US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jaká je situace na trhu s ropou a proč si komáři vždycky smlsnou zrovna na vás? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
14. 8. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek nepatrně zpevnily, za celý týden ale skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu

Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a s výjimkou indexu Dow se nad nulou držely celý den. Investoři se před víkendem nepouštěli do riskantních obchodů. Na trzích byla i v pátek cítit nervozita, jež je reakcí investorů na eskalaci napětí mezi Spojenými státy a KLDR, vliv na obchodování ale již nebyl tak výrazný jako v předcházejících dnech. Index Dow nakonec posílil o 0,07 % na 21 858,32 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,13 % na 2 441,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,64 % na 6 256,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,31 % na 15,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,187 %. Dařilo se technologickému sektoru, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru zdravotní péče. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 1,06 %, S&P 500 přišel o 1,43 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,5 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší pokles za řadu měsíců šel ruku v ruce s růstem volatility

Bomba, která rozpoutala finanční krizi, začala znovu tikat, varuje stratég největší francouzské banky

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden přišly o více než 2,5 %

Evropské akcie v pátek zlevnily. Dolů je poslalo napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které vyostřila slovní přestřelka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 1,04 % na 371,14 bodu, za celý týden pak přišel o 2,72 %. Nejvíce ztratily sektory základních materiálů, telekomunikací a ropy a zemního plynu. Britský FTSE 100 odevzdal 1,08 % na 7 309,96 bodu (za celý týden -2,75 %), francouzský CAC 40 odevzdal 1,06 % na 5 060,92 bodu (za celý týden -2,74 %) a německý benchmark DAX skončil na červené nule (12 014,06 bodu, za celý týden -2,31 %).

EUR/USD, ropa a zlato (s bonusem od Gundlacha a Dalia): Co naznačuje technická analýza?

Potřebný oddechový čas Evropské unie

3. Pražská burza v pátek i za celý týden klesla o půl procenta

Pražská burza v pátek třetí den v řadě klesla, index PX odepsal 0,47 % na 1 021,06 bodu. Dolů trh táhly akcie polostátní společnosti ČEZ a pojišťovny VIG, dařilo se naopak likérce Stock Spirits a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 462 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry Monety Money Bank, které zpevnily o 0,53 % na 76,50 Kč. Další finanční tituly nicméně klesly. Erste Group Bank odepsala 0,37 % na 929,90 Kč, Komerční banka přišla o 0,35 % na 999,50 Kč a pojišťovna VIG spadla o 1,36 % na 651 Kč. Za celý týden pražská burza ztratila podle indexu PX 0,5 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Výnosná pojistka proti inflaci s menší volatilitou než akcie? Vítejte v lese!

4. Očekávané události

Pondělí na data bohaté nebude. Čína bude nad ránem informovat o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a Japonsko o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí. ČR dopoledne přidá výsledek běžného účtu a eurozóna se pochlubí průmyslovou výrobou. Hospodářská čísla představí v USA společnost Sysco a v Asii JD.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční míra inflace v USA v červenci stoupla na 1,7 %

Index spotřebitelských cen v USA v červenci meziměsíčně stoupl o 0,1 % po nule v červnu. Analytici očekávali růst o 0,2 %. Meziroční míra inflace stoupla na 1,7 % z červnových 1,6 %. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stagnovala na 1,7 %. Data naznačují, že Fed bude muset být při rozhodování o dalším utahování měnové politiky opatrný.

6. IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce na 1,5 milionu barelů denně. Dosud počítala s růstem o 1,4 milionu barelů. Na konci roku by tak celková poptávka měla dosahovat 98,7 milionu barelů denně. Agentura v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu v pátek také uvedla, že o 1,4 milionu barelů denně se poptávka zvýší v příštím roce.

7. Írán jedná s Airbusem o nákupu 48 helikoptér

Írán jedná s evropským výrobcem letadel Airbus o koupi 48 helikoptér pro civilní využití. Anglicky psanému íránskému listu Financial Tribune to řekl náměstek íránského ministra silnic a městského rozvoje. Ministerstvo zdravotnictví chce podle listu koupit 45 helikoptér pro leteckou záchrannou službu. Další tři helikoptéry pro vyhledávání a záchranu chce přístavní a námořní organizace.

8. Rozpočtový deficit Saúdské Arábie klesl o pětinu

Deficit státního rozpočtu Saúdské Arábie se ve druhém čtvrtletí snížil meziročně o pětinu na 46,5 miliardy rijálů (274,3 miliardy Kč). Rozpočtu pomohl růst příjmů díky mírně vyšším cenám ropy, uvedla v neděli s odvoláním na ministerstvo financí Saúdské Arábie agentura Reuters. Země je největším vývozcem ropy na světě.

9. Hodnota bitcoinu poprvé vystoupila nad 4 000 USD

Hodnota digitální měny bitcoin poprvé překročila hranici 4 000 dolarů a v neděli vystoupila až na 4 225,40 USD. K růstu nyní přispívá zejména vysoká poptávka z Japonska. Od začátku roku hodnota bitcoinu stoupla už na čtyřnásobek a od začátku srpna se zvýšila o zhruba 40 %. Hodnota všech bitcoinů v oběhu se nyní pohybuje kolem 64 miliard USD.

10. Rusko jmenovalo bývalého německého kancléře do vedení Rosněfti

Rusko jmenovalo bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera do správní rady společnosti Rosněfť, největšího producenta ropy v Rusku. Zastávat bude funkci nezávislého ředitele, uvádí se ve vládním výnosu, na který se odvolává agentura Reuters. Schröder nazývá ruského prezidenta Vladimira Putina přítelem a je kritikem sankcí vůči Rusku.

BONUS

Bojujete s dotěrnými komáry? Tohle možná leccos vysvětlí

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně