Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaké hospodářské výsledky zveřejnily MONETA Money Bank a Pilulka Lékárny a dosáhl už americký trh dna? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek i za celý týden posílily, dařilo se technologickým společnostem
Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily v čele s technologickými firmami. Podporovala je odeznívající nejistota ohledně obchodních vztahů USA s Čínou. Index S&P 500 uzavřel čtvrtý den v řadě v plusu. Investoři nyní vyhlížejí hospodářské výsledky velkých společností jako Apple, Microsoft nebo Amazon. Index Dow v pátek posílil o kosmetických 0,05 % na 40 113,50 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,74 % na 5 525,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,26 % na 17 382,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,16 % na 24,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 4,251 %. Za týden Dow přidal 2,48 %, S&P 500 se zvýšil o 4,59 % a Nasdaq Composite zpevnil o 6,73 %.

2. Evropské akciové indexy v pátek i za celý zkrácený týden stouply
Západoevropské akciové trhy zakončily pátek v zelených číslech a ziskový byl pro hlavní indexy i celý týden. Benchmark londýnské burzy v pátek posílil už podesáté v řadě, což je jeho nejdelší růstová série od roku 2019. V týdnu investoři vyhodnocovali řadu hospodářských výsledků firem a sledovali dění kolem americko-čínské obchodní války. V pátek panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,35 % na 520,45 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,09 % na 8 415,25 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,81 % na 22 242,45 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,45 % a den zakončil na 7 536,26 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 2,77 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,69 %, DAX zpevnil o 4,89 % a CAC 40 posílil o 3,44 %.
3. Pražská burza v pátek zpevnila, za týden index PX stoupl o procento a půl
Pražská burza zakončila zkrácený týden se ziskem, a navázala tak na předchozí dvě seance. Index PX stoupl o 0,33 % na 2 082,13 bodu. Napomohly tomu především akcie Monety Money Bank po raním zveřejnění příznivých hospodářských výsledků za první čtvrtletí. Naopak nadále ztrácely akcie ČEZ. Objem obchodů se stále drží na nadprůměrných úrovních, v pátek přesáhl 735 milionů Kč. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 1,58 %, nejvýrazněji posílily akcie Monety (+5,21 %), naopak nejhlubší pokles zaznamenaly cenné papíry ČEZ (-1,31 %).
4. Očekávané události
V pondělí dopoledne vyjde index cen britských rezidenčních nemovitostí od Nationwide a odpoledne Spojené státy přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MONETA Money Bank v prvním čtvrtletí vydělala 1,47 miliardy Kč. Věří české ekonomice, za celý rok čeká zisk minimálně 6 miliard
Hospodaření Monety Money Bank zůstává stabilní. Také v prvním čtvrtletí těžila ze silné poptávky po úvěrech, hodnota nových půjček se zvýšila o více než čtvrtinu na 16,4 miliardy korun. Banka si navíc udržuje i silnou kapitálovou a likviditní pozici. Letos plánuje MONETA zisk minimálně šest miliard korun, podpořit by hospodaření měl i solidní růst tuzemského HDP.
6. Apple kvůli clům plánuje přesunout montáž iPhonů pro USA z Číny do Indie
Apple hodlá do roku 2026 přesunout veškerou montáž iPhonů určených pro americký trh z Číny do Indie. Reaguje tak na vysoká cla prezidenta Trumpa, která ohrožují jeho čínské operace. V Indii má vznikat přes 60 milionů telefonů ročně.
7. Čína slibuje cílenou podporu podnikům zasaženým obchodní válkou s USA
V reakci na zvyšující se obchodní napětí se Spojenými státy oznámila Čína nová opatření na podporu firem. Podle prohlášení po zasedání politbyra v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem plánuje Peking cílenou finanční pomoc a úpravy úrokových sazeb a povinných rezerv bank.
8. Pilulka loni prodělala přes 126 milionů. Teď chce vsadit na dlouhověkost
Tržby společnosti Pilulka Lékárny loni spadly o 37 % na 1,34 miliardy korun a ztráta podle výroční zprávy dosáhla 126,38 milionu korun. V předchozím roce ale prodělala dokonce 175,88 milionu korun. Pokles tržeb byl podle společnosti ovlivněn nedostatkem provozního kapitálu a hotovosti potřebné k udržení obchodních vztahů s klíčovými dodavateli a částečně opuštěním zahraničních trhů (8,5 milionu Kč v roce 2024 proti 72,6 milionu Kč v roce 2023) v důsledku vynucených stabilizačních opatření. Pilulka zároveň zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která odhaluje její zamýšlenou budoucnost - odprodej většiny kamenných lékáren a zaměření se na téma dlouhověkosti.
9. Bank of America: Prodávejte americké akcie a dolar při každém růstu
Podle hlavního stratéga Bank of America Michaela Hartnetta by investoři měli využívat růsty cen amerických akcií a hodnoty dolaru k výprodejům. Upozorňuje, že chybějí podmínky pro trvalejší zisky. Trend oslabování dolaru i odlivu peněz z amerických aktiv bude podle něj pokračovat.
10. Zisk čínské automobilky BYD se v prvním čtvrtletí zdvojnásobil
Čínský výrobce elektromobilů BYD oznámil meziroční nárůst čistého zisku za první čtvrtletí o 100,4 % na 9,2 miliardy jüanů (1,26 miliardy dolarů). Tržby vzrostly o 36,4 % na 170,4 miliardy jüanů. Společnost upevňuje svou pozici na domácím trhu v segmentu elektromobilů prostřednictvím cenové války.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Dno už bylo?
Index S&P 500 je aktuálně zhruba 10 % pod maximem z 19. února. Nejníže se zatím podíval 8. dubna, tedy po 48 dnech, kdy byl 18 % pod maximem. Jestli to už bylo dno, bohužel nikdo s jistotou říct nemůže. Z historických dat ale víme, že v dobách propadů dosáhl index dna v průměru po 133 dnech od předchozího maxima. Příležitost k levnějším nákupům tedy ještě může přijít. Také nám ale statistiky říkají, že v průměru pak trvá méně než čtyři měsíce, než se trh zotaví.