přidá výrobní inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Výsledky JPMorgan Chase překonaly odhady, banka však varovala před "značnou turbulencí" v americké ekonomice
Investiční banka JPMorgan Chase překonala očekávání analytiků za první čtvrtletí roku 2025. Zisk dosáhl 5,07 dolaru na akcii, zatímco trh čekal 4,61 dolaru. Výnosy činily 46,01 miliardy dolarů oproti očekávaným 44,11 miliardy. Generální ředitel Jamie Dimon ovšem varoval, že americkou ekonomiku čeká náročné období plné nejistoty.
6. Dobrá zpráva nejen pro Apple: Cla na dovoz do USA se nemají týkat telefonů, počítačů a čipů
Trumpova administrativa vyjmula chytré telefony, notebooky a další oblíbenou elektroniku z režimu takzvaných recipročních cel. Cílem je udržet nízké ceny zařízení, která se v USA obvykle nevyrábějí. Krok by měl pomoci velkým technologickým firmám jako Apple, Samsung nebo NVIDIA, které by se jinak potýkaly s výrazným zdražením dovozu.
7. Čína znovu vrátila úder Spojeným státům. Od soboty na americký dovoz uplatňuje clo 125 %, dál už reagovat nechce
Poté, co Donald Trump cla na čínský dovoz do USA vyšrouboval až na celkových 145 %, Peking v pátek přišel s dalším odvetným krokem - cla na americký dovoz s platností od soboty zvýšil z 84 % na 125 %. Čínské úřady uvedly, že při současné výši cel už pro americké zboží v Číně neexistuje trh. Proto podle nich na případné další navyšování amerických tarifů už nebude třeba reagovat.
8. Sreality.cz: Ceny starších bytů v Česku na začátku roku meziročně vzrostly skoro o pětinu
V prvním čtvrtletí roku 2025 byly nabídkové ceny bytů v České republice o 18 % vyšší než ve stejném období loni. A tempo zdražování se stále mírně zvyšuje. Vyplývá to z dat portálu Sreality.cz a Indexu Sreality.cz, který sleduje vývoj nabídkových cen středně velkých starších bytů v Česku.
9. Američtí výrobci čipů s produkcí v zahraničí uniknou čínským clům
Čínská asociace polovodičového průmyslu (CSIA) upřesnila, že čipy navržené v USA, ale vyráběné v zahraničí, nebudou zatíženy odvetnými cly na americký dovoz. Výjimka se týká například firem QUALCOMM nebo AMD, které vyrábějí u TSMC na Tchaj-wanu.
10. Globální dluhopisové fondy zaznamenaly největší odliv peněz za více než pět let
Investoři během týdne do 9. dubna vybrali z globálních dluhopisových fondů 25,71 miliardy dolarů, nejvíce od dubna 2020. Výprodeje zasáhly i americké státní dluhopisy kvůli obavám z recese, inflace a prohlubující se obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jak Američané počítali?
Po výsměchu od ekonomů na účet výpočtu výše cel přišel Trumpův poradce Peter Navarro s vysvětlením. USA podle něj do výpočtů zahrnuly různé netarifní překážky, jako jsou manipulace s měnou, DPH, krádeže duševního vlastnictví a další, které narušují spravedlivý mezinárodní obchod. To mělo podle Navarra vést ke ztrátě americké dominance ve prospěch Číny a k okrádání Američanů.