Co musíte ráno vědět (4. března)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co zamýšlí Rumunsko se svými zlatými rezervami a na co také v uplynulých letech cílili trollové na Twitteru? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek zpevnily, trh hledí na jednání USA a Číny s optimismem
Akcie na amerických burzách v pátek posílily, indexy S&P 500 a Dow stouply po třech ztrátových dnech. Hlavním faktorem, který k tomuto vývoji přispěl, byl optimismus ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou. Za celý uplynulý týden se hlavní indexy na směru neshodly. Index Dow v pátek stoupl o 0,43 % na 26 027,27 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,69 % na 2 803,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,83 % na 7 595,35 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,19 % na 13,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,76 %. Za celý týden se Dow snížil o 0,02 %, S&P 500 stoupl o 0,4 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,9 %. Pro Dow šlo o první pokles po devíti týdnech růstu, Nasdaq stoupá už deset týdnů, což je nejdelší takové období od konce roku 1999.
2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden posílily o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na řadu důležitých evropských a amerických makrodat. Náladu na trzích ale nadále ovlivňovala americko-čínská obchodní jednání, která podle čtvrtečních slov ekonomického poradce Bílého domu Larryho Kudlowa pokračují. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,39 % na 374,24 bodu, za celý týden si pak připsal 0,81 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,45 % na 7 106,73 bodu (týden: +0,45 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,47 % na 5 265,19 bodu (týden: +0,95 %) a německý DAX posílil o 0,75 % na 11 601,68 bodu (týden: +1,26 %).
3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala 1,5 %
Pražská burza v pátek potřetí v řadě zpevnila, index PX získal 0,38 % na 1 075,74 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s necelými 487 miliony korun mírně podprůměrný. Za celý týden se index PX zvýšil o 1,5 %, nejvýrazněji stouply akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak cenným papírům mediální společnosti CME.
4. Očekávané události
Pondělí na data bohaté nebude. Ze zajímavější údajů vyjdou dopoledne jen v eurozóně index cen výrobců a index spotřebitelské důvěry a ve Velké Británii index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne v zámoří index podnikatelských podmínek ve státě New York a zpráva o stavebních výdajích. Hospodářské výsledky zveřejní v USA firma salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Rumunsko chce stáhnout ze zahraničí téměř veškeré své zlaté rezervy
Předseda rumunské vládní Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea podal návrh zákona, který předpokládá stažení 95 % v zahraničí uložených zlatých rezerv a jejich uskladnění na území Rumunska. Informovala o tom agentura APA. Podle ekonomů může být pravým důvodem tohoto kroku prázdná státní pokladna.
6. OPEC v únoru vytěžil nejméně ropy za čtyři roky
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru snížila těžbu o 300 000 barelů na 30,68 milionu barelů denně. Vytěžila tak nejméně ropy za poslední čtyři roky, ukázal průzkum agentury Reuters. Saúdská Arábie a státy Perského zálivu se nejen držely úmluvy o snížení těžby, ale cíl ještě překročily. Méně ropy na trh přiteklo i v důsledku napjaté situace ve Venezuele.
7. Přípravy britských podniků na brexit provází nejistota a obavy
Britské firmy se chystají na odchod země z EU, jejich přípravy však komplikuje nejistota ohledně konečné podoby brexitu. Británie má unii opustit 29. března, britský parlament ale zatím neschválil příslušnou dohodu s EU. Panují obavy, že brexit bez dohody by těžce zasáhl britskou ekonomiku, jež by tak podle některých prognóz mohla sklouznout do recese.
8. Čínská firma Huawei vyrazila v USA do protiútoku inzercí v tisku
Čínská telekomunikační společnost Huawei, kterou Spojené státy obviňují, že její produkty by mohl Peking využívat ke špionáži, vyrazila do protiútoku na stránkách tisku. V celostránkových inzerátech nabádá čtenáře, aby nevěřili všemu, co o ní slyší.
9. Míra nezaměstnanosti v Německu se drží nejníže od roku 1990
Míra nezaměstnanosti v Německu v únoru zůstala na pěti procentech, což je nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných klesl, a to mnohem výrazněji, než očekávali analytici.
10. Amazon chystá v USA nové obchody s potravinami
Největší světový internetový prodejce Amazon hodlá otevřít desítky obchodů s potravinami napříč Spojenými státy, a posílit tak své podnikání v oblasti potravinářského průmyslu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl list The Wall Street Journal.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Trollové na Twitteru cílili i na ožehavá témata v Kanadě
Falešné účty na sociální síti Twitter, které její správci už smazali, několik let šířily obsah ve snaze rozdmýchávat vášně v kanadské společnosti kolem stavby dálkových potrubí nebo imigrace. Uvedla to kanadská veřejnoprávní vysílací společnost CBC, která analyzovala miliony příspěvků z odstraněných účtů.
Z 9,6 milionu příspěvků, které Twitter zpřístupnil na začátku měsíce, na kanadské publikum přímo cílilo přibližně 21 600. "Mnoho z nich byly zprávy kritizující kanadské projekty dálkových potrubí a tweety, které zvýrazňovaly názorové rozdíly kolem kanadského přístupu k imigraci a uprchlíkům," uvedla CBC.
Celkem 245 falešných profilů takto působilo už od roku 2013. Sdílely obsah kanadských aktivistů, politiků a médií. Také však často sdílely příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa.