Burzovní kalendář (27. 5. - 31. 5. 2019)
|

Burzovní kalendář (27. 5. - 31. 5. 2019)

Další hrozba vyostření americko-čínské obchodní války (bude se jí už spíše říkat studená technologická?), oznámená rezignace Theresy Mayové na post šéfky britské Konzervativní strany a volby do Evropského parlamentu. Uplynulý týden byl především na politické scéně velice výživný. A závěr května nemusí být o nic klidnější, o slovo se navíc v ještě větší míře přihlásí data z ekonomiky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Globální finanční trhy se v týdnu zaměřovaly především na novinky v obchodním sporu mezi USA a Čínou (mimochodem, koncem května mají k americkým břehům dorazit první lodě s čínským zbožím, na něž již bla uvalena vyšší cla). Spojené státy uvedly na takzvanou černou listinu společnost Huawei a pohrozily i dalším firmám. Zařazení Huawei bylo posléze změkčeno, aby dopady na americké odběratele této firmy nebyly tak silné a okamžité, nicméně i tak v týdnu výrazně ztratily některé velké americké technologické firmy.

Oznámené a následně o tři měsíce odložené obchodní restrikce Washingtonu vůči čínskému výrobci mobilních telefonů a telekomunikační infrastruktury Huawei nemusejí být pro tuto společnost, potažmo Čínu jako celek až tak negativní, jak by se mohlo zdát. Podle agentury Bloomberg nyní země zintenzivní své aktivity na poli vývoje a výroby čipů a vlastního operačního systému pro smartphony.

Morgan Stanley: Úplná obchodní válka posune svět k recesi
Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi, a centrální banka USA i proto bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.
Ideologická válka dvou těžkých vah v malém světě
Pro spor mezi Spojenými státy a Čínou se vžilo označení obchodní válka. Zakladatel a jeden ze dvou šéfů společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio ale upozorňuje, že toto slovní spojení je značně zjednodušující. Vysvětluje, že jde o ideologický střet dvou těžkých vah v příliš malém světě.

Zápis z posledního zasedání FOMC žádné větší překvapení nepřinesl, pouze potvrdil prohlášení o opatrném přístupu banky při dalších jednáních o měnové politice. Fed ujistil, že letos úroky zvedat nebude, trh naopak spíše počítá s jedním uvolněním finančních podmínek.

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla klesla nejníže od roku 2016. Titul ztrácí kvůli obavám o finanční kondici firmy v souvislosti s dalším navýšením jejího kapitálu a produkcí vozu Model 3. Firmě přestávají věřit i někteří analytici, například podle Morgan Stanley by se cena akcií mohla v krajním případě zřítit až na 10 USD.

Americký akciový trh za týden odepsal lehce přes procento. Vzhledem k rozjitřené situaci mohl být výsledek podle analytiků i výrazně horší, což na jednu stranu naznačuje určitou psychologickou odolnost obchodníků, na stranu druhou to ovšem znamená, že se prostor pro případné poklesy teprve lehce pootevřel. Evropské burzy na tom nebyly lépe, i na firmy ze starého kontinentu totiž působí například oslabování poptávky ze strany Číny.

Index pražské burzy PX se nevyhnul obecnému odklonu od rizikovějších obchodů a odepsal 0,8 %. Nejvíce posílily akcie Monety Money Bank (+3,3 %), nejvíce ztratily akcie VIG (-5,2 %). Ta oznámila hospodářské výsledky v souladu s očekáváními analytiků, nicméně obecný prodejní tlak v evropském finančním sektoru nakonec převážil jak nad solidními čísly, tak nad tím, že se titul ještě v pátek naposledy obchodoval s nárokem na hrubou dividendu 1 EUR na akcii.

Premiér Andrej Babiš vedle záplavy předvolebních videí zveřejnil také informace k plánovanému Národnímu rozvojovému fondu, do kterého by měly banky působící v Česku odvádět část svých zisků. Zakladateli fondu by měly být 4 největší banky, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Při vzniku fondu plánovaném na rok 2020 by banky mohly poskytnout základní kapitál zhruba 6 miliard Kč a následně by se mohly přidávat další společnosti. Pozitivně se k záměru již vyjádřili jak zástupci konkrétních bank, tak Česká bankovní asociace.

"O konkrétních podmínkách se bude ještě jednat, nicméně na první pohled působí tato cesta jako příznivější pro banky, než byly návrhy ČSSD ohledně bankovní daně z aktiv nebo původní návrh premiéra na až 20% zdanění dividend. Ty počítaly s odvody až 14 miliard Kč ročně," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Investice napojené na fond by navíc (podle konkrétních podmínek) mohly být pro banky příležitostí tyto projekty financovat. Komerční banka zakončila týden silnější o půl procenta, výrazněji posílila MONETA (+3,3 %), a ztrácela tak pouze Erste Group Bank (-3,5 %), ta se ovšem poprvé obchodovala bez nároku na dividendu.

Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro banky na 2,00 % s platností od 1. července 2020. Důvodem je podle banky nárůst rizik související s fází ekonomického cyklu. Doporučení bankám ohledně hypoték zůstala beze změny. Bankovní rada dále uvedla, že se ekonomika zřejmě nachází blízko vrcholu cyklu, a pravděpodobnost dalšího zvyšování proticyklické rezervy se tak výrazně snížila. ČNB je naopak připravena v případě potřeby sazbu snížit.

OECD mírně zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky, čeká i zpomalování růstu české ekonomiky
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta z 3,3 procenta předpovídaných v březnové prognóze. Na ekonomiku má podle ní negativní vliv především obchodní napětí. V příštím roce však OECD nadále počítá se zrychlením hospodářského růstu na 3,4 procenta. Růst české ekonomiky v letošním roce podle OECD zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta.

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu firmy, která se uskuteční 26. června, a na které budou akcionáři firmy o přijetí nové strategie rozhodovat. Rozhodným dnem pro právo na účast na valné hromadě je 19. červen a posledním dnem obchodování s právem účasti na valné hromadě je 17. červen. V pozvánce je také rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu ze zisku za loňský rok, který je stanoven na 2. července.

ČEZ údajně zamýšlí prodat všechna svá aktiva v Rumunsku
Podle rumunského portálu profit.ro zamýšlí energetická skupina ČEZ prodat všechna svá aktiva v Rumunsku. Podle informací byly rumunské regulační úřady již o záměrech společnosti informovány a ve čtvrtek by měli v Bukurešti o možném prodeji jednat zástupci firmy.

Ve středu na pražské burze proběhl již pátý START Day. Největší aktivita byla na trhu s akciemi UDI Group (objem 25,9 milionu Kč, +1,78 %). Akcie společnosti Primoco odevzdaly 1,57 % (zobchodováno za 125 tisíc Kč), Prabos naopak přidal 1,99 % (102,5 tisíce Kč). S akciemi firem Fillamentum a AtomTrace neproběhly žádné obchody.

Americké akcie v pátek posílily díky Trumpovu komentáři k obchodu s Čínou
Americké akcie v pátek zpevnily v reakci na pozitivní komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodních vztahů s Čínou. Objem obchodování byl ale oproti jiným dnům slabší, protože Spojené státy čeká prodloužený víkend.
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však oslabily zhruba o 1,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když se investoři vrátili k rizikovějším aktivům po čtvrtečních slovech Donalda Trumpa, že by americké výhrady vůči čínské telekomunikační společnosti Huawei mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody. Pozornost poutalo také dění ve Velké Británii, kde premiérka Theresa Mayová oznámila svou rezignaci.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden ztratila 0,8 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, když index PX zpevnil o 0,37 % na 1 041,89 bodu. Nahoru ji táhly zejména akcie Monety Money Bank, proti trendu šla Komerční banka. Objem obchodů byl s 434 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Začátek týdne bude globálně o něco klidnější, protože se neobchoduje v USA. Investoři budou po celý týden nepochybně citlivě reagovat na jakékoli nové zprávy ohledně obchodních vztahů Číny a USA. Trh také může reagovat na výsledky voleb do Evropského parlamentu a na možné posuny vnitropolitické situace ve Spojeném království.

Nervozita ohledně obchodní války USA s Čínou určuje tón obchodování, ostatní faktory jsou spíše podružné. Index S&P 500 dokázal v pátek zastavit pokles a mírně posílit. Ve čtvrtek testoval podstatnou hladinu 2 800, která je v současnosti hlavní úrovní podpory. Případné zakončení obchodování pod touto hodnotou by bylo pro další výhled negativní. Na opačné straně se rýsuje jako rezistence kulatých 2 900 a následně úroveň dvojitého vrcholu na historických maximech. Nejeden medvědí trend se spustil právě po dosažení dvojitého maxima.

S&P 500: Dvojitý vrchol a vykolejená rally?
Růst cen amerických akcií od konce prosince 2018 byl mimořádný. Od roku 2009 index zaznamenal druhou nejdelší sérii bez alespoň 3% poklesu. V květnu ale býčí rohy po nových rekordech narazily opět na tvrdou zeď v podobě celních přestřelek mezi USA a Čínou.

Celkově se jako zásadní jeví hladina 2 800 bodů indexu S&P 500. Uzavření pod touto úrovní by bylo medvědím signálem a změnilo by nastavení denního grafu. Trh jako celek drží na stále vysokých cenách stále méně titulů, což je obecně pro býky nepříznivé znamení. Index se drží mezi 50- a 200denním průměrem a mohl by se odrazit k horní hraně rozmezí, případně až k 2 900, riziko poklesu pod 2 800 je ovšem reálnější.

Pro růst chybí katalyzátory. Naděje na vyřešení obchodních sporů USA s Čínou již na jaře podpořily trh a vytlačily jej na nové rekordy, pak ale přišla studená sprcha. Donald Trump miluje, když akcie posilují, ve vztahu k Číně ale nešetří drsnými tweety ani reálnými opatřeními. Pozdně jarní obchodování tak může pokračovat podle otřepaného Sell in May and Go Away.

(Další) varovné znamení pro americké akcie
Americké akciové indexy jsou na tom letos navzdory květnové volatilitě výborně. Pohled pod povrch ale prozrazuje, že potenciál dalších poklesů roste.

Hospodářské výsledky na konci května zveřejňují v Americe již jen firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Investory tak budou zajímat zprávy například od společností Gap, Dollar General, Costco Wholesale, Dell nebo Lululemon Athletica. V Evropě si zaslouží pozornost snad jen Alpha Bank nebo Wizz Air.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí 27. května se poprvé bez nároku na dividendu 1 EUR na akcii obchodují akcie VIG. Půjde zároveň o poslední obchodní den s nárokem na dividendu 13,50 Kč na akcii v případě společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Středa 29. května je rozhodným dnem pro právo na dividendu 0,0263 EUR na akcii pro akcionáře Stock Spirits a v pátek 31. května se naposledy "s dividendou" 21 Kč na akcii obchodují cenné papíry O2 Czech Republic.

V úterý 28. května dojde k pravidelnému převážení indexů MSCI. To zpravidla znamená vyšší objem obchodů a volatilitu. "Kvůli zvýšení podílu Číny a některých dalších rozvíjejících se trhů dojde ke snížení podílu Komerční banky a ČEZ v hlavním indexu. Philip Morris ČR bude naopak opět po roce zařazena do indexu MSCI Global Small Cap," upozorňuje Milan Vaníček z J&T Banky.

Makroekonomická data začnou kvůli státnímu svátku z USA chodit na trhy až v úterý. Konkrétně to budou indexy cen domů a především spotřebitelská důvěra. Podstatná bude následně ve čtvrtek zpřesňující zpráva o vývoji HDP a také obchodní bilance. V pátek týden završí osobní příjmy a výdaje a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V Evropě mohou investoři vyhodnocovat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Kromě toho budou v týdnu vycházet data o inflaci v Německu, Francii, Španělsku a Itálii a Francie vedle oznámí, jak se v prvním čtvrtletí vyvíjela její ekonomika. Německo ještě zveřejní data ze svého pracovního trhu a maloobchodu. V Česku bude v pátek odhalena upřesňující zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích nebude o makroekonomické údaje nouze. V pondělí Čína oznámí zisky průmyslových podniků a ve středu rozhodne kanadská centrální banka o úrokových sazbách. Ve čtvrtek Brazílie oznámí vývoj HDP a na konci týdne budou sledované japonské údaje z trhu práce, maloobchodu, průmyslu a o inflaci. Čína ve stejný den odhalí indexy nákupních manažerů a v Indii a Kanadě vyjdou zprávy o vývoji ekonomiky v prvním kvartálu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na začátku týdne bude trh sledovat dění na politické scéně. Boj bude probíhat o důležité pozice v EU, ale i o post ministerského předsedy ve Spojeném království. V Evropském parlamentu je situace komplikovanější než obvykle, protože dvě nejsilnější strany (lidová strana a socialisté) nezískaly většinu. V Británii se postupně hlásí kandidáti na funkci ministerského předsedy. Jeho hlavním úkolem bude vyřešit brexit. Nejsilnějším kandidátem je zatím Boris Johnson, který se nebojí ani tvrdého brexitu bez dohody.
  • Pokračuje vyjednávání o obchodní dohodě mezi Čínou a USA.
  • Na pozadí politických jednání v USA, Číně, Británii a zbytku Evropy budou tento týden zveřejněny i zásadní ekonomické statistiky. Inflace v květnu podle nás zvolnila jak v USA, tak v Evropě, kde se propadla po svém velikonočním úletu. Zpomalení bude patrné zejména v Německu. V USA by nižší inflace mohla obnovit debatu o případném snižování sazeb Fedu.
  • Údaje z ekonomiky zatím nenaznačily, že by se předběžný odhad vývoje HDP USA statistiků měl nějak měnit.
  • V regionu budou ke konci týdne zveřejněny zpřesněné odhady HDP za druhé čtvrtletí a s nimi i struktury růstu v jednotlivých ekonomikách. České hospodářství podle prvního odhadu přidalo 0,5 % mezičtvrtletně, revizi nečekáme. Růst podle nás podpořila zejména domácí spotřeba, zatímco zahraniční obchod přispěl záporně.
  • Maďarská centrální banka tento týden ještě nebude zvyšovat ani jednu ze svých úrokových sazeb. I přes zrychlující inflaci je nejistota na zahraničních trzích příliš vysoká.
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin