Co musíte ráno vědět (7. března)
|

Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak Komerční banka hledí na akcie pojišťovny VIG a jakým unikátem se bude moci pochlubit tchajwanská metropole Tchaj-pej? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, během dne ale výrazně umazaly průběžné ztráty

Americké akcie v pondělí oslabily, jejich závěrečný pokles byl ale výrazně menší než průběžné ztráty. Investoři netrpělivě čekají, co přinesou páteční data z amerického trhu práce. Dow v pondělí nakonec klesl o 0,24 % na 20 954,34 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,33 % na 2 375,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,37 % na 5 849,17 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,55 % na 11,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,489 %. Investory znejistělo obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jej předchůdce v úřadu nechal odposlouchávat, a negativně působilo i politické napětí v Asii, když Severní Korea při testu vypálila čtyři balistické střely.

Investorský magazín: Velké tržní sázky současnosti

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v červených číslech, akcie Deutsche Bank se propadly o téměř 8 %

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne klesly. Investoři vyhodnocovali novinky z korporátního sektoru a pokračovali také ve spekulacích, zda americký Fed přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již na svém březnovém zasedání. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,52 % na 373,27 bodu, když jej dolů stahoval zejména sektor základních materiálů, který negativně reagoval na zprávu, že Čína letos čeká zpomalení růstu ekonomiky na 6,5 %. Růst její ekonomiky by tak měl zvolnit ze 6,7 %, což je výsledná hodnota za rok 2016, a jeho tempo by mělo být nejnižší za více než čtvrt století. Britský FTSE 100 přišel o 0,33 % na 7 350,12 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,46 % na 4 972,19 bodu a německý index DAX ztratil 0,57 % na 11 958,40 bodu. V pondělí se nedařilo ani bankovnímu sektoru, který klesl o více než procento. Z velké části za to mohl německý finanční ústav Deutsche Bank, který se po nedělním oznámení plánu na navýšení kapitálu o osm miliard eur propadl o téměř 8 %.

Inflace roste. Není to náhodou trend? 

3. Pražská burza v pondělí mírně stoupla, akcie mediální společnosti CME zdražily po oznámení přecenění dluhu o více než 6 %

Pražská burza v úvodu nového týdne mírně zpevnila. Index PX si připsal 0,14 % na 975,57 bodu, když jej nahoru táhly společnosti CME a Kofola ČeskoSlovensko, nedařilo se naopak Komerční bance a energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 390 miliony korun podprůměrný. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenala mediální CME, která stoupla o 6,33 % na 79 Kč po oznámení, že společnost dokončila dohodu s firmou Time Warner, na základě které došlo ke snížení jejích průměrných výpůjčních nákladů o 150 bazických bodů (z 8,75 % na 7,25 %). Dařilo se také nápojářské Kofole ČeskoSlovensko, která vzrostla o 3,29 % na 405 Kč, operátorovi O2 Czech Republic, jenž si polepšil o 1,74 % na 275,40 Kč, textilce Pegas Nonwovens (+1,61 % na 844,20 Kč), tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,84 % na 13 500 Kč) a petrochemickému holdingu Unipetrol (+0,18 % na 218 Kč).

KONTEXT: Jak vypnout internet aneb Kdo je kdo v bitvě o digitální (nad)vládu 

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka na svém měnověpolitickém zasedání rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Analytici počítají s tím, že základní úroková sazba bude ponechána na 1,5 %. V Evropě dopoledne vyjdou německé tovární objednávky za leden, francouzská lednová bilance státního rozpočtu, únorový index cen domů ve Spojeném království od banky Halifax, lednový italský index výrobních cen a HDP eurozóny za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Spojené státy se odpoledne pochlubí lednovou obchodní bilancí a únorovým indexem optimismu malých firem. Obchodní bilanci za první měsíc roku 2017 na trh pošle také Kanada. Z pohledu českých obchodníků bude v úterý klíčové zveřejnění lednové statistiky devizových obchodů ČNB, publikována bude i statistika objemu únorových devizových rezerv. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční banka zahájila pokrývání akcií VIG, doporučuje titul kupovat s cílovou cenou 26 eur

Komerční banka zahájila pokrývání akcií pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Titul doporučuje kupovat s cílovou cenou 26 eur. Cena odpovídá 11,5násobku odhadovaného zisku na akcii za rok 2016 a 11,6násobku očekávaného zisku na akcii za rok 2017 a indikuje potenciální zisk investorů okolo 13 %.

6. CME oznámila přecenění svého dluhu, do konce roku 2018 čeká úspory ve výši minimálně 30 milionů dolarů

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, oznámila dokončení dohody s firmou Time Warner, na základě které došlo ke snížení jejích průměrných výpůjčních nákladů o 150 bazických bodů (z 8,75 % na 7,25 %). Do konce příštího roku CME díky této dohodě čeká úspory v celkové výši minimálně 30 milionů dolarů.

V kůži portfoliomanažera: Proč CME patří do našich portfolií

7. České stavebnictví letos podle stavařů vzroste o 2,7 %

České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta. Vyplývá to z odpovědí více než stovky ředitelů tuzemských stavebních firem, které ve svém průzkumu oslovila analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se skupinou Saint Gobain. Na kladném vývoji se shodlo 71 procent ředitelů. V příštím roce očekávají růst v průměru o 1,5 procenta. Loni se podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví v ČR propadlo o 7,6 procenta.

8. Bankovní sektor Číny je největší na světě, překonal eurozónu

Čínský bankovní sektor již co do objemu aktiv překonal bankovní sektor eurozóny a je největší na světě. Čína tak zvyšuje vliv ve světě financí, její růst je ale od globální finanční krize závislý na dluhovém financování. Vyplývá to z analýzy britského ekonomického listu Financial Times.

9. Francouzská PSA koupí německý Opel. Vznikne tak druhá největší evropská automobilka

Francouzská automobilka PSA Group koupí za 2,2 miliardy eur ztrátovou evropskou divizi americké automobilové skupiny General Motors. Transakcí, kterou obě společnosti oznámily v pondělí v Paříži, vznikne evropská automobilová dvojka za německou skupinou Volkswagen.

10. Jihokorejská prezidentka byla zapletená do úplatků od Samsungu

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. V pondělí to uvedl úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga, dodala prokuratura. Prezidentčin právník podle agentury Reuters obvinění odmítl jako "absurdní fikci, která je daleko od pravdy".

BONUS

V Tchaj-peji roste mrakodrap, jenž má pojmout 130 tun CO2 ročně

V tchajwanské metropoli Tchaj-pej vyrůstá mrakodrap, který by měl být schopen absorbovat až 130 tun oxidu uhličitého za rok. Na balkonech této unikátní stavby, která připomíná dvoušroubovici DNA nebo dva obrovské "tančící domy", bude totiž přes 23 000 stromů. Informoval o tom deník El País. 

Dům přezdívaný Agora Garden (či Tchao Cu Jin Jüan) by měl být dokončen v září. Jeho autorem je belgický futuristický architekt-ekolog Vincent Callebaut, podle něhož je tento "městský les" symbiózou člověka a přírody. Kromě pohlcování oxidu uhličitého stromy na balkonech je ekologická i samotná stavba. Dům je postaven z recyklovatelných materiálů. 

Mrakodrap má ale i své kritiky. "Tahle zelená budova je jen luxusní bytový dům a její ekologický přínos je vzhledem k nákladům diskutabilní," tvrdí architekt Germain Canon žijící v Tchaj-peji. Výtah pro automobily ke každému bytu a obrovská rozloha jednotlivých apartmánů podle něj ostudně kontrastují se skutečností, že mnohé rodiny si ve městě nemohou dovolit ani vlastní malý byt.

včera v 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie