Co musíte ráno vědět (5. května)
|

Co musíte ráno vědět (5. května)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím na burzách v Evropě a Americe, jaká očekávání má ČNB od české ekonomiky a proč bude napříště let s American Airlines ještě intenzivnější zážitek než dosud? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek před zveřejněním klíčové statistiky z trhu práce uzavřely kolem nuly, dolar oslabil

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Příznivé hospodářské výsledky společností byly kompenzovány poklesem energetického sektoru, za kterým stál prudký propad cen ropy. Na devizovém trhu se dolar vůči euru dostal na nejslabší úroveň za zhruba šest měsíců. Index Dow ztratil 0,03 % na 20 951,47 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,06 % na 2 389,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,05 % na 6 075,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,06 % na 10,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o přibližně tři bazické body na 2,349 %. Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče, výrazně naopak kleslo energetické odvětví a mírně pod nulou skončily také sektor cyklického spotřebního zboží a technologie.

Ten si nedá pokoj: Situace je pro americké akcie ideální, říká Siegel

Překvapení: Kdo má pod palcem cenu zlata?

2. Evropské burzy ve čtvrtek rostly, německý index DAX skončil na novém rekordu

Ceny akcií na evropských burzách mířily ve čtvrtek vzhůru. Investoři čerpali optimismus z přílivu příznivých výsledků firemního hospodaření. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,67 % na 391,98 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,19 % na 7 248,10 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,35 % na 5 372,42 bodu a německý DAX skončil se ziskem 0,96 % na novém zavíracím maximu 12 647,78 bodu (absolutní rekord DAX posunul na 12 648,22 bodu). Nejúspěšnější byly banky, nedařilo se naopak ropnému sektoru, který klesal pod tíhou výrazného zlevňování ropy.

Rétorická ekvilibristika Maria Draghiho

Denní glosa: Stárne Schäuble? Ale kdepak!

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala půl procenta, pomohly jí banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,55 % a skončil na 1 001,75 bodu při zobchodovaném objemu přes 635 milionů korun. Vzestup vedly akcie Komerční banky, Monety Money Bank a skupiny ČEZ. Největší ztráty zaznamenaly Stock Spirits a Kofola ČeskoSlovensko. Více než procento si připsaly i O2 Czech Republic a tabáková firma Philip Morris ČR. Akcie operátora zdražily na 291 Kč a tabáková společnost posílila na 13 580 Kč. Komerční banka, která ráno oznámila, že jí v prvním čtvrtletí díky jednorázovým položkám vyskočil čistý zisk o 41 % na 4,08 miliardy korun, si polepšila o 0,91 % na 943,50 Kč. Pro akcie O2 C.R. bude pátek posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu (21 Kč na akcii včetně části emisního ážia).

4. Očekávané události

Páteční dopoledne významnější makrodata nepřinese. Odpoledne se v USA bude většina pozornosti soustředit na zprávu z trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba nových pracovních míst a vývoj mezd). Data z trhu práce odtajní také Kanada a za řečnický pultík se postaví prezident chicagského Fedu Charles Evans, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a guvernérka Fedu Janet Yellenová. Večer ještě v USA vyjdou pravidelná týdenní zpráva o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území a zpráva o spotřebitelských úvěrech. Výsledky hospodaření v pátek odtajní v Evropě International Consolidated Airlines Group, Banco Popular Español nebo Intensa Sanpaolo a v USA Moody's či Cigna. Na pražské burze se investoři před začátkem obchodování zaměří na výsledky Erste Group Bank. Ta podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky vykáže za první čtvrtletí čistý zisk 264 milionů eur (meziročně -4 %) při nárůstu provozních výnosů o jedno procento na 1,64 miliardy eur. "Úrokové výnosy Erste by měly být v meziročním srovnání opět mírně nižší (-1 % meziročně), rostoucí objem úvěrů by už nicméně z velké části měl kompenzovat nižší marže. Relativně stabilní by po loňském propadu měly být také výnosy z poplatků. Provozní náklady by měly pokračovat v mírném růstu v souladu s celoročním výhledem managementu, který počítá s meziročním růstem v rozmezí 1–2 %. První čtvrtletí by mělo být nadále příznivé z pohledu vývoje nesplácených úvěrů v jednotlivých zemích a rizikové náklady by měly zůstat na nízké úrovni," říká Milan Lávička. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký Senát schválil financování vlády, čeká se na podpis Trumpa

Americký Senát ve čtvrtek velkou většinou hlasů schválil zákon o financování vládních úřadů do konce letošního finančního roku. Rozdělení financí ve výši téměř 1,2 bilionu dolarů do konce září už ve středu schválila Sněmovna reprezentantů. Teď už se čeká jen na podpis prezidenta. Dosavadní zákon vyprší v pátek.

6. ČNB nechala sazby beze změny, zlepšila odhad vývoje ekonomiky

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Analytici čekají, že centrální banka ke zvyšování sazeb přikročí nejdříve v druhé polovině roku, spíše ale až na přelomu letošního a příštího roku. Část trhu si však myslí, že by se tak mohlo stát dříve, protože předpokládané utažení měnových podmínek v podobě silnější koruny se po konci intervencí ČNB nedostavilo. Čtvrteční zasedání ČNB bylo první od ukončení režimu devizových intervencí. Centrální banka také zveřejnila aktualizovanou prognózu vývoje ekonomiky, ve které mírně zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu v letošním roce.

7. Google zaplatí 306 milionů eur, aby si usmířil Italy

Americká internetová společnost Google přistoupila na to, že zaplatí 306 milionů eur za urovnání daňového sporu s Itálií. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Italská policie loni firmu obvinila, že v letech 2009 až 2013 v zemi nezaplatila daně z tržeb v objemu kolem jedné miliardy eur.

8. Apple vytvoří miliardový fond na podporu amerického průmyslu

Americká technologická firma Apple hodlá vytvořit fond pro investice do společností ve Spojených státech, které vytvářejí moderní technologie. Jeho hodnota má dosáhnou miliardy dolarů, oznámil výkonný ředitel Applu Tim Cook.

9. Číně dochází trpělivost se Severní Koreou, ta poprvé kritizovala jednání Pekingu

Čína ve čtvrtek ráno údajně varovala KLDR, že další vojenská provokace povede k ukončení veškeré ekonomické spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi. Čínský tisk spekuluje, že se za zavřenými dveřmi potkali čínský ministr zahraničí Wang I a vysoký představitel severokorejského režimu, kterému bylo přečteno varování ohledně pokračujících raketových testů.

10. Parlamentní výbor v USA schválil návrh omezující regulaci bank

Finanční výbor americké Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek schválil kontroverzní republikánský návrh, který ruší významné části takzvaného Dodd-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Podle agentury AP jde o významný krok k omezení regulace finančních služeb, kterou slibuje americký prezident Donald Trump.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Letíte s American Airlines? Nechte si nohy doma

Jako by americké aerolinky neměly špatného PR za poslední týdny dost a dost. Letecká společnost American Airlines se rozhodla, že přileje trochu kerosenu do ohně a oznámila, že zkracuje prostor mezi sedadly z 31 na 29 palců, tedy ze 78,74 na 73,66 centimetru. Úplně každý, kdo někdy seděl v letadle, si dokáže představit, jaký rozdíl v zážitku z letu může přinést pět centrimetrů. Poučení je jednoduché, chcete-li letět, neberte s sebou nohy. Zkrácení prostoru pro tělesné schránky pasažérů je pochopitelně určeno výhradně cestujícím v ekonomické třídě.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika