Denní glosa: Čtyřikrát korporátní rekviem
|

Denní glosa: Čtyřikrát korporátní rekviem

Co mají společného Marissa Mayerová z Yahoo!, Travis Kalanick a David Bonderman z Uberu a Wu Siao-chuej z pojišťovny Anbang? Inu, všichni přišli o flek, ačkoli každý jinak.

Yahoo! Uber Americké akcie Zajímavost dne Glosa

Napřed Marissa. Všichni uživatelé služeb Yahoo! (poskytuje-li tato firma ještě jaké) si v úterý oddechli, že je Marissa Mayerová konečně pryč. Posledních pět let, kdy byla u moci, bylo nefalšovaným utrpením. Já používám Yahoo! Mail už skoro dvacet let, nezrušil jsem ho jen z bezpříkladné lenosti.

A to není nic proti tomu, jak si oddechli akcionáři. Za týchž pět let ztrácela firma bezmála šest a půl milionu dolarů každý den. Počítejte se mnou: Když se 16. července 2012 stala Mayerová generální ředitelkou, měla firma hodnotu zhruba 16 miliard dolarů. Po 1 783 dnech, jež vypršely do její rezignace, koupil Verizon to důležité, co ve firmě zbylo, za 4,48 miliardy. A víte co? Marissa za to dostala odstupné 23 milionů dolarů (původně chtěla přes 180 milionů). Tak se dělají peníze.

Travis Kalanick, zakladatel a šéf Uberu, si vzal "dovolenou" z jiného důvodu. Jeho firmě to doporučil právník Eric Holder, partner firmy Covington & Burling. Kalanick a spol. jej najali, aby ve firmě provedl cosi jako mentální audit. Včera bylo pozdě, řeknete si, uvážíte-li, že firmu řídí právě Kalanick. Holder, jenž se před osmi lety stal prvním a dosud jediným Afroameričanem na postu federálního ministra spravedlnosti, doporučil zhruba následující: 1. Kalanicka upozadit. 2. Dávat bacha na nevymáchanou hubu. 3. Najímat více černochů. A je to.

Davidu Bondermanovi, členovi dozorčí rady Uberu, se Holderovy rady zjevně donesly pozdě. Když jeho kolegyně Arianna Huffingtonová (jež vděčí jen Marisse Mayerové za to, že jí uniká doživotní cena Zlaté fúrie pro nejprotivnější ženskou v byznysu) řekla, že "jedna žena v dozorčí radě může mít za následek více žen v dozorčí radě", nechal se Bonderman slyšet zhruba v tom smyslu, že se toho také bojí. (Doslova řekl: "To znamená, že se v radě bude o to více žvanit.") Strhl se obvyklý poprask. Bonderman se řádně kál, ale nebylo mu to nic platné. Kdyby byl lépe studoval Stalina, věděl by, že to není nic platné nikdy, ale to už teď nezachrání. Kromě toho neměl s vlivem žen pravdu – zeptejte se akcionářů Yahoo!, co to znamená doopravdy.

A konečně je tu tajemný pan Wu Siao-chuej, šéf Anbang Insurance, super agresivního kupce nemovitostí od Číny po newyorský hotel Waldorf Astoria. Ten přišel o místo, ale dost možná ještě o hodně více. Když se po něm začali po několika dnech nepřítomnosti shánět novináři, vydala firma prohlášení, že "pan Wu je nepřítomen za účelem vyšetřování". Mám nepříjemný pocit, že pan Wu hned tak přítomen nebude.