Burzovní kalendář (27. 5. - 31. 5. 2019)
|

Burzovní kalendář (27. 5. - 31. 5. 2019)

Další hrozba vyostření americko-čínské obchodní války (bude se jí už spíše říkat studená technologická?), oznámená rezignace Theresy Mayové na post šéfky britské Konzervativní strany a volby do Evropského parlamentu. Uplynulý týden byl především na politické scéně velice výživný. A závěr května nemusí být o nic klidnější, o slovo se navíc v ještě větší míře přihlásí data z ekonomiky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Globální finanční trhy se v týdnu zaměřovaly především na novinky v obchodním sporu mezi USA a Čínou (mimochodem, koncem května mají k americkým břehům dorazit první lodě s čínským zbožím, na něž již bla uvalena vyšší cla). Spojené státy uvedly na takzvanou černou listinu společnost Huawei a pohrozily i dalším firmám. Zařazení Huawei bylo posléze změkčeno, aby dopady na americké odběratele této firmy nebyly tak silné a okamžité, nicméně i tak v týdnu výrazně ztratily některé velké americké technologické firmy.

Oznámené a následně o tři měsíce odložené obchodní restrikce Washingtonu vůči čínskému výrobci mobilních telefonů a telekomunikační infrastruktury Huawei nemusejí být pro tuto společnost, potažmo Čínu jako celek až tak negativní, jak by se mohlo zdát. Podle agentury Bloomberg nyní země zintenzivní své aktivity na poli vývoje a výroby čipů a vlastního operačního systému pro smartphony.

Morgan Stanley: Úplná obchodní válka posune svět k recesi
Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi, a centrální banka USA i proto bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.
Ideologická válka dvou těžkých vah v malém světě
Pro spor mezi Spojenými státy a Čínou se vžilo označení obchodní válka. Zakladatel a jeden ze dvou šéfů společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio ale upozorňuje, že toto slovní spojení je značně zjednodušující. Vysvětluje, že jde o ideologický střet dvou těžkých vah v příliš malém světě.

Zápis z posledního zasedání FOMC žádné větší překvapení nepřinesl, pouze potvrdil prohlášení o opatrném přístupu banky při dalších jednáních o měnové politice. Fed ujistil, že letos úroky zvedat nebude, trh naopak spíše počítá s jedním uvolněním finančních podmínek.

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla klesla nejníže od roku 2016. Titul ztrácí kvůli obavám o finanční kondici firmy v souvislosti s dalším navýšením jejího kapitálu a produkcí vozu Model 3. Firmě přestávají věřit i někteří analytici, například podle Morgan Stanley by se cena akcií mohla v krajním případě zřítit až na 10 USD.

Americký akciový trh za týden odepsal lehce přes procento. Vzhledem k rozjitřené situaci mohl být výsledek podle analytiků i výrazně horší, což na jednu stranu naznačuje určitou psychologickou odolnost obchodníků, na stranu druhou to ovšem znamená, že se prostor pro případné poklesy teprve lehce pootevřel. Evropské burzy na tom nebyly lépe, i na firmy ze starého kontinentu totiž působí například oslabování poptávky ze strany Číny.

Index pražské burzy PX se nevyhnul obecnému odklonu od rizikovějších obchodů a odepsal 0,8 %. Nejvíce posílily akcie Monety Money Bank (+3,3 %), nejvíce ztratily akcie VIG (-5,2 %). Ta oznámila hospodářské výsledky v souladu s očekáváními analytiků, nicméně obecný prodejní tlak v evropském finančním sektoru nakonec převážil jak nad solidními čísly, tak nad tím, že se titul ještě v pátek naposledy obchodoval s nárokem na hrubou dividendu 1 EUR na akcii.

Premiér Andrej Babiš vedle záplavy předvolebních videí zveřejnil také informace k plánovanému Národnímu rozvojovému fondu, do kterého by měly banky působící v Česku odvádět část svých zisků. Zakladateli fondu by měly být 4 největší banky, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Při vzniku fondu plánovaném na rok 2020 by banky mohly poskytnout základní kapitál zhruba 6 miliard Kč a následně by se mohly přidávat další společnosti. Pozitivně se k záměru již vyjádřili jak zástupci konkrétních bank, tak Česká bankovní asociace.

"O konkrétních podmínkách se bude ještě jednat, nicméně na první pohled působí tato cesta jako příznivější pro banky, než byly návrhy ČSSD ohledně bankovní daně z aktiv nebo původní návrh premiéra na až 20% zdanění dividend. Ty počítaly s odvody až 14 miliard Kč ročně," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Investice napojené na fond by navíc (podle konkrétních podmínek) mohly být pro banky příležitostí tyto projekty financovat. Komerční banka zakončila týden silnější o půl procenta, výrazněji posílila MONETA (+3,3 %), a ztrácela tak pouze Erste Group Bank (-3,5 %), ta se ovšem poprvé obchodovala bez nároku na dividendu.

Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro banky na 2,00 % s platností od 1. července 2020. Důvodem je podle banky nárůst rizik související s fází ekonomického cyklu. Doporučení bankám ohledně hypoték zůstala beze změny. Bankovní rada dále uvedla, že se ekonomika zřejmě nachází blízko vrcholu cyklu, a pravděpodobnost dalšího zvyšování proticyklické rezervy se tak výrazně snížila. ČNB je naopak připravena v případě potřeby sazbu snížit.

OECD mírně zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky, čeká i zpomalování růstu české ekonomiky
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta z 3,3 procenta předpovídaných v březnové prognóze. Na ekonomiku má podle ní negativní vliv především obchodní napětí. V příštím roce však OECD nadále počítá se zrychlením hospodářského růstu na 3,4 procenta. Růst české ekonomiky v letošním roce podle OECD zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta.

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu firmy, která se uskuteční 26. června, a na které budou akcionáři firmy o přijetí nové strategie rozhodovat. Rozhodným dnem pro právo na účast na valné hromadě je 19. červen a posledním dnem obchodování s právem účasti na valné hromadě je 17. červen. V pozvánce je také rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu ze zisku za loňský rok, který je stanoven na 2. července.

ČEZ údajně zamýšlí prodat všechna svá aktiva v Rumunsku
Podle rumunského portálu profit.ro zamýšlí energetická skupina ČEZ prodat všechna svá aktiva v Rumunsku. Podle informací byly rumunské regulační úřady již o záměrech společnosti informovány a ve čtvrtek by měli v Bukurešti o možném prodeji jednat zástupci firmy.

Ve středu na pražské burze proběhl již pátý START Day. Největší aktivita byla na trhu s akciemi UDI Group (objem 25,9 milionu Kč, +1,78 %). Akcie společnosti Primoco odevzdaly 1,57 % (zobchodováno za 125 tisíc Kč), Prabos naopak přidal 1,99 % (102,5 tisíce Kč). S akciemi firem Fillamentum a AtomTrace neproběhly žádné obchody.

Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s Čínou
Americké akcie v pátek zpevnily v reakci na pozitivní komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodních vztahů s Čínou. Objem obchodování byl ale oproti jiným dnům slabší, protože Spojené státy čeká prodloužený víkend.
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o 1,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři vrátili k rizikovějším aktivům po čtvrtečních slovech Donalda Trumpa, že by americké výhrady vůči čínské telekomunikační společnosti Huawei mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody. Pozornost poutalo také dění ve Velké Británii, kde premiérka Theresa Mayová oznámila svou rezignaci.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 041,89 bodu. Nahoru ji táhly zejména akcie Monety Money Bank, proti trendu šla Komerční banka. Objem obchodů byl s 434 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Začátek týdne bude globálně o něco klidnější, protože se neobchoduje v USA. Investoři budou po celý týden nepochybně citlivě reagovat na jakékoli nové zprávy ohledně obchodních vztahů Číny a USA. Trh také může reagovat na výsledky voleb do Evropského parlamentu a na možné posuny vnitropolitické situace ve Spojeném království.

Nervozita ohledně obchodní války USA s Čínou určuje tón obchodování, ostatní faktory jsou spíše podružné. Index S&P 500 dokázal v pátek zastavit pokles a mírně posílit. Ve čtvrtek testoval podstatnou hladinu 2 800, která je v současnosti hlavní úrovní podpory. Případné zakončení obchodování pod touto hodnotou by bylo pro další výhled negativní. Na opačné straně se rýsuje jako rezistence kulatých 2 900 a následně úroveň dvojitého vrcholu na historických maximech. Nejeden medvědí trend se spustil právě po dosažení dvojitého maxima.

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?
Růst cen amerických akcií od konce prosince 2018 byl mimořádný. Od roku 2009 index zaznamenal druhou nejdelší sérii bez alespoň 3% poklesu. V květnu ale býčí rohy po nových rekordech narazily opět na tvrdou zeď v podobě celních přestřelek mezi USA a Čínou.

Celkově se jako zásadní jeví hladina 2 800 bodů indexu S&P 500. Uzavření pod touto úrovní by bylo medvědím signálem a změnilo by nastavení denního grafu. Trh jako celek drží na stále vysokých cenách stále méně titulů, což je obecně pro býky nepříznivé znamení. Index se drží mezi 50- a 200denním průměrem a mohl by se odrazit k horní hraně rozmezí, případně až k 2 900, riziko poklesu pod 2 800 je ovšem reálnější.

Pro růst chybí katalyzátory. Naděje na vyřešení obchodních sporů USA s Čínou již na jaře podpořily trh a vytlačily jej na nové rekordy, pak ale přišla studená sprcha. Donald Trump miluje, když akcie posilují, ve vztahu k Číně ale nešetří drsnými tweety ani reálnými opatřeními. Pozdně jarní obchodování tak může pokračovat podle otřepaného Sell in May and Go Away.

(Další) varovné znamení pro americké akcie
Americké akciové indexy jsou na tom letos navzdory květnové volatilitě výborně. Pohled pod povrch ale prozrazuje, že potenciál dalších poklesů roste.

Hospodářské výsledky na konci května zveřejňují v Americe již jen firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Investory tak budou zajímat zprávy například od společností Gap, Dollar General, Costco Wholesale, Dell nebo Lululemon Athletica. V Evropě si zaslouží pozornost snad jen Alpha Bank nebo Wizz Air.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí 27. května se poprvé bez nároku na dividendu 1 EUR na akcii obchodují akcie VIG. Půjde zároveň o poslední obchodní den s nárokem na dividendu 13,50 Kč na akcii v případě společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Středa 29. května je rozhodným dnem pro právo na dividendu 0,0263 EUR na akcii pro akcionáře Stock Spirits a v pátek 31. května se naposledy "s dividendou" 21 Kč na akcii obchodují cenné papíry O2 Czech Republic.

V úterý 28. května dojde k pravidelnému převážení indexů MSCI. To zpravidla znamená vyšší objem obchodů a volatilitu. "Kvůli zvýšení podílu Číny a některých dalších rozvíjejících se trhů dojde ke snížení podílu Komerční banky a ČEZ v hlavním indexu. Philip Morris ČR bude naopak opět po roce zařazena do indexu MSCI Global Small Cap," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Makroekonomická data začnou kvůli státnímu svátku z USA chodit na trhy až v úterý. Konkrétně to budou indexy cen domů a především spotřebitelská důvěra. Podstatná bude následně ve čtvrtek zpřesňující zpráva o vývoji HDP a také obchodní bilance. V pátek týden završí osobní příjmy a výdaje a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V Evropě mohou investoři vyhodnocovat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Kromě toho budou v týdnu vycházet data o inflaci v Německu, Francii, Španělsku a Itálii a Francie vedle oznámí, jak se v prvním čtvrtletí vyvíjela její ekonomika. Německo ještě zveřejní data ze svého pracovního trhu a maloobchodu. V Česku bude v pátek odhalena upřesňující zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích nebude o makroekonomické údaje nouze. V pondělí Čína oznámí zisky průmyslových podniků a ve středu rozhodne kanadská centrální banka o úrokových sazbách. Ve čtvrtek Brazílie oznámí vývoj HDP a na konci týdne budou sledované japonské údaje z trhu práce, maloobchodu, průmyslu a o inflaci. Čína ve stejný den odhalí indexy nákupních manažerů a v Indii a Kanadě vyjdou zprávy o vývoji ekonomiky v prvním kvartálu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na začátku týdne bude trh sledovat dění na politické scéně. Boj bude probíhat o důležité pozice v EU, ale i o post ministerského předsedy ve Spojeném království. V Evropském parlamentu je situace komplikovanější než obvykle, protože dvě nejsilnější strany (lidová strana a socialisté) nezískaly většinu. V Británii se postupně hlásí kandidáti na funkci ministerského předsedy. Jeho hlavním úkolem bude vyřešit brexit. Nejsilnějším kandidátem je zatím Boris Johnson, který se nebojí ani tvrdého brexitu bez dohody.
  • Pokračuje vyjednávání o obchodní dohodě mezi Čínou a USA.
  • Na pozadí politických jednání v USA, Číně, Británii a zbytku Evropy budou tento týden zveřejněny i zásadní ekonomické statistiky. Inflace v květnu podle nás zvolnila jak v USA, tak v Evropě, kde se propadla po svém velikonočním úletu. Zpomalení bude patrné zejména v Německu. V USA by nižší inflace mohla obnovit debatu o případném snižování sazeb Fedu.
  • Údaje z ekonomiky zatím nenaznačily, že by se předběžný odhad vývoje HDP USA statistiků měl nějak měnit.
  • V regionu budou ke konci týdne zveřejněny zpřesněné odhady HDP za druhé čtvrtletí a s nimi i struktury růstu v jednotlivých ekonomikách. České hospodářství podle prvního odhadu přidalo 0,5 % mezičtvrtletně, revizi nečekáme. Růst podle nás podpořila zejména domácí spotřeba, zatímco zahraniční obchod přispěl záporně.
  • Maďarská centrální banka tento týden ještě nebude zvyšovat ani jednu ze svých úrokových sazeb. I přes zrychlující inflaci je nejistota na zahraničních trzích příliš vysoká.
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
před 41 minutami

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
před hodinou

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
před hodinou

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly
08:00

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly

Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království zaznamenaly v srpnu růst o 0,8 %, což bylo mírně nad odhady...
Spojené království Maloobchod Tržby
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak výrazně klesl tok investic mezi USA a Čínou a kupoval...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu…
Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, přispěla k tomu neuspokojivá data o vývoji na trhu práce ve Spojených státech....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Španělské banky Caixabank a Bankia schválily fúzi
včera v 21:51

Reuters: Španělské banky Caixabank a Bankia schválily fúzi

Správní rady španělských bankovních domů Caixabank a Bankia ve čtvrtek schválily podmínky navrhovaného spojení, které...
Evropské banky Španělsko Finanční sektor
Reuters: Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur
včera v 20:57

Reuters: Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur

Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur, aby mohla pokračovat v boji...
Německo Zadlužení Koronavirus
Pivovar Carlsberg zlepšil výhled, mimo jiné díky východní Evropě
včera v 19:11

Pivovar Carlsberg zlepšil výhled, mimo jiné díky východní Evropě

Dánský pivovar Carlsberg zlepšil odhad celoročního zisku, mimo jiné kvůli solidnímu prodeji ve východní Evropě a...
Pivo Evropské akcie Výsledková sezóna
CNBC: Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl
včera v 18:28

CNBC: Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl

Americká softwarová společnost Oracle získá 20% podíl v nové americké firmě, která bude provozovatelem aplikace...
Sociální sítě Donald Trump Oracle
Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek po několika dnech růstu skončily v minusu. Investoři se nedočkali dalších...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Personál britského řetězce bude poprvé od roku 1953 bez bonusů
včera v 17:42

Personál britského řetězce bude poprvé od roku 1953 bez bonusů

Zaměstnanci britského maloobchodního řetězce John Lewis zůstanou poprvé od roku 1953 bez bonusů. Firma, která je ve...
Maloobchod Koronavirus Tržby
Pražská burza ve čtvrtek klesla o více než procento, ztrácela většina…
Pražská burza ve čtvrtek klesla o více než procento, ztrácela většina…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla o více než procento, ztrácela většina titulů

Pražská burza ve čtvrtek znovu oslabila, index PX klesl o 1,11 % na 883,63 bodu. V červených číslech zakončila...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen podle tisku plánuje prodej výrobce luxusních vozů Bugatti
včera v 16:18

Volkswagen podle tisku plánuje prodej výrobce luxusních vozů Bugatti

Německá automobilová skupina Volkswagen plánuje prodat výrobce luxusních sportovních vozů Bugatti. Zájem o koupi...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Křetínského firma koupila podíl v britském řetězci Sainsbury's
včera v 15:52

Křetínského firma koupila podíl v britském řetězci Sainsbury's

Společnost Vesa Equity Investment českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru rekordně…
včera v 15:21

Novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru rekordně klesla

Novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli přísným protikoronavirovým opatřením klesla o rekordních 12,2...
Hospodářský růst HDP Koronavirus
Bloomberg: Nejstabilnější měna světa chrání vývoz z Tchaj-wanu
včera v 14:49

Bloomberg: Nejstabilnější měna světa chrání vývoz z Tchaj-wanu

Země po celém světě se snaží ochránit své ekonomiky před dopady koronavirové pandemie, Tchaj-wan to nepotřebuje....
Čína Měny Hospodářský růst